FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsem…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsem povinna podat daňové přiznání, pokud jsem měla kromě příjmu v zaměstnání (kde mi bylo provedeno roční zúčtování) jednorázový příjem z podílu v bytovém družstvu 2000 Kč. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou s…

Dobrý den, mám smlouvu na dobu neurčitou s úvazkem 1, 14.7. mi bylo písemně oznámeno, že s účinností od 1.9. dochází k organizační změně v organizační složce spočívající ve snížení přepočteného počtu zaměstnanců na 0,75. V důsledku této organizační změny se můj dosavadní pracovní úvazek snižuje na tři čtvrtiny. Má být se mnou uzavřena nová pracovní smlouva a předán nový pracovní výměr. Jaký bude další postupu, pokud novou pracovní smlouvu nepodepíšu? Budu mít nárok na odstupné? Dostanu dvouměsíční výpověď? Děkuji Ilona Černá



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, druh pracoval ve fa xy od 1.2.2007 do…

Dobrý den, druh pracoval ve fa xy od 1.2.2007 do 31.5.2009. Neoprávněně vyčerpal 11,5 dne dovolené za rok 2009, což činí 9620,-kč. Jelikož byl v měsíci květnu 2009 nemocný (nepracovní úraz) dle dopisu zaslaný mzdovou účetní mu nemohla celý nedoplatek srazit za mzdy. Mzdovou účetní byla provedena srážka ve výši 7397,-kč a zbývající částka 2223,-kč má být uhrazena v následujícím měsíci. Takže za měsíc květen nedostal mzdu. A můj dotaz zní může si mzdová účetní strhnout celou mzdu (7397,-kč) a nenechat životní mimimum? Může se druh obrátit na nějaký úřad a nebo musí na soud a konzultovat postup mzdové účetní, která mu srazila sice oprávněné srážky, ale nenechala životní mimimum? děkuji Čožíková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jsem na MD a mám uzavřenou dohodu o…

Dobrý den,jsem na MD a mám uzavřenou dohodu o provedení práce a chtěla bych ten prac.poměr ukončit,mohu ze dne na den nebo platí -měsíční lhůta jak u HPP.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

dobrý den. zaměstnanec má z minulých let (přesně teď nevím, ze kterých roků) nevyčerpaných 42 dnů dovolené. Letošní nárok je 20 dnů. Do kdy musí vyčerpat starou dovolenou,aby mu nepropadla.Co když to nestihne? Můřu mu jí proplatit, asi ne, že? děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. K 30.4. jsem na dohodu skoncil u …

Dobry den. K 30.4. jsem na dohodu skoncil u zamestnavatele a dostal jsem 5 mesicni odstupne. Nyni jsem u nej podepsal novou smlouvu s nastupem k 10.8. . Vyplyva z toho nejaka povinnost vratit "sam od sebe" cast odstupneho nebo si o to musi nekdo rict, ze ho musim vratit. Dekuji Hodan


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dva dotazy týkající se…

Dobrý den, mám dva dotazy týkající se zaměstnanců postižených povodněmi: 1. jak zaplatit pracovníka zasahujícího při povodni a likvidaci jejích následků - dobrovolného hasiče 2. jak zaplatit pracovníka postiženého povodněmi Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den,mám dotaz ohledně proplacení dovolené na zotavenou.U podniku jsem zaměstnána od roku 2004,mezitím jsem porodila a od 2.1.2009 jsem se opět vrátila do zaměstnání.K 30.6.jsem dala výpověd dohodou.Jak zjistím zda mám nárok na proplacení dovolené za rok 2008 a kolik dní a na kolik dní dovolené mám nárok za letošní rok.Předem vám moc děkuji za radu a odpovědi Marcela


odpovídal(a): Redakce

Kdy mohu jít do předčasného důchodu, o jakou…

Kdy mohu jít do předčasného důchodu, o jakou částku se důchod krátí. Narodila jsem se v r. 1954, mám dvě děti.


odpovídal(a): Redakce

Krásný den všem.Mám dotaz.Jsem s prckem doma…

Krásný den všem.Mám dotaz.Jsem s prckem doma nemůžeme kvůli imunitě do školky a dochází finance,musela jsem se odhlásit z ÚP a jsme vedena na pojišťovně jako žen av domácnosti,nic jinak nepobírám kromě toho že za mě pojišťovna platí zdravootní pojištění.Chci se zeptat,napadlo mě dát si inzerát že nabízím žehlení oblečení,ale nevím jestli můžu jestli to není proti něčemu Abych pak nezjistila že si třeba nesmím vydělat nic nebo jestli už to není podnikání atd.Prostě potřebujeme penízky do rodinného rozpočtu a nechci s tím mít zbytečně zase nějaké problémy.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně odměňování…

