FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na jaké…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na jaké odstupné má nárok pracovnice pokud odchází na předčasný důchod z důvodu rušení místa v organizaci a dále na odstupné při předčasném důchodu pokud odchází sama bez rušení pracovního místa. Další dotaz pak pokud odchází pracovnice ze zdravotních důvodů, jelikož není jiné vhodné místo, které bychom ji mohli nabídnout. Nejedná se však o nemoc z povolání a pracovnice odchází na dohodu z těchto samých důvodů. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dcera 28.5.2009 složila bakalářské…

Dobrý den, dcera 28.5.2009 složila bakalářské zkoušky na VŠ. Chce pokračovat v magisterském studiu v prezenčním nebo kombinovaném studiu - podle toho kam bude přijata. Přijímací zkoužky se konají v červnu. Jde mi o to, do kdy má status "student"? Zajímá mne toto: Zda pokud dostane vyrozumění o tom, že je přijata na prezenční studium, má se na prázdniny přihlásit na úřad práce? Zda si má případně o prázdninách hradit zdravotní pojištění? A pokud se na školu nedostane, kdy se má jít hlásit na úřad práce? O prázdninách má přislíbenou brigádu na doručování u České pošty. Pokud bude vědět, že je na školu přijata, bude mít nírok při této brigádě na slevu na dani jako student?



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mam dotaz ohledne me situace: Jsem…

Dobry den, mam dotaz ohledne me situace: Jsem obcankou SR s trvalym pobytem v SR. Nekolik len jiz pracuji v CR pod ceskym zamestnavatelem. Jsem ve 3.mesici rizikoveho tehotenstvi, vypsana jako praceneschopna. Manzel je zamestnany na SK, proto se tam po par mesicich budu stehovat. 1. Mam narok na materskou dovolenou z CR, pokud jsem porad nedala vypoved a budu bydlet na SK? 2. Mam narok na rodicovsky prispevek z CR? 3. Mam narok na porodne z CR, pokud by byl porod tady? 4. Jak je to v pripade, kdybych se rozhodla pro porod v SR? Prosim o zodpovezeni mych dotazu co nejpresneji. Dekuji krasne, budu se tesit.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsme v.o.s. a zakoupili jsme firemní…

Dobrý den,jsme v.o.s. a zakoupili jsme firemní osobní auto.Zajímalo by mne,jak postupovat správně z hlediska uznatelných daňových nákladů při soukromých jízdách. 1. jak přidanit 1% vstupní ceny vozu,když společníci nejsou zaměstnanci? 2. Jak správně určit,které PHM můžeme dát do uznatelných nákladů pokud jezdíme i soukromě (knihu jízd vedeme)? 3. Můžeme 100% ostatních nákladů na auto (opravy,pojištění apod.) dávat do uznatelných nákladů? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za dovolenou

Dobrý den.Je mi 42 let.Do taměstnání jsem nastoupil 28.4.2008 , ND od 25.8. do 31.10.2008 , nevyčerpal jsem 1 den dovolené za rok 2008,V roce 2009 ND od 5.1.-14.1.2009 a potom od 22.1.2009 do 20.5.2009. 21.5.2009 jsem rozvázal prac. poměr dohodou. Mám nárok na proplacení dovolené za rok 2008 -1 den?Jaký nárok na dovolenou mám za rok 2009?Ve firmě je 20 dnů.Děkuji. Malík.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Mému nanželovi se stal…

Dobrý den, prosím o radu. Mému nanželovi se stal v práci pracovní úraz, který si vyžádal měsíc pracovní neschopnosti.Na začátku předal do mzd. účtárny III. díl neschopenky,po 14 dnech díl IV a potvrzení o trvání prac.neschopnosti. Při ukončení ale pan doktor zjistil, že se mu zbývající části někde ztratily a manželovi proto dal kopii začátku neschopnosti s doplněním všech údajů o průběhu, ukončení a datumu uschopnění. Rázná paní účetní ale manžela vyhodila s tím, že když nedá řádné doklady, ztrácí nárok na vyplacení nemocenské. Prosím o radu, jak máme postupovat dále. Děkuji, Ola


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, v nasi firme je platovy vymer oddelen…

