FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla bych se zeptat na jakou mám…

Dobrý den chtěla bych se zeptat na jakou mám nárok nemocenskou.Pracuji v AVX na 12 hodinový nepřetržitý provoz onemocněla jsem se štítnou žlázou a mám být na neschopence 3 měsíce na hodinu mám 67,-Kč kolik dostanu nemocenské? za měsíc? Je pravda že mi zaplatí jen ty dny kdy bych měla být v práci ale víkendy ne?Prosím o odpověd Alena Plšková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám smlouvu na dobu určitou od 1.11…

Dobrý den,mám smlouvu na dobu určitou od 1.11.2010 do 30.6.2011,jsem těhotná a dle doporučení lékařky bych měla zůstat doma a navštěvovat rehabilitace.Po celou dobu zaměstnání mám hrubou mzdu 10 000,-,na mateřskou dovolenou bych měla nastupovat 17.9.2011,nevím jak je to s nemocenskou a v jaké výši ji budu pobírat,kdy je nevýhodnější na ní nastoupit abych moc finančně netratila?Moc děkuji za pomoc.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím poradit jsem na…

Dobrý den, můžete mi prosím poradit jsem na neschopence asi dva měsíce, zřejmě ještě pár týdnů budu. Zaměstnavatel mě nutí vzít si neplacené volno. Je tento postup oprávněný? Existuje někde v zák.práce o tom zmínka? Děkuji mockrát.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám zaměstnance, který si způsobil…

Dobrý den, mám zaměstnance, který si způsobil doma úraz. Je v pracovní neschopnosti, na neschopence nemá záznam o úrazu. Je nutné se zaměstnancem vyhotovit doklad o nepracovním úrazu? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,chci se zeptat:K 17.3.2011 mi skoncila…

Dobry den,chci se zeptat:K 17.3.2011 mi skoncila materska dovolena,do prace pred MD jsem nemohla nastoupit,dala jsem vypoved(dohodou). Jsem uz evidovana na UP.,ale zjistila jsem ze jsem tehotna. Tak se Vas ptam: mam narok jit na nemocenskou zaslanou na adresu,byvaleho zamestnavatele a z ceho by byla v mem pripade vypocitana. dekuji za odpoved Jana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracovník má smlouvu na dobu…

Dobrý den, pracovník má smlouvu na dobu neurčitou od 1.2.2011 se zkušební dobou 3 měsíce.Dne 4.4.2011 onemocněl, a 21 dnů, kdy náhradu mzdy proplácí zaměstnavatel končí dne 24.4.2011.Může po tomto datumu dostat výpověd ve zkušební době, i když stále marodí?Chceme mu dát výpověď k 30.4., je to tak v pořádku? Děkuji. Malá


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím Vás o radu pro svého bratra. Od…

Dobrý den. Prosím Vás o radu pro svého bratra. Od loňského roku byl vedený na ÚP a nyní nastoupil jako obchodní zástupce. Zaměstnavatel mu dal slušný plat -38000,-Kč hrubého, ale bohužel onemocněl a neodpracoval ani 21 dnů. Potřeboval by vědět, z čeho se vypočítává nemocenská. Jestli je to pravděpopobný výdělek, když neodpracoval 21 dnů a kolik teda dostane nemocenskou. Bohužel, tato nemocenská bude asi dlouhodobá. Taky nevíme, jestli se do toho zahrnuje ta doba co byl na ÚP. Děkuji moc za odpověď. Daja


odpovídal(a): Redakce

Potřebuji poradit ohledně ukončení pracovního…

Potřebuji poradit ohledně ukončení pracovního poměru a výplaty náhrady mzdy. Mám zaměstnance ve zkušetní době a chtěla jsem mu ke konci měsíce března(kdy mu končí zkušební doba) ukončit pracovní poměr. Zrušení pracovního poměru jsem mu doručila 3 dny před tedy 29.3.2011, a on jí podepsal, abych splnila podmínky. On ale však druhý den 30.3.2011 šel marodit. Prodlužuje se mu o to pracovní poměr a musím mu vyplácet náhradu?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o sdělení, zda doba nemoci z…

Dobrý den, prosím o sdělení, zda doba nemoci z ochranné lhůty je posuzována jako doba nemocenského pojištění. Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Zetková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, zaměstnanec nastoupil…

Dobrý den, prosím o radu, zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 1.12.2010, v březnu 10 dnů marodil. Z jakého vyměřovacího základu se počítá náhrada mzdy? V předchozím Q odpracoval pouze 1 měsíc. Bude se brát v úvahu pouze tento jeden měsíc? A pokud v prosinci čerpal neplacené volno, počítá se toto volno za odpracovaný den? Děkuji za radu.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o pomoc. Mám zaměstnance,…

Dobrý den, prosím o pomoc. Mám zaměstnance, kterému končí podpůrčí doba v pracovní neschopnosti ke dni 26.3.2011. Je možné po této době se zaměstnancem rozvázat pracovní poměr? Děkuji za pomoc Šárka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se optat, zda si může můj…

Dobrý den, chtěla bych se optat, zda si může můj manžel vzít parafraf na děti po dobu, co já budu v nemocnici. Čeká mě operace, jsem na RD a děti mají 2 a 6let. Jak je to s penězma? Kolik a od kterého dne bude manžel pobírat? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chci se zeptat k výpočtu náhrady mzdy…