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně odměňování člena představenstva, tzv. tantiém. Jedná se o cizího st. příslušníka,který jezdí na naši firmu několikrát za rok. Odměna by se vyplácela 1x za rok. Jak je to s odvody zdrav. poj., daně atd. On si v Holandsku platí zdravotní pojištění. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli nějak…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli nějak zákon upravuje, do kdy musí zaměstnanec dodat zaměstnavateli Rozhodnutí o vzniku potřeby ošetřování(péče)-žádost o ošetřovné? Jsem voják z povolání. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,28.12.2008 jsem nastoupila na PN, která…

Dobrý den,28.12.2008 jsem nastoupila na PN, která mi trvá dle vyjádření obv. lékaře do 9.7.2009, jelikož jsem si požádala v květnu o PID, dosu jsem v částečném, a u LPK mi byl plný zamítnut. Ohradila jsem se posudkové lékařce, že se rozhodně ještě necítím na to, abych mohla do práce, bylo mi řečeno, že nemocenské dávky mohu pobírat do konce listopadu a pak se prý uvidí. Obvodnímu lékaři ale poslala zprávu, že mi PID zamítá a tím podle zákona mi musí ukončit pracovní neschopnost do 30 dnů od jednání posudkové komise,v mém případě tedy nejdéle do 9.července 2009.Toto mi bylo sděleno obv. lékařem se slovy, že mi není možno vystavit další neschopenku. Obracím se proto na Vás s dotazem,co mám dělat,do práce ještě jít nemohu,neschopenku mi 9.7 ukončí,co mám teda dělat. Bylo mi naznačeno, že by bylo dobré ukončit prac. poměr ze zdrav. důvodů a přihlásit se na úřad práce, jelikož již mám 55 let, tak nebude problém.Mi se ale toto řešení nezdá být seriózní,co mi navrhujete vy a myslíte, že posudkový lékař hodnotil situaci správně, že mi má být ukončena neschopenka? Děkuji za odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec pracoval v sobotu 5 hodin.…

Dobrý den, zaměstnanec pracoval v sobotu 5 hodin. V pondělí namísto osmihodinové směny odpracoval pouze 3 hodiny s tím, že byl v práci v sobotu a bere si "náhradní volno". Náleží mu tedy příplatek za práci v sobotu?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Prosím o vysvětlení jak je to s obdobím…

Dobrý den.Prosím o vysvětlení jak je to s obdobím studentky pro účely zdravotního pojištění od maturity v květnu až do nástupu na vysokou školu v plovině září.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, vedoucí mi řekl, že po dobu jeho…

Dobrý den, vedoucí mi řekl, že po dobu jeho nepřítomnosti (dovolená) budu vykonávat jeho činnost, že jsem jeho zástupce (nejsem nikde psaný jako zýstupce vedoucího). Lze, aby mně takto určil? Jde mi o to, že budu vykonávat jinou činnost a hlavně teď mám dvanáctky a tím bych přešel na osmičky. Neměl bych být například po tu dobu co budu vykonávat zástup placen v průměru? Jinak bych díky tomu přišel o peníze anebo mohu to odmítnout? Díky za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem student (starší 26 let) a…

Dobrý den, jsem student (starší 26 let) a přivydělávám si druhým měsícem jako OSVČ na HPP. Musím tedy platit zálohy na sociální pojistné, ale problém je, že moje příjmy sotva toto pojistné pokryjí. Existuje nějaká možnost jak tyto zálohy snížit nebo jiné řešení? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok…

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na odstupné a v jaké výši - pokud mám smlouvu na dobu neurčitou, ale z mateřské dovolené se vrací paní, která byla na mém současném místě přede mnou a která je kamarádkou vedení, takže na moje místo zcela jistě nastoupí ona a pro mě už se žádné místo nenajde?? A měla bych na odstupné nárok i v tom případě, že by mi nabídli místo méně placené, atraktivní atd. a já ho odmítla, protože není na stejné úrovni jako má předchozí pozice, ale mnohem nižší?? A poslední dotaz - má zaměstnavatel povinnost mi říci, jak se situace pro mě vyvíjí - všechno se totiž dozvídám pouze od ostatních a vůbec nevím, na čem jsem?? Předem děkuji moc za radu.


odpovídal(a): Redakce

Daňové zvýhodnění

Dobrý den, jak je to sposkytováním daňového zvýhodnění na dítě,u kterého mají rodiče střídavou péči.Dítě má trvalý pobyt u otce a s matkou dítěte se třídá po půl roce.Který rodič má nárok a zda a za jakých podmínek se mohou o toto daňové zvýhodnění střídat.Děkuji a přeji krásný den.J.R.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, slyšela jsem, že už je od 1.11.2009 v…

Dobrý den, slyšela jsem, že už je od 1.11.2009 v platnosti doba podpory v nezaměstnanosti na Úřadu práce zvýšena o 1 měsíce déle. Na 12 měsíců a 1/2 roku, je to pravda? Děkuji Danuše