FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Pracovní úraz

Dobrý den, zaměstnanec má pracovní úraz, kde zjistím jakou výši odškodnění a kdo mu toto odškodnění vyplatí? Odškodnění mu vyplácí organizace nebo výši a prostředky jsou ze zákonného pojištění zaměstnanců? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Dobrý den,teď jsem posílala dotaz ohledně podpůrčí doby,ale napsala jsem tam i ošetřování.Upřesňuji: Zaměstnanec byl nemocný od 1.1.2007 do 31.1.2007 a pak od 7.1.2008 až do teď. Kdy mu skončí podpůrčí doba? Počítám dobře,že to bude 7.12.2008? Moc děkuji



odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Dobrý den, mám problém spočítat roční podpůrčí dobu u zaměstnance,který byl nemocný od 1.1.2007-9.2.2007, pak od 22.3.2007-30.3.2007 a od 7.1.2008 až doposud. Počítám správně,že by podpůrčí doba skončila 19.12.2008? Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výplata nemocenského

dobrý den, chci se zeptat - v nebližších týdnech mám nastoupit na plánvanou operaci. Mezitím jsme se ale se zaměstnavatelem dohodli na ukončení prac. poměru dohodou k 30.9.. Jakou budu pobírat nemocenskou v případě, že bych šla na operaci 29.9. a zda se mi sníží, pokud na ni půjdu až 3.10.. Můj další dotaz se týká přihlášení na ÚP a pobírání podpory v nezaměstnanosti - z čeho bude počítána, pokud se tam přihlásím až po nemoci. Děkuji mnohokrát


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské po skončení PP

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení pracovního poměru.Dvěma zaměstnancům končí k 30.9.2008 smlouva, už ji nebudeme prodlužovat, ale jde mi o nemocenské dávky, oba jsou totiž v pracovní neschopnosti a jak to tak vypadá, tak jejich pr. nesch. bude trvat dlouho. Jak dlouho jim musím jako velká organizace vypláce ND?A z pojištění jak u ZP, tak OSSZ je můžu odhlásit hned k 30.9.2008?Zápočtový list jim můžu vystavit až po ukončení PN? Moc Vám děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Výše nemocenských dávek

byla jsem v pracovní neschopnosti od 25.7.2008 do 06.09.2008.Chtěla bych vědět,kolik procent se platí první 3 dny a pak ostatní dny.A zda se platí jen pracovní dny,nebo i výkendy.Dále, jak se na nemocenské dávce projeví slevy -poplatník.Mám pocit,že mi z ND bylo odečteno 2070kč.ND uplatňuji u zaměstnavatele.Děkuji Bohatá L.


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Dobrý den, prosím o pomoc při výpočtu podpůrčí doby. pracovník nastoupil dne 1.7.2008 do prac. poměru a 11.7.2008 onemocněl.Z předešlého zaměstnání má tyto nemocenské: 16.42007-13.5.2007 ,/18.6.2007-26.6.2007 -ošetřování/,2.10.2007 do 4.5.2008.Od kterého data se počítá doba a kdy mu končí podpůrčí? Ošetřovačka se asi nezapočítává.Děkuji.Nová


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Dobrý den, rada bych se zeptala z čeho se počítá nemocenská v tomto případě: Jsem 4.rokem na RD, synovi budou 15.10. 4 roky, jsem zaměstnaná, se zaměstnavatelem mám dohodu o neplaceném volnu do 15.10., smlouvu na dobu neurčitou a před nástupem na MD jsem u něho pracovala 6 let. Plánujeme 2.dítě a jelikož jsem měla zdravotní problémy s doktorem jsem se dohodla, že pokud budu těhotná půjdu hned na rizikové. Tudíž bych od 16.10. byla na nemocenské. Neměla bych raději nastoupit do práce aby se mi nemocenská počítala z nového platu? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Hezký den, chci si u Vás ověřit, zda správně chápu ustanovení, že se do podpůrčí doby nezapočtou nemoci, jestliže zaměstnání trvalo 6 měsíců od skončení poslední prac. neschopnosti. Rozumím tomu tak, např. pokud nová neschopnost začne 1.7.08 a rok zpět byly tyto nemoci: 1.4.-15.4.08, 5.9.-10.9.07 a 20.7.-5.8.07 započítává se pouze nemoc 1.4.-15.4.07 a ostatní již ne, protože mezi dubnovou a zářijovou bylo více jak 6 měsíců a tím pádem se již nezapočte ani 20.7.-5.8.07. Chápu, že je tento dotaz komplikovaně formulován, ale doufám, že je zřejmé, co "tím chtěl básník říci" :-) Děkuji za ochotu zodpovědět tento dotaz a přeji hezký den!


