FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODSTUPNÉ

odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobry den odesel jsem z podniku kvuli nevyplaceni mzdy s trimesicnim odstupnym.Ted se muzu vratit na dohodu do stejneho podniku.Kdybych se vratil mam narok na to odstupne? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Pravděpodobný výdělek

Dobrý den,pracovala jsem ve firmě 10 let, plat byl tvořen pevnou složkou 10000 + prémie 5000 Kč, které jsem vždy dostala v plné výši. Po ukončení tříleté rodičovské dovolené byl se mnou rozvázán pracovní poměr pro nadbytečnost s 5 měsíčním odstupným. Firma jej vypočítala jen ze základu, tzn. 50 tisíc hrubého mínus cca 5000 záloha na daň. Paní účetní mi vysvětlila, že se v mém případě počítá odstupné z pravděpodobné mzdy, což může být i bez prémií. Je postup správný? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Výpočet odstupného

Dobrý den, mám dotaz týkající se výpovědi z prac.poměru dle § 52 c). Zaměstnavatel mi měl vyplatit tříměsíční odstupné. To se vypočítá, pokud se nemýlím, z průměrného čistého měsíčního výdělku, který je uveden v zápočtovém listu? Poslal totiž menší částku... A mám nárok na proplacení nevybrané dovolené? děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobry den, 31.8.2009 mi konci pracovny pomer z dovodu nadbytocnosti podla paragrafu 52. V 06/2009 som dostal odmenu, co sa mi pocitalo do hrubej mzdy. Nalezi mi 4 mesacne odstupne. Odstupne sa mi bude pocitat z druheho kvartalu roku 2009 a mojou otazkou je ci sa bude pocitat zo zakladnej mesacnej mzdy alebo hrubej mzdy (zakladna mesacna mzda + odmena)? Dakujem.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na odstupné

Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat na odbornou radu ohledně odstupného. Se zaměstnankyní byla sepsána dohoda o ukončení pracovního poměru dle §49 ZP, kdy v této dohodě bylo uvedeno, že zaměstnavatel a zaměstnanec se dohodli na vyplacení 5-ti měsíčního odstupného. Zajímalo by nás, jelikož z dohody o rozvázání pracovního poměru neplyne zákonný nárok na odstupné ale obě strany se pouze takto dohodli, vyplatili jsme 5-ti měsíční odchodné a na soc. a zdravotní pojištění jsme z toho odchodného odvedli pojištění. Při odstupném by se toto nekonalo. Zajímalo by nás zda jsme postupovali správně, zda skutečně nelze dávat odstupné jen tak, jelikož by to byl únik pojištění a revize by ho pak následně doměřila nebo je z vašeho pohledu možné odstupné vyplácet kdykoliv se takto obě strany dohodnou při ukončení pracovního poměru. děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na odstupné

Dobrý den, zaměstnavatel ruší pobočku na Moravě a fúzí se spojuje s jinou firmou v Čechách. Nabídl mi místo v nové firmě s tím, že bych vykonávala jinou činnost. Pokud nebudu chtít přejít do jiného města a na jinou pozici, mám nárok na odstupné? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, pokud dostanu v zaměstání výpověď z přebytečnosti a dostanu tedy i tříměsíční odstupné, tak chci vědět jestli se mi podpora bude počítat z průměrné mzdy plus odstupné nebo jen ze mzdy.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den. Prosím o radu, zda odchodné je pro firmu daňově uznatelným výdajem v případě, kdy je názvem pro určité finanční vyrovnání, kterým si ulehčíme nepříjemný rozchod se zaměstnancem a úmyslně je nechceme nazývat odměnou. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, chtěla jsem ze zeptat zda dostanu odstupné, když zaměstnavatel vyhlásil KRACH. Naše firma je pouze s.r.o. a dlihů má opravdu hodně. Děkuji Veronika


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, ve firmě jsem zaměstnaná jako hlavní ekonom. Vzhledem k ekonomické krizi se i u nás snižuje stav zaměstnanců. Ředitel mi nabídl abych tuto práci vykonávala externě / na živnostenský list / za dohodnutou mzdu a to 2 dny v týdnu. Mám nárok na odstupné, pokud tuto nabídku nepříjmu a zeženu si práci u jiné firmy na plný úvazek. Děkuji Hoffmannová



odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, chci se zeptat, pokud je uzavřený pracovní poměr na dobu určitou a zaměstnavatel mi dá během této doby výpověď - náleží mi odstupné či nikoliv? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den. Rád bych se zeptal, zda mám nárok na odstupné. Situace je následující. Dělám tři roky pro firmu, řekněme "A", která zajišťuje dodávky energií v továrně firmy "B" jako subdodavatel. Firma B dala naší firmě A výpověď. Já přecházím od firmy A k firmě B na stejné pozici. Vlastně se mi změní jen název firmy. Zkušební lhůtu jsem nedostal, budu mít rovnou pp na dobu neurčitou. Mám tedy teď nárok na odstupné, když mám hned zajištěnou práci od nového zaměstnavatele? Za odpověď předem děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, ráda bych věděla jestli se z odstupného odvádí daň z příjmu?


