FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím laskavě o zodpovězení mého…

Dobrý den, prosím laskavě o zodpovězení mého dotazu. Prac.smlouva na dobu určitou mi skončila 31.12.2010. Dne 28.12.2010 jsem měla autonehodu, kterou zavinilo protijedoucí vozidlo. Tento den jsem čerpala řádnou dovolenou a utrpěla jsem úraz ruky, který si vyžádá něškolika měsíční prac.neschopnost. Zaměstnavatel mi uhradil 4 dny nemocenské (28.-31.12.2010), resp. mám placený 1 den nemoci. Jelikož mi skončil pracv.poměr, ale zároveň jsem ještě nnebyla v evidenci Úřadu práce, sdělil mi zaměstnavatel, že od 1.1. do 10.1.2011 mi nenáleží žádné nemocen.dávky, teprve až od 11.1.2011 budou vypláceny OSSZ. Je toto v pořádku? Dále mě zajímá, zda mohu požadovat ušlou mzdu od viníkovy pojišťovny, která mě již kontaktovala, a to za dobu od 1.1.2011 do skončení pracovní neschopnosti? Zaměstnavatel mi vypočítá ušlou mzdu pouze za 4 dny r.2010. Pokud mohu na pojišťovně požadovat finanční vyrovnání, z čeho se vypočítá a bude mi skutečně náležet? Mocv Vám děškuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den!Chtěla bych se zeptat,když jsem byla u…

Dobrý den!Chtěla bych se zeptat,když jsem byla u zaměstnavatele v pracovní neschopnosti od 1.9.2010 do 2.1.2011 a měla jsem smlouvu na dobu určitou ke dni 30.11.2010 a samozřejmě,že mi jí neprodloužili,tak mi poslali výpoved,tak ych chtěla vědět jestli mi bude ještě vyplacena nemocenská tento měsíc za měsíc prosinec.Děkuji za odpověd



odpovídal(a): Redakce

Dobry den,po 18-ti letech jsem byla propustena…

Dobry den,po 18-ti letech jsem byla propustena dohodou k 31.1.2011,pro nadbytecnost.Jiz delsi dobu ale mam objednanou operaci na zacatek 02/2011.Potrebovala bych poradit,jak postupovat.Zrejme bych mohla vyuzit ochrane lhuty (je 7 dnu vcetne?),ale kdy se prihlasit na urad prace? Do 3 dnu po 31.1.2011 nebo az po skonceni nemoci? Na uradu prace mi sdelili,ze je to jedno, ale mne se tomu nechce verit. Dekuji za radu a preji prijemny den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu. Ve firmě…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu. Ve firmě máme zaměstnance, který má smlouvu na dobu určitou do 5.2.2011 dne 12.1.2011 nastoupil na neschopenku a pravděpodobně bude v neschopnosti i po datu ukončení pracovní smlouvy. Kdy může být se zaměstnancem rozvázán PP? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na rodičovné dovolené s dítětem…

Dobrý den, jsem na rodičovné dovolené s dítětem a při vyšetření u lékaře bylo zjištěno, že musím podstoupit chirurgický zákrok v nemocnici s krátkou hospitalizací. Manžel zůstal tedy tento jeden den s dítětem doma. Nyní chtěl, aby mu to personalistka vedla jako nutné ošetřování člena rodiny, avšak ta neví jak postupovat a účtovat, tak jej nutí aby si raději zajistil potvrzení propustky u nějakého svého lékaře. Prosím o informaci, jaký doklad by měl správně doložit, a jaká náhrada mzdy mu bude za tento den náležet? Rozhodně nechceme řešit jako návštěvu u lékaře, nebo čerpání ŘD. Děkuji předem za pomoc. JL


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Mám problém ohledně dávek nemocenského…

Dobrý den.Mám problém ohledně dávek nemocenského pojištění.Syn pracoval na Dohodu o pracovní činnosti s výdělkem 70,-Kč na hodinu.Smlouva byla uzavřena na dobu od 1.1.2010 do 31.12.2010.V prosinci odpracoval 2dny.Dne 3.1.2011 nastoupil do psychiatrické léčebny /pravděpodobně dlouhodobě/,kde mu tentýž den vystavili "neschopenku".Zaměstnavatel nám sdělil,že ovšem nemá nárok na nemocenské dávky.Zajímala jsem se,kdo bude platit zdravotní pojištění.Ve zdrav.pojišťovně mi paní řekla,že onemocněl v ochranné lhůtě a pojištění bude mít hrazeno /neřekla mi kým/ a že mohu být klidná.V podstatě je syn bez příjmu.V psych.léčebně si musí ale hradit např.použití pračky,aby si mohl vyprat.Také bude muset zaplatit 60,-Kč denně hospitalizaci v nemocničním zařízení.Syn má adresu trvalého pobytu na Městském úřadě.Když onemocněl,bydlel pár dní u mě.Už nevím na koho se obrátit, u nás v Ústí nad Labem mi nějak nikdo neumí poradit a proto vás,touto formou,prosím o radu.Mnohokrát děkuji.Martina Pátko vá.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím chci se zeptat: Onemocněla …

