FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec /hl.prac…

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec /hl.prac.poměr na dobu určitou od 1.3.07 do 31.10.07/ si do konce prac.poměru nevybere žádnou dovolenou. Může mu ji zaměstnavatel v říjnu proplatit? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ještě prosím o radu. Zaměstnanec na…

Dobrý den, ještě prosím o radu. Zaměstnanec na dohodu o prac.činnosti - funkce pokladník tenis.klubu. Pro klub udělá jinou práci - měla by mu být vyplacena odměna za pořadatelství při turnaji, popř. za výkon rozhodčího. Musí být tato odměna zúčtována ve mzdě z dohody o prac.činnosti nebo mu může být odměna vyplacena jako příležitostná činnost dle par.10 zákona o dani z příjmů a zaměstnavatel nic nezdaňuje a vyplatí mu dohodnutou částku např. 5000,-. Děkuji moc.



odpovídal(a): Redakce

Pekny den, chtela bych se zeptat, zda ma narok…

Pekny den, chtela bych se zeptat, zda ma narok na dovolenou i zamestnanec, ktery je zamestnan na zkraceny pracovni uvazek (nas konkretni pripad je 22,5 hodin tydne) a pokud ano, jak se vypocitava pocet dni dovolene, na ktere ma narok? (navic se jedna o pracovni pomer na dobu urcitou a jen na cast roku, konkretne od 11.9.2007 do 31.12.2007). Dekuji predem za odpoved, Ilona Kapounova


odpovídal(a): Redakce

31.8.2007 JSEM ŘÁDNĚ UKONČIL PRACOVNÍ POMĚR U Č…

31.8.2007 JSEM ŘÁDNĚ UKONČIL PRACOVNÍ POMĚR U Č.POŠTY,OD 3.9.2007 JSEM V PRAC NESCH.PŘI ZAM.JSEM PODNIKAL JAKO VEDLEJŠÍ ČINOST A TA JE STÁLE AKTIVNÍ,NEBYL JSEM POVINEN PLATIT ZÁLOHY NA SOC.A ZDRAV.POŠTA NYNÍ CHCE PROHLÁŠENÍ ŽE NEPODNIKÁM JINAK MI NEBUDE VYPLÁCET NEMOCENSKÉ.MÁM NA NĚ NÁROK?NEBO TO JEN NEBUDE VYPLÁCET POŠTA ALE TŘEBA MSSZ.MUSÍM SE JÍT NĚKAM NAHLÁSIT A PLATIT ZÁLOHY NEBO AŠ PO SKONČENÍ NEMOCI?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Učitelka pracovala do 31.8. na plný…

Dobrý den. Učitelka pracovala do 31.8. na plný úvazek od pondělí do pátku. Od 1.9. má úvazek 0,5 a pracuje pouze 3 dny v týdnu /Út,St,Pá/. Nárok dovolené v roce 2007 mi vychází na 34,5 dne (tzn. 8/12 ze 40(8týdnů)+ 4/12 z 24(8týdnů x 3dny). Je to tak správně? Pokud ano, učitelka v srpnu přečerpala dovolenou o 1,5 dne. Náhradu jí srazím ve výplatě za září, ale jaký použiji úvazek? 1,0(při tomto úvazku byla dovolená přečerpána) nebo 0,5? A ZP z minimálního vyměř. základu srazím za 1,5 dne nebo ho za zlomky dnů srážet nelze. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den,pokud je prac.zamestnan na DPP(dohodu o…

dobrý den,pokud je prac.zamestnan na DPP(dohodu o provedení práce) a jeste k tomu pracuje na zivnostenský list,muze uplatnit u DPP u zaměstnavatele daňové zvýhodnění na 2 deti, tj. 1000,-/měsíčně?,Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Jsem na druhé mateřské, která navazovala na na…

Jsem na druhé mateřské, která navazovala na na první. Dceři budou 3 roky a chtěla bych se vrátit do práce. Bylo mi však oznámeno, že pro mně není práce. Chci se zeptat, z jakého základu se mi bude počítat odstupné? Z průměrné mzdy před nástupem na 1.mateřskou nebo ze mzdy, kterou mám uvedenou ve mzdové smlouvě?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od 23. 8. 2007 jsem na mateřské…

Dobrý den, od 23. 8. 2007 jsem na mateřské dovolené, před tím jsem byla zaměstnaná. Nyní se mi vyskytla příležitost přivýdělku, pro kterou je nutné zřízení živnostenského listu. Ráda bych se zeptala, zda nepřijdu o přídavky na mateřské dovolené od svého zaměstnavatele. Děkuji M.CH.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi prosím Vás poradit jak má …

Dobrý den, můžete mi prosím Vás poradit jak má vypadat dohoda o souhlasu zaměstnance o nařízení přesčasových hodin nad povolený limit 150 hodin ročně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Na jaké příplatky má nárok zaměstnanec s měs.…

Na jaké příplatky má nárok zaměstnanec s měs. mzdou pokud pracuje na 6 hod. denně a odpracoval v srpnu /23x6/ o 14 hod. víc tj.116 a v sobotu. Dala jsem mu přípl. 10% ale 25 % ne, domnívám se že se nejedná o práci přesčas. Je to správně? Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zamestnankyne konci HPP u organizace…