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, ráda bych věděla jestli se z odstupného odvádí sociální a zdravotní???


odpovídal(a): Redakce

Odtupné

Dobrý den. od 14.11.2008 marodím. Koncem srpna ukončím marodní. Dostala jsem částečný důchod a vím, že až přijdu do práce, tak dostanu výpověď. 1) mám10 dní staré dovolené, co si může zaměstnavatel dovolit s ní udělat? 2) z jakého důvodu může zaměstnavatel mi dát pouze tří měsíční odstupné, bez dvouměsíční výpovědní lhůty. Jedná se pouze o dohodu, nebo může tento krok udělat i bez dohody. Děkuji moc odpověď. Lavičková


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den , našel jsem odkaz na výpočet odstupného . se zaměstnavatelem mám podepsanou dohodu o snížení pracovního fondu na 75% , dělám turnus , tudíž nechodíme víkendy , tak pracujeme jeden týden dva dny a druhý týden tři dny , počítá se odstupné podle smlouvy na 75 % , nebo tato smlouva v případě výpovědi z důvodu nadbytečnosti nemá vliv na výši odstupného ?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet odstupného

Dobrý den,zaměstnanec u nás skončí k 30.6.,odchází pro nadbytečnost-3měsíční odstupné. Odstupné se počítá z prům.čisté mzdy za 12měsíců? Díky


odpovídal(a): Redakce

Nárok na odstupné

Dobrá den, je mi 21 let a druhým rokem pracuji ve firmě jako administrativní pracovnice. Firma je v bodu mrazu, proto máme nařízené odstávky. Na konci dubna, když jsem byla 1 týden na odstávce, volala mi šéfová, že dostala nařízeno propustit jednoho zaměstnance z našeho oddělení a byla jsem vybrána já(i přes to že moje pracovní místo je pro chod oddělení nepostradatelný, řečeno moji práci nikdo jiný nedělá a zdaleka tu nejsem pracovně nejmladší)Na personálním mi řekla paní, že vymysleli to, že tu zůstanu na poloviční pracovní úvazek a další pán ze skladu (nahraditelný člověk druhým skladníkem) také dostane poloviční úvazek.Po dvou dnech na rozmyšlenou jsem řekla, že je to pro mě nepřípustné, pracovat tu za minimální mzdu, kterou dostanu jako podporu na pracáku.Aby mi po třech měsících řekli, že krize pokročila a ruší mi poloviční úvazek a odstanu minimální odstupné. A že když teda potřebují snížit stav o jednoho člověka, tak půjdu já.Ikdyž pán chodí do práce jen dva dny z měsíce, jinak je doma na odstávkách. 6.5. jsem podepsala výpověď ze strany zaměstnavatele, s dvou měsíční výpovědní lhůtou a po skončení 3měsíční odstupné. Teď mi ale v práci hrozí, že mi odstupné nedají.Protože přišli s tím, jestli tady nechci opravdu zůstat na poloviční úzavek, že mě potřebují. Také jsem se ptala, zda odstávky ovlivní výši odstupného a dávky z pracáku. Personální mě ujistila, že se to do stanovení těchto dávek nevstahuje. Prosím o radu, zda mám na odstupné nárok a jak je to tedy s odstávkami. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, jsem zaměstnaná v jedné firmě od r. 2002, nyní na RD, která mi končí v 07/2009. Dověděla jsem se však, že pro mne má zaměstnavatel připravenou výpověď pro nadbytečnost. Mám se tedy následující den po výpovědi nahlásit na ÚP? A z čeho se mi bude počítat podpora, když jsem byla 3 roky na RD a předtím na MD? Započítává se do toho i odstupné, které pravděpodobně dostanu? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den,od prosince 2008 jsem v PN,k 31.3.2009 bylo zrušeno moje pracovní místo a zaměstnavatel mi nabídl dohodu o ukončení prac.poměru a odstupné 3 měsíce.Tuto dohodu jsem nepodepsala ,jsem stále v PN,nyní mi lékař doporučil,abych si vzhledem k mému zdravotnímu stavu požádala o přiznání inval.důchodu,což jsem učinila.Chtěla bych udělat vstřícný krok vůči zaměstnavateli,jelikož mě stále urgují,abych si uzavření dohody rozmyslela,souhlasila bych v případě,že by mi bylo vyplaceno odstupné ve výši 5 měsíců,jejikož po ukončení PN,bych dostala výpověď práci pro mne nemají, tak by mě museli platit dva měsíce mzdu a pak vyplatit odstupné.Mám obavu,když by mě byl přiznán plný inval.důchod ,zda mám nárok na odstupné,nevím jak se mám zachovat,abych něco nepokazila.Prosím, poraďte mi ,děkuji!



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.