FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů

Dobry den.Neumím podle vaší kalkulačky spočítat nahradu mzdy v pracovní neschopnosti za prvních 14 dní nemoci...Mužete mi prosím poradit? Na nemocenskou jsem od pátku 12.2 2010.Na nemocenské budu(pravděpodobně) do 28.2 2010.Na nemocenské tedy budu celekm 17 dní.Můj průměr nemocenské na výplatní pásce je 527 kč.Hrubá měsíční mzda průměrná něco kolem 16030 kč.Dá se z toho vypočítat kolik bude má náhrada mzdy a výše nemocenské?Děkuji za odpověd.Přema


odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské

Dobrý den, žena na rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte, t.j.11/2010. Rodičovský příspěvek pobírala 2 roky (do 11/2009), nyní donesla neschopenku od lékaře, je těhotná, termín porodu 10/2010. Je možné ukončit po dohodě rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele a nastoupit ihned na neschopnost, nebo není nárok na nemocenské dávky, když má požádáno o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte? Děkuji. za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Předání dokladů

Zdravím! Mám dotaz ohledně doručování. Pokud požaduji přez zaměstnavatele od OSSZ výplatu nemocenské a zaměstnavateli pošlu všechny potřebné doklady, má zaměstnavatel nějakou zákonem stanovenou lhůtu, ve které tyto doklady, spolu s dalšími, které je povinen OSSZ zaslat, do kdy musí doklady OSSZ dodat? Hrozí mu nějaká sankce nebo postih za nedodržení tohoto termínu? Pokud zjistím,že doklady uzáměrně zadržuji, lze toto žalovat? Děkuji.LG


odpovídal(a): Redakce

Rozhodné období pro nemocenské

Dobry den,jsem na materske dvouleta varianta.RP mi konci v prosinci 2010.Rada bych se zeptala pokud v dobe kdy mi skonci RP bych byla tehotna s druhym ditetem,mohu pozadat o nemocenskou do doby nez mi vznikne narok na druhou MD?Z jakeho zakladu by se pripadna nemocenska pocitala,z puvodniho platu nebo z vyse RP ktery ted pobiram?momentalne mam jeste privydelek kolem 8tis hrubeho mes.od letosniho roku,v lonskem roce jsem mela prijem ze zamestnani pouze z proplacene dovolene za 25dni.dekuji


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Vážení,prosím o radu ve věci denního vyměřovacího základu,rozhodného období.Pracovní poměr po 22 letech skončil dohodou 31.7.2009.Dále okamžitá registrace na pracovním úřadě. V ochranné lhůtě 6.8.2009 jsem onemocněl do 14.1.2010. Odhláška z PÚ. 15.1.2010 nástup na dobu určitou(zástup za mateřskou).Dne 5.2.2010 konec prac.poměru(dohoda,org.změna),registrace na PÚ 8.2.2010. Dne 9.2.2010 nemocenská v ochranné lhůtě.Chci se tedy zeptat jaké je rozhodné období(20 kalend.dní pr.poměru) a z čeho se počítá DVZ).Tedy zda se hledí jen na poslední PP ,ebo i na minulé zaměstnání.Podotýkám že nejde o zneužívání soc.dávky,psych.problém z nezaměstnanosti. Předem vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat z čeho se vypočítá ošetřovné na dítě, když jsem měla rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte to je do 30.12.08 a poté jsem čerpala neplacené volno až do 30.9. 2009. 1.10.2009 jsem nastoupila zpět do zaměstnání a v prosinci 2009 jsem měla devět dnů ošetřování na dítě. Jestli je možné, že mi denní vyměřovací základ vypočítali na 33Kč? děkuji za vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

OSVČ a dávky nemocenského pojištění

Dobrý den, po rodičovské dovolené se vracím do práce a mám nabídku na jednu pozici, kde je na mém rozhodnutí zda budu zaměstnanec či OSVČ. Ráda bych se zeptala z Vašeho pohledu v čem tkví výhody jednotlivých možností a jak to je u OSVČ pokud jsou děti nemocné - jak to je v případě, že bych byla doma na paragraf? A zároveň jak to je u OSVČ pokud bych do budoucna nastupovala opět na mateřskou? Je pravda, že na mateřskou má nárok až před porodem a ne 6 týdnů před termínem porodu jako u zaměstnaneckého vztahu. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů nemoci

Dobrý den. Pracuji u soukromé firmy.Pokud bych šel dne 05.02.2010 na pracovní neschopnost,do jakého data mě platí zaměstnavatel, a kolik dní z toho mi musí proplatit. Děkuji mnohokrát za odpověď. S pozdravem lehm..


