FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODSTUPNÉ

odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den, prosím o radu: dcera končí MD a nastupuje v dubnu na RP. Po ukončení MD vybírá řádnou dovolenou. Zaměstavatel oznámil, že je v insolvenci a dává hromadné propouštění.Chce, aby dcera podepsala výpověď. 1)Musí podepsat? Pokud ano, má nárok na dovolenou za celý kalendářní rok, MD má odpracováno 60 dní, ale nebude u zaměstnavatele celý kalendářní rok. 2)Zaměstnavatel potvrdil, že má nárok na odstupné. Jak to bude s dvouměsíční výpovědní lhůtou? Ta poběží, v rámci ní bude mít dcera dovolenou a pobírat RP a odstupné bude až poté? 3)Co by se stalo, kdyby nepodepsala výpověď.3 Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu. Dne 31.3.2009 mi končí 2-měsíční výpovědní lhůta a v nejbližším výplatním termínu (15.4.2009) mi má být vyplaceno odstupné. Jelikož mám, ale problémy se zaměstnavatelem (zkouška výpověď dohodou, zkouška snížení mzdy), tak bych se chtěla zeptat, jak se mám zachovat, pokud mi peníze nepříjdou na účet do výplatního termínu. Ještě bych se chtěla zeptat, jak vypočítat odstupné. 1. příklad HM-20.000,-, ČM-15.850,- = 3x15.850,- = k výplatě 47.550,- 2. příklad HM-60.000,-,= k výplatě ČM-43.410,- Děkuji Vám za odpověď Bedřiška



odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den,prosím poradte .Jsem zaměstnána na dobu neurčitou,ted jsem v pracovní neschopnosti která mě končí 31.3.2009.Od 1.4.2009 mám dostat výpověd,z důvodu nadbytečnosti,ale zaměstnavatel po mě chce abych podepsala výpověd dohodou.Budu mít i tak nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu s tříměsíčním odstupným?A z jaké doby se mě bude vypočítavat odstupné(v pracovní neschopnosti jsem byla od 20.2 do31.3.2009)Moc děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet odstupného

Dobry den, k 1.4.2009 jsem dostala vypoved z duvodu nadbytecnosti. K tomu dostanu 3mes. odstupne. Odstupne se pocita nevim presne jak z prumerne mzdy, ale nevim od jakeho terminu z zda k 1.4. nebo k datu ukonceni vypovedi. Dale v lednu jsme byla nemocna a pobirala nemocenskou. Snizi se mi o to odstupne protoze mzdu jsem za leden nepobirala a proto se mi mzda do prumerneho vydelku za tri mesice nebude pocitat. Dekuji za odpoved Lenka


odpovídal(a): Redakce

Nárok na odstupné

Dobrý den, k 31.12.08 mi skončil pracovní poměr s nárokem na odstupné, jenže jsem posléze ke stejné firmě nastoupil na jinou pobočku a na odstupné jsem ztratil nárok, teď mám novou smlouvu sice na dobu neurčitou, ale s 3 měsíční zkušební dobou. Co se stane pokud se mnou firma ukončí v této době prac.smlouvu?


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to, když jsem ve dvouměsíční výpovědní době (do 30.4.)- to mi končí pracovní poměr.Zajímalo by mě, jestli mám nárok na normální trojnásobek odstupného, když bych si našla práci dřív a nastoupila třeba už 1.4., místo 1.5.? Nikde se to nemohu dočíst? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na odstupné

Dobrý den. Jsem zaměstnán ve firmě, která má pracovní dobu 12 hodin (3-4 dny v týdnu).Toto je výslovně sttvrzeno ve smlouvě. Zaměstnavatel nás nyní nutí k přechodu na směny osmihodinové, s tím že nadbyteční pracovníci budou převedeni na podobnou práci v nové pobočce firmy (ve stejném městě). Zajímá mne zda v případě odmítnutí (a případné výpovědi od zaměstnavatele) májí právo na odstupné zaměstnanci v poměru na dobu určitou i neurčitou. A bude případné odstupné vyplaceno i v případě dvouměsíční výpovědní lhůty? (opět v případě smlouvy na dobu určitou i neurčitou). Zaměstnavatel reguje touto změnou pracovní doby na ekonomickou krizi. A má zaměstnavatel (kromě případného odstupného) vůči zaměstnanci ještě nějaké povinnosti? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na odstupné

Dobrý den, 1)pokud nastoupí zaměstnankyně v mateřskou dovolenou a než se vrátí z rodičovské/mateřské dovolené, tak společnost ve které pracovala ukončí svou činnost, náleží zaměstnankyni odstupné nebo jakým způsobem proběhne v tomto případě výpověď? 2)Může společník obchodní společnosti, který není zaměstnancem, ale jako právnická osoba zaměstnává zaměstnance se přihlásit na úřad práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti? 3)Pokud nezaměstnaný člověk, onemocní dostává nemocenské dávky? Nebo pouze podporu v nezaměstnanosti? A pokud není na úřadu práce a je nezaměstnaný, dostavá nemocenskou? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, je mi 57 let. Za dva týdny mi končí roční nemocenská. Ze zdravotních důvodů nemohu vykonávat práci, kterou jsem dělala (třísměnný provoz, těžká práce). Zaměstnavatel mě nemůže nabídnout lehčí práci, ani práci jen na ranní směnu. Zajímalo by mě, když mě dá zaměstnavatel výpověď, zda mám nárok na odstupné. Pokud ano, kolik měsíců a v jaké výši. Děkuji Surá


odpovídal(a): Redakce

Náro na odstupné

Dobrý den. Zaměstnavatel mi dal okamžitou výpověď. Bohužel jsem ihned podepsala ukončení smlouvy s tím, že neobsahovala důvod ukončení prac. poměru. V tomto případě tedy nemám nárok na odstupné? MOhu se nyní ještě nějakým způsobem bránit? Děkuji za odpověď. P.



