FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dcera bude v květnu dělat závěrečné…

Dobrý den, dcera bude v květnu dělat závěrečné bakalářské zkoušky a v červnu přijímací zkoušky na magistra. Musí jít po bakalářských zkouškách na pracovní úřad (a kdy nejpozději), když předpokládáme, že ji na magistra vezmou? A do kdy na ni mohu (případně když ji na studiu vezmou tak od kdy) uplatňovat slevu na dani? Děkuji Drahošová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako dojička. Moje pracovní…

Dobrý den, pracuji jako dojička. Moje pracovní doba je od 5.00 hod. do 12.00 hod. pak je pauza a odpoledne mi směna začíná od 16.00 do 20.00 hod.Druhý den mám volno. Je to dělěná směna nebo spadám pod dvousměnný provoz? Kdybych pak naopak začínala směnou od 16.00 hod do 20.00 hod. a druhý den od 5.00 hod. do 12.00 hod. je to to samé nebo ne? Druhý dotaz. U takové pracovní doby mám nárok na proplacení svátku, když v daný den mám volno? Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od 1.4.2009 by neměla platit příloha č…

Dobrý den, od 1.4.2009 by neměla platit příloha č. 1 zákona 564/2006 je tomu skutečně tak? Stále narážím na text,že se jedná o návrh a navrhuje se. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Můj syn dovršil 28.3.09 tří let. V…

Dobrý den. Můj syn dovršil 28.3.09 tří let. V zaměstnání jsem dostala výpověď.Zůstanu s ním doma ještě čtvrtý rok. Na Úřad práce, jak jste mi již radila,nyní nemusím. Chtěla bych vědět, jestli po tom čtvtém roce budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a z čeho mi ji budou počítat? Děkuji za odpověď. Daniela Zůbková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně placení překážky na…

Dobrý den, mám dotaz ohledně placení překážky na straně zaměstnavatele. Jedná se mi o to, že např. v měsíci 3/2009 má po celý měsíc zaměstnanec překážku na straně zaměstnavetele placenou průměrem pro náhrady. Zajímalo by mě jak postupovat v případě, že v intervalu tohoto měsíce je i svátek. Jak tento svátek zaplatit - náhradou nebo platem (v organizace vyplácíme dle zákona o platu). Dekuji, Karel Krupicka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím o Váš názor na níže uvedenou…

Dobrý den. Prosím o Váš názor na níže uvedenou otázku. Na personalistu se obrátil zaměstnanec společnosti s výpovědí a s vyžadováním odstupného. Svoji výpověď odůvodňuje, že mu není přidělována práce podle pracovní smlouvy a tento postup a nárok na odstupné má prokonzultováno s úřadem práce. Skutečností zůstává, že dle pracovní smlouvy je zařazen jako elektrikář, v současnosti po dohodě s vedením (cca půl roku) vykonává pozici stavbyvedoucího a je mu přidělována práce k pozici stavbyvedoucího. O změně v zařazení nikdo personalistovi neřekl a pracovní smlouvu nemá na pozici stavbyvedoucího změněnu. Děkuji za Váš názor, odpověď. Ivan


odpovídal(a): Redakce

dobrý den.pracuji na HPP u firmy. zároveň mam…

dobrý den.pracuji na HPP u firmy. zároveň mam dohodu o provedení práce u dceřiné firmy, která souvisí s tou první.u HPP je stanoven limit hodin, které může pracovník odpracovat. hodiny navíc jsou pak převedeny do vedlejšáku (nemusí se tak platit přesčasy). v současné době se zavedením jakéhosi nového programu na výpočet mezd dochází k následujícím věcem. zaměstnavatel bez vědomí pracovníka převádí většinu hodin , zejména těch kde jsou příplatky za sobotu, neděli a noční do vedlejšího prac. poměru, kde je samozřejmě nižší průměr.dále odpracované hodiny nad rámec fondu převádí prostým výpočtem hodiny x časová mzda např. do osobního ohodnocení. přitom OH není stanoveno žádným přípisem, takže pracovník ani neví zda nějaké OH má a v jaké výši a neví ani od kdy mu bylo přiznáno. někdy jsou tyto hodiny vkládámy do tzv. ošatného či dopravného. v případě cesty s využitím soukr. vozidla není zaveden pojem cestovních náhrad, ale jakási nedohledatelná část je opět vložena do OH, čistírny nebo dopravného. můžete nám prosím sdělit, zda se zaměstnavatel dopouští nějakého porušení popř. jaké předpisy tímto porušuje a zejména dle čeho , kde jakých předpisů a jak se vytváří výplatní páska (nebot na našich páskách nejdou výše uvedené výdaje často dohledat). potřebujeme konkrétní údaje či změní zákonů, nebot pokud máme požádat o nápravu, dějě se toto se slovy, že máme konkrétně uvest co a jak se porušuje a dle jakých předpisů.děkujeme. kolektiv