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, chtěla jsem se informovat, jak bude daňově řešena situace jak u zaměstnance, tak u zaměstnavatele, když zaměstnavatel proplatí zaměstnanci první tři dny pracovní neschopnosti (jakoby benefitní plnění)? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, prosím o radu. K 31.12.2009 jsem podepsala ukončení pracovního poměru dohodou. Od 28.12.2009 jsem ale nemocná. Jak mi bude vyplácena nemocenská? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Dobrý den, prosím o odpověď na následující. Dne 2.12.09 mi skončila RD a 3.12.09 jsem opět nastoupila do zaměstnání. Odpracovala jsem 2 dny a 7.12.09 jsem nastoupila na nemocenskou z důvodu rizik. těhotenství. Do přílohy pro sociálku na výpočet nemocenské (od 15. dne) mi účetní vypočetla rozhodný příjem za rok 2008, kdy jsem byla do května na MD, poté čerpala 25 dní dovolenou a poté na RD. Je tento postup správný? Nemělo by být rozhodné období prosinec 2009, kdy jsem odpracovala 2 dny? Děkuji mnohokrát za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Navazující pracovní neschopnost

Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně náhrady mzdy za prvních 14 dní dočasné pracovní neschopnosti od zaměstnavatele. Zaměstnanec byl práce neschopen od 4.12.2009 do 31.12.2009, prvních 14 dní mu byla proplacena náhrada mzdy, zbytek nemoci proplatila OSSZ. Od 1.1.2010 je opět práce neschopen (nová neschopenka). Jedná se o nepracovní úraz a na neschopence je zaškrtnuto - použití alkoholu. Nemohu nikde zjistit, jestli mu zaměstnavatel musí prvních 14 dní zapaltit i když užil alkohol, nebo může náhradu nějak krátit v případě krátit úplně? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, naše zaměstnankyně maěla uzavřenou smlouvu na dobu určitou od 17.8.-31.12.2009.Od 29.12.2009 je v pracovní neschopnosti a neschopenka je prodlouženo po 15 dnech tzn.,že bude pobírat nemocenské dávky. Nárok na náhradu mzdy od nás nemá,protože měla smluvu na dobu určitou,že ano? Ale jsme povinni vyplnit a poslat přílohu žádosti o nemocenské,kde uvedeme do rozhodného období její příjem za dobu,kdy u nás pracovala, tj. 17.8.-31.12.2009? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů nemoci

Dobrý den,naše zaměstnankyně měla uzavřenou pracovní smlouvu na dobu určitou do 31.12.2009, již k nám nechce nastoupit.Od 29.12.2009 je v pracovní neschopnosti. Jsme povinni ji vyplácet náhradu mzdy za dočasnou pracovní neschopnost v měsíci lednu? S jinou zaměstnankyní jsme zrušili pracovní poměr ve zkušební době k 31.12.2009 a ona nastoupila pracovní neschopnost od 2.1.2010.Jsme povinni ji vyplácet náhradu mzdy za dočasnou pracovní neschopnost?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den,chtěla bych Vás požádat o radu.Od 1.1.2008 do 1.1.2010 jsem byla OSVČ, neplatila jsem nemocenské pojištění, jen důchodové.1.1.2010 jsem v zaměstnaneckém poměru.Včera,tj. 8.1.2010 jsem si při firemním sportovním dni přetrhla achillovu šlachu a v pondělí nastupuji do nemocnice na operaci.Léčba dle lékaře potrvá nejméně 10týdnů,pokud vše půjde hladce...Mám nárok na nemocenské dávky a z čeho se mi případně budou počítat?A bude se jednat o pracovní úraz, pokud jsme měli sportovní den v rámci pracovního dnu hrazeného zaměstnavatelem?


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů nemoci

Dobrý den, mám menší problém. Zaměstnanec na konci roku onemocněl. V 7.,8.a 9.měsíci u nás pracoval na Dohodu o pracovní činnosti (ani v jednom měsíci nebyla mzda vyšší 2000Kč). Zaměstnali jsme ho v 11.měsíci na hlavní pracovní poměr a ve 12. měsíci onemocněl. Teď nevím z čeho budu počítat vyměřovací základ. Moc děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů nemoci

Dobrý den, zaměstnanec k nám nastoupil 1.3.2009, od 1.12. je nemocen. Náhradu mzdy budu počítat z průměru ze 3.čtvrtl. nebo z průměru od 1.3. do 30.9. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů nemoci

Dobrý den, zaměstnanec nastoupil 1.11. a 7.12. onemocněl. Náhrada mzdy se mu počítá z listopadu? Tam měl hrubý příjem 11.777 Kč za 169,5 hod. Byl nemocen od 7.12.-13.12., prosím o Váš výpočet náhrady mzdy /má 8 hod.denně prac.dobu/ Moc děkuji a přeji úspěšný nový rok 2010.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské dávky

Můj zaměstnanec (jsem OSVČ) je ve zkušební době (stanovené od 1.9. až 31.11.2009) dlouhodobě nemocen. Po 10 dnech se mu zkušeb. doba automaticky prodlužuje. I když vím, že mu mohu ve zkuš. době dát výpověď, chci si ho podržet. Stát mu tedy bude platit dále nemocenskou. Otázka: Když mu písemně ukončím zkušební dobu, bude dostávat dále nemocenskou? Ptám se proto, abych ho nepoškodil.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské OSVČ

Dobrý den, prosím o radu. Jsem OSVČ (více než rok), nemocenské pojištění si platím 250 Kč od měsíce srpna. Pravděpodobně od února budu na rizikovém těhotenství, a tak se ptám, jak to bude s výplatou nemocenské, zda na ni mám nárok? Slyšela jsem, že je možné si nemocenskou doplatit a navýšit. Děkuji za odpověď.