FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec v nepřetržitém provozu…

Dobrý den, zaměstnanec v nepřetržitém provozu pracuje na plný úvazek a odpracuje za měsíc 13 směn po 11,5 hodinách. Na kolik obědů má nárok? Počítá se nárok na odpracované směny nebo se počítá plný úvazek tj. počet obědů se rovná počtu pracovních dní v měsíci po 8 hodinách? Může si zaměstnanec vzít v jeden den více obědů a následující den nebrat žádný? Stačí když se dodrží celkový měsíční nárok.Řídí toto nějaký předpis? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Ráda bych se zeptala,zda je pravda,že…

Dobrý den.Ráda bych se zeptala,zda je pravda,že při mateřské dovolené se nemůže přivydělávat.Bohužel jsem zřejmě získala špatnou informaci a tak jsem si přivydělávala.Nyní nevím,jak to řešit.Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Pěkný den,do zaměstnání jsem poprvé nastoupila v…

Pěkný den,do zaměstnání jsem poprvé nastoupila v polovině měsíce,odpracováno mám 11dní.Ve výplatní pásce však marně hledám danový odpočet na mne,který má činit tuším 600kč/měs.Hrubá mzda čini6769kč.Hrubý příjem 6808Kč.Soc.zdrav.pojist.je odečteno v pořádku avšak DAN VYPOČ.ZÁLOHA činí 1200kč.Čekala jsem méně.Podotýkám,že jsem vdaná,dan.odpocet na naše 2děti využívá jen manžel.Oba jsme zaměstnanci,nepodnikáme.JE DAN Z PŘÍJMU VYPOČÍTANÁ SPRÁVNĚ?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz : Zaměstnanec, který byl…

Dobrý den, mám dotaz : Zaměstnanec, který byl nemocný od 12.9.2006 a PN skončil dne 11.9.2007 odchodem do PID.Zůstala mu nevybraná dovolená z r.2006 vč.r.2007. Za jaké období se mu bude vypočítávat průměr na proplacenou dovolenou ?Domnívám se ,že za předchozí čtvrtletí ve kterém pracoval tj.2 Q 2006. Je to správně ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaké jsou…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jaké jsou povinnosti zaměstnavatele k zaměstnanci s částečným invalidním důchodem.Jak by měla vypadat smlouva respektivně co by měla obsahovat pokud bych chtěla dotyčného zaměstnat na zkrácený poloviční úvazek tudíž na 4,5h denně,kolik by byla minimální mzda a co musím odvádět z této částky.Jsem úplný začátečník a předem děkuji za Vámi podané informace


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může manžel zaměstnat manželku,nebo…

Dobrý den, může manžel zaměstnat manželku,nebo spolu mohou podnikat jen jako společníci.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, na kolik dní dovolené za rok 2006 měl…

Dobrý den, na kolik dní dovolené za rok 2006 měl zaměstanec, který nastoupil do firmy 1.11.2006? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého…

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu: Moje klientka OSVČ plánuje dítě. Chtěla by si platit co nejvyšší soc.pojištění. Nemůžu nikde zjistit, kolik maximálně může platit. Paní na sociálce jí řekl, že může platit max. 7 000,- měsíčně. Je to tak? Moc děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer,budu mít studenta na DPP,mzda 6 tis…

Dobrý večer,budu mít studenta na DPP,mzda 6 tis.hrubého,prohlášení podepíše,tudíž bude daň 12% z 6tis.,bude uplatňovat slevu na poplatníka 600,-+sleva student 200,-Kč,čistého k výplatě bude pobírat 6080,-Kč?Je to správně,děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pracuji na živnostenský list a ještě na…

Dobrý den,pracuji na živnostenský list a ještě na DPP u zaměstnavatele,můžu u něj podepsat prohlášení a bude potom má daň 12%,měsíčně mám mít 6tis.,můžu uplatnit na DPP daňové zvýhodnění na děti a slevu poplatníka tj. 600,-Kč,děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnavatel bude svým zaměstnancům…

