FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím o Vaši odbornou radu.…

Dobrý den. Prosím o Vaši odbornou radu. Zaměstnavatel vyplácí zaměstancům daňový bonus v měsíční mzdě. Poněvadž je mzda nízká, není daňovým bonusem ponižována daň. Tedy zkrátka každý měsíc ve mzdě vyplácí zaměstnavatel zaměstnanci daňový bonus Kč 1117,-. Otázka: musí se každý měsíc po vyplacení mzdy žádat o vrácení bonusu, na základě žádosti "Žádost podle § 35d odst. 5 zákona o daních z příjmů o poukázání chybějící částky vyplacené plátcem daně poplatníkům na měsíčních daňových bonusech"? Do kdy je dle zákona možné žádat o vrácení na vyplacených daňových bonusech? Toto jsme bohužel za celý rok 2012 neprováděli, neboť mně bylo řečeno, že toto lze provést v ročním zúčtování, ale na formuláři "Žádost podle § 35d odst. 9 zákona o daních z příjmů o poukázání chybějící částky vyplacené plátcem daně poplatníkům na doplatku na daňovém bonusu z ročního vyúčtování záloh a daňového zýhodnění" nevím, kam bych měla těchto 12 částek, vyplacených bonusů uvést? Či nevím na jakém dalším formuláři žádat o vrácení daň. bonusů ale za rok - tedy 12x1117Kč. Za Vaši radu děkuji Přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, starobní důchodce, který POBÍRÁ…

Dobrý den, starobní důchodce, který POBÍRÁ starobní důchod dle §29... již 10 let, má uzavřenu dohodu o pracovní činnosti, kde v některých měsících má započitatelný příjem (tj.nad 2.500 Kč)v některých nepracoval nebo nedosáhl příjem 2.500 Kč. Na ELDP budou měsíce, kde příjem nebyl,označeny "X". Budou také tyto kalendářní dny v kolonce "doby odečtené" ? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnavatel dal ztaměstnanci…

Dobrý den, zaměstnavatel dal ztaměstnanci výpověď důe § 52, písm. c) ZP pro nadbytečnost. Za jak dlouho může zaměstnavatel na toto místo přijmout dalšího zaměstnance?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu: dá se do úhrad za zkoušky zahrnout…

Prosím o radu: dá se do úhrad za zkoušky zahrnout i úhrada za vykonání dopravně psychologického testu u profesionálního řidiče dle zákona o provozu na pozemních komunikacích - byl vydán posudek (akreditovaným zařízení dle rozhodnutí ministerstva dopravy), zda je posuzovaná osoba způsobilá. Zaměstnanci si toto hradili sami. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dovolená po PPM

Dobrý den. Máme zaměstnankyni na mateřské dovolené, na kterou nastupovala 23.07.2012, dítě se jí narodilo 28.08.2012.Obdržela jsem od ní dopis, kde mi sděluje toto: "Dne 3.2.2013 mi končí mateřská dovolená.Žádám Vás tímto o poskytnutí řádné dovolené za rok 2012 a 2013, na kterou mi vznikl nárok během mé mateřské dovolené. A to tak, aby mi bezprostředně navazovala na mateřskou dovolenou, tedy od 4.2.2013. Po vyčerpání této dovolené nastoupím na rodičovskou dovolenou."Prosím o sdělení jestli je uvedený konec mateřské dovolené 3.2.2013 správný a kolik dní řádné dovolené ji proplatím. Ve firmě máme 4 týdny dovolené a před nástupem na mateřskou dovolenou v roce 2012 byla zaměstnankyně na rodičovské dovolené s prvním dítětem. Je povinna mi sdělit do kdy bude na rodičovské dovolené? Předem moc děkuji za odpověď Skalská Květoslava skalska@inpo.cz tel.605289821


