FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Nárok na nemocenské

Dobrý den,ráda bych sezeptala,zda mám nárok na nemocenské dávky.Jsem v pracovním poměru od 1.8.09 a již 1.9.0í jsem nastoupila na rizikové těhotenství.5 let před tím jsem si neplatila nemocenské,byla jsem OSVČ.Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské dávky a 2 zaměstnání

Dobry den. Pracuji na HPP 5 mesicu za 11000,- hrubeho. Potom mam jeste u jineho zamestnavatele na VPP 20000,-. Zajimalo by mne, jak se z toho pocita nemocenska a nasledne materska. Muj doktor chce, abych sla na rizikove tehotenstvi. Ted jsem ve 4 mesici. Termin porodu je na zacatku brezna. Dekuji za odpoved



odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den. Po ukončení studia mi zůstala brigáda (20ti hodinový měsíční úvazek), nyní jsem dlouhodobě v pracovní neschopnosti. Chtěla bych se zeptat z čeho se mi počítá nemocenská, kterou platí zaměstnavatel, a z čeho nemocenskou vypočítává "sociálka". Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy a nemocenské

Dobrý den, pracuji ve velkém marketu, tudíž dělám od 9.00 do 21.00 hod, jeden týden pouze středa, pátek a druhý pondělí, úterý, čtvrtek, sobota a neděle. Jak se mi bude počítat nemocenská, když se platí pouze za naplánované směny, já pracuji 2 krát v sobotu a v neděli po jedenácti hodinách a v nemocenské se soboty a neděle nepracují.Kolik bude mít nemocenskou za celý měsíc, když mám vyměřovací základ DPN 648 kč a PP 118 kč.Děkuji za odpověď I.Polejová


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, že na internetu jsem četla, že zaměstnavatel proplácí 14 prac. dnů neschopnosti v průměru jako na dovolenou,avšak účetní tvrdí, že pouze za pracovní dny a to ještě zkráceno na 60%. Můžete mi sdělit jak to je opravdu s proplácením mzdy zaměstnavatele těch prvních 14 dnů prac. neschopnosti?Samozřejmě vím, že první 3 dny nedostanu nic. Děkuji Marcela V.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské dávky

Dobrý den, s nejvetsi pravdepodobnosti me ceka rizikove tehotenstvi a neschopenka. Bohuzel jsem v dubnu menila zamestnani a nastupni plat byl velmi nizky - tudiz mi znacne klesl DVZ a tim i castka, kterou bych v pr.neschopnosti mela obdrzet. Zvedne mi DVZ (nemocenskou) mam-li 2 pracovni pomery? Jake jsou zde podminky, aby byli zapocitany oba DVZ? Mam na mysli, zda je nutne, aby i druhy pr.pomer byl na dobu neurcitou, zda to muze byt DPC ci DPP, atp. Predem dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Prosím o odpověď.Týká se OSVČ. Jak dlouho se před vyplácením nemocenské musí platit dávky zdravotní pojišťovně . Děkuji, Blanka


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské po skončení účasti na pojištění

Dobrý den, chcem sa spýtat na nemocenské poistenie. Mam trv.prac. pomer + dohodu o vedl.prac.činnosti / dohoda sa týka vykonavania pohotovosti- služieb , pracujem ako lekarka/ Po nastupe na PN mi nemocenske učtovali len z trval.prac.pomeru, z dohody nie /kde priemer.mesač.príjem bol cca 65OO Kč/.Dodatočne som si vybavila 2.PN na dohodu o vedl.prac.činnosti, t.č. mi pracovník OSSZ tvrdí, že aj tak mi vyplácat nemocenske z dohody nebudú, pretože som šla na PN 7.4.O9, a v dubnu som už služby čiže ani prijem na dohodu nemala. Služit som prestala 15.3.09, maju na to pravo ? Dakujem


odpovídal(a): Redakce

OČR

dobrý den, ráda bych se informovala jsem na rodičovské dovolené a můj manžel šel na očr na 9 dní. jelikož jsem těhotná a mám problémy se zády a dělalo mi problémy pečovat o své děti. A jelikož mé potíže neodezněli,tak se chci optat zda-li má můj manžel právo jít na očr na děti. Prosím o radu, děkuji Svačinová pilsnerTP@seznam.cz


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů

Dobry den, jsem v pracovni neschopnosti od 27.4.2009, z prvnich 14ti dnů plati zamestnavatel po trech dnech pracovni dny-patri sem i svatky ktere spadaji na pracovni den - u me 1.5. a 8.5. jsou tyto svatky oba patky. Pokud ano ,plati ze svatek, ktery pripada na sobotu nebo nedeli, ve ktere zamestnanec nema planovanou pracovni smenu nepatri do nahrad v dobe nemoci? dekuji za odpoved Jiri Dub



odpovídal(a): Redakce

Vyměřovací základ pro nemocenské

Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat nastoupila jsem zpět do zaměstnání po 3mateřské.Pokoušíme se ale o druhé dítě a zajímá me pokud bych ted nastoupila na nemocenskou z čeho se mi vypočitá nemocenská.V prási jsem 4měsíce.děkuji za odpověd.


