FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Chtěl bych se zeptat, jak je to s placením…

Chtěl bych se zeptat, jak je to s placením výživného zaměstnavatelem, který platí výživné exekučním příkazem, v případě, že došlo k dlouhodobé neschopnosti v délce 6 měsíců a nemocenskou vyplácí OSSZ.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, v práci se mi…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, v práci se mi udělal exém na nohou paní doktorka má podezření na alergii na nějakou zatím blíže neurčenou látku v práci, když se toto prokáže mám nárok na 100% nemocenské jako při pracovním úrazu?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,když jsem v prac.neschopnosti 4.den…

Dobrý den,když jsem v prac.neschopnosti 4.den,může mi přijít i kontrola z OSSZ, i když mi náhrady za prac.neschopnost platí zaměstnavatel?Děkuji a jaké jsou prosím ještě postihy


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zajímalo by mě, kolik bych dostal od…

Dobrý den,zajímalo by mě, kolik bych dostal od zaměstnavatele, když bych byl v prac.neschopnosti, mám měsíční mzdu 18 tis.Kč a jak se to počítá, co vím, tak první 3 dny nedostanu nic, potom bych měl dostat něco od zaměstnavatele a od 15 dne prac.neschopnosti,vyplácí OSSZ. Kolik bych měl dostat od zaměstnavatele a kolik od OSSZ,když bych marodil 3 týdny.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravím a chtěla bych se zeptat. V pátek jsem…

Zdravím a chtěla bych se zeptat. V pátek jsem ukončila pracovní poměr dohodou. Následující pondělí jsem onemocněla, na pracovním úřadě jsem nebyla evidovaná. Neschopenku jsem odevzdala u bývalého zaměstnavatele, s tím, že jsem si myslela, že je nějaká ochraná lhůta 7 dnů, kdy nemocenskou platí bývalý zaměstnavatel. Nemocná jsem byla cca. 30 dní. Nyní jsem od bývalého zaměstnavate dostala informace, že žádná ochraná lhůta již není (musela bych onemocnět v den ukončení pracovního poměru) a prvních 14 dní nemoci mně nebude proplaceno od nikoho, dalších 14 dní dostanu proplaceno až od SSZ. Postupuje bývalý zaměstnavatel správně?? V případě že ne, kam se mám obrátit a jaký zákon to upravuje. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od kolikátého dne náleží zaměstnanci…

Dobrý den, od kolikátého dne náleží zaměstnanci náhrada za nemoc od zaměstnavatele. Existuje nějaká ochranná lhůta, když bych dostal výpověď a šel potom na neschopenku?Do jaké doby od propuštění ze zaměstnání můžu jít na neschopenku?Děkuji za dvě odpovědi.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně dala…

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně dala výpověď a poté onemocněla. Neschopnost začala 21.9. a do dnešního dne neodevzdala neschopenku začátek, pouze lístek na peníze. Máme vyplatit nemocenskou, co máme dělat? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pokračování nemoci

Dobrý den, prosím Vás o posouzení nároku na nemocenské dávky. Zaměstnankyně měla vystavenu pracovní neschopnost (rizikové těhotenství) dne 27.1.2010 a dne 31.1.2010 jí byl ukončen pracovní poměr z důvodu uplynutí doby určité. 30.8.2010 jí byla tato neschopnost ukončena a následující den vystavena Žádost o PPM. Ale vzhledem k tomu, že od ukončení pracovního poměru uplynulo více než 180 dní ochranné lhůty, neměla nárok na PPM. OSSZ jí tedy zaslala dopis s oznámením, že na PPM jí nárok nevzniká. Proto si nechala vystavit od 31.8.2010 novou pracovní neschopnost. Podle mého názoru již neměl lékař oprávnění tuto neschopnost vystavovat, neboť žena již není naší zaměstnankyní ani není v ochranné lhůtě, takže podle zákona o nemocenském pojištění není důvod vystavovat neschopenku! I když by se jednalo o pokračování předchozí neschopnosti, nevidím žádný důvod, aby jí mohla být znovu vystavena. Na OSSZ mi ale bylo řečeno, že je to právně v pořádku, neboť se uplatní § 57 odst. 1 písm. f) a § 59 odst. 1 písm. h) – tato ustanovení se ale týkají POUZE pojištěnek (tzn. zaměstnankyň, popř. žen v ochranné lhůtě), což dotyčná žena již není. Vím, že bývalé zaměstnankyni náhradu mzdy poskytovat nebudeme a OSSZ si o vyplácení nemocenské rozhoduje sama, ale zajímá mě, jak je možné lékařovo obcházení zákona (nebo pokud je to v souladu se zákonem, podle jakého § lze takto postupovat). Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat na OČR, zda se proplácí…

