FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Nemoc v nezaměstnanosti

Prosím o odpověď na otázku jaká je výše nemocenské v nezměstnanosti a z čeho se eventuálně vypočítává. Děkuji za odpověď Konopka


odpovídal(a): Redakce

Nemocenská v době evidence na ÚP

Dobrý den, zajímá mě jaká je výše nemocenské v nezaměstnanosti a z čeho se vypočítává. Děkuji za odpověď. Konopka



odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba u nemocenského

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Manžel pobírá invalidní důchod 2. stupně a je v pracovním poměru, bude mu vyplácena nemocenská dávka po celou dobu jeho neschopnmosti nebo tato dávka je vyplácena jen po určité období?? Děkuji za odpověď Vaše klientka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,byl jsem veden na úřadu práce,pak jsem…

Dobrý den,byl jsem veden na úřadu práce,pak jsem nastoupil do zaměstnání a po měsíci jsem onemocněl.Bude to asi dlouhodobě,cca 2 měsíce.Z čeho se mi bude počítat nemocenská?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, náš zaměstnanec byl letos v lednu…

Dobrý den, náš zaměstnanec byl letos v lednu nemocný. Nemoc trvala od 10.1. do 27.1. Mzdová účetní spočítala náhradu mzdy a ta byla vyplacena. Nedávno jsme však zjistili, že mzdová účetní udělala chybu a zaměstnanci proplatila i první 3 pracovní dny nemoce, které se neproplácí. Takže zaměstnanci vyplatila peníze nad rámec náhrady stanovený zákonem. Protože však šlo o chybu, ne úmysl ani běžnou praxi firmy, tak tyto peníze navíc ani nezdanila a neodvedla SP a ZP. Takže je to každopádně špatně, tak i tak. Je možné tuto chybu nyní jednoduše opravit? Prostě spravit vše tak, jak mělo původně být, tzn. bez proplacení náhrady za první 3 pracovní dny? Což by znamenalo změnu nákladů a také změnu částky, která měla být vyplacena zaměstnanci. Můžeme mu takový rozdíl jednoduše srazit při další výplatě? Nebo ho musíme požádat o vrácení částky a doufat, že nám to vrátí? Nebo je potřeba naopak nechat vše tak, jak bylo v lednu spočítáno a dodanit rozdíl daní z příjmu a zatížit odvody na SP a ZP? Prosím o radu, jak tuto situaci nejlépe vyřešit. Při kontrole na ČSSZ se na chybu ve výpočtu každopádně přijde a pak už nebudeme mít na výběr. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prosím o zodpovězení dotazu: zaměstnanec pobírá…

Prosím o zodpovězení dotazu: zaměstnanec pobírá řádný starobní důchod a současně v naší firmě pracuje na pracovní smlouvu. V této době se stal práce neschopným. Musíme mu jako firma vyplácet nemocenskou po dobu 21 dní a následně pak Správa sociálního zabezpečení? Nebo se již vyplácení nemocenské z důvodu pobídání starobního důchodu ze strany zaměstnavatele a OSSZ zaměstnanci nevyplácí? Děkuji za vyřízení S pozdravem a přáním hezkého večer Václav Horský Havířov


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,od 1.září 2012 jsem nezaměstnaná,byla…

Dobrý den,od 1.září 2012 jsem nezaměstnaná,byla jsem propuštěna a dostala jsem 5ti měsíční odstupné.Od 3 září 2012 jsem na nemocenské a nedostala jsem jí za měsíc září,respektive za prvních 21 dní zaplacenou od zaměstnavatele.Prý nemám nárok na proplacení od zaměstnavatele kvůli tomu odstupnému,je to pravda??Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, prosíme o radu v případě naší…

dobrý den, prosíme o radu v případě naší zaměstnankyně, která je ve výpovědní lhůtě (od 1. 8. do 30. 9. 2012). Dne 19. 9. 2012 nastoupila na nemocenskou, která dosud trvá. Po ukončení neschopenky dle § 53 odst. 2 musí zaměstnavatel nechat doběhnout zbývající část výpovědní doby tj. 12 dní (pokud zaměstnanec na prodloužení pracovního poměru trvá), do té doby je zaměstnankyně stále v pracovním poměru. Platí, že zaměstnavatel proplácí náhradu mzdy za dobu neschopnosti pouze do 30. 9.2012 a ne celých 21 dní a dle jakého zákona? Předem děkujeme za odpověď. Hezký den Hana Kalousová


odpovídal(a): Redakce

dobry den, když bych jela s dítětem do lázní…

dobry den, když bych jela s dítětem do lázní jako doprovod, mám nárok na paragraf - ošetřovné, či pracovní neschopnost, děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 1.8.2012 jsem nastoupila do zaměstnání…

