FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů

Dobrý den, chci se zeptat: Kto může objektivně zkontrolovat správnost výše náhrady mzdy za prvních 14 dnů nemoci, když mám podezření, že zaměstnavatel nepostupoval pří výpočtu správně. Konkrétně: Hrubá mzda přibližně 22000 Kč. Za prvních 14 dnů celkem 8 dnů pracovních - z toho náhrada za 5 dnů (57,5 hod) 1652 Kč (tzn. náhrada za hodinu 28,73 Kč). Jde o zdravotní sestru, tudiž má nepravidelné 12-ti hodinové směny. Průměr je za poslední rok - nijak výrazně nekolíše. Děkuju


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, chtěla bych se zeptat - mám pracovní smlovu na dobu určitou do 21.7.2009. Od 1.7.2009 jsem v pracovní neschopnosti. Vypadá to, že má nemoc bude dlouhodobější, což jsem oznámila zaměstnavateli a on mi z tohoto důvodu neprodlouží pracovní smlouvu. Zajímá mne, jak se mi budou vypočítávat od 22.7. nemocencké dávky a také to, zda se mám od 22.7. přihlásit na úřad práce nebo se mám na úřad práce přihlásit až po ukončení pracovní neschopnosti (očekávám cca konec srpna 2009). Předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů

Dítě zaměstnankyně dovršilo 3let 11.7., ale zaměstnankyně přinesla neschopenku(místo nástupu do práce) už od 10.7.. Je to možné? 11.7.byla sobota. Můžu počítat náhrady už ode dne vystavení neschopenky 10.7.? děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Dobrý den,náš zaměstnanec dne 11.8.2008 odpracoval 8 hodin a na konci směny se mu stal pracovní úraz, lékař mu vypsal neschopenku už od 11.8.2008. Budu zohledňovat tento den při zjišťování konce podpůrčí doby? Pokud ano bude tedy konec podpůrčí doby dne 10.8.2009? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Po roce pobírání nemocenské, mi nebyl přiznán invalidní důchod a bez vyléčení, musím nastoupit do zaměstnání. Kolik dní musím odpracovat, abcyh měla znovu nárok na nemocenskou? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů

prosím o kontrolu. zaměstnankyně je nemocná od 19.5.2009. 1. 14 dní tedy je od 19.5. do 1.6.2009. první den odpracovala 2,5 hodiny. v květnu jí program proplatil normálně jako náhradu mzdy 3 dny zdarma + 6 dní 60% tj. 48 hodin. nyní mi za 1.6. proplatil pouze 5,5 hodiny. Je to tak v pořádku?? Nějak se mi to nezdá. díky za pomoc


odpovídal(a): Redakce

Výpočet nemocenského

Prosím o radu ohledne nemocenských dávek. Pracovala som v trvalem prac. pomere + navíc jsem mnela podepsanou dohodu o prac. cinnosti, která se tykala vykonávaní pohotovostných služeb u toho sameho zamestnavatele. Do hrubej mzdy na vypl.paske sa ratal plat aj odmena za služby, čiže odvody byli odvádzané ze všeho. T.č. jsem na PN, DVZ a tým pádem i dávky my vypočítali jenom z trvalého prac. pomeru, naše učetní se domnívá, že pohotovost , kterou jsem mnela na dohodu se tam nezapočítava, co se mi zdá absurdní, vzhledem k temu, že odvody jdou ze všeho. Děkuji za váš názor


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za nemoc

Dobrý den, chci se zeptat, 30.6.2009 mi končí pracovní poměr na dobu určitou. Chci nastoupit na neschopenku a jedná se mi o to, když prac. neschopnost začně 30.6. teda ještě v pracovním poměru, zda mi bude zaměstnavatel hradit prvních 14 dnů(bez 3 dnů prvních)nebo ne. Nebo zda mám začít pracovní neschopnost až po zkončení prac. poměru v ochranné lhůtě. Jsem po operaci a kvůli práci jsem si nenechala vystavit neschopenku, ale ted bych toho využila. Předem moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nemoc OSVČ

Dobrý večer. OSVČ, pobírající částečný invalidní důchod, je od kětna 2009 účastna nemocenského pojištění. V červnu 2009 onemocněla. Bude mít nárok na nemocenské dávky? Děkuji za opověď


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Pracovní neschopnost: PN vznikla 16.10.2008, předtím žádná nebyla, kdy končí podpůrčí doba? Je to 365 dní nebo 380 dní? PN bude trvat i nadále, žádat o ČID (co a jak?) a nebo o prodloužení vyplácení nemocenské (co a jak)? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

dobry den chcem sa vas opytat dna 3.12.2007.som nastupila do prace dna 30.11.2008.mi ukoncili pracovny pomer-podla vsetkeho nemam narok na podporu????????od 8.9.2008.som na neschopenke tč.-doposial trva.mam dotaz keby mi bola ukoncena neschopnost napr.ku dnu 30.6.2009.a dalsia neschopnost by bola vystavena ku dnu 1.7.2009.je to prerusenie som este v ochrannej dobe?mam narok na vyplatenie nemocenskej?ked som uz nezamestnana?mozem novu neschopenku odniest do zamestnania kde som pracovala?dakujem tatiana


