FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych vědět, zda v s.r.o. může…

Dobrý den,chtěla bych vědět, zda v s.r.o. může být zaměstnanec jmenován do funkce (pokud ano, tak v jakém případě) nebo to musí být řešeno dodatkem k pracovní smlouvě. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme spol. s r.o. a zaměstnáváme…

Dobrý den, jsme spol. s r.o. a zaměstnáváme prodavačky v obchodních centrech, kde je pracovní doba od 9-21 hod., sedm dnů v týdnu.Mají nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobu, pracují nejvíce 12 hod.denně, ale i 4 hod.,7 hod.,pak mají třeba dva dny volno.Zkrátka,aby měsíčně odpracovaly fond pracovní doby.Většinou mají i pár hodin práce přesčas.Porušujeme nějak zákoník práce,když nesledujeme konto pracovní doby po delší období max. 26 týdnů, ale snažíme se naplánovat směny, aby měly odpracován měsíční fond pracovní doby?Musí se práce přesčas vyplácet i s příplatkem 25% průměrné mzdy?Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobry den.6.2.09 mi byl priznan PID a 14.10.09 mi…

Dobry den.6.2.09 mi byl priznan PID a 14.10.09 mi byl odebran.Jelikoz uz nejsem plne ani castecne invalidni,tak jsem se 15.10.09 byla ragistrovat na UP.Posledni vyplata PID mi prisla 14.9.09.Na urade mi bylo zdeleno ze narok na podporu mam,ale ze ji muzu ocekavat az nekdy v listopadu,ze to trva trochu dele nez se to vyridi.Ted uz je to vice jak mesic co jsem dostala posledni vyplatu a tenhle mesic nemam ani na najem.Da se to nejak resit?A nebo mam smulu a muzu jen cekat na ten listopad.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manžel je řidič kamionu a je…

Dobrý den, manžel je řidič kamionu a je odměňován podle počtu ujetých km. Za měsíc srpen měl HM 10.973, za měsíc září 12.811. Za září dostal nižší výplatu než za měsíc srpen. Co může dělat, aby mu vyplatil mzdu správně? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Můj plat je…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Můj plat je 14000 + 2000 osobní ohodnocení. Na výplatním pasku ikdyz mi jednatel podepíše plné osobní ohodnocení(2000kč), tak pokud jsem tomto měsíci měla dovolenou 2 dny, tak toto osobní ohodnocení se mi zmenší o ty dva dny. když jsem se plata na účtarně, tak mi bylo sděleno, že ano(u nás se děla s programem Premier - nevim jestli to nema na to vliv), ale toto se mi nelibi. Sám jednatel přece ví, že jsem mela dovolenou,ale i tak mi da v plne vyši 2000kč, jak je teda mozne že se to na výplatní pasce nižší. je to tak vůbec správně, není to nezákonné???Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak vyplnim ELDP,pokud zaměstnanec od…

Dobrý den, jak vyplnim ELDP,pokud zaměstnanec od 1.1.2009 - 30.9.2009 a tímto dnem také skončil PP,ale v měsíci září mu byl zúčtován příjem za nevybranou dovolenou.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,nevím zda jsem zvolil dobrou poradnu…

Dobrý den,nevím zda jsem zvolil dobrou poradnu,ale i tak se optám.Letos na začátku března jsem měl úraz (zlomeninu nohy) jsem OSVČ.Jsem nemocensky pojištěný a měl jsem 4,5 měsíce napsanou neschopenku.Po nástupu do práce jsem si myslel,že to bude jako dřív.Ovšem noha je stále oteklá,bolí a já stále kulhám,nyní jsem odeslán k ortopedovi.Již nemůžu vykonávat všechny činnosti jako před úrazem.Nyní si ovšem nevím rady,podpůrčí doba při marodění je prý 1/2 roku a já již cca 4,5 měsíce marodil.Co bude dál,když půjdu opět na neschopenku a podp.doba dosáhne délky 1/2 roku? Jaký je v tomto případě postup a jaké mám vlastně možnosti.Děkuji a jsem s pozdravem.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý Den,Náš zaměstnanec má nařízené soudní…

Dobrý Den,Náš zaměstnanec má nařízené soudní srážky ze mzdy,chtěla bych se zeptat ,kdyby jsme mu dali Finanční odměnu za vykonání Vedoucí pozice,je povinné steto částky srážet mzdu a odvádět sociální a zdravotní pojištění?dĚKUJI ZA RYCHLOU ODPOVĚD,Aneta


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jaký je správný výpočet průměrného…

Dobrý den. Jaký je správný výpočet průměrného výdělku pro úřad prace.Zaměstnanec č.1,hrubá mzda 26673,- čistý příjem červenec 20438,-odpracované hodiny za měsíc 210,5h+8h dovolená+8h svátek,+8h pohřeb=24h náhrady,srpen hrubá mzda 33200,-čistý příjem 24943,-odpracované hodiny 278h za měsíc,září hrubá mzda 29231,-čistámzda22204,-odpracováné h.126,5h.,dovolená 88h,svátek 16h,proplacená dovolená 24h.průměrná hodinová mzda za čtvrdletí=118,40,pracuje v zemědělství,kde má povinnost odpracovat 40h/tyden a podle potřeby i více takže skutečná průměrná týdení pracovní doba je 47,15h za skutečně odpracované hodiny ,bez náhrad. Vzorec pro výpočet: PHMV=PHVx/4,348xTPD/=118,40x/4,348x47,15/=118,40x205=24 272,- zaměstnanecč.2 má za stejné čtvrdletní období hrubí příjem 89 200,.Kč za skutěčne odpracované hodiny 528h ,průměrna mzda za stejné období 168,9Kč/h,Odvody na sociální mají stejné,na podporu v nezaměstnanosti.Ruční výpočet pro úřad práce podle vzorce mi vychází pro oba stejně,ale počítač mi tiskne potvrzení v případě zaměstnance č. 1průměrný HMV=20767,-,U ZAMĚSTNANCE Č.2průměrný MHV 29733,-.Vycházím z § 356.Je mozné aby při stejnem odvodu na soc.zdrav.poj. včetně na podp.v nezaměstnanosti,mají jiné potvrzení pro výpočet podpory.Jak je to spráně? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Lichtenštejnská a.s. zaměstná pracovníka (Čech,…

