FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA PRACOVNÍ NESCHOPNOST

odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den,jsem zaměstnán a zároveň provozuji živnost(obchod),je možné být neschopen práce v zaměstnání ale být schopen vykonávat živnost?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

OČR

Hezký den, od 1.10.2009 jsem se souhlasem organizace, kde jsem zaměstnaná na HPP začala vykonávat i vedlejší činnost jako OSVČ. Zálohy nejsem povinna zatím hradit. Od 1.10.09 jsem se také přihlásila k nemocenskému pojištění jako OSVČ. V listopadu jsem měla 9 dní OČR na syna. Jako OSVČ na tuto dávku nemám nárok. Bude se mi však VZ zaplacený z nemocenského OSVČ počítat k VZ ze zaměstnání pro výpočet OČR ? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Ošetřovné

Zajímalo by jestli je očr (ošetřování člena rodiny)propláceno od prvního dne a nebo je propláceno až od čtvrtáho dne jako nemocenská?


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů nemoci

Naše zaměstnankyně byla nemocná od 3.2.2009 do 13.2.2009 včetně. Program, který používáme, vypočetl náhradu mzdy za dobu nemoci ve výši 2.417,- Kč. Prosím o kontrolu zdá se mi výpočet jiný, než jsem vypočítala náhradu ručně. Zaměstnankyně pracuje od PO do PÁ, průměrný výdělek je 93,23 Kč, ne na směny. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, má dotaz. jsem zaměstnaná na hlavní poměr v restauraci, na živnost jako vedlejší činnost dělám administrativní práci u jedné firmy. Jsem necelé tři měsíce těhotná, a plánuji do měsíce přestat dělat v baru,jelikož je tam zakouříno a jsem celý den na nohách. Mohu tedy jít na nemocenskou ale v kanceláři stále pracovat? Nebo můžete mi poradit jak to mám udělat? Děkuji za pomoc, Lucie


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů

Nový zaměstnanec (od.1.9.09,na 8 hod, 40 dnů, smluvní plat měsíční 15.000 ) předtím nikde nepracoval. V září odpracoval jen 4 dny, což je 32 hod. Celkem nemoc 18 dnů, t.j. 144 hod. Prům. hod. výdělek 62,50 Kč. Hrubá mzda tudíž činí 2000 Kč. Náhrada za nemoc činí 1890 Kč. Pojistně na sociálku činí 630, po slevě 500 Kč podle paragrafu 21. Náhrada mzdy za nemoc je 1.860,00 Kč, takže na ř. 7 v Přehledu jsem uvedl 50%, tedy 945,00 Kč. Pojistné k úhradě na ř. 13 mi vyšlo -815,00 Kč. To dostane firma od sociálky. Je to dobře?... V říjnu zaměstnanec byl celý měsíc nemocen (22 dnů a tedy 176 hod.) Hrubou mzdu ma nulovou. Náhrada mzdy za nemoc pro něj ovšem vyšla - 1.890,00 Kč. Domnívám se, že zde to nemám dobře spočítáno? Děkuji moc za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské OSVČ

Dobrý den, chci se zeptat, manžel byl do 31.7.2009 státním zaměstnancem, od 1.8.2009 je OSVČ. Platí si nemocenské pojištění ve výši 1000 Kč. Na konci listopadu má jít na operaci, kdy bude v pracovní neschopnosti přibližně 4 měsíce. Má nárok na nějakou nemocenskou? Pokud ano, jak se mu bude počítat? Dá se třeba před nástupem do prac.neschopnosti na OSSZ doplatit nemocenské pojištění na vyšší částku,aby byla vyplacena nemocenská ve vyšší částce? A pokud ano, musel by po ukončení pracovní neschopnosti platit nemocenské pojištění v té částce? Děkuji za ochotu poradit :)


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, rád bych se poinformoval, zda je výhodnější se nechat uschopnit na svátek, i když vychází prac. volno (dvousměnný provoz;37,5hod) a nebo až po svátku. Děkuji za odpověď Jégr


odpovídal(a): Redakce

Výpočet náhrady mzdy za nemoc

Dobrý den! Rád bych se u Vás poradil s výpočtem nemocenské. V měsíci srpnu 2009 jsem byl v pracovní neschopnosti 14 kalendářních dnů. Náhradu příjmu při nemoci jsem dostal od zaměstnavatele 3 934 Kč. Průměrnou hodinovou mzdu mám 133,67 Kč. Redukční hranice jsou 137,55 kč-206,15 kč-412,30 kč! Já mam ale průměr nížší než je 137,55 kč. Zajímalo by mne jakým způsobem se účetní dopracovala k mojí nemocenské 3 934 Kč! Prosím podrobný postop výpočtu, je-li to možné. Jsou přece lidé s ještě nižší průměrnou hodinovou mzdou než mám já. Ve většině příkladech se vypočítává z vyšších částek než je 137,55 kč. Mockrát děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobry den. Jsem zamestavatel. Muj zamestnanec ma poprve nemocenskou delsi nez 15 dni. Kam posilam tuto neschopenku ? Na moji socialku, kde jsem se prihlasila jako zamestnavatel a posilam prehledy nebo na socialku, kam podle bydliste patri zamestnanec. Dekuji



