FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODSTUPNÉ

odpovídal(a): Redakce

Odstupné po RD

Dobrý den, dne 9.května 2013 bych měla nastoupit po mateřské dovolené. Chtěla bych se zeptat, na jak vysoké odstupné, v případě rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele pro nadbytečnost, mám nárok. U zam. pracuji 10 let. děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Odstupné po rodičovské

Dobrý den, v říjnu 2010 jsem nastoupila na MD,která by měla končit letos v listopadu. Od mého zaměstnavatele jsem dostala výpověď z důvodu nadbytečnosti (firma je v konkursu od 29.8.2012). Ve smlouvě mám uvedeno že do mé poslední měsíční mzdy bude započítáno i tříměsíční odstupné. Kontaktovala jsem insolv.správce a ten není nijak vstřícný.Jak mám tedy vypočítat zmiňované odstupné?( je to nějaký průměr hrubé či čisté mzdy, za jaké období rok nebo půl rok??) Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Pravděpodobný výdělek

Dobrý den, zaměstnankyně je od 24.1.2013 na nemocenské. Jedná se o dlouhodobou nemocenskou - předpokládané ukončení nemocenké 4/2013. Po jejím ukončení bude se zaměstnankyní rozvázán pracovní poměr dle § 52, odst.c, ZP. Zajímá mě, jak budeme postupovat při výpočtu odstupného.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek pro odstupné

Dobrý den, chci se zeptat na odstupné.k 31.1.2013 jsem dostal výpověď z důvodu §52,c -. Ovšem při hledání nového zaměstnání a lékařské prohlídky mi byla 24.1.2013 vypsána nemocenská.To znamená, že jsem stále veden v zaměstnání a budu muset po skončení nemocnosti odpracovat zbylé dny /t.j. 6 dnů/.Přečetl jsem si, že odstupné je vypočítáváno z průměrného hrubého měsíčního platu za tři měsíce.Je to pro mě listupad,prosinec 212 a leden 2013, nebo ze čtvrtletí 10-12/2013?? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet měsíčního průměrného výdělku

Dobrý den, je prosím správná výše průměrného čistého výdělku pro ucely Úradu práce 9860,-Kc,zamestnanec pracoval od 1.10.2013-31.12.2012, měl 8h prac.dobu, hrubý příjem mel od 10-12 měsíce celkem 28572,-Kc, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, zaměstnankyně se po rodičovské dovolené v lednu vrátila do zaměstnání. Vzhledem k organizačním změnám a nemožnosti ji nadále zaměstnávat v souladu s pracovní smlouvou ji zaměstnavatel dal výpověď podle § 52 odst. 1 písm. c) zákoníku práce (tímto její pracovní poměr skončí po uplynutí výpovědní doby 31. března 2013). Při ukončení pracovního poměru ji náleží 3měsíční odstupné. Ráda bych se dotázala, jak se v tomto případě odstupné počítá (mzda podle "Mzdového výměru" je 17tisíc) a zda se z něj odvádí i pojistné (zdravotní a sociální) a zda je odstupné základem daně z příjmu.


odpovídal(a): Redakce

Odvody z odstupného

Dobry den, momentalne jsem na RD, ktera mi konci za rok v unoru. nyni jsem dostala nabidku od zamestnavatele na uzavreni dohody o ukonceni prac.pomeru s 6mesicnim odstupnym.rada bych se zeptala, v pripade ze ukoncim tatko nyni pomer, RP mi bude vyplacen dale??V pripade ze bych se za rok prihlasila na urad prace,nez najdu nove zamestnani,take budu toho půl roku bez podpory.Vzhledem ke snizovani stavu, myslim ze bych stejne skoncila za rok, pokud nyni nepodepisu,rada bych tedy vedela,zda je vyhodnejsi ukonecni prac.pomeru nyni nebo az po skonceni RD. Z odstupneho se plati stejne odvody na pojistne a dane jako by to byla mzda??dekuji moc za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Odstupné po rodičovské dovolené

Dobry den,rada bych se zeptala, jak se mi bude pocitat odstupne, v pripade ze nyni podepisu nabizenou dohodou o ukonceni prac.pomeru.jsem na druhe materske za sebou,takze jiz ctvrtym rokem. V pripade ze se odstupne pocita za predchozi ctvrtleti a ja jsem ted zadnou mzdu nedostavala...pouzije se hruby plat ve smlouve? dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manželka dne 3.5.2013 může nastoupit…

