FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,dovoluji si Vás touto cestou požádat o…

Dobrý den,dovoluji si Vás touto cestou požádat o pomoc.Jsem majitel spol.s r.o. a zároveň i jediným jednatelem,z funkce jednatele NEMÁM žádný příjem.Mám pouze řádnou pracovní smlouvu jako stavbyvedoucí.Nyní je firma v situaci,že od prosince nebudeme mít práci,až v březnu.Mohu se zaevidovat na úřad práce,když jsem jednatel společnosti??Nikdy jsem na ÚP nebyl a nevím,zda to v mém případě vůbec jde.Děkuji a jsem s pozdravem Málek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, byl jsem účastníkem školení JSDH v…

Dobrý den, byl jsem účastníkem školení JSDH v zaměstnání jsem byl uvolněn bez náhrady mzdy, tuto mi bude refundovat přímo obec ,refundace se údajně vypočitává z průměrné hrubé mzdy v národním hospodářství zajímalo by mě kde se dá tato mzda zjistit a jak se postupuje při jejím výpočtu. děkuji za odpověď Nikel



odpovídal(a): Redakce

Studijní volno

Dobrý den, dálkově studuji vysokou školu, a v prosinci mě čekají státnice, proto jsem se chtěla zeptat, zda mám nárok na nějaké placené volno od zaměstnavatele nebo ne?Děkuji za odpověď Petra Šitinová


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Ráda bych se zeptala na kolik dní dovolené mám v roce 2009 nárok. Dne 3.8.2009 jsem nastoupila zpět do zaměstnání po ukončení rodičovské dovolené (pracovní poměr od r.1999). Naše paní mzdová trvá na tom, že nárok na dovolenou je pouze 6,5 dne, stejně jako pro nově přijatého zaměstnance.V naší firmě je běžných 20 dní dovolené. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Výpočet mzdy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na správnost výpočtu čisté mzdy. Celkem pracovních dní 22, čerpaná dovolená v měsíci 5 dní, průměrný výdělek 92,30. Základní složky mzdy 6546, náhrady mzdy 3692,-, dovolená 3692,- príplatky ke mzdě 286,-. Benefit za služební automobil pro osobní účely 3636,-. Čistá mzda 9965,-. Je to vpořádku? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v měsíci září do firmy nastoupila…

Dobrý den, v měsíci září do firmy nastoupila zaměstnankyně, která zde již tento rok do konce března pracovala. Poskytla jsem jí slevu na dani 2070 Kč, ale později jsem zjistila, že mezitím, co byla na ÚP si prohlášení podepsala jinde, kde má DPP. Dá se to ještě nějak napravit? Doodvést to tento měsíc? Příjem byl vyšší než 10000 Kč. Daň činila 2595 Kč, odvedeno bylo 525 Kč. Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v říjnu jsem navštívila se synem…

Dobrý den, v říjnu jsem navštívila se synem Pedagogicko-psychologickou poradnu. Mám nárok na propustku s náhradou mzdy? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz k podpurčí době pro výplatu…

Dobrý den, mám dotaz k podpurčí době pro výplatu ND.Mám zaměstnankyni,která utrpěla dne 21.4.08 pracovní úraz, PD pro výplatu ND jí skončila dne 20.4.09, po té byla PD prodloužena do 20.7.09. Zaměstnankyni po skončení ND nastoupila do zaměstnání.Od 16.10.09 je zaměstnankyni opět v pracovní neschopnosti v souvislosti s pracovní úrazem viz. výše. Domnívám se dobře, že nemá nárok na vyplacení náhrady mzdy za prvních 14 dní DPN a následné od 15. dne DPN na nemocenské dávky a jakým způsobem se bude krátit nárok na ŘD?Děkuji.Lenka


