FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Prosím, započítává se pro krácení dovolené z…

Prosím, započítává se pro krácení dovolené z důvodu nemoci i svátek? Máme měsíční mzdu, ale svátky jsou propláceny průměrem. Slyšela jsem více názorů, není mi jasné, jak je to správně. Prosím poradíte? Děkuji A.K.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Manžel pracuje v jedné firmě od 1.11. dosud. Má nárok na dovolenou? Zaměstnavatel mu chce dát neplacené volno a podle něj by si měl zaplatit zdravotní a sociální pojištění. Za docházku dostávají příplatek,ale jelikož má dostat neplacené volno, nemá na něj nárok.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu. Pracovní poměr od 1.12…

Dobrý den,prosím o radu. Pracovní poměr od 1.12.2004, od 29.10.08 jsem čerpala mateřskou dovolenou, od 13.5.09 pobírám rodičovský příspěvek v dvouleté variantě (dítě nar. 12.12.08.)Zaměstnavatel končí činnost-rozvázání PP dohodou s odstupným k 31.12.09.Mám se od 1.1.2010 registrovat na ÚP (podpora je vyplácena souběžně s rod.příspěvkem?) nebo až od 13.12.2010 (kdy přestanu pobírat rod.příspěvek). Ovlivní to nějakým způsobem výši podpory v nezaměstnanosti, kterou budu dostávat?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Srážka ze mzdy: Dobrý den, jsem dlužník v…

Srážka ze mzdy: Dobrý den, jsem dlužník v insolvenčním řízení a mám schválené oddlužení formou splátkového kalendáře. Jsem ženatý a děti mám již dospělé a samostatné, tedy jedna vyživovací povinnost. Mám dva plátce mzdy. Čistý příjem od plátce mzdy „A“ činí cca 6.500,- Kč/m a od plátce mzdy „B“ činí cca 12.000,- Kč/m. Soud ve svém usnesení určil povinnost každému plátci mzdy, aby každý prováděl ze mzdy, platu nebo jiného příjmu dlužníka zákonné srážky ve stejném rozsahu, v jakém z nich mohou být při výkonu rozhodnutí nebo při exekuci uspokojeny přednostní pohledávky, a aby takto sražené částky nevyplácel dlužníku, ale vyplácel je insolvenčnímu správci. Dále podle § 298 odst. 1 o.s.ř. soud určil každému plátci mzdy dlužníka, že nemá dlužníku srážet 50 % základní částky (§ 278 o.s.ř.). Rád bych měl kontrolu nad tím, zda mi plátce mzdy sráží správným způsobem. Umím si poradit s výpočtem srážky mzdy ze součtu obou čistých mezd, tj. cca 18.500,- Kč/m. V takovém případě by mi zůstalo jako nezabavitelná část mzdy 8.085,- Kč/m a ostatní by se odvedlo správci. Neumím však pracovat s výše uvedeným zadáním vyplývající z usnesení soudu. Sdělte mi prosím správný postup, když každý zaměstnavatel provádí srážky individuálně s oním 50% omezením a kolik mi vlastně zůstane, víc nebo míň? Děkuji Vojtěch.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den Chtěl bych se zeptat,jsem zaměstnaný…

Dobrý den Chtěl bych se zeptat,jsem zaměstnaný u Brněnské firmy,v pracovní smlouvě mám uvedeno místo pracoviště Brno ale moje místo výkonu práce je v Krnově.Do Brna dojíždím vždy jen na jeden den v týdnu,mám v takovém případě nárok na diety a v jáké výši?Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

dobrý den. jak se počítá nárok na dovolenou u zaměstnance na zkrácený pracovní úvazek 6 hodin denně/5dní v týdnu.děkuji


odpovídal(a): Redakce

Vážená paní Sedláčková, prosím o potvrzení, zda…

Vážená paní Sedláčková, prosím o potvrzení, zda správně rozumím podmínkám pro roční zúčtování daně. Př. a/ Zaměstnanec nastoupí 10.01.2009 do zaměstnání a je celý rok zaměstnán, pouze od 01.01.2009 do 09.01.2009 je OSVČ a příjem z podnikání činí 5.000 Kč. Dle mého názoru NELZE provést roční zúčtování. b/ Zaměstnanec je zaměstnán po celý rok a při zaměstnání je OSVČ a příjem nepřekročí 6.000 Kč. V tomto případě se domnívám, že LZE provést zúčtování. Děkuji Vám za odpověď a přeji krásné prožití Vánoc a mnoho úspěchů do nového roku.