odpovídal(a): Redakce

DPP

Dobrý den, jsem OSVČ a chci zaměstnávat 1 zaměstnance na DPP do 5000 Kč s trváním DPP pouze během dubna. Dále už nebudu zaměstnávat nikoho. K čemu všemu jsem z titulu zaměstnavatele povinná (např. do kdy musím zaplatit za zaměstnance srážkovou daň?). Slyšela jsem o pojištění odpovědnosti, musím se k němu přihlásit, i když bude práce jen takto omezená (do kdy a případně, lze se po skončení DPP od něj zase odhlásit)? Děkuji, Šárka Jirsáková


odpovídal(a): Redakce

VZP vyzvala malou organizaci ke kontrole od roku…

VZP vyzvala malou organizaci ke kontrole od roku 1993. Z počátku podnikání (r.1993) pozdními platbami (rozdíl 2-4 dny), jim vyměřili penále 43OO Kč. Může za tuto dobu provádět kontrolu a vyměřovat penále? Není již tato věc promlčená?¨ Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prosím, poraďte mi zda si manžel musí platit…

Prosím, poraďte mi zda si manžel musí platit zdravotní pojištění v ČR. Je zaměstnán v SRN, kde mu z výplaty ztrhávají zdravotní pojištění, dále v ČR podniká - podnikání je vedeno jako vedlejší. Když jde k lékaří, tak po něm lékaři žádají kartičku AOK - pojišťovna v SRN. Děkuji Toušková



odpovídal(a): Redakce

Roční zúčtování

Dobrý den,zaměstnankyně měla pracovní úraz,dostala odškodnění od pojišťovny,posláno na její účet.Při vyúčtování daně musí zdanit tyto příjmy? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se do 270…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se do 270 dnů účasti na nemocenském pojištění (podmínky pro získání PPM), počítají i dny, které trávím z důvodu rizikového těhotenství v pracovní neschopnosti. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Přeji hezký den, pracuji jako vrátný na 90% úvazek. Jde o nepřetržitý provoz a 12 hod. směny. Systém je asi takový, 12hod. den, 12hod. noc, po noční směně volno, další volno, a další volno. Průměrně za měsíc asi 144hod. Nevím jak se nám vypočítává dovolená, a na jakou máme nárok. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazů týkajících…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazů týkajících se nemocenského pojištění.Jsem zaměstnanec a v pracovní neschopnosti jsem od 15.12.2008. 1)Jak dlouho mohu být maximálně v pracovní neschopnosti? Domnívám se, že dříve to mohlo být 365 dnů a od roku 2009 nastala změna a je to pouze 180 dnů a poté je můj zdravotní stav přezkoumán posudkovým lékařem. Je má domněnka správná? 2)Má nějaký vliv, že má pracovní neschopnost nastala ještě v roce 2008 a může se tedy řídit její délka tehdy platnými právními předpisy? 3)Dne 15.6.2009 (tedy přesně po 1/2 roce trvání pracovní neschopnosti)nastupuji na měsíční pobyt do lázní (hrazeno pojištovnou). Budu i v době pobytu v lázních v pracovní neschopnosti? Omlouvám se za více dotazů a děkuji předem za jejich zodpovězení. Petra Němcová


