FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, bohužel již píši po několikáté, neboť…

Dobrý den, bohužel již píši po několikáté, neboť jsem se stále nedočkala odpovědi na svůj dotaz. Poprvé mi od vás přišla odpověď, že byl dotaz zdarma zodpovězen a označen jako diskrétní (bohužel na vašem webu není možné zjistit, jak se dá taková odpověď dohledat) navíc ve vaší e-mailové odpovědi byla odpověď pouze to, abych dotaz zadala do jiné sekce viz níže. Když jsem tedy zadala znovu do požadované sekce (Daňové a účetní poradenství) přišla mi od vás další odpověď, že byl dotaz přesunut do jiné sekce (Mzdy). Nikde jsem ho však nenašla. Můžete mi prosím odpověďět nebo mě na odpověď nasměrovat? Ovšem nemyslím ty, ve kterých mě neustále směřujete do jiných sekcí. Děkuji, Hájková Dobrý den, Váš dotaz na serveru poradenstvi.finance.cz byl zdarma zodpovězen a označen jako diskretní, tzn. není vystaven mezi ostatními zodpovězenými dotazy Sekce: Pojištění Typ dotazu: Zdarma, diskrétní Dotaz: Dobrý den, mám smlouvu na 1 rok na dobu určitou do 5. 12. 2012, která mi bohužel nebude prodloužena. Teď jsem navíc zjistila, že jsem těhotná (termín porodu 7. 6., tudíž se vejdu do ochranné lhůty 180 dní). Zároveň jsem ale dostala nabídku práce na živnostenský list (teď od listopadu) a ráda bych se zeptala: 1.)Jakým způsobem se mi bude vypočítávat mateřská? Zaměstnavatel doloží můj příjem za poslední rok od 12/2011 – 11/2012 na OSSZ a já bych měla doložit příjem z činnosti na živnostenský list za 11/2012 – 04/2013? Pokud ano, kam? A jak se tyto dvě evidence spárují / konsolidují? 2.)Co se stane, pokud např. v lednu 2013 přestanu na živnostenský list pracovat? Jaký to bude mít vliv na mou PPM? Co bych měla následně udělat? Pozastavit živnostenský list a přihlásit se na ÚP popř. na nemocenskou? 3.)Pokud budu pracovat až do nástupu na mateřskou na ŽL, mám jej pak pozastavit a přestat platit zálohy? Moc díky za osvětlení problematiky. Odpověď: Dobrý den, děkujeme za dotaz. Použijte prosím správnou sekci poradny. V případě, že chcete poradit v oblasti zdravotního a sociálního pojištění, využijte Daňové a účetní poradenství Dobrý den, Váš dotaz na serveru poradenstvi.finance.cz byl přesunut do jiné sekce. Sekce: Mzdy


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,potřebuji radu. Jsem OSVČ,pracovala…

Dobrý den,potřebuji radu. Jsem OSVČ,pracovala jsem 2měsíce tohoto roku na fakturu pro jednu firmu,vystavila faktury (je to 4měsíce po splatnosti té novější), a v daném období měli platit na ruku proti účtu i naftu (používala jsem své auto),což neudělali, lze vystavit fakturu zpětně? má to nějakou váhu?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám smlouvu na 1 rok na dobu určitou…

Dobrý den, mám smlouvu na 1 rok na dobu určitou do 5. 12. 2012, která mi bohužel nebude prodloužena. Teď jsem navíc zjistila, že jsem těhotná (termín porodu 7. 6., tudíž se vejdu do ochranné lhůty 180 dní). Zároveň jsem ale dostala nabídku práce na živnostenský list (teď od listopadu) a ráda bych se zeptala: 1.)Jakým způsobem se mi bude vypočítávat mateřská? Zaměstnavatel doloží můj příjem za poslední rok od 12/2011 – 11/2012 na OSSZ a já bych měla doložit příjem z činnosti na živnostenský list za 11/2012 – 04/2013? Pokud ano, kam? A jak se tyto dvě evidence spárují / konsolidují? 2.)Co se stane, pokud např. v lednu 2013 přestanu na živnostenský list pracovat? Jaký to bude mít vliv na mou PPM? Co bych měla následně udělat? Pozastavit živnostenský list a přihlásit se na ÚP popř. na nemocenskou? 3.)Pokud budu pracovat až do nástupu na mateřskou na ŽL, mám jej pak pozastavit a přestat platit zálohy? Moc díky za osvětlení problematiky.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, čerpala jsem rodičovskou dovolenou do…