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, vznikne nárok na dovolenou za rok 2009 zaměstnankyni, která v tomto roce do března byla na rodičovské dovolené, poté čerpala 28 týdnů PPM s druhým dítětem a od října je opět na rodičovské dovolené? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,v lednu 2010 mi končí tříletá RD,tudíž…

Dobrý den,v lednu 2010 mi končí tříletá RD,tudíž bych měla nastoupit do práce.K nynějšímu zaměstnavateli však již nastoupit nehodlám.Jestli má pozice stále existuje,nevím.Lze "předstírat" zájem o nástup po RD a vyčkávat, co zaměstnavatel navrhne? Pokud má pozice asistentky bude obsazená či zrušená a on mi nabídne třeba práci v účtárně,mohu odmítnout a získat odstupné?



odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenu

Dobrý den jsem na rodičovské dovolené do 19.9.2009. Před mateřskou dovolenou jsem pracovala na 100 % úvazek a od 20.9.2009 na 50 % úvazek. Dovolená za rok 2009 se mi krátí o 5/12. Celkem mám nárok 14,5 dne. Nevím zda bude čerpána dovolená po 8 hodinách či po 4 hodinách když je to nárok za celý rok. Nebo se to musí vydělit 12 a za měsíc 10,11,12 čerpat po 4 a ostatní po 8 hod. Děkuji za odpověd Zelinková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jen bych se chtěla zeptat:pracovník…

Dobrý den, jen bych se chtěla zeptat:pracovník ukončil prac. poměr 30.9.2009,náleží mu odstupné za 3 měsíce, dohodli jsem se, že mu jej vyplatíme po dobu 3 měsíců.1/3 tedy dostal v záříjové výplatě, nyní dostane v říjnu druhou 1/3, a pak v listopadě třetí 1/3.Odstupné podléhá dani,//SP a ZP ne neplatí/, zda na dani může uplatnit slevu na poplatníka 2 070 Kč?Nebo se zdaní odstupné 15%, bez uplatnění slevy?Děkuji. Králová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala na téma…

Dobrý den, ráda bych se zeptala na téma rodičovské dovolené. Jsem zaměstnána ve státní správě s hrubou mzdou cca 18.500,- Kč. Dle zákona o nemoc. pojištění na rok 2009 bych měla nárok na PPM ve výši 426X30 a tudíž i nárok na dvouletou rodičovskou dovolenou ve zvýšené výměře 11.400,- Kč. Dle změny na základě zákona č. 362/2009 Sb. mi vychází PPM ve výši 330 X 30, a tudíž již po skončení mateřské bych neměla mít nárok na dvouletou rodičovskou ve zvýšené výši, neboť již nedosahuji denní PPM ve výši 380, jak požaduje zákon o st. sociální podpoře? Ráda bych se ujistila, neboť mě tato změna docela zmátla. Děkuji......


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, odevzdává se na sociálku při odchodu…

Dobrý den, odevzdává se na sociálku při odchodu zaměstnance ze společnosti spolu s odhláškou i zápočtový list? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám krome jiného dva malé pracovní…

Dobrý den, mám krome jiného dva malé pracovní pomery (nikoliv dohody) s pracovním úvazkem 0,1 a v obou připadech činí měsíční hrubá mzda 1500 Kč. Jedná se tedy o zaměstnání tzv. malého rozsahu. PRvní zaměstnavatel za mě odvádí zdravotní pojištění 13,5% ze skutečného výdělku (dostal od hl. zaměstnavatele potvrzení o minimálním odvodu na ZP) a srážkovou daň. Druhý zaměstnavatel toto potvrzení dostal také, ale odvádí pouze srážkovou daň, tedy ZP a SP neodvádí. Oba zaměstnavatelé jsou velké veřejné instituce, ta, která neodvádí ZP, je VŠ, na které studuji, takže se velmi pravděpodobně nejedná o nějakou snahu krátit odvody na ZP. Co jsem se dočetl, ZP se u zaměstnání malého rozsahu s výdělkem do 2000 neodvádí pouze v případě, že je vykonáváno na základě Dohody o pracovní činnosti, což zde splněno není. Lze tedy ještě nějak jinak vysvětlit, proč v jednom z těchto dvou případů není ZP odváděno - např. nějaká výjimka pro VŠ, pokud zaměstnávají svého studenta?? Děkuji Za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně odstupného. Jsem na…

