FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské

Dobrý den, pracovník byl na 60%mzdy a onemocněl, navštívil lékaře. Co má "přednost" 60% nebo návštěva u lékaře?


odpovídal(a): Redakce

Výpočet nemocenského

Od 1.10.2008 jsem v pracovní neschopnosti(onkol. léčba)Zajímalo by mě, zda mi bude v leošním roce přepočítána nemocenské dle nového zákona, jako bych začala od marodit letos, tzn. první 3 dny nic, potom 14 dní zaměstnavatel.... atd, nebo mi bude vyplacena přepočítaná nemocenská za 60-90 den?



odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů nemoci

dobrý den . chtěla bych se zeptat mám zaměstnance , který byl v lednu 7 kal . dní nemocný. Vyplácet náhradu mu budu pouze za2 pracovní dny ,protože za víkend se nic neplatí to mi je celkem jasné , ale nevím jestli se tato částka na vyplatní pasce zahrnuje do základu a normalně se daní+ odvody nebo ne a kam si ji potom jako podnikatel ja zaučtuji ve svém učetnictví, jestli to jsou vydaje odečitatelné nebo ne


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Dobrý den,prosím Vás o radu v případě vyplnění Přílohy k žádosti o ošetřovné,kterou musím zaslat společně s Rozhodnutím o potřebě ošetřování.Když prac.poměr trval od 03.11.2008 a OČR od 19.1.do 25.1.2009 uvedu jako rozhodné období od 03.11.2008 do 31.12.2008?? a jako započitatelný příjem částku,která je na ELDP za rok 2008???Děkuji moc,tyto věci jinak nedělám.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet nemocenské

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se bude počítat nemocenská když žena k 30.11.2008 dala výpověď v zaměstnání, od 1.12.2008 nastoupila na pracák a od 19.1.2009 je opět zaměstnaná a v polovině prosince 2008 otěhotněla.Můžete mi poradit jak se jí bude počítat nemocenská, když neodpracuje těch 270 dnů, ale bude zaměstnaná? Děkuji moc za odpověď!J.F.


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Dobry den, Je mi 57 let. Po roce nemocenske (udajne max. mozna doba) me posilaji do prace, aniz bych byla vylecena. Zajimalo by me, jakou dobu musim odpracovat, abych mohla znovu nastoupit nemocenskou. Dekuji za odpoved. Sura


odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské

dobrý den jsem evidovan na uřadě prace jako nezaměstnany a byl jsem na operaci a marodil jsem skoro dva měsíce.Musel jsem donest i lístky na peníze.Tak bych se chtěl zeptat jesli my přijde od socialní zpravy nějaká nemocenská.Předem děkuji za odpověd z pozdravem pán Marek


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, můj manžel utrpěl v loňském roce pracovní úraz a je na nemocenské od července 2008. Chtěla jsem se zeptat, zda se na něj vztahuje nový zákon o nemocenském pojištění, anebo se na něj vztahuje starý zákon, dle kterého může být na nemocenské 1 rok a případně požádat o prodloužení nemocenských dávek. Děkuji Martiníková


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Prosím o konzultaci podpůrčí doby.Zaměstnanec má pracovní neschopnost od 07.02.2008 dosud.Dle mého názoru trvá podpůrčí doba do 06.02.2009.Program mi ovšem nabízi podpůrčí dobu pouze do 03.02.2009. Zaměstnanec měl předchozí neschopnost od 16.1.2007 do 28.1.2007, ta by ovšem dle mého názoru již podpůrčí dobu neovlivnila (odpočet dní z podpůrčí doby o předchozí nemoc).Děkuji moc za Váš názor


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za nemoc 2009

Dobry den, ma zamestnavatel narok na nejky prispevek od soc. spravy pri vyplaceni nahrady mzdy zamestnancovi pri pracovni neschopnosti za obdobi 4.-15. dne ? Nebo to je vse jen uz ted na nem ? ¨dekuji za odpoved



odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Dobrý den, prosím Vás o ověření, zda jsem správně určila konec podpůrčí doby. PN je od 17.4.2008 až dosud, předchozí PN 30.12.2007 až 20.1.2008. Podle mého výpočtu je posledním dnem poskytování nemocenského 25.3.2009. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezké sváteční dny.


