FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den paní Sedláčková, díky moc za odpověď.…

Dobrý den paní Sedláčková, díky moc za odpověď. Ještě bych vás moc chtěla poprosit, zda výpočet náhrady mzdy jsem vypočítala správně: počátek nemoci zaměstnance 6.12.11.,měsíční mzda, za 3. čtvrtl. hrubá mzda 30138/360 hodin(88+120+152 odprac.)=83,72 hod.výdělek zaokr. na 84,-.Dále jsem vypoč. počet hod.náhr.mzdy 88 (11prac.dnůx8hod). Náhrada mzdy mi vyšla Kč 3992,-. Je tento výsledek správný? Předem moc děkuji za odpověď M.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec předložil neschopenku 6.12…

Dobrý den, zaměstnanec předložil neschopenku 6.12. a mám vypočítat náhradu mzdy tzn., že od 6.-8.12. nedostane nic a pak od 9.-29.12. (14prac.d.) vy počítám z průměru hrubého za předešlé 3 měsíce tj. 9.-11. měs,??? je to můj první pokus, ale věřím, že mi poradíte, abych to zvládla, Předem moc děkuji.



odpovídal(a): Redakce

dobrý den,prosím o radu jak vypočítat nemocenskou…

dobrý den,prosím o radu jak vypočítat nemocenskou zaměstnanci, který je v prac. neschop. od 6.12.2011 a bude marod do konce roku - operace. Hrubou mzdu za předešlých 12 měsíců měl 145.275 Kč.Vůbec nevím jak na to,děkuji za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat z čeho se…

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat z čeho se vypočítává OČR,nastoupila jsem zpět do práce od září po rodičovské dovolené a můj plat činí 13980,-.Minulí měsíc jsem měla na syna ošetřovné 4 prac.dny a přišlo mi včera za ošetřovné 470,-.to mě připadá strašně málo,všude čtu že je to 60% od prvního dne.Můžete mi zdělit z čeho je to bráno a kde mám zjistit na pásce průměr na ošetřovné?Mám tam uvedené pouze trvalý průměr PPÚ 87,15 a třeba za sebe za 4,5 hodin u lékaře vyplacené 393,-.Pracuji ve společnosti ABB,takže účetnictvý je vedené poctivě.Bohužel jsem tento měsíc opět musela být se synem doma na ošetřovném a to 8 dní,tak se hrozím jaké budu mít před vánoci peníze.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,měla jsem OČR na syna. Vyměřovací…

Dobrý den,měla jsem OČR na syna. Vyměřovací základ je 474Kč. Můžete mě prosím poradit z čeho se tento základ vypočítává? Ve výplatní pásce tento udaj nemám.Moje hrubá mzda je 16 890, čistá 14 560. Použitý průměr je 93 Kč na hodinu.Na OČR mám byt 60%, ale mě byla vypočítána částka 285 Kč. Je to v pořádku?Děkuji. S pozdravem.M.V.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP a zároveň jako…

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP a zároveň jako vedlejší mám OSVČ. Nyní jsem těhotná a hrozí mi, že půjdu na pracovní neschopnost z HPP. Budu moci při nemocenské vykonávat činnost jako OSVČ nebo budu muset i tuto aktivitu zastavit? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v současné době jsem na MD, která mi…

Dobrý den, v současné době jsem na MD, která mi končí 31.12.2011. Na začátku října jsem nastoupila do mé předchozí práce na částečný úvazek - 3x týdně 6 hodin. Jsem opět těhotná a chtěla jsem se zeptat, jak by se mi počítala nemocenská, pokud bych na ni nastoupila od začátku prosince. Předem děkuji. S pozdravem, Neubauerová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu jak mám vypočítat náhradu…

Dobrý den,prosím o radu jak mám vypočítat náhradu za nemoc, když byl zaměstnanci stanoven měsíční plat 28000kč. Nově nastoupil dne 15.9.2011. a tak jsem mu vyplatila poměrnou část za 16 kalendářních dnů za měsíc září - 14930 kč hrubého. Nevím zda jsem postupovala správně při výpočtu hrubé mzdy za těch 16 dní. Tak bych potřebovala poradit jak mu mám vypočítat mzdu za měsíc říjen 2011, když dne 24.10.2011 mu byla vystavena neschopenka, která bude trvat déle než 21 dní. Prosím zda byste mi provedli výpočet mzdy konkrétně,s tou náhradou mzdy za (nemoc) za říjen,a listopad náhrada mzdy (nemocen). Má pouze slevu na dani 1970kč-podepsáno daňové prohlášení.Daňový bonus 0.00 , daňové zvýhodnění na děti 0,00kč. Ostatní dny nemocenského již bude pro mne vypočítávat OSSZ. Děkuji za odpověď Bůchová.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu jak mám vypočítat…

