FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Rozhodné období pro nemocenské

Dobrý den, moc děkuji za zodpovězení mého minulého dotazu, ale zapomněla jste mi odpovědět na jednu otázku, a proto Vás prosím o její zodpovězení: Firmu, ve které jsem zaměstnaná (nyní na RD) postihla ek.krize a přestala zaměstnancům vyplácet prémie a jsou na téměř minimální mzdě (navíc na zkrácený úvazek). 1.8.09 se mám vrátit z RD zpět do práce, ale plánuji druhé těhotenství. Pročetla jsem si ostatní příspěvky a Vaše odpovědi a dověděla jsem se, že mohu ihned z RD nastoupit místo do práce, tak na nemocenskou (v případě rizikového těhotenství). Zajímalo by mne však, z čeho se mi nemocenská bude počítat. Jestli z původního platu (který jsem měla, než jsem nastoupila na MD, včetně prémií) nebo z předpokládané snížené mzdy, kterou bych pravděpodobně dostala, kdybych nastoupila po RD do práce? Děkuji K.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za nemoc

Při výpočtu náhrady mzdy jsem narazila na problém,kdy doba prvních 14 dnů pracovní neschopnosti zasahuje do dvou rozhodných období.Jedná se o pracovní neschopnost počínající 26.3.09 a trvající dosud.Náš mzdový program počítá se základem za období 1.1.09-31.3.09 pro všechny vyplacené náhrady.Výklad a uvedené podobné příklady jsou řešeny v publikacích od vydavetelství ANAG "Náhrada mzdy a nemocenské zaměstnance"/zpracovatel Jaroslava Kodrová a Zdeněk Schmied/str.79 př.4 a v publikaci "Abeceda mzdové účetní"/zpracovatel Judr.Bořivoj Šubrt/-str.138-141.Říká se tam,že zasahuje-li doba prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti do dvou rozhodných období,bude pro náhradu mzdy použit průměrný hodinový výdělek platný v každém z těchto rozhodných období vždy pro příslušnou část pracovních dnů /směn/ resp.hodin připadajících na každé z těchto rozhodných období.Prosím o vyjádření k tomuto problému a sdělení paragrafů a předpisů,které toto řeší. INPO CZ s.r.o. Skalská Květoslava Dne 11.5.2009



odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za nemoc

Dobrý den,poprvé počítám náhradu mzdy za prvních 14 dnů. Prosím o Vaše stanovisko k mému výpočtu. Děkuji. Zaměstnanec od 9.4.nemocen, do 9.4. hrubý příjem 3.422 Kč. První tři dny náhrada mzdy je o, dalších 7 dní je placeno. Průměr z 1.čtvrtl. je 75,50 Kč/hod z toho 90% je 67,95 Kč. Reduk.výd. je 67,95 Kč z toho 60% a to je 40,77 Kč x 7,75 hod x 7 dní a to je 2.212 Kč. Prosím, zda je můj výpočet správný. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, chci se zeptat, od kdy mi jako zaměstnanci náleží nemocenská, když budu 7 nemocný? Platí to pořád, že první tři dny jsem doma ,,zadarmo"? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Rozhodné období

Rozhodné období pro nemocenské dávky. Starobní důchodce má uzavřenou smlouvu vždy od 1.1. do 31.12.roku. Pracovní poměr se mu vždy prodlužuje dodatkem ke smlouvě - ,,pracovní poměr je prodloužen od 1.1. do 31.12.2009". Jak stanovit rozhodné období pro ND v roce 2009(nemoc od 30.3.2009. RO 3/2008-2/2009 nebo 1/2009-2/2009? Děkuji Pulcová


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za nemoc

Dobrý den, máme zaměstnance, který u nás ukončil PP 31.1.2009, od 1.2 do 31.3.2009 byl v evidenci Úřadu práce. Od 1.4.2009 nastoupil u nás opět do prac. poměru na dobu určitou. Nyní onemocněl a pro výpočet průměru pro doč. prac. neschopnost se bude vycházet z předcházejícího čtvrtletí /tedy jen z ledna 2009/ nebo se vyjde až z nového pracovního poměru - tedy z pravděpodobného výdělku? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli jde zpětně…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli jde zpětně uplatnit vyplacení denních dávek v trvání pracovní neschopnosti.denní dávka je 200kč od 15.dne neschopnosti,která trvala zhruba od října 2008 do začátku prosince2008.Děkuji Nývltová


odpovídal(a): Redakce

Ochranná lhůta

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Máme zaměstnanou pracovnici na DPČ /1.9.08 do 30.04.09/. Naše pracovnice "plánuje", že nastoupí v ochranné lhůtě na nemocenskou. Podotýkám, že je těhotná. Může uplatňovat v naší organizaci v ochranné lhůtě nemocenskou, když DPČ skončí 30.04.09? A navíc jaká ochranná lhůta pro ni platí? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

dobry den a prosim o radu.od 1.7.1975 do 31.12.2008 jsem pracoval,od 1.1.2009 propusten nyni urad prace,ale od 2.3.2009 jsem onemocnel,nyni cekam na operaci,zajima me zda o dobu nemoci se prodluzuje doba na urade prace a podpora v nezamestnanosti a z jake castky se vypocitavaji nemocenske davky.dekuji za odpoved.ruzicka.


