FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den.Vím, že existuje dobrovolné pojištění…

Dobrý den.Vím, že existuje dobrovolné pojištění na důchod. Byla jsem vedena na ÚP a bylo mi řečeno,že pokud odpracuji 12 měsíců, mohu se znovu zaevidovat a budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.Když si sama zaplatím těch 12 měsíců, bude to mít stejnou " hodnotu" jako bych pracovala ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za dovolenou

Dobrý den,zaměstnankyně po PPM navazuje čerpáním dovolené s platem 11500Kč hrubého.Jakým způsobem se propláci?Spočítám pravděpodobný výdělek a ten rozpočítám na počet dnů čerpané dovolené (10) a výsledek vložím do účetnictví jako hrubou mzdu a se všemi odvody na soc. zdravotní, daň z příjmu odvedu a čistou mzdu vyplatím. Budou odvody součástní hlášení na sociálku a zdravotní pojišťovnu? Velice děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj dotaz se týká slevy na pojistném.…

Dobrý den, můj dotaz se týká slevy na pojistném. K 1.9.2009 jsem uzavřela se zaměstnancem pracovní smlouvu na dobu určitou do 31.12.2009. Pracovník 21.9. onemocněl a doposud marodí. Mohu uplatnit slevu na pojistném za září 2009? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dcera (studentka) má sjednánu dohodu…

Dobrý den, dcera (studentka) má sjednánu dohodu o pracovní činnosti na tento školní rok. Pokud ukončí příští rok studium a nenajde práci, bude se jí tato dohoda počítat do odpracované doby, aby měla nárok na podporu v nězaměstnanosti? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

DObrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Byla…

DObrý den, ráda bych Vás poprosila o radu. Byla jsem zaměstnána do poloviny září na DPP, s tim, ze mi za srpen i za tu pulku zari mela byt ke dni 20.9. odeslana vyplat. Doted mi nic neprislo. Majitel firmy nereaguje na mail,volani...Rada bych se informovala,jestli mam nejakou sanci na uspech a jakou cestou se muzu nejrychleji domoci svych prav. Predem moc dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

dobry den, prosim o radu, zaměstnavatel plati za…

dobry den, prosim o radu, zaměstnavatel plati za zaměstnance pojištění odpovědnosti za škodu vůči zaměstnavateli. Uctujeme jako o nedanovem vydaji. Musím o částku pojištění zvednout zaměstnanci hrubou mzdu pro zvyseny odvod na SP, ZP a dan ? mám rozpočítat mesícne nebo stací jednorázove, jak zaplatime tak celou částku dát ke mzdě ? děkuji za odpověd Sommerova


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den paní Sedláčková, předem moc děkuji za…

Dobrý den paní Sedláčková, předem moc děkuji za Vaší odpověď. Mám trochu nejasnost kolem DPČ právník nám připravil smlouvy na DPČ, které přiznávají placení ZP i SP a nejsou to zaměstnání malého razsahu(proto, aby mě ulehčil práci a nic jsme neopomněly) jenže zaměstnanci, kteří pracují na DPČ mají i normálně HPP jde mi o to, že smlouva sice obsahuje za kolik budou pracovat na DPČ jak dlouho a kolik dní v týdnu, ale na konci měsíce je situace taková, že skoro žádný zvláště teď v krizi nedosáhne 2000kč a ZP 1080,-kč také někdy ne. Někdy nemají příjem žádný, protože prostě neodpracovali nic. Poraďte mi prosím co mám správně dělat, protože jsem se dočetla, že mě může pokutovat inspekce pokud zaměstnanci strhávám nezákoině ZP, když by to mělo být zaměstnání malého rozsahu. Děkuji Dvořáková


odpovídal(a): Redakce

Zdravím. Prosím Vás můžete mi sdělit, jaké části…

Zdravím. Prosím Vás můžete mi sdělit, jaké části z níže uvedených se zahrnují do výpočtu průměrného výdělku pro pracovně-právní účely (náhrada škody zaměstnavateli): příplatky za práci v sobotu a neděli, příplatky za práci přesčas, příplatky za odpolední smšnu, příplatky za práci ve svátek. Jedná se mi o právní úpravu platnou v roce 1998 a v roce 2004. Děkuji. L.Grunclová.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu: ve firmě jsou dva…