Dobry den, v nasi firme je platovy vymer oddelen od pracovni smlouvy (byt je v nem napsano ze je nedilnou soucasti pracovni smlouvy), chtel jsem se zeptat zda 1) Ma zamestnavatel v tomto pripade moznost pracovni vymer upravit smerem dolu BEZ souhlasu zamestnance? (muj nazor je, ze pokud je platovy vymer soucasti smlouvy, musi byt stvrzen podpisem zamestnance) V nasi firme existuji takzvane pracovni pozice, na ktere se prijimaji novi zamestnanci (a stari maji pochopitelne pozici pridelenou) Junior Developer Developer Senior Developer Expert atd 2) Ma zamestnavatel povinnost zverejnit takzvane tabulkove platy na techto pozicich? (rozmezi napriklad ze Senior developer bere od 50 do 70tis) 3) a ma zamestnavatel povinnost se techto tabulek drzet? Pokud chce nekomu zvysit nad ramec dane kategorie musi mu zaroven zvednout pracovni nasazeni? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, kolegyně sama ukončila pracovní poměr…

Dobrý den, kolegyně sama ukončila pracovní poměr dne 12.5.2009 (úterý) ke dni 30.6.2009. Od úterý 19.5.09 je v pracovní neschopnosti. Kolik půldnů z důvodu vyhledání nového zaměstnání mu musí zaměstnavatel poskytnout? Zohledňuje se celkový počet dnů do skončení poměru dělěno 5 nebo jen celé týdny? Jak to ovlivňuje neschopenka, tedy neodpracované dny? Předem děkuji za odpověď. Elena


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v květnu jsem úspěšně složil státní…

Dobrý den, v květnu jsem úspěšně složil státní zkoušky bakalářského studia. Promoci mám za měsíc, tedy v červnu. Zároveň v červnu budu dělat přijímací zkoušky na navazující magisterské studium (které začne 21. září). Můj dotaz zní, odkdy přestávám být studentem (zda od 1. července) a zda od doby, kdy přestanu být studentem do doby, kdy začnu opět studovat (21. září) musím platit zdravotní pojištění a rodič si nemůže uplatnit daňové zvýhodnění. Zároveň ale ani právě nevím, zda od toho září studentem budu (zda splním přijímací zkoušky). Děkuji Vám moc za odpovědi na všechny moje otázky a přeji pěkný den.


odpovídal(a): Redakce

Dovolená u MD

Naše zaměstnankyně je na mateřské dovolené s druhým dítětem, která následovala ihned po rodičovské dovolené s prvním dítětem, od 24.11.2008 do 7.6.2009. Je u nás zaměstnána od roku 2004 na dobu neurčitou.Má nárok na proplacení dovolené za roky 2008 a 2009 a v jaké výši? V naší firmě je plný nárok na dovolenou 20 dní. Děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené po nemoci

Dobrý den, prosím o informaci, jak mi bude krácena dovolená. Jsem zaměstnána v neziskové organizaci(5 týdnů dovolené).Od 9.4.2008 jsem v pracovní neschopnosti, která potrvá do 9.7.2009. Za rok 2007 jsem měla 1 den nevyčerpané dovolené. Ráda bych dovolenou čerpala v měsících červenec a srpen. Kdy mi nejpozději může zaměstnavatel nařídit dovolenou? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o odpověď na následující dotaz…

Dobrý den,prosím o odpověď na následující dotaz:Splní podmínku účasti na nemocenském pojištění 270 dnů pro nárok na mateřskou dovolenou žena, která maturovala v červnu 2008, a v době studia pracovala na DPČ od 2.7.07 do 21.8.07, po maturitě pracovala na DPČ od 14.7.08 do 29.8.08, poté pokračovala ve studiu,které předčasně ukončila k 30.11.08. Od 10.9.08 do 31.12.08 pracovala na DPČ, od 1.12.08 do 31.1.09 na HPP, od 1.3.09 do 20.5.09 na HPP.Tento den pracovní poměr skončil ve zkušební době.Dále byla v prac. neschopnosti od 13.10.-25.10.08 a od 5.5.2009 - pracovní neschopnost pokračuje. Termín porodu je 9.10.2009,případný nástup na MD by byl 8 týdnů před porodem. Vylučují se pracovní neschopnosti v době trvání pracovního poměru z účasti na nemocenském pojištění? Děkuji za odpověď, Uldrichová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, momentálně jsem na mateřské dovolené a…

