FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zaměstnáváme již několik let - od…

Dobrý den. Zaměstnáváme již několik let - od roku 2008 "ukrajince". Má v ČR jen přechodné bydliště, nyní žádá o trvalý pobyt v naší republice.... Stále ho zaměstnáváme od roku 2008 na dobu určitou -vždy má smlouvu na rok. Někdo nám to kdysi poradil, že u těchto zaměstnanců to máme tak dělat. Ale já se raději nyní ptám, zda tak činíme správně? Ke dni 31.1.2013totiž zase končí tomuto zaměstnanci smlouva na dobu určitou. Chceme ho dále zaměstnávat. Dotaz: máme s ním zase uzavřít pracovní poměr na dobu určitou? Nebo můžeme i na dobu neurčitou? Jak je to správně.děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako knihovnice. Na…

Dobrý den, pracuji jako knihovnice. Na pracovišti jsem 2 kolegyně a v případě, že jedna vypadne (dovolená, nemoc apod.)druhá musí zajišťovat provoz a tedy pracovat přesčas. Za přesčasy si vybíráme náhradní volno, ale nijak se nám nezvyšuje plat. Zajímalo by mě, jestli podle současného znění Zákoníku práce máme nárok na poměrné zvýšení platu za přesčasové hodiny v příslušném měsíci a zda při čerpání náhradního volna je toto volno neplacené nebo za něj náleží normální plat. Děkuji V.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosíme o radu na kolik má nárok…

Dobrý den, prosíme o radu na kolik má nárok dovolené naše zaměstnankyně po návratu z rodičovské dovolené ( dále RD ) v únoru roku 2013? Zaměstnankyně nastoupila 5.1.2009 a ještě než onemocněla stačila čerpat roční nárok ( 25 dní ) dovolené. Od 29.12. 2009 byla na PPM a v roce 2010 než nastoupila na RD, zažádala o nekrácenou dovolenou roku 2010, bylo jí poskytnuta. Od půlky 8/2010 je na RD ( za dobu RD dovolená nepřísluší co víme ) a to do 14.2. 2013, tímto dnem bude mít její dítě 3roky a dnem 15.2. 2013 se má vrátit do práce. Pokud nedojde k tomu 15.2. 2013 k ukončení prac.poměru ( třeba § 52 či §49 ZP ) na kolik bude mít v roce 2013 nárok dovolené? Domníváme se správně, že na celých 25 dní, když přihlédneme k době RD v roce 2013 ( od 1.1.– 14.2. ), jenž nebyla v součtu ani 100 změšk. dnů pro nárok na krácení ročního nároku dovolené ? Děkuji J.P.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Mela bych dotaz ohledne cerpani…

Dobry den. Mela bych dotaz ohledne cerpani dovolene po RD. Od 20.1.2011 - 19.8.2012 jsem byla na rodicovske dovolene. Pote jsem bezprostredne nastoupila na rizikove tehotenstvi (nemocenskou) a nyni jsem od 19.11.2012 na MD. Chci si pozadat zamestnavatele o cerpani dovolene, ale nevim, jestli mi vznika narok za rok 2012 nebo pouze 2013, kdy urcite splnim podminku odpracovanych 60dni v roce (budu na RD). Velice dekuji predem za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na podporu v…

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na podporu v nezaměstnanosti. Po ukončení střední školy jsem pracoval 10 měsíců na živnostenský list a po té 6 měsíců na HPP. Smlouvu jsem ukončil já (jako zaměstnanec). Zajímalo by mě jestli při hledání nového zaměstnání mám nárok na podporu v nezaměstnanosti a případně v jaké procentuální výši. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den obracím se na Vás s dotazem ohledně…

Dobrý den obracím se na Vás s dotazem ohledně možnosti dodatečného podepsání prohlášení k dani ( tz.růžový tiskopis) na rok 2012. Od 1.11.2011 jsem v řádném starobním důchodu. Poslední zaměstnavatel provedl za r.2011 řádné zúčtování daně. V únoru a v březnu 2012 jsem dostala doplatek prémií a 13.plat za r.2011 ve výši cca 65 tis.Kč. Tato částka byla zdaněna srážkovou daní, vzhledem k tomu, že jsem neměla podepsané prohlášení k dani. Za rok jsem kromě důchodu a uvedeného doplatku mzdy zar.2011 neměla žádné jiné příjmy. Existuje nějaká možnost dodatečného podepsání daňového prohlášní pro zálohové účtování daní a možnost uplatnění slevy 24800 Kč? Děkuji předem za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně dovolené na…