odpovídal(a): Redakce

Potvrzení pracovní neschopnosti

Dobrý den, jelikož mi zaměstnavatel odmítl vyplatit 15.10.2009 mzdu, rozhodla jsem se, že půjdu na nemocenskou dovolenou. Jsem v 16tt týdnu těhotenství a práce je pro mě stresující, takže mi pan doktor již před měsícem nabízel odchod na nemocenskou, následně na mateřskou dovolenou. Odmítla jsem, ale, když jsem nedostala mzdu za 09/2009 rozhodla jsem se, že to bude pro mě,pro miminko i rodinný rozpočet to nejlepší. Mám však jeden problém. Máme velmi zaneprázdněnou účetní, která není schopná vyřídit tyto běžné záležitosti. Proto jsem Vás chtěla požádat o radu, co je vše potřebné k vyřízení pracovní neschopnosti a vyplacení nemocenských dávek. Nestačí zaslat na OSSZ neschopenku, vyplněnou lékařem? Tímto bych Vás chtěla požádat o radu, které dokumenty na OSSZ zaslat, aby nevznikl problém s vyplacením. Velmi děkuji Bedřiška


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

výše nemocenské Dobrý den jsem v částečném invalidním důchodu a zároveň jsem nastoupil do zaměstnání.Zaměstnán jsem pouze l měsíc a onemocněl jsem. Z čeho a jak mi bude počítána výše nemocenské. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, prosím o radu. Může si zaměstnanec uplatnit nárok na náhradu mzdy při DPN a poté nemocenské, pouze z pracovního poměru nebo současně i z DPČ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nemoc v ochranné lhůtě

Dobrý den. Byla mi dána výpoveď ve zkušební době,druhý den jsem onemocněla,vstahuje se na mě ochraná lhůta,pokud ne,jak mám postupovat?Děkuji za odpověď.Herdová. Prosím o zaslání odpovědi na 1.mamba@seznam.cz.Pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za prvních 14 dnů

Dobry den, mam dotaz, jsme s.r.o. Vyplacim poprve v letosnim roce zaměstnanci nahradu mzdy za nemoc. 1. tri dny nic a pak mam k proplaceni 5 dni. Muzu si neco narokovat na socialce nebo je to pouze plne v nakladech zaměstnavatele ? od 15. dne uz neplatim nic, vyplaci uz jen socialka ? dekuji za pomoc


odpovídal(a): Redakce

Výpočet nemocenské

Dobrý den, mám dotaz ohladne vypočtu výšky nemocenskej a PPM. Najskor mi vypočítali PN z trv.prac. pomeru, nasledne po vybavení 2.PN aj z dohody o prac.činnosti, pričom spočítali oba dva DVZ dokopy a z toho urobili konečnú sumu. Nepočíta sa to zvlášt, ked su 2 prijmy a 2 PN, resp.materské. Po spočítaní je vzhledem k vyšší redukci konečná suma nižší než keby sa to počítalo zvlášt...


odpovídal(a): Redakce

Vznik nemocenského pojištění

Dobry den. Zamestnanec nastoupil do zamestnani 21. září na VPP. Smlouva je na pul roku. Od ktereho dne ma narok na nemocenskou ? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Podpůrčí doba

Dobrý den. V prosinci 2007 jsem měla pracovní úraz, vymknutý kotník, následovala komplikace tromboza LDK, v pracovní neschopnosti jsem byla do 31. 3. 2008. Další pracovní neschopnost následovala od 26. 5. 2008 do 15. 8. 2008 opět tromboza LDK.Od 9. 2. 2009 jsem byla opět v pracovní neschopnosti, podle ČSSZ mi podpůrčí doba vypršela dnem 25. 9. 2009. Zajímalo by mne jak bych měla postupovat pokud bych opět onemocněla, nebo pokud bych otěhotněla. Mám vůbec nárak na nějaké dávky? Děkuji za odpověď a za radu. Alena


odpovídal(a): Redakce

Pracovní neschopnost

Dobrý den, mám dotaz ohledně souběhu práce z domu a nemocenské. Pracuji na dohodu o pracovní činnosti uzavřenou do 31.10.2009. Od 11.9.09 sem zůstala doma na neschopence na rizikovém těhotenství, abych dítě donosila. Jelikož náhrada za mě nastoupí až 1.10., tak jsem domluvena se zaměstnavatelem, že budu v říjnu pomáhat a zaučovat z domu po telefonu a přes vzdálené přípojení a tuto práci dostanu proplacenou. Není to nějak v rozporu se zákonem? O odpracované hodiny se mi bude krátit nemocenská? Není lepší na těch pár hodin na tuto práci uzavřít dohodu o provedení práce? Moc děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské

Dobrý den. 8 měsíců jsem byla vedena na ÚP a nyní jsem nastoupila do zaměstnání. Odpracovala jsem 7 dní,ale onemocněla jsem. Z čeho mi bude vyplácena nemocenská? Děkuji za odpověď