Lichtenštejnská a.s. zaměstná pracovníka (Čech, 40 let) s trvalým bydlištěm v ČR. Výkon práce bude v dceřinné společnosti lichtenštenjnské matky na území ČR. Jaké daňové konsekvence z toho vyplývají pro takového zaměstnance? Kde a kdo odvádí sociální a zdravotní pojištění? Daň ze mzdy zaměstnance se platí v Lichtenštensku? Starobní důchod bude vyplácen v Čechách? atd. Jiří Máchal



odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den, zaměstnankyně si bohužel nepožádala o čerpání zůstatku dovolené na zotavenou ihned po skončení mateřské dovolené. Může čerpat nevybranou dovolenou zároveň s rodičovskou dovolenou nebo nyní musí počkat a vyčerpat jí až po skončení RD? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, po školní rok 1.9. – 30.6. pracuji na…

Dobrý den, po školní rok 1.9. – 30.6. pracuji na „Dohodu o provedení práce“ jako externí učitel přičemž sám stále jako student navštěvuji střední školu, je mi devatenáct let. Na tento rok podepíši dvě dohody, jednu od 1.9. do 30.12. a druhou od 1.1 do 30.6. První, dle počtu hodin byla sepsána na 5300Kč a druhá na 10000Kč, obě jsou zdaněny daní z příjmu. Prohlášení k dani jsem u zaměstnavatele nepodepisoval. Během prázdnin, jsem byl na brigádě, taky na Dohodu o provedení práce. Zde jsem Prohlášení k dani podepisoval a konečný výdělek 8500Kč nebyl vůbec zdaněn. Žádné další stále přijmi nemám. Je možné nějakým způsobem žádat po prvním zaměstnavateli prohlášení? Jaké slevy v mém případě mohu žádat, i kdyby mělo jít o ušetření pár korun? Děkuji s pozdravem Michal H.


odpovídal(a): Redakce

Dobry vecer, Chci se zeptat jestli musim platit…

Dobry vecer, Chci se zeptat jestli musim platit odvody kdyz jsem na RD jako zamnestnanec a chci zacit podnikat(stanu se Jednatelem v moji s.r.o) Co musim platit? Nemuzu stratit praci kdyz budu jednatelem v moji s.r.o?


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den,k 30.12.2009 jsem zažádala o ukončení služ.poměru u Policie ČR a vzhledem k pracovní vytíženosti jsem ještě nečerpala dovolenou. Může mi ji nadřízený nařídit?Popř.kolik dní a za jakých podmínek se proplácí? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnankyně, která má měsíčně odpočet na dítě…

Zaměstnankyně, která má měsíčně odpočet na dítě 890,-. Její ccera má 23 roků. Ukončila v červnu Vysokou školu bakaláře. V září nastoupila na jinou Vysokou na magisterský studijní program jako formu kombinovaného studia. Od srpna je současně přihlášena na Úřadu práci, ale zatím nedostala podporu. Tu dostané prý až v říjnu. Má zaměstnankyně nárok na slevu na dítě 890,-?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně návštěvy…

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně návštěvy lékaře zaměstnanců v pracovní době. Zda je možné do pracovního řádu zanést, že doba pro návštěvu lékaře za kterou náleží náhrada mzdy je např.2 hodiny pro návštěvu lékaře v místě pracoviště a 4 hodiny pro návštěvu lékaře mimo místo pracoviště? S takovýmto pracovním řádem jsem se u některých zaměstnavatelů setkala a zajímalo by mě zda je toto opravdu možné? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Pokud budu čerpat dovolenou náleží mi za tuto dobu, co nebudu v práci mzda v plné výši? Děkuji za odpověď. Nashledanou.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dne 14.9.2009 jsem nastoupila zpět do zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené po dvou letech. Ráda bych se zeptala na kolik dní dovolené na zotavenou mám nárok v letošním roce. Když jsem v roce 2007 v srpnu plynule přešla z první rodičovské dovolené na mateřskou dovelenou, zaměstnavatel mi za tento rok proplatil celou dovolenou tj. 25 dní. Mám tedy letos podobný nárok nebo se mi dovolená krátí podle počtu odpracovaných dní?


odpovídal(a): Redakce

Ke srážkám ze mzdy: organizace má výpl.termín 15…

Ke srážkám ze mzdy: organizace má výpl.termín 15 tého. Do kdy mám čekat na případné exekuce než zpracuji výplaty. Zpracování zabere také nějaký čas a 15.tého by měli už mít zaměstnanci výplatu a já musím také stihnout poslat odvody. A ještě jak rozeznám, zda je to přednostní a nebo nepřednostní pohledávka - není to v příkazu evedeno. Děkuji Eva V.


odpovídal(a): Redakce

Zapomněla jsem napsat, že jsem v ČID, a zdravotní…

Zapomněla jsem napsat, že jsem v ČID, a zdravotní za mě platí stát. Děkuji