odpovídal(a): Redakce

Zdravotní pojištění

Vážení, prosím o zodpovězení následujícího dotazu. Pokud zaměstnanec nastoupí začátkem měsíce a od poloviny měsíce se přihlásí na úřad práce a je veden jako uchazec o zaměstnání, můžeme mu počítat zdravotní pojištění pouze z vydělané částky za celý měsíc, i když začátkem měsíce v evidenci nebyl? Děkuji mnohokrát za radu.



odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den,prosím Vás o radu. Máme zaměstnance, který je od listopadu loňského roku v neschopnosti díky pracovnímu úrazu. Nyní došel na účtárnu a po mzdové účetní chce proplatit 5 dní loňské dovolené.Můžeme mu je proplatit,když pracovní poměr stále trvá??Ještě bych chtěla vědět,zda je v pořádku,že mu mzdová účetní připisuje nárok na dovolenou letošního roku,i když je v pracovní neschopnosti(pracovní úraz).Rozumím tomu dobře,že v případě neschopnosti díky pracovnímu úrazu má nárok v době nemoci tak,jako by chodil do zaměstnání a dovolená se v tomto případě nekrátí.Děkuji a jsem s pozdravem


odpovídal(a): Redakce

Výplata nemocenského

Dobrý den,paní Sedláčková.Jsem ráda,že jste zdráva a Vaše mzdová poradna opět funguje.Prosím Vás tímto o radu ohledně výplaty nemocenských dávek. Zajímalo by mě,jestli je uvedeno jakým způsobem (převodem na účet nebo hotovostní výplatou z pokladny)musíme jako zaměstnavatel vyplácet nemocenskou,mateřskou dovolenou, OČR.Mohu vyplatit nemocenskou hotově??? Děkuji a jsem s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, jsem v 19. týdnu těhotenství a od 2. června jsem ze zdravotních důvodů doma na nemocenské. Vzhledem k informacím o výplatě dávek nemocenské,které jsem se dočetla na vícero stránkách na internetu, by se mělo vyplácení dávek procentuelně rozlišit. Chtěla bych se tedy zeptat, zda je možné, že zaměstnavatel mi první 3 dny nevyplatil nic (což je v pořádku), ale nyní mi vyplácí stále stejně a to 60 %(nejenom mě, moje kolegyně je doma již 4 měsíc a také má vypláceno pouze 60% a bere stále méně), takže za první měsíc jsem dostala vyplaceno, 8.500,- Kč, za druhý měsíc už o 1.000,- Kč méně (bojím se, že tímto tempem snižování, budu v listopadu, než nastoupím na mateřskou dovolenou tak na 4.000,-), nechápu, jak je možné, že se mi výplata neustále snižuje? Průměr mé hrubé mzdy činil 14.500,- Kč. Zajímalo by mě tedy, zda se výpočet pro výplatu nemocenské přepočítává každý měsíc a tím, že jsem na nemocenské se mi průměr pro vyplácení dávky snižuje? Ráda bych se ještě zeptala, jaká doba zpětně se započítává při určení dávek pro výplatu mateřské dovolené? Děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Výpočet nemocenského

Dobrý den, jsem ve druhém měsící těhotenství a od 1. srpna 2008 se chystám ze zdravotních důvodů na nemocensko(rizikové těhotenství). Zajímá mě jaká bude výše mé měsíční mzdy při neschpnosti, když v současné době je výše mé hrubé mzdy 15.700,- Kč.(tj. cca 13.000,- čistého). Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení HPP