Dobrý den, prosím o radu jak mám vypočítat náhradu za nemoc , když byl zaměstnanci stanoven měsíční fixní plat. Pracoval u mne jen 53 kalendářních dnů a do prvních tří dnů nemoci spadá sobota.Jeho měsíční plat dělá 28000 hrubé mzdy. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám druhé zaměstnání. U tohoto…

Dobrý den, mám druhé zaměstnání. U tohoto zaměstnavatele jsem nepodepsala prohlášení poplatníka, protože ho mám podepsané v prvním, hlavním, zaměstnání. U druhého zaměstnavatele pracuji na klasickou smlouvu za základní mzdu 8000,-- Součástí mé náplně práce je také agenda související se zpracováním mé mzdy, ale prakticky nemám k dispozici žádný mzdový program. První dotaz tedy je, zda je možné někde získat volný program, který by toto uměl. Druhá věc je, že jsem k zaměstnavateli nastoupila 1.9. a hned tento měsíc jsem čerpala ošetřování člena rodiny (9dní, z toho 2 nepracovní), prosím o radu jakým způsobem mám vypočítat částku pro vyměřovací základ z tohoto zaměstnání pro formulář OSSZ. Velmi děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla jsem se zeptat od 4.8 20011 jsem…

Dobrý den chtěla jsem se zeptat od 4.8 20011 jsem na neschopence,chtěla jsem se zeptat,kdy mě příjdou peníze za pracovní neschopnost.Veškeré podklady byly poslány. A teď 4 října už to bude 60 dní pracovní neschopnosti a já nevím jestli v říjnu peníze příjdou.Můžete mi říct tedy co a jak.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,potřebuji poradit.Od 18.3.2011 jsem v…

Dobrý den,potřebuji poradit.Od 18.3.2011 jsem v pracovní neschopnosti,do zaměstnání chci již nastoupit i přesto,že problémy přetrvávají.Můj dotaz zní,jaké je rozhodné období pro výpočet nemocenské,kdybych opět po určité době omarodila?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, případě ža konční jedna pracovní…

Dobrý den, případě ža konční jedna pracovní neschopnost a následující den je vystavena nová prac.neschopnost - pokračování nemoci, jak prosím postupovat z hlediska mzdovky? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych věděl, jestli náhrada mzdy…

Dobrý den, rád bych věděl, jestli náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti má být zahrnována do hrubé mzdy. Děkuji. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz ohledně OČR.Nastoupila jsem…

Dobrý den,mám dotaz ohledně OČR.Nastoupila jsem po MD do zaměstnání.Dítě hlídá babička,protože do školky může nastoupit až za 3 měsíce.Jsem v práci týden a babička prodělala infarkt,takže mi dítě nemá kdo hlídat,musím si tedy vzít OČR na dobu těch 3 měsíců než mi vezmou dítě do školky.Chtěla jsem se zeptat,zda je možné mít OČR po tak dlouhou dobu a jak je to s vyplácením peněz v takovém případě.Děkuji za odpověď. H.Kýhosová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,můžete mi poradit jak postupovat, pokud…

Dobrý den,můžete mi poradit jak postupovat, pokud se stane úraz - mimo pracovní dobu, doma!! a zaměstnanec zůstane doma na neschopence jen 14 dní (proplácí mu tedy vše zaměstnavatel)a co může zaměstnavatel po zaměstnanci požadovat? Musí zaměstnanec doložit nějaký tiskopis - zpávu o úrazu nebo to je jen pro OSSZ po těch 21 dnech? Zasílá tento tiskopis OSSZ (po 21 dne PN) zaměstnanci poštou? Musí kromě neschopenky zaměstnanec něco dalšího posílat zaměstnavateli?Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyplacení dávek…

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyplacení dávek nemocenské, jsem v pracovní neschopnosti od 27.5.prozatím mi přišli finance za měsíc květen a červen od zaměstnavatele. V jakém termínu vyplácí nemocenské dávky správa soc. zabezpečení? Slyšela jsem že tam mohou být velké prodlevy, znamenalo by to pro existenční problémy, jaká je praxe?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám takový jednoduchý dotaz. Jsem v…

Dobrý den, mám takový jednoduchý dotaz. Jsem v pracovní neschopnosti a potřebuji požádat o změnu místa pobytu během trvání pracovní neschopnosti. Je k tomu nějaký formulář nebo stačí napsat volnou formou oznámení pro zaměstnavatele, pokud lékař změnu povolí? Prosím o rychlé zodpovězení dotazu,pokud možno. Předem velice děkuji za pomoc a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat , na…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat , na nemocenskou přitelkyně my řikala že byl schvalen zakon že když člověk marodíí ,tak nedostane zaplaceno 10 dní a ne jak byvalo 3 dny děkuji za odpověd. S pozdravem Lošonsky


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda náhrada mzdy za…

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda náhrada mzdy za nemoc podléhá dani ze mzdy a odvodu na zdravotní a sociální pojištění. Předem děkuji za odpověď.Pokorná