FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODSTUPNÉ

odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den,po rodičovské dovolené mi zaměstnavatel nabídl odstupné kvůli nadbytečnosti, tzn. že dostanu 3 prům. platy jestli se nemýlím? Ještě dotaz, v jednom dotazu jste uváděli, že je z odstupného odváděno 15% a že je dobré podepsat u zaměstnavatele Prohlášení poplatníka pro rok 2009, tzn. u zaměstnavatele, který mi dal výpověď? Tohle prohlášení se normálně podepisuje až někdy v lednu nebo únoru pokud se nepletu?To ho mám podepsat už teď a po zaměstnavateli ho vyžadovat?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek pro odstupné

Dobrý den, mám dotaz. Dostanu výpověd z pracovního poměru z důvodu zrušení pracovního místa k 31.8.2009. Jedná se mi o výpočet odstupného (třiměsíce). Nevím z jakého průměru se vypočítá, protože jsem dlouhodobě marodila(22.9.08 do 7.6.09) Předem děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den, mám otázku ohledně odstupného.Výpověď mi byla dána v květnu a od 1.června mi běží 2 měsíční výpovědní lhůta. Konec pracovního poměru je tedy 31.7.09 Z jakých 3 měsíců se mi bude počítat průměrná mzda?Děkuji za odpověďa přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, mám otázku ohledně odstupného.Výpověď mi byla dána v květnu a od 1.června mi běží 2 měsíční výpovědní lhůta. Konec pracovního poměru je tedy 31.7.09 Z jakých 3 měsíců se mi bude počítat průměrná mzda?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den,zaměstnavatel mi po ukončení rodičovské dovolené nabídl odstupné.Ráda bych věděla, kolika procenty mi bude tato částka daněna, a zda budu platit také sociální a zdravotní pojištění.Děkuji za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnání na dobu určitou

Před cirka rokem a osmi měsíci mi byl tehdejším zaměstnavetelem ukončen pracovní poměr na dobu určitou (od 1.10.2006 do 30.9.2007). Zajímá mne, zda jsem měl v posledním říjnovém výplatním termínu 2007 nárok na odstupné ve výši 3 měsíčních platů - dostal jsem pouze jeden za září 2007. Jednalo se o místo certifikačního pracovníka, které bylo vytvořeno a po mém propuštění-odchodu následně zrušeno s tím, že se společnost pouze pokušela touto pozicí posílit příslušné certifikační oddělení a s mým odchodem ho ruší - tak mi tento krok vystětlil ředitel společnosti. Rád bych se prosím zeptal, je-li na odstupné v takovém případě nárok a pokud ano, zda je možno zpětně (po zhruba roce a osmi kalendářních měsících) vymáhat zbytek případné nárokované částky od daného ex-zaměstnavatele, nebo se na takovéto případy vztahuje lhůta promlčení apod.


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení o příjmech

Dobrý den, uvádí se odstupné zaměstnannce na potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků,které se dává zaměstnanci ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,žádám o radu ohledně ukončení mateřské.…

Dobrý den,žádám o radu ohledně ukončení mateřské. Dne 20.5.09 mi po třech letech končí mateřská dovolená. Vzhledem k tomu, že malou nevzali do mateřské školky(půjde až v září, kdy začíná nový školní rok)nemůžu 21.5.09 nastoupit. Byla jsem to nahlásit zaměstnavateli i s doklady o nepřijetí do MŠ, s tím jestli by bylo možné nastoupit v září. Ale bohužel, řekl, že buď nastoupím 1.6.09 nebo nic. Chci se zeptat,zda mám při propuštění nárok na odstupné nebo tím, že mi byla nabídnuta od 1.6.09 práce nemám nárok? děkuji za radu s pozdravem Laumannová


odpovídal(a): Redakce

odstupné

Nárok na odstupné: Rodičovská dovolená končí 29/5/2009, zaměstnavatel nemá pracovní pozici (prodej původní společnosti nové, ta převzala veškerý personál, avšak jiná organizační struktura, většina lidí od původního zaměstnavatele již odešla). Pracovní pozice tedy v současné organizační struktuře není. Jaký vzniká nárok na odstupné dle zákona? Model 2+ 3 (často slýchávám) ? Tedy dva platy za běžící výpovědní lhůtu - jak výpověď formulovat? A tři platy jako odstupné? jak formálně zajistit - výpověď, dohoda, jaké znění? Nebo varianta 3 platy odstupné, tj. dohoda? Jak tuto nejvhodněji formulovat? Dle jakého § zákoníku práce? Pokud výpověď, tedy 2 měsíce, jak toto řešit, když pracovní pozice fakticky neexistuje? Je možné využít této doby pro hledání nového místa - tedy nesedět, nechodit někam jen do počtu? Nedokážu, kromě finančního rozdílu, posoudit rozdíl výpověď (2+3) nebo dohoda (3 platy odstupného). Veškeré mé informace o odstupném vycházejí jen z rad přátel a známých. Ráda dostuji co mohu, abych na situaci byla připravena a řešení bylo korektní. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Zdravím,chtěl jsem se zeptat jak funguje odstupné při smlouvě na neurčito.např: 2+1 ? Díky



odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, prosím o radu ohledně odstupného. Měla jsem pracovní poměr na dobu neurčitou, z důvodu nadbytečnosti mi byla nabídnuta dohoda o ukončení PP k datu, který zahrnoval dovolenou, na kterou jsem měla do té doby nárok (cca 15 dní) a ústně jsme se domluvili na okamžitém „odchodu“. Dohodu o rozvázání PP dle par. 49 jsem podepsala ihned, v kritické chvíli jsem si neuvědomila, že mám nárok na odstupné a i výplatu za 2 měsíce, kdy by mi měla běžet výpovědní lhůta. Lze toto nárokovat i teď, nebo podepsáním dohody jsem se připravila o vše? V dohodě chybí datum „uzavření“ pracovního poměru – je to důležité? Existuje nějaká ochranná lhůta, kdy mohu podepsanou smlouvu zrušit a domáhat se odstupného? Že se mé místo ruší z důvodu nadbytečnosti mi bylo sděleno pouze ústně, v dohodě to uvedeno není… Děkuji moc za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den, naše zaměstnankyně ve zkušební době omarodila a sdělila nám,že je těhotná.Můžeme jí ve zkušební době v době nemoci a ještě těhotnou propustit? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, mám dotaz ohledně odstupného. Můj zaměstnavatel mi oznámil, že moje pozice bude zrušena, dohodli jsme se na ukončení pracovního poměru k 31.3.08. Ve výpovědi mi uvedl, že mi náleží odstupné ve výši pětinásobku hrubé mzdy. Má výpověď je velmi stručná -.... uzavřeli podle ustanovení § 49 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění, tuto dohodu o rozvázání pracovního poměru: 1. Na základě pracovní smlouvy je ode dne x.x.2005 Zaměstnanec v pracovním poměru k Zaměstnavateli. 2. Zaměstnavatel a Zaměstnanec se dohodli na rozvázání tohoto pracovního poměru, který skončí dne 31.3.2009. 3. Zaměstnanci náleží odstupné ve výši pětinásobku měsíční hrubé mzdy splatné ve výplatním termínu společně se mzdou za měsíc březen. Na výplatní pásce mám uveden bonus ve výši pětinásobku hrubé mzdy, z bonusu byla odvedena záloha na daň a sociální + zdravotní. Po mém dotazu, proč nemám odstupné, kde se odvádí pouze záloha na daň, mi bylo sděleno, že v mé výpovědi není nic specifikováno a tudíž mi náleží pouze bonus. Odstupné mohu dostat pouze tehdy, je-li specifikován paragraf. Slovo odstupné prý v mé výpovědi nehraje žádnou roli. Je tomu tak? Děkuji za Vaši odpověď.Lenka


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám již několikrát prodlouženou pracovní smlouvu(snad jí už dostanu na neurčito), ale stále ji mám na dobu určitou(do 31.12.2009) kdybych v průběhu roku otěhotněla, ale ještě do té doby pracovala nebo byla na nemocenské, můj pracovní poměr by skončil?


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: V současné době jsem na PN.Zaměstnavatel mi nyní v době PN oznámil (resp. z jiného zdroje jsem se dozvěděla), že ruší místo mého výkonu práce, které mám uvedeno v mé pracovní smlouvě (ruší kancelář v daném městě). Údajně počítá s tím, že po návratu z PN budu vykonávat práci z domu! Jedná se o práci obchodního manažera, tedy práce v kanceláři+ v terénu. Může mě zaměstnavatel donutit vykonávat práci bez existence zázemí kanceláře, tedy z domu, nebo mám v tomto případě nárok na odstupné? Pokud ANO, v jaké výši by se odstupné vylácelo? Moc děkuji.Pěkný den. K.B.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den, byla jsem přijata do zaměstnání jako zaskok za mateřskou dovolenou na dobu určitou po skončení mateřské dovolené. Pracovnice na mateřské se chce nyní vrátit do zaměstnání na přivýdělek v době trvání MD, která ji skončí za rok. Budu povinna toto místo uvolnit a skončit pracovní poměr nebo až po ukončení její MD? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odstupné při sloučení firem

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně odstupného. Naše firma se slučuje s jinou firmou. Naše firma zaniká a spadne pod IČO druhé firmy, která se přejmenuje. Tato nová firma převezme všechny zaměstnance a chce nám změnit pracovní smlouvu pouze dodatkem. Chtěla bych vědět, zda jim to zákon povoluje a zda bychom neměli mít nárok na odstupné, když firma, se kterou máme sepsanou smlouvu zanikne. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Nastoupila jsem na mateřskou dovolenou v březnu 2006, syn se narodil v květnu 2006 (PPM mi vyplácel zaměstnavatel), nyní pobírám rodičovský příspěvek, který mám na dobu 3let a pobírám 7.600Kč. Ted v květnu 2009 bych měla nastoupit do práce, bohužel mi bylo sděleno, že dostanu výpověď pro nadbytečnost dle § 52 c Zákoníku práce (262/2006 Sb.) 1)Chci se zeptat co to pro mě znamená a zda budu mít nárok na odstupné? 2)A zda mám nárok na nějakou dovolenou?A kolik dní by to bylo? A zda si ji můžu nechat proplatit nebo vybrat?3) A ještě bych se chtěla zeptat, zda mohu dostat výpověď, kdybych byla těhotná? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, mám dotaz, pracovník u nás pracoval 6 měsíců a firma z důvodu malého zájmu zákazníků ukončila provozovnu. Pracovník dostal výpověď z důvodu nadbytečnosti. Na kolik průměrných platů má nárok jako odstupné? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, mám dotaz, pracovník u nás pracoval 6 měsíců a firma z důvodu malého zájmu zákazníků ukončila provozovnu. Pracovník dostal výpověď z důvodu nadbytečnosti. Na kolik průměrných platů má nárok jako odstupné? Děkuji