Dobrý den,zaměstnavatel bude svým zaměstnancům platit penzijní pojištění.Agendu s tím spojenou bude mít na starosti jedna zaměstnankyně.Pojišťovna za to poskytuje odměnu cca 900 Kč měsíčně. Může tuto odměnu dostávat přímo zaměstnankyně? Musí takový příjem zdaňovat? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na MD ze i ze zaměstnaneckého poměru, který trval souběžně s OSVČ? U současného zaměstnavatele jsem byla v pracovním poměru od 26.3.07, 15.4. jsem ale nastoupila na rizikové těhotenství, 8.10. jsem na MD. Tomuto pracovnímu poměru předcházel jiný pracovní poměr (zaměstnanecký) od 1.8. do 31.12.206. Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého…

Dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. Může zaměstnavatel - fyzická osoba poskytnout zaměstnancům stravenky? Kolik si může dát do nákladu, pokud zaměstnanec přispívá polovinou hodnoty stravenky. Děkuji a přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, rada bych se zeptala, zda-li me…

Dobry den, rada bych se zeptala, zda-li me zamestnavatel tady v ČR muze posilat mzdu na muj zahranicni ucet. A jake jsou popripade podminky pro toto plneni. Predem dekuji za odpoved. S pozdravem AndreaK.


odpovídal(a): Redakce

Poprvé se setkávámm s hodinovou mzdou a prosím o…

Poprvé se setkávámm s hodinovou mzdou a prosím o ujištění. Zaměstnankyně má rovnoměrnou pracovní dobu ... Po-Pá 7:00 - 15:30 (přestávka 11:00 - 11:30). Potřebovala si něco zařídit a proto ji za měsíc září chybí odpracovaných 9 hodin. U měsíční mzdy jsem si tím nelámala hlavu, prostě příští měsíc pracovala o 9h déle a mzdu měla pořád stejnou, oficiálně hodiny odpracovány podle FPD. U hodiné mzdy mohu dát, že odpracováno o 9 hodin méně, tj. menší mzda a příští měsíc odpracováno o 9 hodin více, větší mzda? Jak se tyto situaci v praxi řeší? Kde bych mohla nalézt informace o této problematice? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer.Mám tento dotaz.Manžel by měl…

Dobrý večer.Mám tento dotaz.Manžel by měl nastoupit do starobního důchodu 25.ledna 2009.Zajímá nás, jestli se mu bude započítávat doba studia i na vysoké škole a jestli se mu bude vypočítávat starobní důchod podle současného zákona a nebo podle navrhovaného,který by měl platit od 1.1.2008.Narodil se 25.1.1947.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, DPP se za výdělečnou činnost…

Dobrý večer, DPP se za výdělečnou činnost nepovažuje, protože nezakládá účast na nemocenském pojištění, tudíž rodič, jehož dítě pracuje na DPP bude dále pobírat daňové zvýhodnění na toto dítě?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dotaz na uplatnění stravného a posouzení cesty: …

Dotaz na uplatnění stravného a posouzení cesty: pracovník vyjel na zahraniční cestu, při návratu přiletěl v pátek v 22:00 do Prahy. Než se dostal vlakem domů do České Třebové, byly 4 hod. ráno. Jak se cesta po Česku, rozdělená do 2 dnů posuzuje ? Jako tuzemská nebo zahraniční ? Jak se tudíž počítá stravné ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chci se zeptat na výpočet mateřské…

Dobrý den. Chci se zeptat na výpočet mateřské dávky - pokud například půjdu již ve třetím měsíci těhotenství na neschopenku.. (69% se počítá z platu za jakou dobu a je v tom zahrnuta i doba pracovní neschopnosti?) Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych poprosit o postup výpočtu…

Dobrý den, chtěla bych poprosit o postup výpočtu čisté mzdy od 1.1.2008. Prosím vypsat podrobněji. Děkuji Levinská