Dobrý den, manželka dne 3.5.2013 může nastoupit na mateřskou dovolenou (termín porodu je 13.6.2013) a k 31.5.2013 dostane výpověď, protože zaměstnavatel v daném městě končí a přesouvá výrobu do jiného města. Měl bych dotaz zda je pro manželku výhodnější výpověď podepsat ještě před nástupem na MD a v červnu by dostala odstupné. Nebo počkat na konec MD (28 týdnů) a teprvé poté podepsat výpověď (větší nárok na benefity a dovolenou) Lze to takto vůbec udělat? Děkuji moc za odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 17. 12. 2012 jsem dala u předchozího…

Dobrý den, 17. 12. 2012 jsem dala u předchozího zaměstnavatele výpověď ve zkušební době, a to pouze zasláním výpovědi doporučeně českou poštou (už ten den a jeden předchozí jsem v zaměstnání nebyla). Zůstaly mi ale klíče od pracoviště, se šéfem jsme mluvili ten den telefonicky a měli se následně domluvit na předání, až budeme vědět kdy se to oběma hodí. Ten se ale neozýval, a nyní mi slečna, která nastoupila na mé místo (recepční) do telefonu přiznala, že na základě této skutečnosti, že jsem klíče ještě neodevzdala, nemají v plánu zaplatit mi výplatu za odpracované dny v prosinci, tedy asi 7000 kč. Mají na to právo? Mohu se nějak bránit? Předem děkuji Veronika



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám fixní plat 23000Kč hrubého,…

Dobrý den, mám fixní plat 23000Kč hrubého, protože mám 2 děti, čistá mzda činí 20140Kč čistého.Nyní mě čeká výpověď + plus 5 platů odstupného, bohužel jsem byl nemocný a v práci jsme měli odstávky tzn. že poslední 3 platy v čistém jsem měl 18300Kč+19300Kč+14500Kč .Kolik peněz dostanu při 5 měsíčním odstupné ? Jelikož budu mít vysokou výplatu a zaplatím i vysokou daň, dostanu potom něco zpět při ročním vyúčtování daně ? Děkuji za odpověď , Mirek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji pro a.s. která na našem trhu…

Dobrý den, pracuji pro a.s. která na našem trhu skončila a dochází k hromadnému propouštění. Já jsem rok marodila a mezitím firma snížila zaměstnancům platy asi na polovinu.Nyní se vracím do zaměstnání a bylo mi oznámeno mzdovou účetní, že mám nárok na odstupné, ovšem nikoli z průměrného platu, ale z předpokládaného platu, který činí ovšem asi polovinu platu, který jsem měla před nemocí. Může si vůbec toto zaměstnavatel dovolit? Mohu se nějak bránit tomuto výpočtu odstupného a jak se zachovat ve chvíli kdy převezmu dohodu s odstupným a nebudu ji chtít hned podepsat. Musím zůstat v zaměstnání? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se jen ujistit. Zaměstnanec…

Dobrý den, chci se jen ujistit. Zaměstnanec skončil 31.10.,pracoval 20h týdně, odstupné mu budu počítat z 7.-9.2012, průměr.hodin.výdělek x 20 x 4,348. Do průměr.výdělku započítám mzdu za odprac.hodiny+prémie, čerpanou dovolenou ne. Je to tak? Tento výpočet mi sedí na údaj na poslední výplatní pásce 10.2012 (průměr pro náhrady).Dostane čtyřnásobek - je v tom nějaký rozdíl kdyby dostal trojnásobek?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer chci se zeptat když jsem dostal…

Dobrý večer chci se zeptat když jsem dostal výpověd 15.8.2012 a ve výpovědi mám napsáno že výpovědní doba začiná běžět od 1 dne následujícího kalendářního měsíce a pracovní poměr končí k 31.10.2012,tak se chci zeptat z jakého čtvrtletí se mi bude vypočítávat odstupné.děkuji za odpověd.S pozdravem T.Nytra


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pobírám částečný invalidní důchod…

Dobrý den, pobírám částečný invalidní důchod vedle toho pracuji v chráněné dílně na poloviční úvazek. V Listopadu mi končí smlouva, která mi nebude prodloužena, chtěla jsem se tedy zeptat z jakého základu mi bude vypočítávána podpora v nezaměstnanosti? z důchodu a příjmu z dílny či jen z příjmu z dílny? Předem děkuji za odpověď a spozdravem ALik


