FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Zaměstnavatel hradí za zaměstnance…

Dobrý den, Zaměstnavatel hradí za zaměstnance penzijní připojištění ve výši do 3% z hrubé mzdy a životní pojištění do výše 8 000,-Kč ročně.U jednoho zaměstnance je platba 9 000,- Kč ročně. Rozdíl 1000,- Kč firma nezahrnuje do daňových nákladů. Jak je to s placením sociálního a zdravotního pojištění v těchto případech ? Zahrnují se tyto platby do vyměřovacího základu ? A v jaké výši ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den mám dotaz ohledně mzdy. Ve smlouvě máme…

dobrý den mám dotaz ohledně mzdy. Ve smlouvě máme určenou základní mzdu / 8 000 Kč / + prémie, ale pokud si vybíráme dovolenou, tak se nám tato základní mzda snižuje každý vybraný den dovolené o 400 Kč. Je možné takto snižovat základní mzdu? děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem vedena na…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem vedena na úřadu práce peněžitou dávku nepobírám, ale jsem v částečném důchodu.Rozhodla jsem se pro těhotenství, prosím o vysvětlení, protože bych měla těhotenství ryzikový, jestli by mi byla proplacena neschopenka, pracovala jsem před rokem.Nastanou nějaké komplikace.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zahraniční vlastník firmy, která nyní…

Dobrý den. Zahraniční vlastník firmy, která nyní sídlí v Brně, se rozhodl firmu v Brně zrušit a přemístit ji do Ostravy. Změní však předmět podnikání a tudíž zaměstnance z Brna nepotřebuje a chce jim všem dát výpověď. Chci se zeptat na co mají zaměstnanci právo za této situace (výše odstupného)? Zvláště v případě pracujícího důchodce, který má pracovní smlouvu do září 2008. Jak je to v případě ženy na rodičovské dovolené s ročním dítětem? I ona může dostat výpověď? Ke kterému datu pak skončí její pracovní poměr, když bude ještě dva roky na rodičovské dovolené? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den, Věra


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Náš…

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Náš zaměstnanec ukončil prac. poměr dle paragrafu 49 ZP /dohodou/, dále si dohodli s vedením firmy písemně výplatu 1 platu odstupného. Já se domnívám, že se nejedná o odstupné klasické a chci z něj srazit ZP a SP protože to není dle par. 52 ZP . Je můj názor správný??? Děkuji za odpověď. Poraďte prosím. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer,děkuji Vám za odpověď:Dotaz: Dobrý…

Dobrý večer,děkuji Vám za odpověď:Dotaz: Dobrý den,budu mít zaměstnanou důchodkyni (vdovu) na dohodu o provedení práce,jakou daň by měla mít,pokud podepíše prohlášení poplatníka,tak 12%?Domnívám se správně? Má nějakou slevu na dani?Jak je to s §35ba,odst.1 písm a)zákona na poplatníka(viz prohlášení poplatníka str.4)Pokud výše starobního důchodu nepřesáhla v roce 2006(to je uplynulé zdaňovací období) částku 38040,- Kč, má nárok na slevu na poplatníka tj. 600,- Kč?Nebo jak by to bylo správně.Důchodkyně nastupuje na DPP od října pouze do listopadu r.2007.Děkuji Vám za odpověď a omlouvám se za náhlé množství dotazů. Odpověď: Dobrý den, protože zaměstnankyně podepíše Prohlášení poplatníka, tak se jí z příjmu bude odvádět záloha na daň dle měsíční tabulky § 38 h odst. 2 zákona o daních z příjmů ( tj. uvedených 12 %). Starobní důchodkyně by měla nárok na slevu na dani na poplatníka pouze v případě, že starobní důchod neměla přiznaný k 1.1. 2007, nebo že výše starobního důchodu v roce 2007 je méně než 38.040,- Kč. ------------------------------------------------ Nedošlo prosím k nějakému omylu?Pokud je důchodkyně zaměstnaná v měsíci říjnu 2007,není zdaňovací období pro stanovení výše starobního důchodu v rámci uplatnění slev na dani celý rok 2006 a nikoliv rok 2007,jelikož v roce 2007 bude pracovat na DPP?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás je pravda ,že od 8 měsíce…

Dobrý den, prosím Vás je pravda ,že od 8 měsíce tohoto roku se mzdy počítají jiným způsobem? Je nějaký nový zákon a popřípadě jaký?Mnohokrát děkuji a přeji krásný den J.F.


odpovídal(a): Redakce

Prosím poraďte jak se správně spočítá odstupné.…

Prosím poraďte jak se správně spočítá odstupné. Při prům. výdělku 173,67 Kč. děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Na mého syna 22let,studentVŠ,řádné denní studium…

Na mého syna 22let,studentVŠ,řádné denní studium,jsem dosud uplatňovala slevu na dani ze své mzdy.Nyní se mu narodila dcera,on je uveden v rodném listě jako otec,nejsou ovšem manželé. Na výživě své dcery se podílí z peněz, které dostává od nás.Matka jeho dcery byla požádat o přídavek na dítě a tam se dověděla, že pokud je otec uveden v rodném listě považuje se jejich domácnost automaticky jako společná a já ,že už tím pádem nemám nárok na daňovou slevu na něj. MOhla byste mi prosím obhjasnit, jak je to s daňovou slevou v tomto případě, případně v jakém zákonu či nařízení se k tomuto dozvím nějaké podrobnosti?? Jde mi o přesný popis, kdy mám na slevu na dani nárok. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pobírám starobní důchod a s nynějším…

