FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODSTUPNÉ

odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, v květnu 2008 končí moje řádná mateřská dovolená, dceři budou 3 roky. Zaměstnavatel mě z důvodů neperspektivy do budoucna (případné druhé dítě) nechce přijmout zpátky, já souhlasím, ale vím, že mám právo na odstupné ve výši tří průměrných platů. Nabídli mi 20 000 Kč, což je méně než polovina částky, která mi náleží. Jak se můžu bránit?


odpovídal(a): Redakce

Doručení výpovědi

Dobrý den, mám následující dotaz.Náš zaměstnanec má od 1.3. neomluvenou absenci.Chtěli bychom mu napsat výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně, ale na adrese trvalého bydliště se nezdržuje, takže si myslíme, že výpověď ani nepřevezme.Můžete nám poradit, kdy můžeme považovat výpověď za doručenou (i když se nám jí nepodaří doručit) a jak dlouho ho máme vést ještě ve stavu zaměstnanců? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den. Pokud končí pracovní poměr ze strany zaměstnavatele dohodou k 31. 3. 2008, z čeho se vypočítá odstupné zaměstnance, který byl celé IV. čtvrtletí 2007 v pracovní neschopnosti? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zkrácený úvazek

Dobrý den. Jsem zaměstnaná u svého zaměstnavatele (školské zařízení) na plný úvazek, dobu neurčitou. Nyní mi zaměstnavatel chce zkrátit úvazek na poloviční a to z důvodu zvyšování efektivity práce. Vztahuje se i na "poloviční výpověď" výpovědní lhůta, odstupné? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Jak postupovat v případě,pokud zaměstnanec…

Jak postupovat v případě,pokud zaměstnanec nedostane výplatu, kde se má obrátit na inspektorát práce,obdrží výplatu z Úřadu práce a ten to bude následně vymáhat po zaměstnavateli?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o zaměstnání

Dobrý den,musí být odd.II - Údaje o nároku a čerpání dovolené na zotavenou od dosažené kvalifikaci v "Potvrzení o zaměstnání" vyplněno?Tam se uvádí celkový rozsah co zaměstnanec odpracoval i u předchozích zaměstnavatelů,mám pravdu?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ukončení provozovny

Dobrý den,jaké jsou povinnosti zaměstnavatele v souvislosti s ukončením části provozovny,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nový pracovní poměr

dobrý den,je reálné,když s námi zaměstnavatel ukončil prac.poměr k datu 5.1.2008 a další prac.poměr s jinou organizací mám taktéž 5.1.2008?Domnívám se,že je to špatně,přece to musí navazovat?Původní společnost přebírala totiž jiná společnost.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zrušení zaměstnavatele

Dobrý den,původní společnost převzala jiná společnost,zaměstnanci rozvázali HPP s původní organizací a dostali nové prac.smlouvy s novou organizaci, 4 zaměstnankyně jsou na MD s nimi organizace nemůže rozvázat HPP,je to tak?Jak postupovat,až se budou chtít vrátit do práce,náleží jim odstupné?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda se z odstupného při ukončení prac.poměru platí zdravotní a sociální pojištění a zda se daň počítá z hrubé nebo superhrubé mzdy. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Může organizace dát zaměstnankyni výpověď,když čerpá rodičovský příspěvěk do 4 let věku dítěte,pokud původní organizaci přebírá jiná společnost?Dle jakého paragrafu by to bylo,předpokládám,že zaměstnankyně i ostatní mají nárok na odstupné pouze v případě,kdyby nebyli nadále zaměstnanci další nové společnosti,je to tak?


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, manžel dal okamžitou výpověď z pracovního poměru, neboť mu nebyla vyplacena mzda za dva měsíce, s nárokem na odstupné. Firma je v likvidaci. Jak mohu vymáhat dlužnou mzdu a odstupné, když vedení firmy ani likvidátor nejsou ochotni s námi vůbec komunikovat? Je tu vůbec nějaká šance peníze získat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,z čeho se vypočitává odstupné zda z hrubé mzdy nebo čisté mzdy. Dále pak pracovnice měla v roce 2007 nárok na 25 dnů dovolené, byla však 182 dnů na nemocenské, vyšlo nám, zkrácení divilené o 6 dní, ona však tvrdí, že jsme ji směli srazit jen 4 dny./bývala účetní firmy/. Děkuji za odpověď Kn.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, jak se spočítá v roce 2008 tříměsíční odstupné,když průměrný měsíční výdělek byl 10.000,-Kč? Kolik se srazí ze mzdy zaměstnanci na sociální, zdravotní pojištění a na daně? Kolik doplatí zaměstnavatel na sociální, zdravotní pojištění? Údajně se neodvádí ani zdravotní ani sociální pojištění.Uvádí se hodnota odstupného do potvrzení o zdanitelných příjmech a do evidenčního listu důchodového pojištění? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, zaměstnankyně dostala výpověď, v zaměstnání končí k 31.12.2007. Má nárok na ostupné. Ve mzdě za prosinec se jí vyplatí mzda + nevyčerpaná dovolená + odstupné (výpočet dle průměru za 3.Q 2007)?


odpovídal(a): Redakce

Ukončení pracovního poměru

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně byla od 20.11.2006 do 15.11.2007 ve stavu nemocných. Dne 16.11.2007 nastoupila do zaměstnání. K 31.12.2007 chce majitel propustit určitou část svých aktivit jiné firmě. Je dohodnut s novou firmou, že převezme stávající zaměstnance. Chtěla bych vědět, abych neudělala chybu, zda zaměstnanci, kteří budou propuštěni ve stávajícím zaměstnání mají nárok na odstupné a jak vypočtu případné odstupné zaměstnankyni, která byla do 15.11.2007 nemocná. Nevím, jak bych pro ni zjistila průměrný výdělek. Děkuji ing. Najmanová