Dobrý den,zamestnankyne konci HPP u organizace,soucasne mela i prac.pomer na dohodu o provedeni prace u teze organizace,prohlaseni poplatnika podepsala,dan uplatnena 12%,po ukonceni HPP bude pracovat na živnostenský list,na DPP bude pracovat i nadale u organizace,musi zamestnavateli podepsat znovu prohlaseni poplatnika,aby mohla mit prijem z DPP zdanen 12%?Nebo pokud nekdo podnika,nema narok na snizenou dan po podepsani prohlaseni?Je mi známo,ze prohlaseni muze podepsat pouze u jednoho zamestnavatele,dekuji Mach


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, chtěl bych se ujistit, že dárkové…

Dobrý večer, chtěl bych se ujistit, že dárkové šeky u příležitosti 50ti let mohu v hodnotě 2000,-- Kč dát svoji zaměstnankyni a u ní to nemá žaden dopad do SP, ZP a daně. Dárkové šeky nemáme ve výdajích dostali jsme je jako dar od firmy za věrnost, že od nich odebírame zboží. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den dne 13. srpna jsem nastoupila do nového…

Dobrý den dne 13. srpna jsem nastoupila do nového zaměstnání dne 16.8. se mi stal pracovní úraz, do dnešního dne jsem na neschopence. Chtěla jsem se proto zeptat, jaká mi náleží mzda. Na výplatní pásce je uvedeno, že mám odpracované 3 dny (24 hodin) a 96 hodin neodpracovaných. Hodinovou sazbu mám 60 Kč / hod. Žiji sama bez dětí, neuplatňuji tedy slevu. Chtěla jsem se zeptat, zda-li nemám právo na plnou náhradu ušlé mzdy, vzhledem k tomu ,že se jedná o pracovní úraz mnou nezaviněný. Děkuji za opověď.


odpovídal(a): Redakce

Jen se chci ujistit že při 8 hod. směně s tím, že…

Jen se chci ujistit že při 8 hod. směně s tím, že má zaměstnanec 1/2 dne dovolenou a odpracoval 4 hodiny, tak mu můžeme poskytnou na tento den stravenku. V zákoně jsem se dočetla že při odpracováním 3 hodin směny ano.


odpovídal(a): Redakce

Máme v práci Z-konto. Čerpal jsem z něj 7660Kč.…

Máme v práci Z-konto. Čerpal jsem z něj 7660Kč. Ty byly ze Z-konta odečteny. Mám i exekuci na plat. Tento měsíc jsem měl: čistý příjem 26856,- čistá mzda 19196,- na ůčet 4858,-Kč účetní tvrdí že je to v pořádku já si myslím, že ne - nezabavitelná částka 10607,- mínus stravné


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracovník v hlavním prac.poměr s…

Dobrý den, pracovník v hlavním prac.poměr s podepsaným prohlášením uzavře s jinou společností Dohodu o provedení práce. Výdělek na DPP je 5750,- za měsíc. Je to jeho jediný přivýdělek za kalendářní rok. Může pracovník požádat v 1.zaměstnání (kde má podepsané "prohlášení poplatníka daně) o roční zúčtování daně? Je pravda, že výdělek do 6 000Kč za rok nemusí přiznat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, muzete mi prosim poradit, zda…

Dobry den, muzete mi prosim poradit, zda existuji webove stranky, kde naleznu prumerne vydelky v danych oborech? (napr. v logistice). Dekuji za radu. Z.C.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz. Jsem již ve starobním…

Dobrý den, mám dotaz. Jsem již ve starobním důchodu, ale přivydělávám si úklidem. Do minulého měsíce jsem měla sepsanou pracovní smlouvu, ale nyní se změnilo vedení firmy, a hodlá nám dát dohodu o provedení práce. Jelikož k úklidu občas dosanu příležitost pomoci jako strojní projektant jiné firmě na DPP, zajímá mne, zda musí být zákonných 100 hodin výsledkem součtu obou smluv, nebo zda je 100 odpracovaných hodin závaz. vždy jen pro jednu dohodu (tj. v součtu mohu odpracovat 200 hodin). Za Vaši odpověď Vám děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mohu se zeptat, jestli tak činím…

Dobrý den, mohu se zeptat, jestli tak činím správně, že cizinci, za které se zde odvádí daň ze mzdy (SP, ZP je placeno na Slovensku, jsou to zaměstnanci slov. firmy a zde pracují pro org. složku v ČR)nemají nárok na daňovou slevu 600 Kč? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Manžel pracoval u české stavební firmy, byl…

Manžel pracoval u české stavební firmy, byl vyslán na pracovní cestu do Německa, byla sepsána ddohoda o vyslání s uvedenou hrubou mzdou a výší cestovného. Po ukončení měsíce a po výplatě jsme byli velice překvapeni. Hrubá mzda činila 27378 Kč, ale čistá mzda činila 10675 Kč. Na výplatním lístku bylo sociální a zdravotní pojištění odvedeno zde v České republice, ale poznámka u zálohy daně byla - srážka daň v Nemecku a daň činila 13675 Kč. Je to možné? Při přepočítávání mě vyšlo, že z hrubé mzdy odvedli soc. a zdr. pojištění, vypočítali daň, potom k této sumě přičetli nárok cestovného a to celé zdanili ještě jednou v Německu.Při dotazu na firmě manželovi bylo řečeno, že je to tak v pořádku. Mně se to v pořádku nezdá, nebyl přece zaměstnanec německé firmy, soc. a zdr. pojištění odvedl v České republice, dokonce mu byla přiznána sleva na dani 600 Kč. Děkuji za odpověď Jana Švecová