FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA ODSTUPNÉ

odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

Dobrý den. Z jakého průměrného výdělku se vypočítá odstupné u pracovnice, pokud je již 3. rokem na rodičovské dovolené? Děkuji Z. procházka


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den, měl bych dotaz na chování svého zaměstnavatele vůči mě. Dělám u firmy dva roky, pokaždé na dobu určitou 1 rok a letos jsem se ji rozhodl neprodloužit a ke konci roku skončit. Vedoucí to odemě ví tak od konce října, a chce abych mu v prosinci donesl písemné ukončení prac. poměru (výpověď). Jinak že mi nedá zápočtový list. Je to nutné když mi končí smlouva? Dále máme nějaké bonusy a když se dozvěděl o mém ukočení tak nic nedostávám. Máme za každý odpracovaný rok u firmy nárok na příspěvek 20 000kč na dovolenou, prý mám nárok až v únoru neboť je to můj nástupní měsíc do firmy, ale za minulý rok mi ten příspěvek o ten měsíc zkrátily, tak tomu nerozumím. Nejvíc mě ale mrzí že nám byly jako každý rok odsouhlaseny 13. platy, které měly být vyplaceny ve výplatě za říjen a já je jako jediný zaměstnanec nedostal, v pracovní smlouvě to mám samozřejmě nasané. Mám na ten plat vůbec nárok? Moc děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Výpočet odstupného

Dobrý den,můžete mi sdělit, jak se počítá průměrný tříměsíční výdělek v rámci odstupného. Končí mi nyní MD a společnost je v konkurzu,výplatu jsem měla 15 tis.Kč hrubého/měs.,jakou výši odstupného bych měla dostat,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den, mám na Vás dotaz. Pokud mám uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou - je zde nějaká výpovědní doba? Pokud bych chtěl tuto pracovní smlouvu vypovědět, musí zde udat důvody výpovědi či nikoliv? Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Zrušení zaměstnavatele

Dobrý den,v současné době jsem na rodičovské dovolené.Firma,kde jsem zaměstnaná ale půjde v nejbližší době do likvidace.Budu mít nárok na nějaké odstupné nebo můj pracovní poměr likvidací firmy zanikne?Vše za předpokladu,že nepodepíšu případnou Dohodu o ukončení PP.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na odstupné

Dobrý den, dostala jsem výpověď následujícího znění: " Z důvodu ukončení soukromé praxe vám dávám výpověď ke dni 31.8.2009 s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Váš pracovní poměr bude ukončen 31.10. 2009." Ráda bych věděla, zda mám nárok na odstupné platy a pokud ano, zda je zaměstnavatel povinen je vyplatit a pokud je nevyplatí, jak se mohu bránit. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den. Jsem na RD, synovi budou 3 roky 15.11.09. Jsem zaměstnanec, od kolegině vím, že pro mne není místo, ale doposud jsem nedostala ze zaměstnání žádnou oficiální zprávu ani výpověď. Chtěla bych se zeptat, jak by to mělo vypadat, pokud dostanu ýpověď pro nadbytečnost, např. z čeho se vypočítává odstupné. Předem děkuji za odpověď. A. Nováková


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den, jaké jsou ohlašovací a jiné povinnosti zaměstnavatele, při odchodu zaměstnance ze společnosti (ukončení pracovní poměru, HPP)? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na odstupné

Dobrý den, prosím poraďte mi, jak bych měla postupovat ohledně zaměstnance, 31.10. 2009 bude rok v pracovní neschopnosti, sdělil nám, že do práce ze zdravotních důvodů nemůže nastoupit - jsme zámečnická dílna, ale dle sdělení lékaře na plný invalidní důchod nemá nárok. V červnu 2010 dosáhne důchodového věku. Chtěl by se tedy přihlásit na tuto dobu na pracovní úřad. Jak by to bylo pro něj i pro nás nejvýhodnější ohledně výpovědi. Má ji dát on - z jakých důvodů, aby měl nárok na hmotné zabezpečení, nebo naše firma - z jakých důvodů, samozřejmě by jsme neradi platili odstupné, když nenesem vinu na tom, že již do práce nechce nastoupit. Děkuji za brzkou odpověď. Dana Toušková


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den, pokud pracovnice nenastoupí po RP ( dítě 3 roky) do zaměstnání, neboť ji nevyhovuje prac. doba a pod. , ale přihlásí se na ÚP , z jakého základu ( z jakého příjmu ) se ji počítá podpora v nezaměstnanosti ? Předpokládejme, že se na odchodu dohodne se zaměstnavatelem dohodou a z důvodu finanční krize ji neproplatí odstupné, byť by na něj měla nárok . A druhá otázka :-) . Pokud pracovník sám podá žádost o ukončení PP dohodou, může dostat-požadovat odstupné ? Dle poučky - co není v zákoně zakázáno je dovoleno :-)( Tato otázka nesouvisí s první otázkou) . Děkuji Romana



odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den,prosím o pomoc.Jsem na MD, rodičák mi skončí 30.1.2010, kdy bude mít dítě 4 roky.Jsem stále vedena jako zaměstnanec u jedné firmy,ale asi pro mě již místo nebude.Našla jsem si nové zaměstnání,a s původním zaměstnavatelem jsem se dohodla na výpovědi dohodou,slíbil mi i odstupné-za 2-3 měsíce.V této firmě bych chtěla pracovat na dohodu o pracovní činnosti-jako uklízečka.Mám dotaz: pokud dostanu odstupné,nemusí se mi krátit, tím, že budu na DPČ,mám na něj nárok?Výpověd dohodou musím dát já, nebo zaměstnavatel? Děkuji.Králová.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, uzavřela jsem se zaměsnavatelem Dohodu o ukončení zaměstnání, s tím, že tam bylo ukotveno, že dostanu určitou odměnu (dohodla jsem se se šéfem, tvrdil, že se z toho neplatí zdrav. a soc. poj). Nyní peníze přišly a vidím, že se se krom daně platí i všechna zmíněná pojištění, což v daném případě činí velkou částku. Známá mi řekla, že pokud by to bývalo bylo formulováno jako odstupné, ne jako odměna, tato pojištění by se neplatilo. Je to pravda? Je možno v tomto směru ještě podninout nějaké kroky, nebo už mám smůlu? Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na odstupné

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na odstupné po ukončení mateřské dovolené (dítě je 3 leté).Zaměstnavatel mne již zaměstnat nechce. Navrhuje dohodu bez nároku odstupného. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP

Dobrý den!Zaměstnavam 5 lidi na pracovní smlouvu-doba neurčitá.Nemám, bohužel,žádné zakazky a budu rad jestli nějak přežijí sám jako FO.2 zaměstn.pracují 1 rok,3-jen 7 měsicu.Prosim o radu-na co všechno zaměstnanci v tomto připadě májí narok když dam všem výpověd?Někde se řiká - 2 měs. vypovědní lhuta + 2 měs.(nebo 3)odstupné platy(z pruměrné mzdy).Jenže ja nemám pro lidi praci aby 2 měs.někam"chodili",dle jakého paragrafu lze dat výpověd nežby firma zanikala nebo šla do konkurzu.Živnost.list neodevzdam,pokračují jako FO bez zaměstnacu.Předem děkují moc za radu


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, rád bych znal odpov´ěď na tuto otázku. Manželka pracovala cca. před 20 měsící ve firmě.Poté šla na nemocenskou z důvodů rizikového těhotenství a poté rovnou na mateřskou dovolenou.Dnes je již 12 měsíců na mateřské dovolené a firma ve které pracovala krachuje.Manželka dostane výpověď a předpokládám, že má také nárok na odstupné ve výši min. 3-mesíčního průměrného platu.Toto odstupné by ji měl vyplácet úřad práce, jelikož firma nemá ani na výplaty stávajícím zaměstnancům již několik měsíců.Zajímalo by mne jak se bude posuzovat průměrný výdělek manželky?Za jaké rozhodné období?Jak se bude vypočítávat odstupné?V jakém termínu musí být vypláceno odstupné?A jak bude postupovat úřad práce, který má toto odstupné vyplatit?Může nějak ÚP ovlivnit výši odstupného a popř. jak?Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Státní sociální podpora

Dobrý den, mám dotaz. Jsem čerstvý absolvent VŠ a nemám odpracováno 12 měsíců, tedy mi nenáleží podpora v nezaměstnanosti. Chci se zeptat, mám aspoň nárok na existenční minimum? Nebo na nějakou jinou podporu, pokud budu nezaměstnaný a budu zaregistrovaný na úřadu práce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den, zaměstnanec dostal výpověd od zaměstnavatele k 1.10.2009.Odstupné mu tedy náleží za 3 měsíce , a pokud odejde ihned , ne až po výpovědní lhůtě, dostane + 2 měsíce k tomu, tedy 5 měsíců?Děkuji. Mráčková


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

Dobrý den. Manželka byla propuštěna zaměstnavatelem dle §52 písm.c) zákoníku práce. Náleží ji tedy odstupné za 3 měsíce. Jak má co NEJÚČINNĚJI postupovat, pokud jí zaměstnavatel tuto částku nechce vyplatit ? Je vhodné bývalému zaměstnavateli vyjít vstříc tak nezaplatí jednorázové ale podle "splátkového kalendáře", nebo raději trvat na jednorázovém vyplacení spolu s poslední výplatou ve výplatním termínu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný čistý měsíční výdělek

Dobrý den, je možné spočítat průměrný měsíční výdělek pro ÚP za účelem výpočtu podpory v nezaměstnanosti dvěma způsoby tak odlišnými, že rozdíl činí cca 1200 Kč? Z 16000 hrubého mám jeden výpočet 13085 Kč a druhý 14 240 Kč. Mám 2 děti, jsou v mé péči a jsem samoživitelka, "růžový papír" podepsaný, vše doloženo. Dokud nebudu mít jistotu, který výpočet je správný, nemohu nic reklamovat a ani nedostanu podporu. Mně se samozřejmě líbí ten vyšší. :-)) Děkuji velmi za vysvětlení, Lenka


odpovídal(a): Redakce

Odstupné

dobrý den mam narok na odstupne při prodeji firmy? firma"A"prodava firmu firmě"B"i se zaměstnanci, udajně se pro nas zaměstnance nezmnění nic jen hlavička firmy a umístění pracoviště děkuji za odpověď