odpovídal(a): Redakce

Náhrada mzdy za dovolenou

Dobrý den. Vracím se po půl roce mateřské dovolené do práce. Chtěla bych se zeptat, za jaké období se mně bude počítat náhrada mzdy za dovolenou. Jestli za poslední 3 měsíce mateřské, což by byla výrazně nižší částka nebo za 3 měsíce, kdy jsem byla v práci. Zkoumám, kdy by bylo pro mě nejvýhodnější z hlediska peněz si dovolenou vybrat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, mohu poprosit o info. Manželka nastoupila PPM od 26.6.2009 do 7.1.2010. Zbyla ji dovolená za rok 2009, tu je ted proplatí. Jak je to s nárokem dovolené za rok 2010. Slyšel jsem, že by možná mohla mít nárok i na dovolenou za rok 2010? Děkuji Vám, hezký den :-)


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, pracovní poměr jedné zaměstnankyně trval od 1.9. do 14.11.2009, byl ukončen výpovědí ve zkušební době z její strany.Má tato zamětnankyně nárok na proplacení poměrné části dovolené?Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Čerpání dovolené

Dobrý den, ještě mě zajímá, pokud si letošní dovolenou zhruba 5 dní nevyčerpám, do kdy jí musím příští rok vyčerpat, aby mi nepropadla? Je to do konce příštího roku? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, t.č. jsem na rodičovské dovolené do 2…

Dobrý den, t.č. jsem na rodičovské dovolené do 2 let dítěte (do září 2010). V HPP mám smlouvu na dobu neurčitou a během rodičovské dovolené si u téhož zaměstnavatele přivydělávám na DPČ. Na 1.PPM jsem nastoupila v červenci 2008, rodičovská od 4.2.2009 a DPČ vykonávám od 1.5.2009, nejdříve po dobu 3 měsíce a následně na základně další DPČ na dobu určitou do 31.12.2009. V červenci 2010 bych měla nastoupit na 2.PPM. Protože můj příjem z HPP byl nadprůměrný a z DPČ se jedná o pár tisíc, zajímalo by mne, zda se mi 2.PPM nebude počítat pouze z tohoto DPČ. Příp. kdy nejppzději musím spolupráci na DPČ ukončit, aby se mi 2.PPM počítala pouze z HPP. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nikde jsem nenasla odpoveď na otázku…

Dobrý den, nikde jsem nenasla odpoveď na otázku zda se od r. 2010 zvyšuje hranice rozhodného příjmu pro odměny jednatelů, která je nyní 5900. Jelikož se tato částka odvíjí ze všeobecného vyměřovacího základu za kal. rok, který o 2 roky předchází kal.roku a přep.koef. měl by se pro rok 2010 rozhodný příjem zvýšit na 6000 Kč ?? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Od r.1992 pracuji u stejného zaměstnavatele na 8…

Od r.1992 pracuji u stejného zaměstnavatele na 8 hod.prac.dobu, s nárokem na dovolenou 25 dní v roce. K 31.3. 2010 bude moje prac.místo zaměstnavatelem zrušeno. Přijala jsem však nabídku zaměst.pokračovat od 1.11 09 v zaměstnání na dvojí 1/2 úvazek (4hod.) a na původním prac.místě do 31/03 2010 a novém pracovním místě s jin.prac.náplní na dobu neurčitou. U zaměstnavatele mám dvě prac.smlouvy na 1/2 úvazek,mzda mi byla rozdělena na polovinu. Pracovní poměr k témuž zaměstnavateli mi trvá nepřetržitě celý kalendářní rok.K 31.10 2009 jsem čerpala z důvodu úrazu (nepracovního) pouze 5 dnů dovolené,zůstatek je 20dnů. V listopadu jsem pak čerpala dalších 5 dnů.Zaměstnavatel mi proplatil každý den dovolené 4 hod.z původního místa a 4 hod.z nového.Bylo mi sděleno, že nečerpaná dovolená k 31/10 2009,která bude čerpána po tomto datu bude posuzována jako dovolená vzniklá při 4hod.prac.době/mzdě, přestože nárok na ni vznikl ještě v době, kdy jsem pracovala na původním místě na 8 hod.,tudíž se její proplácení snižuje na polovinu. Je tento postup správný ? myslím si, že dovolená vzniklá do 31/10 2009 resp.náhrada mzdy při jejím čerpání má být na původním pracovišti hrazena při mzdě za 8 hodin práce (rovněž tak zbývající dny). děkuji za odpověď / Vlasta