Dobrý den, mám na Vás dotaz ohledně dovolené na zotavenou. Pracuji u společnosti v nepřetržitém 12-ti hodinovém směnném provozu a od zaměstnavatele mám každý odpracovaný rok nárok na 28 dnů. Každý z těchto dnů mám proplácený sumou za 5,35 pracovních hodin. Zajímalo by mě, jak může zaměstnavatel dojít k takovému číslu, nebo resp. jestli je toho číslo reálné??? Předem děkuji za jakékoliv informace. Miroslav Jirout


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosíme o odsouhlasení či upřesnění…

Dobrý den, prosíme o odsouhlasení či upřesnění dne, k němuž máme udělat odhlášku vůči úřadům za zaměstnance našeho klienta a tím i odsouhlasení či upřesnění doby od - do pro zápočtový list rovněž tohoto zaměstnance. Zaměstnanec nastoupil dne 02.01.2012 na Dohodu o pracovní činnosti (dále DPČ )a ta byla dohodnuta na dobu určitou do 31.12.2012. Nepohodli se, a zaměstnanec osobně předal na pracovišti dne 1.11. v písemné podobě ukončení DPČ a to výpovědí , ke dni 01.11. 2012 a náš klient jí k tomu samému dni i potvrdil, že osobně převzal. Výpovědní doba ( co víme ) běží již dnem převzetí této výpovědi a to v délce 15 dní. Náš dotaz tedy zní který den máme uvést v odhlášce – tiskopisu jako den skončení této DPČ pro sociálku a zdravku, je to již den 15.11. či až den 16.11. 2012 ? A s tím i související i doba pro zápočtový list za tohoto zaměstnance od 02.01. – 15.11. 2012 nebo 02.01. – 16.11.2012 ? Nemáme s výpovědí DPČ praxi. Děkujeme za upřesnění dne a tím i celé doby trvání DPČ. A. A


odpovídal(a): Redakce

dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda peněžitá…

dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda peněžitá pomoc v mateřství se může vypočítávat z manželova platu. Jsem totiž v současné době na rodičovské dovolené a v květnu 2013 čekáme další miminko. Před minulým porodem jsem byla jako osvč a neměla jsem zaplaceno dostatečné množství dnů nemoc. připojištění... díky a hezký den přeje Janina


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v letech 1994 - 1996 jsem měla vedle…

Dobrý den, v letech 1994 - 1996 jsem měla vedle hlavního pracovního poměru sjednanou VPČ (vedlejší pracovní činnost) u jednoho zaměstnavatele. Z tohoto příjmu jsem rovněž odváděla daň a platby na zdravotní a sociální pojištění, přestože výdělek nebyl vysoký. Při zaslání informativního listu důchodového pojištění jsem zjistila, že tyto příjmy pro účely výpočtu důchodu nebyly zohledněny. Proč tyto příjmy nejsou součástí výdělku a zahrnuty do výpočtu pro výplatu důchodu? Jak ovlivní "důchod" uvedená informace: zaměstnání - II.kat.? Děkuji za odpověď. Karla



odpovídal(a): Redakce

Musí se celá dovolená za rok 2012 vybrat do konce…

Musí se celá dovolená za rok 2012 vybrat do konce roku 2012? Za jakých podmínek a na základě jakých podkladů se může část převést do roku 2013? Do kdy se pak musí v roce 2013 čerpat?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám postupovat v případě, že jsem momentálně vedená v evidenci pracovního úřadu, bez nároku na jakoukoliv peněžní dávku a jsem těhotná. Porod by měl být začátkem března a slyšela jsem, že mateřskou dovolenou by mohl čerpat otec dítěte, aniž by musel zanechat svojí práci. Je to pravda a jaké jsou podmínky? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentkou doktorského studia a…

Dobrý den, jsem studentkou doktorského studia a tudíž pobírám doktorské stipendium, které činí 6000kč měsíčně. Chci se zeptat, zda se toto stipendium posuzuje jako můj plat či jako stipendium, tedy jestli je jej nutno přiznávat na úřadě (má rodina je totiž sociálně slabší a pobírá od Magistrátu města příspěvek). Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jske příspěvková organizace a…

Dobrý den, jske příspěvková organizace a ředitelka má v úmyslu zaměstnance odměnit dárkovými poukázkami. protože na ně nejsou prostředky ve FKSP, domnívám se, že pro zaměstnance se jedná o nepeněžní příjem, ze kterého musí být odvedeno sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu. je to tak správně? Děkuji za odpověď. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Nevím si rady s výpočtem náhrady mzdy…

Dobrý den. Nevím si rady s výpočtem náhrady mzdy za dočas. prac. neschopnost u zaměstnance pracujícího na DPP. Modelový příklad: zaměstnán od 1.1.2012, hodinový tarif 180 Kč. Onemocní např. v druhé polovině března. Od nového roku je hranice pro výpočet pojištění a tím pádem nemocenské 10.000 Kč. Jak zjistím jeho nárok? Vynásobím dosud odpracované hodiny v březnu 180 Kč a pokud bude částka vyšší než 10.000 Kč, dostane náhradu? Nebo je postup jiný? Předpokládám, že pokud má časovou odměnu, je PHV stále stejné (žádné jiné odměny nedostává). Moc děkuji. Odpověď nejlépe na mail dcp.zkusebni@seznam.cz.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám pracovní smlouvu na úvazek 0,5.…