Dobrý den, chci se zeptat na OČR, zda se proplácí i dny sobota + neděle, pokud byla ukončena nedělí?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyni byla…

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyni byla zjištěna nemoc z povolání 9.3.2010. Neschopenka vystavena 3.3.2010. Potvrzení od lékaře, který ji ošetřuje, o pracovní neschopnosti z důvodu nemoci z povolání je od 3. 3. 2010. Od kterého dne má nárok na náhradu za ztrátu na výdělku?



odpovídal(a): Redakce

Ošetřovné

Dobrý den, jsem ve zkušební době a omarodila mi dcera. Nevím co je lepší a jak se vyplácí OČR? Jestli zůstat dva dny doma a dát pak dcerku k babičce, nebo zůstat doma celý týden? Je pravda že za první 4 dny se nevyplácí nic? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, žena v důchodu pracuje jako učitelka…

Dobrý den, žena v důchodu pracuje jako učitelka a má pracovní smlouvu na dobu určitou vždy od 1.9-30.6. V květnu se jí stal na školním výletě pracovní úraz,který si vyžádal 2.měsíční hospitalizaci a nejméně půlroční až roční rehabilitaci.Pracovní poměr s ní byl ukončen po uplynutí sjednané doby tj. 30.6. A bylo jí sděleno,že nemá dále nárok ani na nemocenskou.Je to tak správně,ikdyž se jednalo o pracovní úraz?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pokud je zaměstnanec v prac…

Dobrý den,pokud je zaměstnanec v prac.neschopnosti od 29.8.(neděle) do 1.9., znamená to, že do pracovního poměru nastoupí od 2.9.?Zaměstnanci nenáleží žádná náhrada mzdy ze strany zaměstnavatele,jelikož byl v prac. neschopnosti pouze 3 prac.dny,je to tak??Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, do kdy nejpozději se musí zaslat na…

Dobrý den, do kdy nejpozději se musí zaslat na OSSZ příloha, když zaměstnanec bude v prac.neschopnosti déle než 14 dní, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaké části prac. neschopnosti se…

Dobrý den, jaké části prac. neschopnosti se odesílají, kam a kdy, co musí být v prac.neschopence vyplněné a podepsané. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi karanténou a prac…

Dobrý den, jaký je rozdíl mezi karanténou a prac.neschopností? Jak by to mělo být uvedené na prac.neschopence. Je mi známo, že při karanténě se již vyplácí náhrada mzdy za 1.den neschopnosti, je to správně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů nemoci

Dobrý den,dne 30.6.2010 jsem ukončila pracovní poměr dohodou. Dne 1.7.2010 jsem nastoupila na nemocenskou, kterou jsem ukončila 31.7.2010. Nemocenská mi byla proplacena od 15. dne v měsíci. Prosím o info, kdo mi zaplatí prvních čtrnáct dní nemocenské v měsíci? Bývalý zaměstnavatel se k tomu nemá. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,na základě pracovního ůrazu mám…

Dobrý den,na základě pracovního ůrazu mám částečný inv. důchod.Nyní jsem ze zdrav.důvodů ukončila prac. poměr a jsem v evidenci úřadu práce.Jak je to s nechopností(vyplácení dávek) u nezaměstnaných? Pokud jsem pracovala a PN se týkala problému s prac. ůrazem, dostávala jsem od pojišťovny doplatek, jako kdybych pracovala. Potíže se objevují stále.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaké plynou pro zaměstnavatele…

Dobrý den, jaké plynou pro zaměstnavatele povinnosti v souvislosti s prac.neschopností zaměstnance mimo výplaty náhrady mzdy,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek při vzniku zaměstnání

Dobry den, zaměstnanec je v prac.neschopnosti od 29.8.,je mi známo, že 14 dnů proplácí náhrady mzdy zaměstnavatel tj. od 29.-11.9.,jakým způsobem mu mám vypočítat náhradu za měsíc srpen 29.-31.8.a v jaké výši,jaké je rozhodné období,zaměstnán je od 1.5.,děkuji.