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec pracující na DPČ byl v…

Dobrý den, zaměstnanec pracující na DPČ byl v měsíci, v němž došlo ke vzniku plánované 2-měsíční pracovní neschopnosti (operace+rekonvalescence) účastníkem nemocenského pojištění. Zaměstnavatel mu však neposkytl náhradu mzdy za období prvních 21 dní nemoci, zaměstanec obdržel pouze nemocenské dávky za zbytek období nemoci od OSSZ. Mzdová účetní argumentovala tím, že zaměstnanec neměl na dobu nemoci naplánované žádné směny (což ani nemohl mít, pokud se jednalo o neschopnost plánovanou), a tedy mu náhrada mzdy nepřísluší, pouze denní odškodné od OSSZ. Fiktivní rozvržení pracovní doby dle § 194 zák. práce zaměstnavatel neurčil. Má účetní pravdu, nebo je zaměstnavatel povinen vždy pracovní dobu fiktivně rozvrhnout? Jak se mělo v takovém případě správně postupovat? A co může zaměstnanec dělat nyní? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, známá mě požádala o radu, až mě…

Dobrý den, známá mě požádala o radu, až mě dopletla. Jedná se nám znovu o upřesnění Vaší odpověďi ze dne 24.9.2012 diskrétně, na náš dotaz. Tedy jak se posuzuje doba rodičovské dovolené ( dále RD ) pro zápočtový list zaměstnance a dále pro potvrzení pro úřad práce na nárok na podporu v nezaměstnanosti? Zaměstnankyně nastoupila do prac. poměru 05.01. 2009 a po druhé PPM se nám po RD vrací den po dovršení 3 let dítěte, toho 15.2. 2013 ( již jsem si dala do pc *). Víme, že tímto dnem ( z důvodu jejího přestěhování ) po jeho odpracování z její strany bude žádáno o ukon. prac. poměr, dohodou. A zaměstnavatel na její návrh ukončení přistoupí . Problém je, že nevíme zda doba RD ( což spadá právě do doby 2 let před skočením tohoto pp ) patří do doby pro nárok na podporu pod pracákem či ne? Z důvodu trvání zaměstnání bude určitě: Zaměstnání trvalo od 05.01. 2009 do 15.02. 2013. Ale zda uvést do potvrzení pro pracák i tu dobu rodičáku ( kde určitě skončí, nové zaměstnání nemá ) právě ty 2 roky, co je zajímají pro nárok či zamítnutí podpory? Počítač mi vyplnil v potvrzení pro úřad práce že zaměstnání trvalo *od 05.1. 2009 do 15.2. 2013* a dále že tato doba´od – do ( * ) byla dobou důchodového pojištění dle § 11 (1) a (2) zákona č.155/1995 Sb. o důchod.pojištění ( když jsem zadala dle doby zaměstnání i dle ELDP i když u něj vím, že se doba RD vyznačí X jak měsíce či rok doby RD v ELDP. Z důvodu, že krom toho jednoho dne co bude v práci nemá v předešlém čtvrtletí ani 21 dní odpracováno, půjdeme na pravděpodobný výdělek pro uvedení do potvrzení na podporu i pro ZL. Děkujeme předem za upřesnění, řešíme to poprvé. J.P. a A.A


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka vysoké školy a ráda…

Dobrý den, jsem studentka vysoké školy a ráda bych se zeptala, zda mohu pracovat během studia na zkrácený úvazek (popř. na plný úvazek)u firmy aniž bych přišla o výživné od mého otce. Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověď. Jak se postupuje při…

Dobrý den, prosím o odpověď. Jak se postupuje při odškodnění pracovního úrazu zaměstnance, které vyplatí pojišťovna. Zaměstnanec má povoleno oddlužení. Jak se z odškodnění (jednorázové) vypočítá výše splátky-splátek, které je nutno odvést na účet majetkové podstaty insolvenčního správce? Děkuji za odpověď. Hezký den. MZ


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den V současné době jsem na rodičovské…