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, prosím o radu.. Po 3 leté rodičovské dovolené jsem přešla na PN ( PN od 4.6.2009, nástup do zaměstnání měl být 13.6.2009). Zaměstnavatel mi odmítl vyplatit prvních 14 dní nemocenské, prý nemám nárok.. je to pravda? Děkuji za odpověď. Jitka


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, náš zaměstnanec má smlouvu na dobu určitou, končí k 31.8.2009. V současné době je nemocný(pracovní úraz) a zřejmě neschopnost do 31.8. nebude ukončena. Přesto bychom rádi,aby u nás zůstal. Můžeme s ním sepsat novou pracovní smlouvu i v době neschonosti? Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nemoc ve výpovědní lhůtě

Dobrý den,prosím Vás o radu, jaký datum ukončení pracovního poměru (Výpověď ze strany zaměstnavatele)mám psát na zápočtové listy v situaci, když zaměstnanec onemocněl v ochranné lhůtě.Výpovědní doba je od 01.04.do 31.05..Zaměstnanec onemocněl 27.05.,tedy o 5 dní se mu prodlužuje výpovědní lhůta.Nemoc skončí až 15.09. a teď nevím co dál.Po tomto datu by měl přijít na 5 dní do práce? Na zápočtový list mu napíši PP do 05.06.nebo 20.09.?Nejsem chytrá z výkladu § 53 i když je to prý běžná praxe.Předem děkuji Tůmová


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den, ráda bych se zeptala na výpočet nemocenské. Musím ji nastoupit počátkem září 2009 a dobu trvání odhaduji na šest měsíců. Je pravda, že se vypočítává z průměrné hrubé mzdy za posledních 12 měsíců? Projeví se na výši nemocenské fakt, že od 1.9. 2009 bych měla jako pedagogický pracovník zkrácený úvazek nebo to na výpočet vůbec nemá vliv? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nedodržení léčebného režimu

Dobrý den, máme zaměstnance na nemocenské, měli bychom mu v tomto měsíci vyplácet náhradu za prvních 14 dnů nemoci.V době nemoci nedodržoval léčebný režim, byl přistižen vedoucím zaměstnancem mimo domov. Lze mu např. zkrátit náhradu za nedodržování léčebného režimu, nebo jakým způsobem lze toto postihnout? Je možno pouze sepsat zápis o nedodržení léčebného režimu, nebo existuje nějaký formulář, případně je nutno uvědomit OSSZ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Ochranná lhůta

Dne 7.7.2009 jsem nastoupila do prac.poměru a 20.7.2009 jsem ve zk. době skončila prac.pom. 21.7.2009 jsem v pracovní neschopnosti.Vztahuje se na mě ochraná lhůta?Děkuji D.L.


odpovídal(a): Redakce

Formulář

Dobrý den, je nutné si vyžádat celkový počet vyplacených dávek za nemoc při pracovním úrazu a potom teprve spočítat ušlý výdělek? Nebo stačí doložit pojišťovně pouze náhradu mzdy za prvních 14 dnů a zbytek si vyžádá pojišťovna sama u OSSZ? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Dobrý den, jsem pracující důchodce,smlouvu na dobu určitou do 31.12.09. Od 17.6.jsem v PN. Vzhledem k tomu, že půjde o dlouhodobou neschopnost, mám dotaz, do kterého data budu pobírat nemocenské dávky/81 kalendářních dnů/, nevím, jak se počítají. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet PPM

Dobrý den, pracuji 2 roky u mezinárodní společnosti a uvažuji ze stresových důvodů o změně zaměstnavatele. Pokud se mi v novém pracovním poměru na dobu určitou 1 rok podaří po uplynutí zkušební doby 2 měsíce otěhotnět, jaký bude v případě nástupu neschopenky vyměřovací základ ?/ postačí odpracované 2 nebo 3 měsíce?/. Základ pro mateřskou se bude počítat ročním průměrem i z předchozího zaměstnání? Děkuji moc za pomoc. Karol