Dobrý den, čerpala jsem rodičovskou dovolenou do 3.let věku dítěte (do 3.6.2012), pak mi zaměstnavatel poskytl neplacené volno, které mi končí 30.11.2012 a trvá celkem cca 5 měsíců, od 1.11. mám domluven nástup z5 do práce, ale vzhledem k tomu, že jsem zjistila, že jsem znovu těhotná - rizikové těhotenství, budu rovnou nastupovat na nemocenskou. Z čeho se mi bude vypočítávat nemocenská a v jaké výši a z čeho následně mateřská dovolená? Předem díky za zodpovězení dotazů In.Pe.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mam ponekud komplikovanejsi situaci…

Dobry den, mam ponekud komplikovanejsi situaci. Odjel jsem pracovat do zahranici, zeme EU jako freelancer nicmene ve svem puvodnim zamestnani v CR jsem se se svym zamestnavatelem dohodl na neplacenem volnu. V zahranici mam kontrakt zhruba na 3/4 roku takze pro zamestnavatele i pro me je samozrejme vyhodnejsi kdyz o navratu budu moci navazat tam kde jsem zkoncil bez toho aniz by me musel znovu prijmat a vyrizovat dalsi formality. Otazkou je jak je to ale s danemi.... V zahranici samozrejme dane z prijmu platim a mezi touto zemi a CR existuje smlouva zamezujici dvojimu zdaneni. Chtel bych se zeptat jestli me muze vniknout nejaky problem tim, ze mam jeste i stale pracovni vztah v CR. Nerad bych totiz svuj vydelek danil 2x. Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám exekuci na plat ve výši cca 71…

Dobrý den, mám exekuci na plat ve výši cca 71 000Kč. Mám už cca 60 tis zaplaceno, ale zjistil jsem, že zaměstnavatel peníze exekutorovi neposílá, ale zdržuje je na depozitním účtu. A to z důvodu toho, že proti rozsudku jsem podal odvolání s tím, že nesouhlasím s rozhodčí doložkou k úvěru. Na toto mé odvolání soud ještě nereagoval a ani exekutor nedostal vyrozumění o nabytí právní moci. Přesto mi strhává zaměstnavatel peníze a běží mi úroky do splacení, jenže ty poběží, dokud se k tomu soud nedostane a to může být klidně dalších půl roku. Chci se zeptat, jestli mi může exekutor provádět srážky ze mzdy a počítat úroky do zaplacení i když nemá od soudu rozhodnutí tuto exekuci provést. Zbytečně mě tím okrádají o úroky z prodlení, je to vůbec zákonné takové jednání? Když jsem k tomu exekutorovi volal a ptal se ho co mám jako te´d dělat, tak ta paní sama nevěděla, tak kde to žijeme? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, odešla jsem do předčasného důchodu k 1…

Dobrý den, odešla jsem do předčasného důchodu k 1.9.2011,je možné nějak přepočítat znovu výši důchodu i s výdělkem od 1.1.2011-31.8.2011?Děkuji Kazíková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím Vás o radu ohledeně dovolené…

