FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , jakou budu mít nemocenskou za 22 dnů…

Dobrý den , jakou budu mít nemocenskou za 22 dnů, od neděle do neděle,mzdový tarif 210Kč, prům.hodin.výdělek 230Kč, hrubý příjem 323 000 Kč. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet nemocenského

Dobrý den, rád bych se zeptal na výpočet náhrady mzdy v pracovní neschopnosti. Moje manželka nastoupila 19/03/2010 do zaměstnání po tříleté rodičovské dovolené. Nyní je znovu těhotná a z důvodu zdravotních komplikací jí hrozí rizikové těhotenství a bude tedy v pracovní neschopnosti od 1. května 2010. Její hrubá měsíční mzda činí 18500,-Kč. Pokud si však v kalkuláturu chci vypočítat kolik bude mít náhradu mzdy za měsíc, tak je nutné zadat průměrnou hrubou mzdu za předchozí kalendářní rok. Byla ale na rodičovské dovolené takže žádnou mzdu neměla (až od 19/03 kdy nastoupila zpět do zaměstnání s tím že bude pracovat pouze do konce dubna) . Můžete mi prosím poradit kolik tedy cca by měsíčně dostávala? Předem moc děkuji za pomoc a odpověď. Hezký den!



odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, jak je to dnes s pracovní neschopností, když přinese zaměstnanec zaměstnavateli neschopenku,co musí zaměstnavatel udělat a která část se zasílá na OSSZ,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, jsem OSVČ, neplatím nemocenskou,…

Dobry den, jsem OSVČ, neplatím nemocenskou, kdybych ji ale platila (nějakou minimální), vztahovalo by se na mě ošetřovné v případě, že by onemocnělo dítě ?? Myslím, že teď to znovu odhlasovali, na první tři dny? Z čeho bych kolik dostávala, nevíte prosím? Děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za nemoc

Dobrý den chtěla sem se zeptat k 28.2.mi byl ukončen pracovní poměr u zaměstnavatele ,dne 2.3. jsem nastoupila na marodní a ukončila jsemho k dnu 12.4.2010 a jelikož je to už přes měsíc a půl tak sem volala na správu sociálního zabezpečení a bylo mi řečeno že za první 14dní mi nebude od zaměstnavatele vyplaceno nic a od 15.dne mi marodní pošle SSZ.Zajímalo by mě zdali se zákony o marodném opravdu takto změnily a zdali opravdu nemám nárok na finance za prvních 14dnů marodění.děkuji za odpověd Lucie


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, 27.4.2010 budou dceři 3 roky a končí mi RD. Zaměstnavatel je stejný a od října 2010 u něj na dohodu pracuji cca 60hod/měs -čistý příjem kolem 6000Kč. Nyní jsem podruhé těhotná, termín porodu mám až v listopadu2010 - je to rizikové těh. Chci se zeptat na výši nemocenské? před prvním těh. byla moje mzda 30tis. hrubého.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ pro nemocenské

Dobrý den,denní vyměřovací základ pro výpočet nemocenské se počítá z 12předcházejících měsíců,hrubá mzda.Těch 12 měsíců znamená loňský rok nebo 12 měsíců před nástupem na nemocenskou?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobry den, chtela jsem se zeptat kdyz mi za mesic konci materska a mela bych nastoupit do prace a zjistila jsem ze jsem tehotna a chtela bych se zeptat jakou nemocenskou bych od zamestnavatele pobirala pokud bych vubec nenastoupila a misto nastupu bych donesla neschopenku?Dekuji za odpoved Mahulena


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Dobrý den Prosím Vás mám následující dotaz. Jsem zaměstnána na dobu neurčitou. Mám dvě děti 7,5 a 4 roky. Naposledy jsem pracovala v říjnu 2001, poté jsem nastoupila na nemocenskou /rizikové těhotenství/. Pak mi v květnu 2002 byla vyplacena roční odměna /bez uvedení počtu hodin/, poté mi byla v lednu 2003 proplacena dovolená /jako dovolená proplacená-bez uvedení počtu hodin/ a v srpnu a září 2006 mi byla vyplacena dovolená čerpaná /s uvedením počtu 200 hodin//to byla dovolená, která vznikla z 2. mateřské/. Před 2 dny mi skončila rodičovská dovolená, s tím, že jsem plynule přešla na nemocenskou /mám úraz/. Zajímá mě prosím, z čeho a jak se přesně vypočítává moje nemocenská? A jestli mám nárok za dobu této nemocenské i na dovolenou? A ještě se chci prosím zeptat, zda nevíte z čeho by se mi vypočítávala podpora, kdybych hned po nemocenské skončila. Děkuji moc za odpověď a srdečně Vás zdravím Jana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, která mi…

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, která mi končí 23.6. 2010.Pracovní smlouvu u zaměstnavatele mám na neurčito, od února 2009 mám u stejného zaměstnavatele i dohodu o prac.činnosti na 0,250 uvazek cca 6000 kč měsíčně jsem opět těhotná, mám nárok z dohody také na neschopenku?V jaké výši se to může pohybovat?A musím následně doložit další neschopenku od 23.6.2010 kdy mi končí rodičovská dovolená?Je možné mít 2 neschopenky u jednoho zaměstnavatele?Vykonávám tutéž práci jako v hlavním pracovním poměru tak na dohodu.Děkuji Sedláková



odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, jsem na RD, která mi končí 23.6.2010.u zaměstnavatele mám smlouvu na neurčito-pro stejného zaměstnavatele od února 2009 pracuji na dohodu-0,250 úvazek.Vykonávám tutéž práci jako před nástupm na mateřskou.Jsem opět těhotná,jelikož se jedná o zdravotnictví, pujdu opět na neschopenku 1/Mám nárok na neschopenku i z dohody? 2/Jak se neschopenka z dohody počítá? 3/Bude se mi následná PPM počítat i z dohody?Pokud je dohoda u stejného zaměstnavatele? 4/je možné mít 2 neschopenky u stejného zaměstnavatele? Děkuji za Váš čas.Sedláková


odpovídal(a): Redakce

Výplata nemocenského

DOBRÝ DEN,CHTELA JSEM SE VAS ZEPTAT NA TO ZDA MA ZAMESTNANEC(NEBO-LI SOCIALKA MEHO ZAMESTNAVATELE)PRAVO NA TO,KDYZ ZAMESTNANEC JE NESCHOPEN PRACE,TEDY MARODI,A TREBA PUL ROKU NEDOSTNE ANI KORUNU OD TE SOCIALKY???JELIKOZ JSOU ASI VELICE POMALI???CHTELA BYCH VEDET DO KDY MUSI VYPLATIT NESCHOPPNEMU PENEZITOU DAVKU???URCITE NA TO MAJINEJAKOU URCITOU DOBU???JA JSEM TED V JINEM STAVU,PRACUJI U NAS V PRACI 2ROKY,A MAM STRACH JIT MARODIT,NEBOLI ODEJIT NE MATERSKOU,MAM PUJCKU(NE MALOU)A MAM DCERU,KTERA MI JDE DO SKOLY A NEDOKAZI SI PREDSTAVIT BYT 3-6MESICU PEZ PENEZ!!!!!A TO ZE U NAS JSOU TAKOVE PRIPADY!!!!JAK SE MOHU PRROTI TOMU BRANIT???MOC DEKUJI ZA ODPOVED ILONA ŠIMŮNKOVA


odpovídal(a): Redakce

Přivýdělek u evidence na ÚP

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. V současné době jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti. Pracovní poměr jsem v bývalém zaměstnání ukončila dohodou a onemocněla jsem v ochranné lhůtě. Jelikož jsem poměrně vážně nemocná a stále nejsem schopna nastoupit na plný úvazek do zaměstnání, chtěla bych pracovat z domova s občasným zaskočením do firmy, na DPP. Jestli správně rozumím, z DPP odvádím pouze daň 15 %, nic víc. Je to tak? Druhá otázka zní. Pokud vyčerpám podpůrčí dobu a nemocenská mi bude ukončena, je možné se hlásit na pracovním úřadě, pokud mám DPP na pár hodin týdně, nebo ne? Samotný DPP by mě neuživil. Předem děkuji za odpovědi. VH


odpovídal(a): Redakce

od kdy se opet proplaci ošetřovani člena rodiny…

od kdy se opet proplaci ošetřovani člena rodiny celich deset dni ? dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Právě mi končí rodičovská dovolená(na3roky),ale zatím jsem v pracovní neschopnosti a tím pádem nemohu nastoupit do zaměstnání. Mám nahlásit zaměstnavateli mojí nemoc už před nástupem nebo až v den nástupu do práce? A kdo mi bude vyplácet nemocenskou,zaměstnavatel nebo pojišťovna,když jsem 3 roky neměla žádný příjem ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů nemoci

Dobrý den, prosím o radu při výpočtu mzdy našeho zaměstnance, který měl v únoru pracovní úraz. Pracovní úraz se stal v odpoledních hodinách a zaměstnanec tedy dopracoval 6,5 hodiny z pracovní směny, ale neschopenku přinesl již za tento den. Jak zohlednit ve mzdě těch 6,5 odpracovaných hodin? Díky Vrbová


odpovídal(a): Redakce

Ochranná lhůta

Dobrý den. Můj pracovní poměr končí k 31.3.2010. Pokud mi zaměstnavatel neprodlouží pracovní smlouvu a já půjdu marodit, do jaké doby musím předložit neschopenku, abych měla nárok na nemocenské dávky od OSSZ ? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpočet nemocenského

Dobry den, od 1.1.09 jsem na MD,nyni dvouleta varianta RD.RP mi konci v unoru 2011.Pokud bych v te dobe byla tehotna,ale nemela jeste narok na MD,mohu mezidobi resit nemocenskou? Z jakeho zakladu by se pocitala,posl.kalendarni rok s prijmy nad 30dni by byl 2009 kdy jsem dostala proplaceno 25dni dovolene.cca 30tis kc.To jsou ale veskere prijmy..jak vysoka by byla v tomto pripade nemocenska? mohu si nekde vypocitat pribliznou vysi?dekuji


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ pro nemocenské

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to,když po 3-leté RD nastupuji do práce,nechala jsem si udělat zkrácený úvazek tudíš budu mít i nižší plat a Snažíme se o druhé dítě.Z čeho by se mi vypočítávala nemocenská když bych byla zaměstnaná pouze měsíc nebo dva?Děkuji Lucie.


odpovídal(a): Redakce

Nemoc ve výpovědní době

Dobrý den, prosím o odpověď na můj dotaz.Od 1.3.2010 mi začíná běžet výpovědní lhůta 2 měsíce. Výpověď jsem podala teď v únoru sama.Když během výpovědní lhůty (v době od 1.3. - 30.4.2010) onemocním bude se výpovědní doba u zaměstnavatele prodlužovat o dobu nemoci,nebo skončím pracovní poměr dnem 30.4.bez ohledu na skutečnost jak dlouho jsem byla práce neschopná.Děkuji za informaci. Přeji hezký den.