Dobrý den, prosím o radu: ve firmě jsou dva pracovní úrazy v prvním případě je léčba poranění bez DPN v trvání několika měsíců, ve druhém případě je zaměstnanec po havárii se služ.vozidlem v nemocničním ošetření. 1.Jakým způsobem a podle jakého § se vyplatí odškodné po doručení ukončení rehabilitací. 2.Jak postupovat ve druhém případě, kdo a v jaké výši hradí DPN popřípadě i trvalé následky -hradí se z povinného pojištění zaměstnavatele? Pokud ano jaký je postup? Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, naše zaměstnankyně v roce 2008 čerpala od 1.1. do 11.2. první PPM, následně jí byla proplacena dovolená za r. 2007. V roce 2009 čerpala druhou PPM od 16.3.2009 do 27.9.2009 potřebuji zjistit nárok na dovolenou. Za rok 2009 by měla mít nárok na celou dovolenou (20 dní )a za rok 2008 na pokrácenou o zbytek roku kdy byla na RD? Moc děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Odvolání z dovolené

Dobrý den, mám dotaz ohledně dovolené. Pokud bude zaměstnanec na dovolené, může, respektive má zaměstnavatel právo svého zaměstnance z dovolené odvolat? Je to v souladu se zákoníkem práce? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu. V dubnu 2009 přiznán invalidní…

Prosím o radu. V dubnu 2009 přiznán invalidní důchod bez náhrad - bez práce více jak 10 let - platí sociálka - silná artróza v kolenou, takže dotyčného nechce nikdo zaměstnat, v září bude operace kolenou. Mám dotaz, zda za 2 roky, až nastane věk starobního důchodu, bude vyplácen důchod, nebo zda je také problém a bude stále placen sociálkou. Jinak odpracováno 30 let. Moc děkuji. A.K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,v lednu 2009 nahlásil po rozvodu kolega…

Dobrý den,v lednu 2009 nahlásil po rozvodu kolega v mzdové účtárně, že nebude pobírat úlevu na dani na dvě děti,a že tuto úlevu bude pobírat jeho bývalá manželka. v tomto měsíci náhodně zjistil, že účetní zapomněla provézt tuto změnu. Jedná se o částku 9x1780 kč, kterou po něm chce vrátit. Jak se může kolega bránit, když je to evidentně chyba paní účetní?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,potřebovala bych radu, jsem zaměstnaná…

Dobrý den,potřebovala bych radu, jsem zaměstnaná u obch. firmy, nyní jsem na mat. dovolené. mám u firmy půjčku, splácet jsem ji měla po návratu z mateřské.firma zkrachovala, jak se bude dál postupovat s mojí půjčkou?Učetní po mě chce podepsat novou smlouvu,prý ta stará není podle ISO,to se mi moc nezdá,ISO jsem absolvovala ve firmě ještě před mateřskou a žádná chyba tam nebyla,poradíte mi prosím? Děkuji Eva


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pracuji u bezpečnostní firmy.Pracovní…

Dobrý den pracuji u bezpečnostní firmy.Pracovní doba ne nepřetržitá ( 12 hodin - směna) s tím , že máme 2 dny ranní ,2 dny noční a 3 dny volno.Měl bych 3 dotazy: 1. V pracovní době nemáme stanovenou dobu na odpočinek a jídlo ( § 88)a přesto nám zaměstnavatel nepočítá 0,5 hodin.Postupuje správně. 2.Zaměstnavatel nám za měsíc srpen neproplatil všechny odpracované hodiny s odůvodněním , že to neumí jejich finanční program a také že byly špatné podklady.Po dotazu nám bylo sděleno , že peníze dostaneme v řijnu.Má právo zaměstnavatel doplatit tento rozdíl až v řijnu a nebudeme mít nárok na z prodlení ? 3.Výpočet hrubé mzdy Fond pracovní doby byl 157,5 hod Odpracoval jsem 204 So + Ne 78 ( z toho 26 v noci) Noční 58 ( z toho 32 vš.den) Přesčas 46,5 Hodinová mzda 53 kč Počítám dobře svůj plat když : Celkem hod. 204 x 53 Noční 58 x 10% z 53 So+ Ne 78 x 10% z 53 nebo jen So+ Ne 26 x 10% z 53 Přesčas 46,5x 25% z 53 Děkuji za odpověď Růžička