odpovídal(a): Redakce

Soukromý praktický lékař dostal na účet příspěvek…

Soukromý praktický lékař dostal na účet příspěvek pro sestry (stabilizace ošetřovatelské práce). Poraďte, prosím, jakým způsobem má být tento příspěvek vyplacen sestrám a zdaněn. Daní se jenom 15 % anebo se hradí i zdav. a soc. pojištění? Může být vyplacen i mimo výplatní termín? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den,jsem na mateřské dovolené,dítě má 4 roky v lednu 2010.V roce 2009 jsem chodila uklízet do firmy, kde mám pracovní poměr,nepracovala jsem celé měsíce, někdy 8,10,15 dnů.V lednu, únoru a březnu jsem nepracovala.K 30.10. Jsem dala výpověd,vlastně to bylo dohodou, takže jsem dostala 3 měsíce odtupného,od 1.11. jsem nastopila na nové místo.Mám z předešlého zaměstnání nárok na dovolenou , pokud ano na kolik dní?Počítají se odpracované dny, nebo jako MD?Děkuji.Nová.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může zaměstnavatel zkrátit pracovní…

Dobrý den, může zaměstnavatel zkrátit pracovní úvazek na polovinu fondu prac.doby na jeden měsíc, např. že je málo zakázek? Zaměstnaci podepsali,že souhlasí i s krácením mzdy na tento měsíc. Vzniká nějaká povinnost toto nahlásit na ÚP, OSSZ a zdrav.pojišťovnám? Děkuji za Vaši odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, kontolou jsem zjistila, že u…

Dobrý den, kontolou jsem zjistila, že u zaměstnankyně, v období, kdy končila PPM a vybírala si dovolenou za kalendářní rok o kterou požádala měla jeden den svátek, který se, ale neplatí jako svátek, ale připadá na něj normálně čerpání dovolené. Jenže počítač při výpočtu mi místo dovolené proplatil jeden den jako svátek a zbytek byl dovolená. Prosím o radu jak mám u této zaměstnankyně udělat opravu. Volala jsem na zdravotní pojišťovnu a tam mi řekli, že pro ně se nic nemění, že za ní pojištění stále platí stát. Mám za to, že by mě měla vrátit přeplatek za ten svátek a jak to bude s pojištěním sociálním a zdravotní.Děkuji za radu Dvořáková


odpovídal(a): Redakce

Krácení dovolené

Dobrý den,prosím o pomoc o kolik dní mám krátit pracovníkovi dovolenou, který je od 27.4.2009 do 30.11.2009 nemocen? Svátky se asi nepočítají, jen prac. dny,že? Takže od 27.4. do 21.9 je to 100 prac. dnů, to by bylo 1/12,říjen a listopad další dvě 1/12,je to tedy 3x 1/12=4,8 dne, zaok. 5 dnů dovolené z celk. počtu 20?Počátám to správně?děkuji Králová.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, měl bych dotaz na chování svého…

Dobrý den, měl bych dotaz na chování svého zaměstnavatele vůči mě. Dělám u firmy dva roky, pokaždé na dobu určitou 1 rok a letos jsem se ji rozhodl neprodloužit a ke konci roku skončit. Vedoucí to odemě ví tak od konce října, a chce abych mu v prosinci donesl písemné ukončení prac. poměru (výpověď). Jinak že mi nedá zápočtový list. Je to nutné když mi končí smlouva? Dále máme nějaké bonusy a když se dozvěděl o mém ukočení tak nic nedostávám. Máme za každý odpracovaný rok u firmy nárok na příspěvek 20 000kč na dovolenou, prý mám nárok až v únoru neboť je to můj nástupní měsíc do firmy, ale za minulý rok mi ten příspěvek o ten měsíc zkrátily, tak tomu nerozumím. Nejvíc mě ale mrzí že nám byly jako každý rok odsouhlaseny 13. platy, které měly být vyplaceny ve výplatě za říjen a já je jako jediný zaměstnanec nedostal, v pracovní smlouvě to mám samozřejmě nasané. Mám na ten plat vůbec nárok? Moc děkuji za odpověď