Přeji hezký den, dne 28.ledna 08 jsem dala vypoved ze zamestnani.tutiz mi bezi 2mesicni vypovedni doba ode dne nasledujicho po podani vypovedi.tzn do 31.3.2008 mi mel trvat pracovni pomer. Dne 31.1. jsem dlouhodobe onemocnela a nemoc koncim k 30.6.2008.Mel byt pr.pomer ukoncem k 31.3. nebo az k 30.6.2008? Nebo musim jeste celou vypovedni dobu odpracovat? Vypoved jsem dala z duvodu mobbingu a bossingu. Dekuji. Do jake doby mi musi zamestnavatel dodat ZL?


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, můžete mi, prosím, odpovědět, zda jako invalidní důchodkyně, kdy jsem pracovala v trvalém zaměstnaneckém poměru pouze 3 měsíce, protože jsem ke konci zkušební doby dostala výpověď, mám nárok na pobírání nemocenské v plné výši? Z hrubé mzdy 19.000 Kč mi vychází výše nemocenské za měsíc červen 10.673,- Kč, je to tak správně? Náleží v prvních 3 dnech zaměstnanci 25% a další dny 69% nebo je to letošní rok jinak? Můžete mi také sdělit, kolik dní v kalendářním roce mohu jako invalidní důchodkyně pobírat nemocenskou? Zřejmě se nerozlišuje změna zaměstnavatele vzhledem k možné maximální době nemocenské? Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji hezký den. Dana N.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den , mám pracovní smlouvu na dobu určitou do 30.6.. Jsem v pracovní neschopnosti , jak to bude s mojí nemocenskou od 1.7.? Děkuji .


odpovídal(a): Redakce

Ochranná lhůta

Dobrý den, jsem invalidní důchodkyně, zkoušela jsem pro nedostatek peněz nyní pracovat, ale dostala jsem zcela nečekaně výpověď ke konci zkušební doby, k 31.5.2008, kterou jsem bohužel podepsala. Z pracovního vypětí a ze šoku z výpovědi se mi velmipřitížilo a od 2.6.2008 jsem na nemocenské. Mzdová účetní již bývalého podniku někde našla nějaký paragraf, podle kterého se na invalidního důchodce nevztahuje 7-mi denní ochranná lhůta a nemocenská mu proto nenáleží. Na České správě soc. zabezpečení mi ale na můj telefonický dotaz sdělili, že mám nárok na 7-mi denní ochrannou lhůtu a na nemocenskou. Citovali platnou vyhlášku 143, §73 z r. 1965 (kde neplyne nárok pouze starobnímu důchodci) a dále zákon 177 z r. 2006, který byl ale odložen na r. 2009. Můžete mi, prosím, s jistotou sdělit, zda invalidní důchodce má nárok na ochrannou 7-mi denní lhůtu a na nemocenskou a zda existuje zákon, který toto zamítá? Děkuji mnohokrát za odpověď. Dana N.


odpovídal(a): Redakce

Ukončení PP v pracovní neschopnosti

Dobrý den,náš zaměstnanec je v prac.neschopnosti a zažádal o ukončení PP dohodou k 30.6.(stále bude v PN),je možné s ním PP ukončit?A jak je to s jeho nevybranou dovolenou?Je možné mu jí proplatit.Dále se chci zeptat,jestli je možné dohodou ukončit PP s ženou na rodičovské dovolené?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Rozhodné období

Dobrý den, k 30.4. 2008 jsem ukončila pracovní poměr u 1. zaměstnavatele. Od 1. 5. 2008 jsem nastoupila k 2. zaměstnavateli. Zhruba v polovině května jsem zjistila, že jsem těhotná a pravděpodobně od 1.7.2008 nastoupím rizikové těhotenství. Zajímalo by mne, zda rozhodné období pro výpočet nemocenské a PPM je 12 měsíců nebo pouze cca 2 měsíce u 2. zaměstnavatele. Děkuji