Dobrý den, mám dotaz ohledně odstupného. Jsem na rodičovské dovolené, mám ji na 2 roky. Měla bych se vrátit do práce 08/2010. Prac. smlouvu mám jako pracovnice přepážky a chtěli by mě po skončení RD přeřadit na pozici obchodního poradce, kde je úplně jiný systém odměňování.Pracovní náplň zůstává, jen je mzda více závislá na provizích, a administrativní úkony jsou dělané téměř zdarma.Podepisuje se i jiný platový výměr. Mám prac. smlouvu na dobu neurčitou. Pokud nesouhlasím s přeřazením, mám nárok na odstupné. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Pedagogický pracovník si rozvrhl procovní dobu…

Pedagogický pracovník si rozvrhl procovní dobu tak, že má přestávku v práci 3 hodiny. Považuje se to za dělenou směnu a má tím pádem nárok na příplatek za dělenou směnu? Děkuji za odpověď Hiršová Eva


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,dovoluji si Vás požádat o radu v…

Dobrý den,dovoluji si Vás požádat o radu v následující situaci.Jsem státním zaměstnancem (pracuji jako hasič).Ze zákona o nemocenském pojištění §39 odst.5 jsem ze dozvěděl,že nemám nárok na čerpání OČR,jeliko spadám do kategorie příslušník.Poradíte mi,jak řešit situaci v tomto případě,když manželka nastoupí do porodnice a já budu muset zůstat doma s naším provorozeným dítětem.Znamená to,že nemám nárok na peníze,ale jako omluvenku do práce lze vystavení ošetřovného použít.Děkuji za radu a jsem s pozdravem.Harrach


odpovídal(a): Redakce

zaměstnavateli jsem nahlásila rodičovskou…

zaměstnavateli jsem nahlásila rodičovskou dovolenou v délce trvání 3 roky, ale nakonec jsem se rozhodla u OSSZ pro dvou letou RD, musí mě zaměstnavatel přijmout po skončení 2 -leté RD?Zatím jsem to zam. nehlásila. Také jsem se dověděla, že nás přepážkové pracovnice převedli na OZ, kde je stejné prac.místo,prac.náplň, ale je tam úplně jiný systém odměňování a nemáme již jistý stálý plat je to závislé na provizích za sjednané smlouvy na přepážce. Administrativu vykonáváme jen za min. příplatek.S převedením nechci souhlasit,mám nárok na odstupné, když nepřistoupím na novou prac. smlouvu.?( Prac. smlouva je nová s uvedením, že budu jako OZ, ne pracovník přepážky.) julie


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,budu vyplácet zahraniční stravné a…

Dobrý den,budu vyplácet zahraniční stravné a chtěla bych poprosit o překontrolování mého výpočtu: 11.10.odjezd z ČR 17:00 na hranicích Rozvadov v 23.30 (tj.6,5 hodiny + 0,5 v Něm.=72,- ) 12.10.cesta přes Německo do Nizozemí tj. 45 EUR (stejná sazba pro obě země) 13.10.-14.10. - jen v Nizozemí 2x 45 EUR 15.10. cesta zpět přes Německo jt.45 EUR 16.10. na hranicích ČR v 00:05, návrat na místo v 6:00 (tj. 5:55 hodin = 72,-) Součet 4x45 EUR=180x25,50(dnešní valuta nákup)+72+72=4734,- vyplatím stravné v této výši Velmi Vás prosím o překontrolování mého výpočtu. Zahraniční stravné vyúčtovávám poprvé. Děkuji Levinská