FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za nemoc

Vážená paní Sedláčková, prosím o potvrzení (popř. vyvrácení) určení počátku období 14 kalendářních dní. Zaměstnanec nastoupil na noční směnu 9.3. ve 21:30 h, která skončila 10.3. v 6:00 h. Po odpracování této směny byl uznán práce neschopným, a to od 10.3. Celý týden má rozepsány směny od 21:30 do 6:00 h. Podle mého názoru nemá nárok na náhradu za následující 3 směny, tzn., že první proplacená směna je ta, kterou by nastoupil 13.3. ve 21:30 h. Je má domněnka správná? Děkuji Vám za radu.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské při registraci na ÚP

Dobrý den, od března letošního roku jsem zaevidovaná na Úřadu práce. Výpověď z pracovního poměru jsem dostala z nadbytečnosti. Chtěla jsem se zeptat z čeho by se mi počítala nemocenská (rizikové těhotenství) a poté mateřská dovolená? Co když po pěti měsících neseženu žádnou práci, budou mi vypláceny nějaké dávky? děkuji Katka



odpovídal(a): Redakce

Nemocenské 2008/2009

Dobrý den, od 29.12.2008 jsem v pracovní neschopnosti. Prosím o informaci, jak se mi počítají nemocenské dávky. Jsem zde zaměstnaná od poloviny května 2008. Pracuji v obchodě - takzvaný krátký a dlouhý týden. Za jaké období se započítávají které položky mzdy a za jaké dny je tato částka vyplácena. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nástup na PN

Pracovní neschopnost Dobrý den, rád bych se zeptal 16.3 mi bude ukončen PP dohodou z org. důvodu.Vím že je ochranná lhůta 7 dnů po skončení PP. 16.3 mám nastoupit na krátkou dobu (1 až 2 týdny)do nemocnice, proto bych se chtěl zeptat zda si mám vzít neschopenku,když zaměstnavatel už nemusí náhradu mzdy vyplácet? A když si ji nevezmu, mohl bych kvůli tomu mít problémy? Děkuji za odpověď. Jirka


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den,ráda bych se zeptala:zrovna jsem dostala výpověď pro nadbytečnost dostanu 4platy a řekli mi,že mám skončit 13 března,ale 13 března mám nastoupit do nemocnice na pár dnu.Nevím jestli si mám brát neschopenku? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Výpočet nemocenského 2008/2009

Dobrý den.Jsem v prac neschopnosti od září 2008.Můj DVZ je 870Kč.Jaká denní nem.dávka mi náleží od ledna a podle čeho se vypočítává redug.vyměř.základ.Jestli za podmínek r.2008 nebo 2009.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Ošetřovné

Dobrý den, prosím o radu: dcera pobírá rodičovský příspěvek a zároveň chodí do práce na 4dny v týdnu na 6hodin. V současnosti je se synem v nemocnici (syn se opařil a má popáleniny II.st), budou tam muset být minimálně 14 dní - bude mít dcera nárok na ošetřovné? Potřebuje vlastně do zaměstnání nějakou omluvenku. Děkuji za odpověď. Ivana


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

nemocenská OSVČ Jsem OSVČ od května 2008. Od 02/2009 jsem si začla platit nemocenské pojištění,protože mě v červnu čeká operace.Zajímalo by mě jestli rozhodným obdobím pro výpočet vyměřovacího základu bude doba od které si platím nemocenské tj. od února 2009 do toho června 2009, nebo 12 měsíců před pracovní neschopností.Děkuji Marie


odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské

Dobrý den,obracím se na Vás s prosbou o odpověď co se týče nemocenské. Ukončení dlouholetého pracovního poměru bylo to k 22.1.2009. 23.1. jsem nastoupila na nemocenskou která stále trvá. Tím že jsem na ní nastoupila do 7 dnů po ukončení pracovního poměru vzniknul mi myslím nárok na její výplatu přes původního zaměstnavatele (velká organizace).Poslala jsem na mzdové doporučeně všechny části nemocenské potvrzené od lékaře, dále pak co 14 dní "potvrzení o trvání nemoci. Minuly už dva výplatní termíny a nemocenskou stále nemám. Chtěla jsem si jen ověřit zda je můj nárok oprávněný ? zda-li mám nárok i v tomto případě na těch prvních 14 dní od zaměstnavatele (vím že první 3 dny nic) ? Kde případně jinde požádat když ne zaměstnavatele ? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské

Dobrý den, moc prosím o zodpovězení dotazu týkající se nemocenské. Byla 3 měsíce jako OSVČ přihlášená k nemocenské - platím minimální zálohy. (Před tím jsem neplatila nic) Nyní od 1.února jsem nastoupila jako zaměstnanec za 30.000,- HM měsíčně. Dnes jsem nastoupila na nemocenskou, z čeho se mi bude nemocenská počítat ? Z příjmu ze zaměstnaní ikdyž jsem tam tak krátce ? Nebo tam do toho vstupuje nějak ještě ta OSVČ ? Pravděpodobně se bude jednat o dlouhodobou nemocenskou (rizikové těhotenství), jak to bude po těch 14 dnech co platí zaměstnavatel ? děkuji moc za odpověd



odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské

Dobrý den, náš zaměstnanec nastoupil do hlavního pracovního poměru 2.2.2009 a 5.2. 2009 onemocněl. Předtím nebyl nikde zaměstnaný ani nebyl registrovaný na úřadu práce. Tudíž za něj nebylo placeno nemocenské pojištění ani si je sám dobrovolně neplatil. Má nárok na náhradu mzdy za DPN a následně nemocenské od OSSZ, přestože nebyl do 2.2. nemocensky pojištěn? Na OSSZ mi sdělili, že má nárok na nemocenské, protože onemocněl už za trvání hlavního pracovního poměru a nezáleží na tom, zdali má před 2.2. placeno NP. Je to správný postup?


odpovídal(a): Redakce

Rozhodné období

Dobrý den,můžete mi poradit,jaké bude rozhodné období pro výplatu nemocenských dávek,když pracovní poměr trval od 03.11.2008 do 31.01.2009? Pracovní neschopnost od 02.02.2009 v ochr.lhůtě.Děkuji moc.


odpovídal(a): Redakce

OČR a PPM

Dobrý den , chtěla bych se zeptat na 2 věci : 1. na správnost výpočtu OČR konkrétně za 6/2008 : dle výpl. pásky je vyměřovací základ SP a ZP 23284 Kč , průměr ND na den 523 kč , za 5 dní ošetřování dítětě jsem měla na pásce 2198 Kč. ( vyměř. základy SP + ZP za 3/2008=27.331 Kč , 4/2008 =28.002Kč , 5/2008=28.013 Kc) . Podle kalkulaček na netu se toto číslo neshoduje. 2. Z čeho přesně se vypočítá PMM - u mě jako u lékaře nyní měsíční základ mzdy 20500,- , osobní ohodnocení 1000,- , ústavní pohotovostní služba přibl. 6000,-( dohoda o pracovní činnosti ),dále ještě 1 dohoda o pracovní činnosti cca 4200,-. Naše účetní mi sdělila , že PMM by se v mém případě vypočítala pouze z 20500,-jako ze základu , "služby" se do toho prý nikdy nepočítaly - měla jsem za to , že se PMM bude počítat ze všeho , z čeho se odvádí SP+ZP ( tzn. cca 31.700Kč) tzn. včetně 2 dalších dohod o pracovní činnosti. Předem moc děkuji za odpověď Petra Č,


