FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

nemocenské

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské.Manželka v roce 2007 odpracovala pouze 10 dní a to v lednu.Pak měla zdravotní potíže, tudíž do konce března byla na nemocenské.Kvůli neshodám v zaměstnání se dohodla na ukončení pracovního poměru dohodou k 1.4.2007.Od té doby byla na úřadu práce, kde je dodnes.Tam končí a nastupuje do zaměstnání.Jelikož chceme mít miminko chci se zeptat jak se nyní postupuje při výpočtu při rizikovém těhotenství- tudíž nemocenské pokud by musela nastoupit na rizikové těhotenství třeba za 3 měsíce nebo i dříve? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. Naše zaměstnankyně ukončila PP 31.10.2007. Dne 26.11.2007 donesla v ochr. lhůtě PN. A oznámila nám, že je těhotná a že bude marodit asi až do porodu. Mohu od ní požadovat potvrzení o tom, že byla těhotná již v době ukončení zaměstnání ? Mám na to právo jako zaměstnavatel? Pokud nedojde k ukončení PN budu jí tedy vyplácet mateřskou i po 6. měsících ochr, lhůty ?



odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, jsem OSVČ a od 12/07 jsem v pracovní neschopnosti.Neschopenku mám vystavenou, ale na OSSZ jsem ji neodevzdal. K nemocenskému pojištění jsem ale přihlášen až od 1/08 a platit budu až v lednu 2008. Od kdy mi bude proplacena neschopenka? Předem vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Prosím o radu. Náš zaměstnavatel nám poskytuje v rámci uzavřené kolektivní smlouvy 2 dny placeného volna (vyřizování na úřadech, zdravotní potíže,...). Lze tyto dny v případě vystavení pracovní neschopnosti využít? Znamenalo by to, že by byl neplacený pouze 3. den neschopnosti? Jak je to v případě, že v pátek odpracuji celou směnu a od pátku mám vystavenou neschopenku? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak to bude s proplácením nemocenské od 1.1.2008 u poživatele starobního důchodu. Jsme velká organizace. Zaměstnanec je poživatelem starobního důchodu, pracovní smlouvu má uzavřenou do na dobu určitou od 1.1.2007 do 31.12.2007 s tím, že s ním bude uzavřena nová smlouva na další rok tedy od 1.1.2008 do 31.12.2008. Zaměstnanec je však od 16.11.2007 v pracovní neschopnosti, která bude trvat pravděpodobně až do konce ledna 2008. Prosím tedy o radu jak v tomto případě postupovat při výplatě nemocenské. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet náhrady za pracovní neschopnost

Dobrý večer,můžu požádat o radu při výpočtu náhrady za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, prosím-zaměstnanec měl průměrnou hrubou mzdu cca 18tis, 20.11. se mu stal pracovní úraz- výpočet bude takto???:1)18000 děleno počtem pracovních dnů(18tis/22dnů),krát počet dnů pracovní neschopnosti(tj. 9dnůx818,-) a to bude základem daně pro výpočet ZPaSP, které se z toho také odvádí nebo jen daň???2)Za prosinec 2007 bude náhrada celých 18000?3)Je k tomu nutný nějaký formulář na kterém se výpočet náhrady za ztráty na výdělku provádí?? Velice děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nemocenská po nástupu z rodičovské dovolené

Pěkný den,po rodičovské dovolené jsem nastoupila na plný úvazek do zaměstnání.Ve zkušební době po 2měs.jsem onemocněla.V účtárně po mně chtějí potvrzení o posledním zaměstnání za rok 2006.Jinak mi prý NEBUDE VYPLACENA NEMOCENSKÁ.V zápočtovém listě mám posledního zaměstnavatele v r.1998,poté jsem vedená na úřadu práce a s 2dětmi na dlouhé rodičovské dovolené.Pro potvrzení musím tedy na úřad,kde se vyřizují rodič.dovolené.K čemu jim TOTO POTVRZENÍ POSLOUŽÍ?TO MI za 2.měs.JEŠTĚ NEVZNIKL NÁROK NA NEMOCENSKOU?Předem děkuji za radu.Schodlbauerová


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, mám 2 otázky týkající se změny v nem. poj. od 1.1.2009. 1) dočetl jsem se, že společníci s.r.o. nebudou účastni nemocenského pojištění. tzn. že nebudou odvádět 4,5 + firma 9 procent z platu? 2) také jsem se dočetl, že nemocenská bude phrazena zaměstnavtelem od 4-14 dne nemoci zaměstnance. V jaké výši? A prní 3 dny nic? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Od 1.9…

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Od 1.9.2010 jsem pracovala u jedné firmy, k 31.10.2010 mi firma ukončila pracovní poměr. Od 29.10.2010 jsem nastoupila pracovní neschopnost.Za prvních 14 dní mi firma nic nezaplatila a odvolala se na 14 denní ochrannou lhůtu. Můžete mi tento pojem " 14 denní ochranná lhůta" vysvětlit a proč se vztahuje na mě, když jsem byla ještě v pracovním poměru? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den,zaměstnanec nastoupil na pracovní neschopnost od 6.2.2008,kterou ukončil 2.3.2008,ale od 3.3.2008 předložil další začátek pracovní neschopnosti.Nahlíží se na tuto druhou neschopenku jako na pokračování pracovní neschopnosti nebo je to nová neschopenka a za první 3 dny bude bez náhrady?Děkuji.