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi poradit jak vypočítat…

Dobrý den, můžete mi poradit jak vypočítat odstupné, výpověď bude dohodou k 31.10.2012, od 5.3.2012 do 30.9.2012 jsem byla na neplacenem volnu (ZP jsem odvadela z částky 8000,- Kč/měsíc, SP neplatila), předtím jsem byla na 4leté rodičovské. Přičemž poslední měsíc říjen 2012 jsem nastoupila do práce za hrubou mzdu 18000,- Kč. děkuji za odpově´d


odpovídal(a): Redakce

Vážení, prosím o Váš názor na níže popsanou…

Vážení, prosím o Váš názor na níže popsanou situaci. Se zaměstnavatelem jsem písemně uzavřel dohodu o rozvázání pracovního poměru. V této dohodě je ale zaměstnavatelem nepravdivě uveden důvod skončení, že došlo ke snížení počtu zaměstnanců na oddělení, což ale není pravda, neboť počet je stále stejný a moje původní místo bylo obsazeno novým pracovníkem. Vznikl mně ale nárok na odstupné. Bylo by možné tuto dohodu napadnout s tím, že v ní jsou uvedeny nepravdivé informace a požadovat její neplatnost? Nebo by byla neplatná pouze v té části, kde je uveden důvod a mohl bych tím pádem přijít třeba i o odstupné? Dále bych se chtěl zeptat, zda v případě skončení pracovního poměru dohodou lze do doby, než poměr skončí, ukončit poměr jiným způsobem, např. okamžitým zrušením, pokud k tomu bude důvod. Nebo při uzavření jednoho druhu skončení poměru již není možné aplikovat další způsoby? Děkuji Vám za odpověď a jsem s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o pomoc s výpočtem odstupného.…

Dobrý den, prosím o pomoc s výpočtem odstupného. Ve firmě pracuji tři roky, hrubou mzdu mám 32.000, poslední 4 měsíce navíc dostávám mimořádné prémie ve výši 10.000, měla bych mít 5ti měsíční odstupné. Mám nárok na odstupné i když jsem byla do firmy přijata jako zástup na mateřskou? Mateřská by ještě mé předchůdkyni trvala minimálně další rok. Předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosíme o radu ohledně odvodů u…

Dobrý den, prosíme o radu ohledně odvodů u odstupného a z čeho vyjít a pokud možno zda uvedená doba ( viz níže uvedená ) je dobou důchodovou pro nárok na podporu v nezaměstnanosti do ZL. Dne 20.9 se má zaměstnankyně vrátit (po 3 letech věku dítěte)do práce, ale nemáme pro ní místo. Zvažovali jsme § 52 ZP písm. c) ( 2 měsíční výpovědní doba + 3 násob.odstupného) nebo dohodou z týchž důvodů, k 20.9 a dáme jen 3 násob.odstupného dle § 67 ZP. Ta souhlasí s dohodou, ale za 5-ti násobek odstupného. Když na tuto celkovou výši odstupného přistoupíme, neodvádí se také i z těchto 2 měsíců navíc sociální ani zdravotní pojištění, že (na základě dohody z týchž důvodů ukončení prac.poměru )? Pro odstupné ( po tak dlouhé době) se dá vyjít i jen ze základní mzdy bez prémii či odměn uvedených v prac. smlouvě (ty jsou nenárokovou složkou mzdy k niž nemusí zaměstnavatel přihlédnout) ? Nakonec zda doba na rodičovské dovolené ( za poslední 2 roky chce vyplnit dobu úřad práce) se považuje pro Zápoč.list (od -do ) dobou ,,třeba i náhradní,, náležící do ZL pro nárok na podporu? Děkuji A.A


odpovídal(a): Redakce

odstupné Dobrý den,chtěla bych se informovat…

odstupné Dobrý den,chtěla bych se informovat kolik mi bude dělat čisté odstupné,když mám průměr za poslední čtvrtletí 129,5 kč na hodinu,a mám ve smlouvě pracovní dobu 37,5 hodin týdně,jsem tam zaměstnaná od 16.6.2003 a můj rodičovský příspěvek skončí dne 30.6.2013. Kolik bude dělat 3měsiční odstupné v čistém? Děkuji.