odpovídal(a): Redakce

Vážená paní Sedláčková, zaměstnanec odpracoval…

Vážená paní Sedláčková, zaměstnanec odpracoval směnu dne 9.9. v 6:00 hod., na další směnu měl nastoupit 9.9. ve 22:00 hod. Tu ale nenastoupil a dne 10.9. přinesl neschopenku s datem neschopnosti od 10.9. Která směna se mu bude počít jako první neplacená? Já si myslím, že již ta, kterou měl nastoupit 9.9. od 22:00 do 10.9. do 6:00 hod. Je má domněnka správná? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím…

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem : Zaměstnanec, který pracuje v pružné pracovní době - pevná 8.00-13.00hod, volitelná 6.00-8.00 a 13.00-18.00 (pro pracovní cesty apod. 7.00-15.30 hod) uzavřel se zaměstnavatelem dohodu o studiu (získání potřebné kvalifikace pro výkon funkce), s tím, že účast na výuce je překážkou na straně zaměstnance, za kterou mu sluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. V případě, že zaměstnanec opustí pracoviště např.v 11.00 hod.,bude mít omluvenou a placenou dobu pouze do 13.00, nebo dle skutečnosti max. do 15.30 ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,paní Sedláčková dovoluji si Vás požádat…

Dobrý den,paní Sedláčková dovoluji si Vás požádat o Váš názor na následující.Od ledna roku 2008 mi zaměstnavatel přispíval na penzijní pojištění 3% z hrubé mzdy.Letos v lednu došlo k ukončení pracovního poměru.Výpis z tohoto penzijního pojištění za rok 2008,kam měl být příspěvek zasílán došel v květnu letošního roku.Zjistila jsem,že tam ovšem částka,která byla měsíčně vykazována na výplatní pásce jako příspěvek zaměstnavatele na PP uhrazena NENÍ.Předpokládám,že ho zaměstnavatel nemá v plánu uhradit ani s tímto spožděním.Chtěla jsem se Vás zeptat,zda a jak se mohu v tomto případě bránit.Původně jsem byla rozhodnutá,že to nechám tak,ale nakonec jsem se rozhodla Vás požádat o pomoc.Děkuji a jsem s pozdravem Hartlová


odpovídal(a): Redakce

Stravné

Řidič sanitního vozu uskutečnil během jednoho pracovního dne/pracovní směny/ dvě pracovní cesty a každá trvala déle než 5 hodin.Má v tomto případě zaměstnanec nárok na vyplacení stravného ve výši 60,-Kč na každou z cest.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den chci se zeptat z čeho se mi bude…

dobrý den chci se zeptat z čeho se mi bude vypočítávat důchod, stal se mi pracovní uraz v roce 1995 po roce 31.12.1996 se mnou byl ukončen pracovní poměr u státní organizace a byl mi přiznám doplatek na ztrátě na výdělku který se valorizuje, dále jsem rok pobíral PID a ted již 12 let pobírám CID, součastně pracuji na zkrácený pracovní úvazek 6 hod., během těch 12 let jsem byl přibližně 1 rok v evidenci na UP, je mi 41 let a do důchodu bych měl tedy jít za 24 let. Vím že doplatek mi bude vyplácen pouze do 65 let, ale nevím zda ( v případě žeby mi byl ponechán CID ) musím požádat o starobní důchod, nebo mi může být místo něj ponechán CID a z čeho by mi byl starobní důchod vlastně vypočítáván když můj plat v zaměstnání je kolem 6 000,- Kč, děkuji za odpověd