Dobrý den, prosím Vás o radu ohledeně dovolené, zaměstnankyně byla zaměstnána v pracovním poměru 1.6.2011-29.2.2012, poté od 1.3.2012-15.10.2012 na DPČ u jedné firmy.(tedy stejná práce, jen jiný druh pracovněprávního vztahu). V období 4.4.2012-3.9.2012, byla v pracovní neschopnosti - změškáno 104 pracovních dní, tady krátíme o 1/12 dovolenou. Vzhledem k tomu, že 15.10.2012 skončila DPČ, ptám se jaký je nárok na řádnou dovolenou? Kvůli dlouhodobé neschopnosti za dobu trvání DPČ, má odpracováno jen 54 dnů, ale v letošním roce podmínku 60 odpracovaných směn již splnila za doby pracovního poměru. Jak to posoudit? Děkuji za Vaši odpověď, Jana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych poprosit o informaci…

Dobrý den, chtěla bych poprosit o informaci ohledně nároku řádné dovolené u DPČ, která byla uzavřena dne 1.3.2012, ale právo na řádnou dovolenou, bylo dodatkem sjednáno 1.6.2012 - (přesné znění dodatku: Zaměstnanci bude vznikat právo na dovolenou za obdobných podmínek a ve stejném rozsahu jako zaměstnancům zaměstnavatele v pracovním poměru). Od kdy můžeme uznat nárok? Jen od 1.6., nebo můžeme zaměstnanci přiznat nárok už od 1.3.? Děkuji za odpověď. Jana


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, mám dotaz mohou si zaměstnanci…

dobrý den, mám dotaz mohou si zaměstnanci vybírat běžně 0,5 dne dovolené.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás pro radu, jak…

Dobrý den, obracím se na Vás pro radu, jak postupovat v tomto níže popsaném případě: zpracovávám odměny pro členy statutárních orgánů bytových družstev a odvádím zdravotní pojistné vždy z jakékoliv výše jejich odměny stejně jako u SVJ. Nyní jsem se dozvěděla, že v případě odměny, která u těchto statutárů BD nepřesáhla výši 2.500,-Kč, neměla jsem ZP odvádět, ani je přihlašovat HOZ. Můžete mě prosím sdělit Vaše stanovisko k tomuto "novému" výkladu z Ministerstva zdravotnictví, které zřejmě nebylo dostatečně prezentováno? Případně navrhněte postup pro nápravu do dalšího období zpracování odměn výše uvedených v roce 2012. Děkuji Vám předem za Vaši odpověď. S pozdravem Exnerová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně nevyčerpané dovolené…

Dobrý den, mám dotaz ohledně nevyčerpané dovolené - musí ji zaměstnavatel při ukončení pracovního poměru na dobu určitou proplatit? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosíme o radu, naše zaměstnankyně v…

Dobrý den, prosíme o radu, naše zaměstnankyně v roce 2011 čerpala 25 dní ( roční nárok ) dovolené , ještě před nemocí která byla od 1.7.-10.11 a před PPM ta od 11.11.11 - 24.5.12. Před nástupem na rodičovskou dovolenou si již v tomto roce o čerpání dovolené nepožádala ( víme že by měla nárok na nekrácenou v délce těch 25 dní ). Až teď se ozvala ustně,že by ráda od 1.10 – 2.11. písemně žádala o čerpání dovolené tohoto roku v délce 25 dní ( mzda za 10 měsíc teprve bude v listopadu tak by to snad šlo? ). Může přerušit rodičovskou dovolenou a na toto období mi ji papírově jen vrátit do práce ( od 25.5.-30.9. rodičáku je to 91 PD, tedy ani ne 100 PD zmeškaných na krácení 1/12) a od 3.11. opět by zažádala písemně o čerpání rodičovské dovolené? Nebo to nejde (četla jsem různé názory )a bude již pokrácenou dovolenou ( za dobu rodičáku v roce 2012 ) moct čerpat až po skutečném návratu po rodičovské dovolené? Což je den 19.12.2013, den před tím dítko má 2 roky a rodičák zvolila na tuto dobu. Děkujeme za brzkou odpověď. J.P.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám spočítanou dovolenou za mateřskou v…

Dobrý den,mám spočítanou dovolenou za mateřskou v délce trvání 35 dní.V září jsem nastoupila do zaměstnání,ale jen na 1/2 úvazku.Dovolenou si mám vybírat postupně do konce roku,ale zam.mi platí jen 4 hodiny za každý den této dovolené.Nemám mít zaplaceno 35dníx8hodin,když jsem byla před MD zaměstnána na plný úvazek?Předem moc děkuji za odpověď.J.T.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku dovolené.…