Dobrý den, 1.8.2012 jsem nastoupila do zaměstnání (po 10 letech péče o děti, žádná podpora..). Nyní v září jsem už musela čerpat 6 dní OČR. Bude mi nějaké vyplaceno, když jsem pracovala jen měsíc? Děkuji Staňková.



odpovídal(a): Redakce

Dobry den.Obracim se na Vas s velikou prosbou a…

Dobry den.Obracim se na Vas s velikou prosbou a za vaši připadnou odpov?ď ,predem dekuji.Po rodicovske dovolene jsem byla evidovana 5 mesicu na UP.Od 5.3.2012 jsem zamestnana na HPP a smlouvu na dobu urcitou.Od 1.9.2012 mi smlouvu prodluzuji.Kdybych b?hem z?ři odešla na neschopenku(tehotenstvi),jak a z čeho by mi poč?taly neschopenku??D?kuji mockrát


odpovídal(a): Redakce

nastoupila jsem do prace po materske a uz mam ocr…

nastoupila jsem do prace po materske a uz mam ocr. Z ceho se vypocita kdyz jsem nemela este ani jednu vyplatu? Z rod.prispevku?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně mzdy.Pracuji ve…

Dobrý den, mám dotaz ohledně mzdy.Pracuji ve dvanáctihodinových směnách nepravidelně rozvržených v pracovních dnech noční, o víkendech noční i denní,taktéž o státních svátcích.Jakým způsobem se mi proplácí pracovní neschopnost. Děkuji Petra


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj poslední pracovní poměr skončil k…

Dobrý den, můj poslední pracovní poměr skončil k 30.9.2011. Od té doby jsem v evidenci ÚP. Od května nastupuji do nového zaměstnání. Chci se zeptat, jak se mi vypočítá po nástupu do zaměstnání nemocenská dávka (plánovaná operace)? Hraje svoji roli pro výpočet nemocenské dávky i předchozí zaměstnání či pobírání podpory v nezaměstnanosti? Započítá se výše uvedené do denního vyměřovacího základu za uplynulých 12 kalendář. měsíců? Předem velmi děkuji za odpověď. ES


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den ,chtěla by vědět jak je to s…

Dobrý den ,chtěla by vědět jak je to s nemocenskou . V rámci restrukturalizace zavře svou továrnu v Ostravě 15.3 2012 a přesune výrobu z Ostravy do Kentucky . Od toho data jsme prováděli likvidaci a ta bude nadále dohlížet na průběh likvidace do června 2012. Náš pracovní poměr trval do 31.3 2012.Od 2.4.2012 mám nemocenskou .Mám nárok na nemocenské dávky od bývalého zaměstnavatele,za 21 dnů.Děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním příjemného dne Jana Prokešová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Byla jsem zaměstnána tři roky u…

Dobrý den, Byla jsem zaměstnána tři roky u jednoho zaměstnavatele. Dva dny po ukončení pracovního poměru jsem si komplikovaně zlomila nohu. Kdo a jak dlouho nebo od kdy mi bude platit nemocenskou? Kde se mám přihlásit? Komu odevzdat nesvopenku? Dostanu něce od svého bývalého zaměstnavatele? Pokorná


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás jak se počítá náhrada mzdy…

Dobrý den, prosím Vás jak se počítá náhrada mzdy u uvolněného člena zastupitelstva tak jak u zaměstnanců za pracovní dny, nebo za kalendářní dny. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu, jak vypočítat mzdu,…

Dobrý den, prosím o radu, jak vypočítat mzdu, pokud mám část měsíce paragraf na ošetřování nemocného dítěte. Zajímá mě jednak, jak si spočítám, kolik správně mi má vyplatit zaměstnavatel i to, kolik pak činí doplatek ze sociálky. Pokud budu konkrétní: má hrubá mzda je 26000,- a z 21 pracovních dní mám 4 dny paragraf ( ve skutečnosti 6 dní paragraf, z toho 2 dny víkend)a na dani nemám žádné slevy ( na dítě, na manžela, na ZTP ´, na studenta ... ), prosím kolik tedy mohu očekávat od zaměstnavatele a kolik ze sociálky? Velice děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,mam dotaz mela jsem pracovni smlouvu na…

Dobry den,mam dotaz mela jsem pracovni smlouvu na dobu urcitou do 15.12.2011 14.12.2011 jsem mela uraz byla jsem v prac.neschopnosti,od zamestnavatele mi bylo receno ze nemam zadny narok na nemocenske davky ,muzete mi napsat jestli je to tak?? Dekuji Kmoskova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den , chtěla jsem se zeptat, jak je možné…

Dobrý den , chtěla jsem se zeptat, jak je možné že jsem nedostala nemocesnkou když jsem už 2 měsíc nemocná...slyšela jsem že to někdo dostávala až 3 měsíc..jak je to možné?!