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se zeptat jestli mi nekdo…

Dobry den, chtela bych se zeptat jestli mi nekdo muze poradit. Prvni tyden v lednu 2009 se mi stal pracovni uraz, zlomila jsem si nohu a ted mi teprve sundali sadru. Chodim na rehabilitace a bylo mi receno ze budu doma minimalne jeste 3 mesice, v zari chci jit do duchodu. Muj zamestnavatel mi porad vola kdy nastoupim atd. Muzete mi prosim vas poradit co muzu delat a na co vlastne mam narok? je mozne ze budu na nemocenske az bych sla do duchodu. Muze mne muj zamestnavatel propustit? Predem dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V 10/2009 mi bude 60 roků.Od 9/2006…

Dobrý den. V 10/2009 mi bude 60 roků.Od 9/2006 jsem byl zaměstnán ve nejmenované firmě vždy na dobu určitou- neustálé prodlužování PS. Poslední smlouva mi měla končit 31. 12. 2008. Z důvodů krize mi zaměstnavatel oznámil další neprodloužení PS. 29.12.2008 jsem ale onemocněl a šel na PN.Pro množství nedokončených zakázek jsem si nestihl vybrat řádnou dovolenou v počtu 11,5 dne navíc jsem přečerpal limit přesčasových ročních hodin proto mi zaměstnavatel v prosincové mzdě neproplatil 18 hodin v částce hrubé mzdy 1760 Kč. Tuto částku mi ale proplatil v lenu 2009 zároveň s nemocenskou. Dovolená mi prý bude proplacena až po vydání zápočtového listu.Po skončení PN. Pracovní neschopnost nadále zatím trvá. Dotaz: Z jakého období mi bude vypočítávana podpora v nezaměstnanosti na úřadu práce?Z jakého období mi bude vypočítávaná další PN? Pokud by se mi po skončení PN podařilo se zaměstnavatelem dohodnout nejdříve vybrání zbytku dovolené a potom odchod na prac. úřad, z čeho by potom byla podpora vypočítávaná a zda bych si nepohoršil?Děkuji za odpověď. Pavel


odpovídal(a): Redakce

Nemocenské pojištění OSVČ. Dobrý den, potřebuji…

Nemocenské pojištění OSVČ. Dobrý den, potřebuji poradit v oblasti nem. poj. OSVČ. Vím, že se k němu musím přihlásit a že je dobrovolné a letos 2009 je min. pojistné 56 Kč/měs. Mohu si tuto částku libovolně navýšit i když budu platit DP 1720,- Kč/měs. tzn. min. předpis? Budu-li si platit nem. cca 400,-Kč/měs. musím navýšit i DP? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,na hlavní prac.poměr na dobu určitou…

Dobrý den,na hlavní prac.poměr na dobu určitou zaměstnávám starobního důchodce. Jak bude probíhat proplacení pracovní neschopnosti? Dále by mě zajímalo, když si zaměstnanec způsobil úraz po požití alkoholu, jak se mu bude proplácet PN? Ošetřen byl až následující den, takže lékař nezjistil alkohol. DěkujiN.D.


odpovídal(a): Redakce

Zdanění OSVČ a HPP

Dobrý den, jsme zemědělská firma a chtěli bychom zaměstnat do rostlinné výroby pána, který má živnostenský list na provozování dopravy. Pán má obavy, jestli je to možné, aby provozoval živnost a zároveň byl zaměstnán na základě pracovní smlouvy. Můžete nám poradit? Myslíme, že to lze a šlo by jen o to, aby si pán podával sám daňové přiznání, výdělky by se sčítaly. Děkuji Chmelová


odpovídal(a): Redakce

Naše s.r.o. má jako statutárného zástupce…

Naše s.r.o. má jako statutárného zástupce jednatele, který je současně vůči firmě v zaměstnaneckém poměru-(na pracovní smlouvu) ve funkci ředitele. Z jeho mezd je jako od každého zaměstnance odváděno pojišťovně Kooperativa zákonné čtvrtletní úrazové pojištění. V r. 2007 měl ředitel pracovní úraz na služební cestě. Pojišťovna nyní nechce prac. úraz odškodnit, že není možné aby uplatňoval ředitel jako jednatel firmy od ní odškodné. Je to tak v pořádku ?