FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Denní vyměřovací základ

Dobrý den,ráda bych se zeptala, proč mi můj zaměstnavatel počítá nemocenskou z vyměřovacího základu stanoveného ve smlouvě - 17000Kč, přičemž má průměrná hrubá mzda včetně prémií je vyšší než 20000Kč. Má na to právo? Pracovní poměr trvá od 9.7.2007. Od 1.4.2008 jsem na neschopence z důvodů rizik.těhotenství. Na mateřskou nastupuji v 2.polovině září. Na neschopence tedy budu déle jak 100 pracovních dní. Jak se mi tedy bude krátit nárok na dovolenou? předem děkuji za odpovědi


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, pracuji jako státní zaměstnanec a má hrubá mzda je doposud 12 660,- kč, mám smlouvu na dobu neurčitou, jsem svobodný, bezdětný a žiji ve svém družstevním bytě. Ať chci nebo ne, jsem nucen minimálně celý tento měsíc (od 1.6. do 30.6.) marodit. Zajímalo by mě, kolik budu pobírat nemocenskou za tento měsíc a jelikož se domnívám, že tato částka nepokryje ani mé základní výdaje za byt (zhruba 6 000,-/měs.), chtěl bych vědět, zda mám možnost požádat stát prostřednictvím jakéhokoliv orgánu o jakousi pomoc v hmotné nouzi, která není vzniklá mojí vlastní vinnou. Doposud nikdy jsem nemarodil a nezneužil nemocenských, ani jiných dávek, proto bych chtěl vědět, zda - li je stát připraven i na tuto pomoct, když všude okolo vidím, že na jinou pomoct připraven je a také ji poskytuje! Děkuji předem za jakoukoliv odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Výše nemocenské

1.11.jsem změnil zaměstnání ,bohužel 7.11.jsem měl uraz a byl jsem hospitalizovaný v nemocnici moje práceneschopnost trvala do 31.5. když mě přišla nemocenská za 11. a 12. měsíc ve výšce 4683.- tak jsem se informoval ve firmě a řekli mi že je to v pořádku ted jsem se dozvědel že to mohlo byt jina k. můžete mi prosím napsat jestli je to v pořadku plat byl podle smlouvy asi 12000 hrubého děkuji za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Výše OČR

Dobrý den,byla jsem s dcerou 9 dní na OČR a přišlo mi pouze 1.260kč.Chci se zeptat,zda je to správně.Má základní mzda je 7.600kč,ale mzda čistá činí asi 9.500kč.Jak se tato dávka vlastně přesně vypočítává?Nyní měním práci,kde budu mít základ 14.500kč.Ovlivní tento nový základ posléze eventuelní dávku OČR na dítě? Děkuji Veronika Ovádková


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské průvodce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně zaměstnankyně, nastoupí s dítětem do nemocnice asi na měsíc a chtěla by vědět, jak to bude hrazeno, zda jako OČR 9 dnů nebo jí vystaví neschopenku a bude to mít placeno od 3. dne po dobu strávenou se svým synem v nemocnici. Moc děkuji. MS


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské x životní minimum

Dobrý den , moje hrubá mzda je 10350 Kč , od února jsem v pr. neschopnosti , za měsíc březen mi byly vyplaceny nem. dávky 5600 Kč ,za měsíc duben 6400 Kč .Ráda bych věděla jaká je výše životního minima pro osobu samostatně žijící .Děkuji .


odpovídal(a): Redakce

Potvrzení

Dobry den,od 22.4.2008 jsem na neschopence z důvodu rizikové těhotenství a potřebovala bych potvrzení o vyši přimu za poslední tři měsíce.Myslíte,že si mužu o toto potvrzení u zaměstnavatele zažádat.Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den chtěla bych se zeptat jak se vypočítává,z čeho a za jaké pracovní období nemocenská(jsem na rizikovém těhotenství).Můj hrubý průměr se pohyboval za opslední rok tak od 11tisíc do 13500kc.Marodím od 1.4.2008.za první měsíc mám napsané:průměr na nemocenskou 407,45kc,nemoc dny 30,plán.hodin 176,neodpr. 176. Na účet mi prišlo 5967 kč.Je to v pořádku?.Ale přijde mi to příliš málo.Dá se někam obrátit,aby ta částka byla vyžší?Kamarádka marodila do nedávna od minulého roku,měla nižší plat ale na marodce měla zhruba 8500kč(a jeden měsíc byl rozkouskovaný na dvakrát i přez to měla víc)Jak je to možné?Děkuji za odpověd'.