Dobrý den V současné době jsem na rodičovské dovolené.A pobírám kromě rodičovského příspěvku také příspěvek na bydlení.Ze zaměstnání žádné příjmy nemám.V současné době mě chce zaměstnavatel vyplatit částku 5000 kč jako bonus za věrnost,za odpacované roky.Velice by mě to zkomplikovalo situaci.Protože bych příjem musel nahlásit na úřadech.O toto částku by mě dali méně peněz,takže bych si finančně nijak nepomohl,akorát by se rozpoutala neuvěřitelná papírová válka.Proto bych se rád zeptal,když se výdělek do 6000 kč za rok nemusí danit.Bere se vůbec částka ze zaměstnání 5000 hrubého za rok jako příjem?Pokud ne,není co řešit.Pokud ano,rád bych vás zeptal jakým způsobem by bylo pro mě nejlepší situaci vyřešit.Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji jako OSVČ na ŽL(vedeno jako…

Dobrý den, pracuji jako OSVČ na ŽL(vedeno jako hlavní činnost)-roční příjem cca 120.000, výdaje 60%paušálem,měsíční zálohy na SP a ZP v minimální výši. Současně práce na dvě DPP-u jedné smlouvy příjem nad 5.000Kč/měsíc,u druhé cca 4.200Kč/měsíc.Vzhledem k nemožnosti si v daň.přiznání za r.2013 uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované děti,bych se ráda zeptala: Je možné si u druhé DPP(tedy u té do 5.000Kč),kde budu podepisovat prohlášení k dani za rok 2013,uplatňovat daňové zvýhodnění na děti,ato zřejmě formou daňového bonusu? Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 1.12.2012 jsem u jedné firmy…

Dobrý den, dne 1.12.2012 jsem u jedné firmy podepsal pracovní smlouvu, kde mám 3 měsíce zkušební dobu a pod. Firma nařídila pracovat do 19.12. včetně a pak až 2.1.2013. Když jsem si před týdnem vyzvedl výplatní pásku, tak tam byla výplata za toto období a 5 dní neplacené volno. Chci se zeptat, zda-li když firma nařídí, že se do práce nemůže, tak jestli toto při hlav.prac.poměru musí proplatit? Firma mi také opomněla odečíst poplatek na poplatníka cca 2.0?0,- Kč, na což jsem upozornil a nyní mi poslali na účet doplatek pouze 1675,- Kč? A poslední dotaz je, jestli když nyní ve zkušební době nastoupím na neschopenku, tak má firma povinnost mi platit ji a od jakého dne do kterého a v jaké výši (z čeho se počítá) a od kdy platí stát (v jaké výši a do max. kdy)? Velmi děkuji a jsem s pozdravem Pavel V.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím, pokud bylo schváleno oddlužení…

Dobrý den, prosím, pokud bylo schváleno oddlužení manželům, kteří mají děti a oběma se provádějí srážky z platu, tak se každému z těch manželů zvyšuje nezabavitelná částka o 1/4 na každé dítě a na druhého manžela? Nebo jen jednomu manželu? Moc děkuji za odpověď. Mirka


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den V Novém roce mi běží dvouměsíční…

Dobrý den V Novém roce mi běží dvouměsíční výpověď, tj. k poslednímu únoru. Bylo mi sděleno, že mám nárok na 3 dny dovolené, já mám za to, že nárok je na 3,5 dne dovolené. Měla bych pracovat cca do poloviny února, následně si budu vybírat starou dovolenou z roku 2012, která činí 6,5 dne dovolené, v lednu mám jednu pracovní sobotu od 9-12.00 a v únoru také jednu. Ke kterému datu bych měla správně končit, pokud chce zaměstnavatel, abych si do konce února vybrala starou i nově vzniklou dovolenou? .. U nově vzniklé dovolené se jedná o 3 enbo o 3,5 nároku? .... Děkuji předem za brzkou odpověď. Lenka P


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěla jsem se zeptat, jestli i v…