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba 2009

Vážení, chtěla jsem se zeptat na podpůrčí dobu nášeho zaměstnance. Do firmy nastoupil na podzim r. 2007 a po osmi měsících, tj. počátkem června 2008 onemocněl. Po půl roce, tj. počátkem prosince 2008 ho revizní lékař poslal do zaměstnání a byla mu ukončena nemocenská. Zaměstnanec 3 neděle pracoval, alias čerpal dovolenou a 5. ledna začal marodit (s jinou diagnozou než před tím) a marodí stále. Kdy mu tedy končí podpůrčí doba. Počátkem června 2009 ve vztahu k první nemoci nebo až 5. ledna 2010 ve vztahu k druhé nemoci, pokud ho samozřejmě nyní revizní lékař opět nepošle pracovat po šesti měsících od počátku druhé nemoci?! Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za nemoc

Dobrý den,jak je to nyní s nemocenskými dávkami u důchodců? Pracuje u nás paní,pobírá starobní důchod a má u nás smlouvu od 1.2.09 do 31.12.09, pracuje brigádně dle pořeby, v únoru měla výdělek HM 2650 Kč, v březnu HM 2975Kč, nyní v dubnu pracuje také a dnes donesla PN. Platí pro ni stejné podmínky ve výplatě nemoc.dávek jako u ost.zaměstnanců? Tzn. prvních 14dní platí zaměstanavtel a od 15.dne OSSZ? Musím u ní mít rozpis směn, za které by se nemoc platila? Děkuji za odpověď Ivana Ch.


odpovídal(a): Redakce

OČR

DObrý den, můžete přibližně spočítat kolik dostane zam. za ošetřování dítěte od 15.4.-23.4..Vyměř.základ je 111959Kč.Díky


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, měla jsem zaměstnance , který byl u mne zaměstnán od 1.4. do 10.4. 2009. pracovní poměr je ukoncen výpovědí dohodou dne 10.4.2009. Zaměstnanec šel se přihlásit na pracovní úřad.Ted marodi. Nevim jak to bude s nemocenskou , zda je zamestnanec v ochranné lhůte a mou povinnosti je jeho marodni listek zaslat na OSSz, nebo už nemocenskou řeší úřad práce??


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den chtěla bych se zeptat.Do 4.6.2009 jsem na rodičovské dovolené.Pak bych měla nastoupit do zaměstnání,kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou dovolenou a následující rodičovskou dovolenou.Jsem znovu těhotná.Rodit bych měla v polovině listopadu.Zdůvodu višího věku a zdravotních důvodů bych měla být na ryzkovém.Mám nárok na neschopenku hned po ukončení rodičovské dovolené.A nebo musím napřed odpracovat několik dní.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské dávky

Dobrý den,nyní jsem na rodičovské dovolené a můj zaměstnavatel pozastavil činnost a nabízí mi ukončení pracovní smlouvy+novou smlouvu ve své nové firmě.V současné firmě mi byla 6měsíců vyplácena mateřská dovolená.Pokud bych otěhotněla a nastoupila znovu na mateřskou dovolenou,již do nové firmy,budu tam mít nárok na mateřskou dovolenou,když jsem tam nic neodpracovala a zatím ani nic neodpracuji?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za nemoc

Dobrý den, mám na Vás dotaz.Minulý měsíc jsem zaměstnanci proplácela náhradu mzdy a zjistila jsem,že jsem mu proplatila také sobotu a neděli a v tyto dny neměli zaměstnanci plánovanou pracovní dobu.Tudíž řeším jak se vypořádat s odvodem na soc.pojištění a zaměstnancem. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nemoc v ochranné lhůtě

dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit, zda letos stále platí ochranná 7-mi denní lhůta pro uznání pracovní neschopnosti v případě odchodu zaměstnance z podniku dohodou k 31. 1. 2009 a jeho nástupu na nemocenskou dne 1. 2. 2009 z důvodu těžkého úrazu? Zaměstnavatel mu totiž nevyplatil náhradu mzdy za naplánovaných 5 12-ti hodinových směn v 2. týdnu nemocenské. Děkuji pěkně za odpověď. Dana


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Dobrý den, prosím o radu.Náš zaměstnanec,který k nám nastoupil 1.10.2008 začal 10.10.2008 marodit.Od té doby je stále na neschopence.Nyní mi jeho lékařka poslala lístek kde žádá o sdělení podpůrčí doby.Existuje na to nějaký formulář? Nebo stačí napsat jen,od kdy je na neschopence? Jiné informace k němu nemám,před nástupem k nám nikde nepracoval,zápočtový list nemá.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, mám na Vás 2 dotazy týkající se pracovních neschopností starobních (plně invalidních) důchodců: 1) Pokud vyčerpá podpůrčí dobu 70 kalendářních dní nemocenských dávek, má v tom kalendářním roce nárok na náhradu mzdy při další pracovní neschopnosti? 2) Důchodce onemocněl 1.12.2008 a nemoc trvala do do 31.1.2009. Kolik dní podpůrčí doby má pro rok rok 2009 vyčerpáno? Mnohokrát děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba 2009

Dobrý den,ráda bych se zeptala na podpůrčí dobu platnou od 01.01.2009.Naše pracovnice vyčerpala k listopadu 2008 podpůrčí dobu ve výši 359 dní.V únoru 2009 začala opět marodit, nesplnila podmínku 6 měsíců bez čerpání nemocenských dávek. Od roku 2009 prvních 14 dní vyplácí náhradu zaměstnavatel a já se domnívám,že ji mohu zaplatit pouze zbývajících 5 pracovních dnů, tj.7 kalendářních dní.Domnívám se správně?Nerada bych pracovnici připravila o její nárok. Děkuji za odpověď Tůmová Milena