Dobrý den. Mám pracovní smlouvu na úvazek 0,5. Pracuji 3 dny v týdnu 4 hodiny a 1 den 6 hodin - tedy celkem 18 hodin. Tato pracovní doba je každý měsíc stejná. Zajímalo by mne, kolik dovolené /pracovních dnů celkem/ mohu čerpat v kalendářním roce? Údajně má dovolená čítá 20 dnů á 4 hodiny. Jak se postupuje, pokud čerpám týden dovolené - proplácí se tedy 4 dny /jako je můj pracovní týden/ nebo 5 dnů? V létě jsem čerpala týden neplaceného volna - z platu mi bylo odečteno 5 dnů /podle výše uvedeného "schematu"/. Je tento postup správný? Děkuji předem za Vaši odpověď. Eva


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec-učitel má pracovní úvazek…

Dobrý den, zaměstnanec-učitel má pracovní úvazek na 2 dny v týdnu. Prosím o radu, jak se mu má počítat dovolená. Děkuji. Tomáš Krutský


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, k 31.12.2012 u nás končí dohodou paní,…

Dobrý den, k 31.12.2012 u nás končí dohodou paní, která je na rodičovské dovolené. Mateřská dovolená jí končila 19.3.2012 a přemýšlíme, jak správně pokrátit nárok na dovolenou za r. 2012. Vyšlo nám, že k 19.3. má nárok pouze na dovolenou za odpracované dny (není splněna podmínka 60 dnů), tj. při 20 dnech dovolené je to 3,5 dne dovolené, ale bude se krátit o nepřítomnost z důvodu rodičovské dovolené. Spočítali jsme, že by to mělo od 20.3. do 31.12. být 205 prac. dní, tzn. 6/12. Vzhledem k tomu, že nárok je pouze 3,5 dne dovolené se domníváme, že za r. 2012 nemá nárok na žádnou dovolenou. Moc děkujeme za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak je prosím krácena dovolená z…

Dobrý den, jak je prosím krácena dovolená z důvodu pracovní neschopnosti od 10.10.2011 do 14.10.2012.Nekrácená dovolená činí 25 dnů.Pro rok 2011 dovolená asi krácena nebude vůbec. Existuje minimální délka dovolené, která musí zaměstnanci zůstat i po krácení? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 9. 11. jsem zaslala dotaz, na…

Dobrý den, dne 9. 11. jsem zaslala dotaz, na který mi přišla odpověď, že byl zdarma odpovězen a označen jako diskrétní, nicméně v poradně jsem ho nenalezla a v automatické odpovědi jste odpověděli, že jej mám směřovat do správné sekce - účetnictví a daně. 12. 11. jsem jej tedy odeslala znovu do Vámi požadované sekce, zaplatila 15 Kč formou sms a přišla mi odpověď, že jej mám směřovat do sekce Mzdy?? Přiznám se, že takhle si poradenství nepředstavuji a doufám, že toto není vaše běžná praxe - vybírat peníze formou sms a odpovídat pouze to, že má tazatel přesunout dotaz do jiné sekce... Můžete mi dát tedy prosím vědět, zda někde dohledám skutečné odpovědi na můj dotaz? Dotaz zněl: Dobrý den, mám smlouvu na 1 rok na dobu určitou do 5. 12. 2012, která mi bohužel nebude prodloužena. Teď jsem navíc zjistila, že jsem těhotná (termín porodu 7. 6., tudíž se vejdu do ochranné lhůty 180 dní). Zároveň jsem ale dostala nabídku práce na živnostenský list (teď od listopadu) a ráda bych se zeptala: 1.)Jakým způsobem se mi bude vypočítávat mateřská? Zaměstnavatel doloží můj příjem za poslední rok od 12/2011 – 11/2012 na OSSZ a já bych měla doložit příjem z činnosti na živnostenský list za 11/2012 – 04/2013? Pokud ano, kam? A jak se tyto dvě evidence spárují / konsolidují? 2.)Co se stane, pokud např. v lednu 2013 přestanu na živnostenský list pracovat? Jaký to bude mít vliv na mou PPM? Co bych měla následně udělat? Pozastavit živnostenský list a přihlásit se na ÚP popř. na nemocenskou? 3.)Pokud budu pracovat až do nástupu na mateřskou na ŽL, mám jej pak pozastavit a přestat platit zálohy? Moc díky za osvětlení problematiky. Děkuji, T. Hájková