Dobrý den, pobírám starobní důchod a s nynějším zaměstnavatelem mám uzavřenou dohodu o provedení práce s částkou 4000Kč za měsíc (100 hodin ročně).Jiný výdělek nemám. Zaměstnavatel mi nechce dát k podepsání prohlášení poplatníka,že na to nemám nárok.Chci se zeptat,zda má zaměstnavatel povinnost, poskytnout mi podepsání prohlášení poplatníka a poskytnout mi slevu na dani a jak postupovat.Teď po dva měsíce mi přesáhla mzda 5000Kč,tak se mi zvedla daň na 20%,když mi zaměstnavatel neumožní podepsání prohlášení, mohu si podat zůčtování daně v roce 2008 sám?Děkuji mnohokrát



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, Jsem ceska obcanka a stehuji se…

Dobry den, Jsem ceska obcanka a stehuji se pristi mesic ze zahranici do Ceske republiky. Pred deseti lety jsem ukoncila svuj trvaly pobyt v Ceske republice, tudiz nevlastnim obcansky prukaz, neplatim zdravotni a socialni pojisteni. Mam dve male deti (8 mesicu a 3 roky). 1. Rada bych pozadala o matersky prispevek,pripadne o usle porodne. Jak na to? 2. Jake povinnosti budu mit po nahlaseni k trvalemu pobytu v CR, musim platit socialni a zdravotni pojisteni? dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, poradíte mi jak vypočítat finanční…

Dobrý den, poradíte mi jak vypočítat finanční náhradu za nevybranou dovolenou? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, stravné za rok 2007 v podnikatelské…

Dobrý den, stravné za rok 2007 v podnikatelské sféře lze nebo nelze stanovit v horní hranici, tj. 69,--Kč (např. při pracovní cestě trvající více než 5 hodin) aniž by zaměstnanec musel navyšovat svůj zdanitelný příjem? Děkuji za Vaši odpověď DR


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,budu mít zaměstnanou důchodkyni (vdovu)…

Dobrý den,budu mít zaměstnanou důchodkyni (vdovu) na dohodu o provedení práce,jakou daň by měla mít,pokud podepíše prohlášení poplatníka,tak 12%?Domnívám se správně? Má nějakou slevu na dani?Jak je to s §35ba,odst.1 písm a)zákona na poplatníka(viz prohlášení poplatníka str.4)Pokud výše starobního důchodu nepřesáhla v roce 2006(to je uplynulé zdaňovací období) částku 38040,- Kč, má nárok na slevu na poplatníka tj. 600,- Kč?Nebo jak by to bylo správně.Důchodkyně nastupuje na DPP od října pouze do listopadu r.2007.Děkuji Vám za odpověď a omlouvám se za náhlé množství dotazů.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám ŽL na vedení účetnictví a daňové…

Dobrý den, mám ŽL na vedení účetnictví a daňové evidence. Protože jsem nyní podnikání omezila z rodinných důvodů a ostatních pracovních důvodů (mám HPP na plný úvazek),chci zrušit ŽL a zbývajícím 3 živnostníkům vést DE na DPP. Podle zákoníku práce to možné je. Prosím tímto o váš názor, zda by mi to do budoucna nemohl někdo (př.OSSZ,VZP) napadnout a zda to můžu udělat ihned, nebo mám raději dokončit rok (část roku budou mít živnostníci ode mne vyfakturován a část odpracován na DPP). Děkuji za váš názor.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně odpočtu daně…

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně odpočtu daně na děti. Vždy uplatňoval nárok manžel, ale od července je v prac. neschopnosti a ješte bude min. do konce ledna 2008 a tak bych se chtěla zeptat, zda nemám nyní raději zažádat já o slevu na děti. Měsíčně tak přicházíme o 1000 Kč. Nebo se mu to nějak zúčtuje za rok? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den prosím vás kolik musím platit sociální…

Dobrý den prosím vás kolik musím platit sociální pojištěni kdyz nejsem vedena na UP a denne hlídám 4 hodiny dítě paní která mi za to platí 5000 měsíčně a já si s toho platím 1080 korun zdravotní pojištění.Jiné zaměstnání nemám a jsem doplácena do životního minima na sociálním uřadě.Do minulého měsíce jsem brala za hlídání 2 roky jen 3000.Musím něco zaplatit zpětně i za tu dobu?Děkuji vám moc za odpověd


odpovídal(a): Redakce

Nastoupila jsem po evidenci na úřadu práce do…

Nastoupila jsem po evidenci na úřadu práce do zaměstnání na HPP do malé organizace. Po 6 dnech práce jsem onemocněla. Mám nárok na ND a z čeho mi případně budou vypočteny? Před ÚP jsem byla OSVČ a pojistné jsem si také platila.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Dotaz zní : Jak vypočítám ,kolik…

Dobrý den, Dotaz zní : Jak vypočítám ,kolik dnů řádné dovolené mohu čerpat po druhé mateřské dovolené ? Je pravda,že nemohu čerpat ŘD ihned po MD,jinak bych přišla o rodičovský příspěvek ? MD mi skončila letos 27.9.2007. -přičemž jako zaměstnanec naší firmy jsem měla nárok na 5týdnů dovolené. Děkuji mnohokrát za odpověď, S pozdravem, J.D.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, je možné uplatnění slevy na…

Dobrý den, je možné uplatnění slevy na vyživované dítě 6000 korun ročně u dítěte pod 26 let v doktorském studiu - tedy počítá se prezenční doktorské studium jako soustavná příprava na budoucí povolání?