Dobrý den,chci se zeptat k výpočtu náhrady mzdy nemocenské za zaměstnance. Nastoupil 3.1.2011 a nemocenská je od 18.3.2011 rozhodné období je tedy leden a únor 2011?Denní vyměřovací základ je hrubý příjem děleno počet kal. dnů nebo odpracovaných? a pak z této částky 60% na den od 4-21 dne?Děkuji za radu. Jana V.


odpovídal(a): Redakce

Chtěla jsem se zeptat, jaká bude náhrada mzdy při…

Chtěla jsem se zeptat, jaká bude náhrada mzdy při neschopnosti od 31.12. 2010 do 28.2. 2011 ? Jde o zaměstnankyni, která pracuje na polovoční úvazek (20 hod.týdně) od 10.10. 2010, kdy nastoupila po mateřské dovolené. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracovní poměr mu měl skončit…

Dobrý den, pracovní poměr mu měl skončit dvouměsíční výpovědi 28. 2. 2011, ten den měl dovolenou, ale dnes nám předal nemocenský lístek od 28. 2. 2011 co to znamená pro nás, že mu neskončí pracovní poměr 28. 2. 2011 a budeme mu muset platit náhradu mzdy? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,potřebuji poradit,jsem zaměstnaná u…

Dobrý den,potřebuji poradit,jsem zaměstnaná u pošty,do 28.2.2011,jsem byla na mateřs.dov.s péčí o dítě do 3 let,pracovní poměr dosud trvá,do práce jsem nenastoupila,pošta mi žádnou nenabídla,jsem již týden v neschopnosti,tak se chci zeptat když odvezu zaměstnavateli potvrzení o pracovní neschopnosti,jestli je povinen mi jí vyplácet.Děkuji Bezoušková


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, chtěla bych se zeptat. Dne 21.2. jsem…

dobrý den, chtěla bych se zeptat. Dne 21.2. jsem musela jít se svou dcerkou přímo z mateřské školky k dětské lékařce. Paní doktorka mi ihned vystavila Rozhodnutí o potřebě ošetřování, a na tento doklad uvedla, že moje dcerka potřebuje ošetřování od 21.2, ale já jsem ještě 21.2. celý den pracovala a mám teda odpracováno 8 hodin. Teď nevím zda se mi počítá 9 dní od 21.2. anebo až od 22.2. kdy jsem již do práce nenastoupila a nahlásila zaměstnavaleli, že bude s dcerkou doma. Dále se chci zeptat pokud dcerka bude potřebovat ošetření delší dobu než je 9 dní, další dny jsou počítány jak? díky hanusová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chci se zeptat jestli zaměstnavatel…

Dobrý den. Chci se zeptat jestli zaměstnavatel musí držet místo pro zaměstnance, který už je rok na nemocenské. Tento zaměstnanec si nechá napsat od doktora další neschopenku po uplynutí podpůrčí doby 1 roku. Chápu, že mu ČSSZ bude vyplácet nemocenskou, ale proč by na něj měl zaměstnavatel dál čekat, třeba i další rok? Čekám na toto místo a teď mi nabídli opět smlouvu pouze po dobu nemoci dotyčného zaměstnance. Je to postup, dle zákoníku, nebo by jí po roce mohli vypovědět smlouvu a vzít na její místo někoho jiného? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

D.den,jsem zamestan ve skolstvi na polovicni…

D.den,jsem zamestan ve skolstvi na polovicni uvazek/VS,15let praxe/.Od ledna 2011 jsem na nemocenske.Zamestnavatel mi poslal za"promarodovany" leden mzdu 2600Kc cisteho.Jak se vypocita skutecna vyse nemocenske,jake podklady je k tomu zapotrebi?Protoze s vedoucim neni rec,kam se obratit-primo na inspektorat prace ci UP?Co minimalni mzda atd?dekuji za odpoved,Pal checos@seznam.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Mám následující obsáhlejší dotaz: 1.…

Dobrý den.Mám následující obsáhlejší dotaz: 1. Jsem PID a měla jsem nemocenskou od 3.11.2009 do 15.2.2010,dostala jsem proplatit 70 kalendářních dní.Zaplacené pojištění v říjnu 2009. 2. Znovu jsem onemocněla 1.11.2010 a nemocenská mi skončila 23.1.2011.Hned od 24.1.2011 mám nemocenskou na zcela jinou diagnozu až doposud a asi na dlouho (operace žlučníku a očí). 3.Dotaz:V roce 2010 jsem dostala proplatit 45 z první nemocenské +25 dní z druhé nemocenské,tj. do 29.12.2010,což chápu.Ale nemocenská mi pokračuje dle starých zákonů a pravidel i v roce 2011.Proč jsem nedostala proplatit nemocenskou za leden 2010? Z druhé nemocenské jsem čerpala pouze 45 dní,to do 70 dní jich chybí 25.Nerozumím tomu. 4. Jak bude posuzována moje další nemocenská od 24.1.2011,nevím,jak dlouho ji budu mít a zaplacené pojištění na nemocenskou jsem měla v říjnu 2010. Dostanu něco proplatit? Jsem v zoufalém stavu,protože manžel mi neustále nadává, že se neumím na to zeptat.Prosím o pomoc.Můj email: austriaat@centrum.cz Děkuji Kleszczová