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku dovolené. Jsem zaměstnaná u firmy od r. 2002, v r 2010 mi zbylo 18 dní dovolené která se mi převedla do r. 2011, ale nemohla jsem si ji vybrat z důvodu nemoci od 30.10.2011. Neschopnost trvala i v r. 2012 (jen byla změněně na rizikové těhotenství) a byla ukončena 28.5.2012 z důvodu nástupu na mateřskou. PPM pobírám od 29.5.2012 do 29.11.2012. Mám nárok na proplacení dovolené za rok 2010, 2011 a 2012 po ukončení PPM a v jaké výši? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci,manžel je evidován…

Dobrý den, prosím o informaci,manžel je evidován na úřadu práce a pobírá podporu.Nyní se mu naskytl přivýdělek do 4.000,- hrubé mzdy měsíčně na dohodu o provedení práce.Čeká od toho to, že pokud se osvědčí přijali by ho do pracovního poměru. Je pravdou že podpora v nezaměstnanosti se mu odsouvá pokud by ho nezaměstnali. Podporu by měl brát do ledna 2013, pokud by pracoval na dohodu s výdělkem do 4000,- hrubého měsíčně v délce 2 měsíce, tak by se mu podpora vyplácena o dva měsíce déle. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, pokud zaměstnanec přijme do pracovníka…

dobrý den, pokud zaměstnanec přijme do pracovníka,který dříve pracoval u policie a ten bude pobírat výsluhovou rentu, platí pro něj stejná pravidla při zaměstnání,jako u jiných zaměstnanců,kteří mají smlouvu na hlavní pracovní poměr? Odvody na OSSZ a ZP jsou stejné??Má nějaké povinnosti zaměstnavatel vůči Ministerstvu vnitra, odkud mu bude chodit výsluha?děkuji


odpovídal(a): Redakce

Od poloviny února do poloviny března jsem byla v…

Od poloviny února do poloviny března jsem byla v pracovní neschopnosti po 7dnech.Potom jsem byla v PN od 20.dubna do 8.září.Od 9.září jsem v ve starobním důchodu.Zaměstnavatel mi zaplatil pouze 3 dny dovolené.Zdá se mi to málo. Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. V naší…

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. V naší organizaci je zaměstnankyně na pozici vrchní sestra. Před 15 lety byla zvolena do funkce "vedení organizace - ředitelka". Nyní ji toto zvolení k 31.12. končí a měla by se vrátit zpět do funkce "vrchní sestry". A já se chci zeptat, jak mám v tomto případě postupovat, zda jí mám 14 dní před koncem jmenování oznámit nástup na její původní pozici a nynější vrch.sestře zase na řádovou sestru? Další možností je, že současná paní ředitelka chce pracovat na jiné pozici, to pak stačí pouze dodatek k pracovní smlouvě, kterou musí podepsat nový ředitel, který nastupuje k 1.12.? Prosím o radu, abych celou záležitost vyřešila správně. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené - 3 letá…

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené - 3 letá varianta a současně jsem zaměstnaná na poloviční úvazek. Tento úvazek mám u 2 zaměstnavatelů ( 0,2 a 0,3). Muj měsíční příjem ze zaměstnání je v součtu cca 12 tis. čistého ( 5 tis a 7 tis. Kc). Pokud bych si rodicovskou dovolenou zmenila z varianty 3 roky na 4 roky, bylo by to pro mě z nějakého důvodu finančně výhodnější? I ve 4. roce rodičovské dovolená bych pracovala za stejných podmínek jako nyní a syna planuji dat do MS az od 4.let ( je narozen v září, nyní mu byly 2 roky). Na personalnim oddeleni zamestnavatele se mi nedostalo jasne odpovedi,proto se obracim z dotazem na vasi poradnu. dekuji za odpoved Bendova