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, mám dvě práce,v případě nemoci dvě neschopenky,jedna práce je fyzicky náročná,druhá ne,zdravotní stav by umožnil nástup do jedné, ale ne do té fyzicky náročné. Můj dotaz - je možné jednu prac.neschopnost ukončit a nastoupit do zaměstnání a druhou prac.neschopnost ponechat? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den,zajímalo by mne,jak bude vyplácena nemocenská 1.7.2008?Kolik dní a kolik procent?Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Dobrý den.potrebuju neco vysvetlit...zamestnavatel mi zaslal dopis. Sdeleni ve kterem se pise:SDELUJI VAM,ZE PODPURČÍ DOBA PRO VYPLÁCENI NEMOCENSKYCH DÁVEK SKONČÍ 28.7 2008.BYLO TO ZASLÁNO I PRAKTICKEMU LEKAŘI....Mohl by jste mi vysvetlit co to znamena?nevim vubec o co jde...jsem dlouhodobe po druhe ve dvou letech na nemocenske po operacich obou ramen...pokud muzete tak mi vysvetlete o co se jedna...co to pro mne znamena?neznamena to že po 28.7 2008 nebudu dostavat nemocenske davky?to doufam ne.Dekuju.Prema


odpovídal(a): Redakce

Výše nemocenské

dobrý den, chtěla bych se zeptat, z jaké částky se mi bude počítat nemocenská, jestliže jsem na mateřské dovolené, vrátím se do práce na částečný úvazek a onemocním. děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet nemocenského

Dobrý den, dne 1.4.2008 jsem nastoupila do zaměstnání, ale bohužel ze zdravotních důvodů mi byla k 11.4.2008 vystavena neschopenka, která zřejmě bude dlouhodobá. Ve smlouvě mám 24.000kč hrubého. Ráda bych se zeptala, v jaké výši mi bude vyplacena neschopenka, zda se to bude počítat z celých 24.000kč nebo pouze z poměrné části. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Vyrovnávací příspěvek

Dobrý den,již jednou jsem psala svůj dotaz k vám. Nyní se obracím s žádostí ještě jednou.Pracuji jako sestra záchranář, zaměstnavatel pro mě nemá jinou práci,kterou bych mohla v době těhotenství vykonávat, z tohoto důvodu musím být na pracovní neschopnosti. Mám nárok na nějaké dorovnání platu nebo musím pobírat pouze nemocenskou, když mě zaměstnavatel nemuže jinde zaměstnat.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

OČR

dobrý den chci se zeptat ,mám čistou mzdu 10000 kč kolik dostanu za 5 dní ošetrovačky děkuji


odpovídal(a): Redakce

Průměrný výdělek

z čeho se vypočita ošetřovačka na děti ,když jsem s nimi byla doma prvni měsic v zaměstnani?a jak často musi zaměstnavatel počitat pruměr?děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li se nemocenská na pracovní úraz počítá také až po prvních třech dnech, jako klasická nemocenská. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na nemocenskou. Teď v únoru mi bude končit zkušební lhůta v novém zaměstnání. Jsem těhotná a pravděpodobně půjdu brzy na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství. Nemocenská, kterou budu dostávat předtím, než nastoupím na mateřskou, se bude počítat z tohoto nového zaměstnání, nebo se to bude počítat 12 měsíců zpět bez ohledu na to, že jsem zmenila zaměstnání? Na internetu jsem se dočetla, že se počítá za posledních 12 měsíců z hrubé mzdy, ale jak je to při změně zaměstnání nikde nepíšou. Děkuji moc za radu


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den. Vztahuje se nová ochranná lhůta 7dnů také na dohody o pracovní činnosti? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den,jak to bude s hlášením o prac. neschopnosti u malé organizace v roce 2008. Bude se opět zasílat na OSSZ po potvrzení zaměstnavatelem,budou jiné formuláře?Plynou stejné povinosti zaměstnavatele jako v r.2007?Děkuji