Dobrý den, prosím chci se zeptat: Onemocněla jsem v ochranné lhůtě 7 dnů. Již jsem registrovaná na úřadu práce. Jaká má být adresa na neschopence? Bude tam můj bývalý zaměstnavatel když jsem v ochranné lhůtě, nebo úřad práce? Paní doktorka mi řekla, že neschopenky s adresou úřadu práce nesmějí vystavovat. A komu mám neschopenku odevzdat? Svému bývalému zaměstnavateli nebo na úřad práce?? Nebo kam vlastně? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu: …

Dobrý den, prosím o zodpovězení tohoto dotazu: pracovnice má uzavřenou dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou s tím, že její úvazek bude činit 12 hodin týdně a její měsíční hrubý příjem bude 3200,- Kč. Pracovanice si přinesla neschopenku. Má nárok na výplatu náhrady za dočasnou prac.neschopnost a na nemocenské dávky? Děkuji. Zetková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nastoupila jsem do zaměstnání,nyní…

Dobrý den, nastoupila jsem do zaměstnání,nyní jsem ve zkušební době a zjistila jsem,že jsem těhotná.Jak to bude v případě, pokud bych šla na rizikové těhotenství ve zkušební době?Myslím po finanční stránce.Může mě zaměstnavatel vyhodit a tím by mi zanikl nárok na PPM a výběr délky RD?chtěla bych čerpat tu tříletou variantu.Je možnost přejít z nemocenské na mateřskou? Nebo musím vydržet až uplyne zkušební doba? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současné době čerpám tříletou RD …

Dobrý den, v současné době čerpám tříletou RD (končí v srpnu 2012). Jsem těhotná s termínem porodu v červenci 2011. Můj pracovní poměr na dobu neurčitou trvá. Chtěla bych se zeptat, zda budu mít po narození dítěte nárok na mateřskou a zda bych mohla v průběhu těhotenství nastoupit z důvodu rizikového těhotenství na nemocenskou. Předem Vám děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz.Jak se vypočítává…

Dobrý den, měla bych dotaz.Jak se vypočítává rizikové těhotenství.Je to jako nemocenská, nebo je to jinak.Mám plat v hrubém 22.600 a zajímalo by mě, pokud bych šla na rizikové, kolik by byl můj příjem. Píšu vám jen základ, jinak samozřejmě během roku byly i výplaty větší.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, začala jsem před nedávnem podnikat a…

Dobrý den, začala jsem před nedávnem podnikat a chtěla bych se Vás zeptat jak to je, když jsem zaměstnala ženu a ona mi po 3 měsících donesla neschopenku s tím, že je těhotná. Musím já jako zaměstnavatel za ni odvádět po 14 dnech veškeré daně / superhrubou mzdu/ nebo to poté hradí ossz? Děkuji za odpověď s pozdravem řiháčková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud je zaměstnanec v prac…

Dobrý den, pokud je zaměstnanec v prac.neschopnosti celý měsíc a zaměstnavatel mu hradí pouze prac.neschopnost za 14 dní,tak odvody na OSSZ a ZP nejsou, jelikož zaměstnanec nemá žádnou hrubou mzdu,ale pouze náhradu mzdy-neschopnost??Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak má zaměstnavatel postupovat při…

Dobrý den, jak má zaměstnavatel postupovat při prac.neschopnosti,když obdrží od zaměstnance tzv.lístky na peníze,děkuji, odesílá na OSSZ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, i když nevím,zda bude…

Dobrý den, prosím o radu, i když nevím,zda bude ve Vašich možnostech mi odpovědět,když je zaměstnanec v prac. neschopnosti od 1.11.2010,prac.neschopnost co vypláci zaměstnavatel, musí zaměstnavatel ukončit ke 14.11. ve mzdovém programu i když zaměstnanec bude dál v prac.neschopnosti,ale náhrady mu od 15.dne vyplácí OSSZ. Domnívám se,že tento dotaz bych měla spíše směřovat vydavateli mzdového programu,ale dle mého názoru budu vést i nadále zaměstnance ve mzdovém programu v prac.neschopnostim,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, do 15.3 jsem pobírala peněžitou…

Dobrý den, do 15.3 jsem pobírala peněžitou pomoc v mateřství od 16.3 do 31.8. jsem měla neplacené volno (nedostala jsem MŠ, proto jsem se celoddeně starala o dítě). Od 1. 9 do 14.10. jsem pracovala a pobírala plat od 15.10. jsem nemocná. Jak se bude počítat vyměřovací základ pro účel stanovení nemocenských dávek? A je stanovená nějaká minimální hranice?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, co je…

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, co je výhodnější z hlediska financí, jestli zůstat v prac.neschopnosti 14 dní nebo mít paragraf na nezletilé dítě a z jakého důvodu,děkuji.Jak dlouho se vůbec platí paragraf na dítě


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaké období je rozhodné pro výpočet…

Dobrý den, jaké období je rozhodné pro výpočet výše prac.neschopnosti,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jaký je způsob výpočtu prac…

Dobrý den, jaký je způsob výpočtu prac.neschopnosti,když je hrubá měsíční mzda 19 tis.Kč, v prac.neschopnosti jsem byl 14 dní,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracovník uzavřel dohodu o ukončení…

Dobrý den, pracovník uzavřel dohodu o ukončení pracovního poměru k 25.10.2010, ale 24.10.2010 onemocněl. Náleží mu náhrada za prvních 14 dní?