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, zkomplikoval nám život úraz. Můžete mi, prosím, sdělit výši nemocenské za 4 týdny při ČISTÉ mzdě 9.000 tis. měsíčně? Jaká je výše nemocenské za den při nemocenské delší než 4 týdny? Kdo platí dalších 14 dní nemocenské, t.j. 3-4 týden? Zaměstnavatel ze svých nákladů s následným vrácením od sociálky nebo přímo sociální úřad? Jedná se o to, kolik Kč půjde do nákladů přímo zaměstnavateli. Jak dlouhá ochranná lhůta- po skončení trvalého pracovního poměru- je pro přiznání nemocenské pro částečného invalidního důchodce, A PLATÍ I PRO NĚJ, když sám rozvázal pracovní poměr ze zdravotních důvodů? Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy

Dobrý den, v nemocnici při ošetření úrazu odmítli vystavit nemocenskou a odkázali nás na obvodního lékaře. Obvodní lékař nás vyhodil, že nemocenskou podle nového zákona je povinen vystavit první ošetřující lékař, tedy nemocnice. Üraz se stal v neděli, v úterý při kontrole nemocnice řekla, že zpětně od neděle nemohou doklad vystavit, že je to pro ně hodně složité a vystavili ho s datem až od ponděli s tvrzením, že se nemocenská stejně nevyplácí za soboty a neděle. Je pravda, že nemocenská se poskytuje pouze za pracovní dny? Copak potom v případě 12ti hodinových střídavých směn a náhrad denního volna, to by se nemocenská v délce 14 dní proplácela pouze za 1 odpracovaný týden?? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské dávky u OSVČ

Dobrý den, můj dotaz se týká dávky z nemocenského pojištění. Jsem nyní na nemocenské (rizikové těhotenství) z mého hlavního zaměstnaneckého pracovního poměru. Mám živnostenský list na vedlejší činnost ale momentálně ji neprovozuji. Slyšela jsem že to že jsem OSVČ, byť vedlejší činnost brání to výplatě té nemocenské dávky. Mohu přijít o nemocenskou ikdyž nic na osvč nedělám ? Je nutné pro to něco udělat, myslím jestli je nutné OSVČ zrušit nebo přerušit ? Nebo postačí třeba rok nic nefakturovat. děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Pokračující nemoc

Dobrý den,mám zaměstnankyni, které 10.1.2009 končí podpůrčí doba pro vyplácení nemocenských dávek (dávky ještě vyplácí organizace) a ona pořád je ve stavu nemocných a nic s tím dál neřeší. Jedná se mi o 21 dní v lednu, zda budou vyloučené a zda se za tyto dny platí zdravotní pojištění. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pokračování nemoci z roku 2008

Dobrý den, mám dotaz ohledně mého manžela. Je v pracovní neschopnosti od 8.12.2008, v měsíci lednu se společníci jeho firmy nedohodli a firma se ruší. Všichni zaměstnanci dostali výpověď kromě mého manžela. Vznikne nová firma, do které půjde menší část pracovníků a do druhé firmy, která již existuje, půjde zbytek pracovníků(zde by měl po ukončení PN být zaměstnán i můj manžel). Kdo mu bude platit nemocenskou, kam nosit lístky na peníze, jsme v tomto bezradní. Moc děkujeme za radu! Chmelová Ivana


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za nemoc

Dobrý den,pracuji na směny,zajímalo by mě, když bych byl v pracovní neschopnosti,kolik pracovních dní budu mít neplacenou prac.neschopnost ze strany zaměstnavatele.Jestli 3 smeny,nebo jestli 3 prac. dny,delam ob den 12 hod. smeny. Zaměstnavatel mi nezaplati 1.tři pracovní kalendářní dny nebo směny, pracujeme nepřetržitě tzn. i soboty,neděle,ale fond pracovní doby počítá zaměstnavatel na 8 hod.pracovní dobu. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Účtování náhrady mzdy

Dobrý den, prosím o radu, jak se bude v roce 2009 účtovat nově náhrada za pracovní neschopnost a nemocenské dávky, které již zaměstnavatel nevypláci. Děkuji za odpověď.