odpovídal(a): Redakce

Odměny v pracovní neschopnosti

Dobrý den. Potřebovala bych poradit. Od 24.9.2008 do 30.11.2008 jsem byla v pracovní neschopnosti. V listopadu tohoto roku jsem dostala odměny, i když jsem byla v pracovní neschopnosti. A teď v prosinci když jsem nastoupila po prac. neschopnosti do práce, tak jsem zjistila, že mají být další odměny a proplácení přesčasových hodin (mám 84 hodin práce přesčas), ale podle výplatnice jsem nedostala ani proplacené přesčasové hodiny ani odměny a moje zaměstnavatelka se odvolala na to, že jsem byla v neschopnosti a nemám na nic nárok. Ale jak je tedy možné, že v listopadu jsem odměny dostala, i když jsem byla v tu dobu ještě nemocná? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Dobrý den,paní Sedláčková,prosím Vás potřebuji nutně odbornou radu.Zaměstnanec onemocněl následkem pracovního úrazu,nemoc trvalo od 23.11.2007 do 22.11.2008.Podpůrčí doba je jeden rok tj.365 kalendářních dní. V tomto případě ovšem dosahuje 366 kalendářních dní.Neměla by mu být nemoc proplacena pouze do 21.11.2008?? Děkuji mnohokrát za Váš názor


odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské

Dobrý den.Jsem na rodič.dovolené od 04/2006.PP u mého zaměstnavatele skončil 30.11.07.Našla jsem si přivýdělek od 1.5.08 mám DPČ.Smlouva obsahuje toto znění:max.4 hod.denně,nepravidelná výpomoc.Celkem jsem si odpracovala do 31.11.08 120hodin,celkem 5606,-Kč čistého,ještě za prosinec to bude několik málo hodin.Smlouva mi končí 31.12.08.Nyní jsem ve 2.měsíci těhot.a chci se zeptat v jaké výši bych pobírala nemocenskou a do kdy?


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba 2009

Hezký den přeji! Mám dotaz ohledně podpůrčí doby od 1. 1. 2009: bude se do 380 dní započítávat i náhrada mzdy za nemoc za prvních 14 dní, nebo pouze nemocenské dávky? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den mám dotaz, byla jsem s dcerou na mateřké dovolené - pobírala jsem peněžitou pomoc v nateřství do jejich tří let do 28.10.2008 a od 29.10.2008 jsem v pracovní neschpnosti z jakého základu bude výpočítávány nemocenské dávky? Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den,prosím Vás,jak je to se zaměstnancem slovenské národnosti a nemocenskými dávkami? Pracovní poměr trval od 10.9.-14.12.2007, dne 19.11.2007 přinesl začátek pracovní neschopnosti.Pracovní poměr byl ve zkušební době ukončen k 14.12.2007,ale neschopnost trvala do 1.1.2008.Byl dobře zvolen postup,že mu byla vyplacena nemocenská od 15.12.2007 do 1.1.2008? I když je zaměstnancem slovenské národnoti a pracovní poměr již netrval? Slyšela jsem totiž informaci,že po ukončení pracovního poměru již nelze tomuto zaměstnanci vyplatit nemocenské dávky,ale měla jsem za to,že je to pouze v případě když by byl řádně ukončen prac.poměr a PN by byla vystavena až v ochranné lhůtě.Byl tento postup v pořádku?Děkuji a jsem s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s vyplácením nemocenských dávek,jestli-že zaměstnavatel toto nevýplácí(malá firma). Jestli je to vypláceno měsíčně, nebo až po ukončení nemocenské a jak dlouho tento proces trvá, než se nemocenská vyplatí. Mnohokrát děkuji za odpověď S přáním pěkného dne Kateřina Černáková


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, jsem zaměstnancem firmy od roku 2003, roku 2005 jsem nastoupila na RD, po skončení RD jsem natoupila zpět do firmy na 50% úvazek a po 14 dnech na rizikové těhotenství. Z jakého příjmu se mi bude vypočítávat nemocenská? Děkuji M.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské

Dobrý den, mám dotaz ohledně placení neschopnosti v době NP. Zaměstnankyni skončila 3-letá rodičovská dovolená dne 11.7.2008 (12.-13. sobota neděle) a 14.7.2008 v den nástupu do práce přinesla neschopnost, která trvala do 29.8.2008.Od 30.8.2008 do 5.10.2008 měla domluveno neplacené volno písemnou formou, kde bylo uvedeno, že 6.10. nastoupí do zaměstnání. Zaměstnankyně však přinesla novou neschopnost od 2.10.2008 s tím, že má rizikové těhotenství a tudíž již do práce nenastoupí. Má na nárok na placení neschopnosti, když do 5.10.2008 čerpá neplacené volno? Jak postupovat v tomto případě? Děkuji za odpověď.