Dobrý den, momentálně jsem na mateřské dovolené a jsem zaměstnaná jako účetní. Od června budu pobírat již jen rodičovskou. Se zaměstnavatelem jsem domluvená, že bych mohla pracovat z domova, ale vyhovovalo by mu, kdybych pracovala jako OSVČ-účetní. Chtěla jsem se zeptat zda mohu pracovat jako OSVČ a pobírat rodičovský příspěvek a zda je nutné ukončit u zaměstnavatele pracovní smlouvu, která je na stejnou práci jako by byla případná činnost OSVČ? Děkuji a jsem s pozdravem Zahradníková


odpovídal(a): Redakce

Poměrná část dovolené

Dobrý den,zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům kromě základní výměry dovolené (4 týdny) ještě také dovolenou navíc (1 týden). Když zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 16.4.2008, má v roce 2009 nárok celkem na celých 5 týdnů dovolené, když v roce 2009 odpracoval 60 dní, nebo se mu tato "dovolená navíc" bude nějak krátit? Pokud ano, prosím jak? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem zaměstnána od 1.10.2008 na dobu…

Dobrý den,jsem zaměstnána od 1.10.2008 na dobu neurčitou.Hrubý plat je 15 tis., průměrné náhrady 87,89 Kč.Nyní jsem v 5.týdnu těhotenství a vzhledem k dlouhým směnám - 14 hod., mi paní doktorka nabídla zda nechci jít na neschopenku. Chtěla bych se zeptat, jak by prac.neschopnost ovlivnila mateřskou dovolenou a následný rodičovský příspěvek - zda by se příjem snížil nebo zůstal stejný a v jaké výši by byl.V přímé rodině jsme měli případ Dawnova syndromu, takže je možné, že by mě poslali i na rizikové těhotenství. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, do výpočtu (Úřad práce) plnění…

Dobrý den, do výpočtu (Úřad práce) plnění povinného podílu osob se zdravotním postižením na celkovém počtu zaměstanců zaměstanvatele se počítá - nepočítá nemoc po skončení prac.poměru vyplácená organizací?Tzv, nemoc v ochranné lhůtě? Děkuji za vaši odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se informovat ohledne PPM.…

Dobry den, chtela bych se informovat ohledne PPM. V rijnu mi konci rodicovska dovolena a v listopadu nastupuji materskou dovolenou u sveho zamestnavatele. Krom toho jiz par let podnikam (vedlejsi cinnost) a budu se ted prihlasovat a platit si nemocenske pojisteni.....bude splneno kriterium 6-ti mesicu ucasti na nemocenskem pojisteni. Plati stale, ze mohu pobirat PPM jak ze zamestnani, tak i z podnikani nezavisle na sobe? Samozrejme pocitam s tim, ze po dobu materske dovolene bude podnikani preruseno. Moc dekuji za odpoved a zdravim.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnanec je na neschopence od května…

Dobrý den,zaměstnanec je na neschopence od května minulého roku do dubna letošního roku.V měsíci leden,únor,březen a část dubna 2009 pobíral starou neschopenku,kterou mu proplácí zaměstnavatel.Od ledna zaměstnavatel nevyplácel mzdy,tudíž zaměstnanci dali okamžité zrušení prac.poměru z důvodu nevyplacených mezd s tříměsíčním odstupným.Má na toto nárok i onen zaměstnanec,který měl dostat nem.dávku?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Ráda bych Vás touto cestou požádala o…

Dobrý den, Ráda bych Vás touto cestou požádala o radu.Od 5.1.2009 máme uzavřenou DPČ s paní v důchodu na 125Kč za hodinu a max. 20hod týdně.Pani 5.1.nepracovala a 6.1. odpracovala 2 hodiny a odešla k lékaři,který jí uznal od 6.1.práce neschopnou.Pani jsme vyplatili za prvních 14 dní náhrady za nemoc a pak neschopenku předlali na OSSZ,protože nemoc stéle pokračovala.Po 3 měsících nám OSSZ sdělila že na výplatu nemocenské nemá nárok.Teď řešíme,jestli měla nárok na výplatu náhrad za prvních 14 dní,když neměla nárok na nemocenskou. Děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, kdy dostanu poslední…

Dobrý den, chci se zeptat, kdy dostanu poslední PPM? Synovi byly čtyři roky začátkem května, tak jestli ještě za duben něco dostanu nebo už ne? Děkuji Za odpověď