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den,chtěla jsem Vás poprosit o radu,jak je to,když mám OČR od 06.05.2009 do 12.05.2009 a na 08.05.2009 připadá státní svátek. Má mi být svátek normálně zaplacen,jako že se na tento den OČR přeruší a pak zase pokračuje?Zrovna tak bych chtěla vědět,jak je s nemocí ve svátek?Je to stejné,nebo jiné?Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Ochranná lhůta

Dobrý den, od 1.4.2009 jsem vedený na úřadu práce, je mi vyplácena podpora v nezaměstnanosti(strop). K dnešnímu dni jsem onemocněl. Můj dotaz zní: 1)Z čeho se mě bude počítat nemocenská? 2)Zda se po dobu trvání neschopnosti přeruší evidence a dávky na úřadu práce? 3)Zda po návratu z nemocenské na úřad práce budu mít nárok na pokračování podpory v nezaměstnanosti? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

účtování náhrady mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na účtování vyplacených nemocenských dávek. Pokud např. úhrn pojistného bude 10tis. (účtováno na 524) a vyplacené nemocenské dávky budou 2tis., odvod na OSSZ bude 9tis. Jak účtovat? Jako malá organizace jsme se s tím dříve nesetkali. Já bych účtoval 2tis. na 521/331 a ten 1tis. o který pošleme na OSSZ míň na 524 s mínusem. Je to tak správně?


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů

Dobrý den, mám dotaz ohledně vyplácení nemocenské dávky. Dne 1.6. mi skončil pracovní poměr v jedné firmě. Od 28.5. jsem v pracovní neschopnosti. Můj dotaz tedy zní: Kdo mi vyplatí nemocenské dávky za prvních 15 dní pracovní neschopnosti? Platí pro toto ochranná lhůta 7 dní a znamená to, že prvních 15 dní mi zaplatí ještě bývalý zaměstnavatel (samozřejmě bez prvních 3 dní)? Předem děkuji za odpověď. Tereza Medunová


odpovídal(a): Redakce

Ochranná lhůta

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,zda mám nárok na výplatu nemoceských dávek v tomto případě: Byl se mnou ukončen pracovní poměr ve zkušební době k 31.5.2009.od 1.6.09 budu vedena na úřadě práce.pokud bych nasoutpila na nemocenskou od 2.6.kdo a jak bude tyto dávky.Ještě jsem se chtěla zeptat,k čemu slouží a jaký je účel 7denní ochranné lhůty. Děkuji za odpověď Jana


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů

Dobrý den, zaměstnankyně má zaměstnání malého rozsahu (DPČ, v květnu měla příjem nad 2.000 Kč a koncem května onemocněla. Dne 31.5.2009 s ní bude ukončena DPČ. Dnem 31.5. jí ukončíme poskytování náhrady za PN a od 15. dne jí bude náležet nemocenské. Je tento postup správný? Děkuji!


odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ

Dobrý den. Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se správně vypočítá denní vyměřovací základ.Bohužel jsem již delší dobu se synkem v nemocnici a nemám možnost běhat po úřadech, účetní mě odkázala na ČSSZ, ale tam na dotazy zaslané elektr. nereagují:-( Ze zákona jsem zjistila, že se jednoduše řečeno jedná o souhrn hrubých příjmů za předch. 12 měsíců dělený 365, ale jak je to v případě, když potřeba ošetřování dítěte vznikla začátkem května 2009, v roce 2008 jsem byla na RD, 8.12.2009 dosáhl syn 3 let. Do 31.12.2008 jsem požádala o neplacené volno, protože pro mě v tu chvíli neměli volné místo a do práce jsem nastoupila 2.1.2009. V lednu jsem byla na ošetřovném 10 dnů a nyní jsem s ním již 3 týdny v nemocnici. Předpokládám, že se pro výpočet těch 9 dnů ošetřovného nyní sečte příjem za 01-04/2009, ale nevím kolika dny se vydělí. Jestli se do toho započítávají i dny, kdy jsem čerpala neplacené volno v prosinci, dny strávené na ošetřovném, atd.? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, mám na vás dotaz. Otec je po druhém infarktu (má 3 stenty,myslím že se to tak jmenuje, od února 08 byl v pracovní neschopnosti do 15.února 09, poté dostal výpověď od zaměstnavatele pro nadbytečnost do 28.února byl ještě zaměstnán,(bylo mu vyplacené odstupné 3 platy), v březnu 09 nastoupil na úřad práce, zde byl do dubna 09. Nyní od 1.května 09 pracuje na 8 hodin (má dost těžkou práci, neustále si stěžuje, že ho píchá u srdce), chci se zeptat, kdyby šel nyní na neschopenku-z čeho se bude vypočítávat nemocenská(započítá se do toho i to odstupné)? Mám o něj strach ( bere asi 5 druhů léků denně), on nechce být opět na neschopnosti z finančních důvodů, ale myslím si že zdraví je přednější. Děkuji Sýkorová


odpovídal(a): Redakce

Denní vyměřovací základ

Dobrý den, je povinen zaměstnavatel uvádět ve výplatní pásce zaměstnancům denní vyměřovací základ? Za odpověď předem děkuji. L.Morschlová