Dobrý den chtěla jsem se zeptat, jestli i v tomto roce bude na Vašich stránkách kalkulačka na cestovní náhrady 2013. V loňském roce mi hodně pomohla, díky za ni :o)). Hezký den Schovánková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda nám zaměstnavatel může nařídit čerpání staré dovolené (není to protiprávní?). Dnes zaměstnavatel přišel s tím, že si všichni musíme vybrat nevybranou dovolenou za rok 2012 do konce února 2013. Zároveň nám zakázal brát si dovolenou v době od 21.8. do konce listopadu. Mám ještě 10 dní staré dovolené, se kterou jsem počítala na září (na svatbu a dokončení školy), ale z důvodu nucené dovolená a vybrání letošní dovolené do konce června 2013 (kvůli studiu) mi na září žádná dovolená nezbude. Předem děkuji za odpověď Marci


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nevím si rady s ELDP. Zaměstnanec…

Dobrý den, nevím si rady s ELDP. Zaměstnanec skončil ve firmě 31.10.2012, od 5.11.2012 - 31.12.2012 měl neschopenku. ELDP bude mít dva řádky? Co bude v tom druhém? Díky Kadlecová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dělám poslední…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, dělám poslední ročník SŠ končící maturitou, je mi 20 let, jsem těhotná a termín porodu mi vychází koncem března-začátkem dubna, ve škole s tím není problém takže plánuji letos pokud se zadaří odmaturovat již s miminkem. Chtěla jsem se zeptat, na jaký finanční příspěvek mám nárok, nebo mateřskou atd.? Přítel bude zapsán v rodném listě dítěte, svatba neproběhla. A také jsem se chtěla optat, zda je možná varianta o které jsem slyšela, že se otec zapíše na mateřskou alespoň na měsíc a já až od druhého měsíce a prý budu mít tím pádem možnost mít mateřskou na 3 roky, je to pravda?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentkou vysoké školy, chtěla…

Dobrý den, jsem studentkou vysoké školy, chtěla bych si nechat přepsat trvalé bydliště k babičce, která je sama, má dům ve svém vlastnictví a její důchod činí něco okolo 8000,- Kč + 1200,- pobírá vdovský důchod. Myslíte si, že bychom měly nárok na příspěvek na bydlení, čí já na sociální příspěvek? Pobírám alimenty od obou rodičů(celkem 4500,- Kč). Trvalé bydliště mám zatím u matky, ale pokud bych mohla mít nárok na jeden ze dvou uvedených příspěvků, tak bych si trvalé bydliště změnila. Děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,jednou byl již můj dotaz zodpovězen,…

Dobrý den,jednou byl již můj dotaz zodpovězen, ale mám pochybnosti, jestli jsem se dobře vyjádřila a jestli chápu odpověď správně. Přeposílám tedy znovu svůj dotaz s odpovědí:Dotaz: Dobrý den, pracuji jako knihovnice. Na pracovišti jsem 2 kolegyně a v případě, že jedna vypadne (dovolená, nemoc apod.)druhá musí zajišťovat provoz a tedy pracovat přesčas. Za přesčasy si vybíráme náhradní volno, ale nijak se nám nezvyšuje plat. Zajímalo by mě, jestli podle současného znění Zákoníku práce máme nárok na poměrné zvýšení platu za přesčasové hodiny v příslušném měsíci a zda při čerpání náhradního volna je toto volno neplacené nebo za něj náleží normální plat. Děkuji V. Odpověď: Dobrý den, pokud si za přesčas vybíráte volno, tak k žádnému navýšení platu nedochází. Za dobu náhradního volna Vám náleží plat, stejně jako když jste v práci. Měsíční plat Vám nijak krácen není, ale vlastně jste den doma. ---- Znamená to tedy, že když můj úvazek je cca 170 hodin za měsíc, ale odpracuji třeba 180 hodin, dostanu zaplaceno jen 170 hodin, protože si vybírám 10 hod. náhradní volno? Já chápu ZP tak, že dostanu zaplaceno 180 hodin a k tomu si vyberu náhr. volno. Můžete mi tedy, prosím, ještě jednou napsat, jak to tedy je? Děkuji a zdravím V.