odpovídal(a): Redakce

Výpovědní doba

Dobrý den, náš zaměstnanec dostal výpověď k 28.2.2009 a zároveň má nárok na odstupné /stěhování podniku/. Od 13.2. 2009 je však v dočasné pracovní neschopnosti, která dále pokračuje a bude trvat i v březnu. Má také nevyčerpanou dovolenou 10 dní. Byla jsem upozorněna na to, že neonemocněl v ochranné době po skončení pracovního poměru, nýbrž ještě za jeho trvání, a proto mu odstupné mohu vyplatit až po ukončení pracovní neschopnosti. Je tedy správné, že ve výplatě za měsíc únor mu NEMOHU proplatit nejen nevyčerpanou dovolenou, ale ani odstupné?


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, potřebuji se zeptat, jestli mi bude vypočteno odstupné z posledního čtvrtletí, pokud mi v této době byla mzda snížena oproti předchozím obdobím. Děkuji Fricová Olina


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Naše dcera pracuje jako zdravotní sestra na obvodě.Lékař jí přijal před třemi lety jako záskok za kolegyni, která odcházela na mateřskou. Tehdy jí napsal pracovní smlouvu na dobu určitou, kterou v průběhu změnil na dobu neurčitou. Nyní by měla odejít a on by jí měl vyplatit odstupné. Lékař se s ní chce rozloučit dohodou, podpisem by se zbavila nároku na odstupné. Kde si může stěžovat, popř. jak jinak má dcera postupovat? Děkujeme.Honza.


odpovídal(a): Redakce

Vrat odstupného

ke konci roku vstoupila firma, kde jsem byla jednatelem (plat daněn jako u zaměstnanců) do likvidace. Na 2 měsíce jsem byla jmenována likvidátoremm s tím, plat mi zůstává a k únorové výplatě dostanu 3 platy navíc. Za další činnost v souvislosti s likvidací mi byla nabídnuta úhrada. Jakým způsobem by mě musela zahraniční firma platit, aby nebylo kráceno odstupné?


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, dostal jsem výpověď k 31.12. podle §52c s nárokem na 3 měsíční odstupné. Teď se mám možnost ke stejné firmě vrátit , ale na jinou pobočku. Jaký vliv bude mít můj návrat na odstupné? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, prosím Vás, jaké dani podléhá odstupné, které je zúčtováno a vyplaceno společně s poslední výplatou za rok 2008? Výplatu spočítám klasicky, tzn. odvod daně(15%) ze superhrubé mzdy. Odstupné také navyšuji x0,35 nebo ho jen zdaním. Jakou daní a dle jakého zákona? Děkuji, hezký den, Marika.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den. Prosím o odpověď na následující dotaz. Máme paní na MD, v současné době pobírá rodičovský příspěk do začátku září letošního roku. Na její místo máme zástup. Měli by jsme zájem aby paní která je na zástupu zůstala natrvalo.Pracovnice která je na MD by souhlasila, jelikož se chce starat o rodiče. Aby ale nebyl dopad tak tvrdý, chtěli jsme ji navrhnout výpověď dohodou, aby mohla získat odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku. Který § ZP by šel uplatnit, aby jsme nic neporušili a všichni byli spokojeni. Děkujji


odpovídal(a): Redakce

Odstupné, průměrný výdělek

Dobrý den, ráda bych ze zeptala na tyto dva dotazy. Dozvěděla jsem se od svého zaměstnavatele, že do půl roku mi bude zrušena funkce a dostanu klasickou výpověď pro nadbytečnost. Upřesňuji, že mám se zaměstnavatalem uzavřenou klasickou pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Ráda bych se zeptala kolik dostanu odstupného ze zákona při výši hrubého výdělku 22800.-?? A druhý dotaz zní. Můj zaměstnavatel je s mou prací spokojen a tak mi nabídl, že po rozvázání pracovního poměru bych u něj mohla nastoupit na jinou pozici, ale na živnostenský list s uzavřením mandátní smlouvy. Budu mít v tomto případě nárok na odstupné, když nastoupím ke stejnému zaměstnavateli po rozvázání pracovního poměru?? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, skončil mi pracovní poměr 31.12.2008 a mám nárok na odstupné. Z jakého období se bude jeho výše určovat a jak orientačně zjistit jeho výši? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Mám firmu s deseti zaměstnanci.Dostaneme výpověď z pronajatým prostor a proto budeme muset činnost firmy ukončit. Mají zaměstnanci nárok na odstupné nezávisle na způsobu ukončení pracovního poměru?(dohoda, výpověď).