FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím Vás zaměstnavatel nemá…

Dobrý den,prosím Vás zaměstnavatel nemá momentálně pro zaměstnance práci.Obě strany se dohodly,že zaměstnanci budou doma na 60% příjmů.Musí mezi sebou uzavřít nějakou dohodu?Někde jsem slyšela,že to musí schválit příslušný úřad práce,je to pravda?Kam to musí zaměstnavatel ještě nahlásit?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím o radu, zda je možné uplatnit…

Dobrý den. Prosím o radu, zda je možné uplatnit daňové zvýhodnění na nezletilé dítě, když v současně době je nezvěstná a je celostátně hledaná. Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Prosím o info. Pracovník na DPČ - není malého…

Prosím o info. Pracovník na DPČ - není malého rozsahu, MV 3000Kč/měsíčně. Odpracoval ale jen 1/2měsíce, výdělek 1500Kč SW mi uporoznil, že při výdělku do 2000Kč, neodvádíme zdr.poj. - je to pravdivé ? soc.poj. bylo odvedeno Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám rodičovský…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám rodičovský příspěvěk na tři roky. Syn bude mít třetí narozeniny 6.2.2010. Znamená to, že dostanu peníze jen do 6.2.10 nebo za celý měsíc únor? Zajímá mě to ohledně dávání dítěte do školky. Zda ho můžu dát na prvních pět dní v únoru a potom už normálně každý den nebo musím využít pouze 5 dní v měsíci a počkat až do měsíce března?? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dle pracovní smlouvy jsem mylně zařazena o stupeň…

Dle pracovní smlouvy jsem mylně zařazena o stupeň platové třídy níže. Mohu žádat odůvodnění, případně zpětné dorovnání ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, nejsem si jistá jakým způsobem se…

Dobrý den, nejsem si jistá jakým způsobem se proplácí zaměstnancům studijní volno. Jedná se o učitele základní školy. Jestli náhradou platu nebo se pouze eviduje vyloučená doba a plat se vyplácí jako by byl zaměstnanec v práci. Moc děkuji za odpověď. Mašková D.


odpovídal(a): Redakce

Vážená paní Sedláčková, obracím se na Vás s tímto…

Vážená paní Sedláčková, obracím se na Vás s tímto dotazem: zaměstnanci v průběhu prosince 2009 skončila podpůrčí doba pracovního úrazu (vzniklého v roce 2008), k prodloužení podpůrčí doby nedošlo, takže přestáváme vyplácet nemocenské dávky. Zajímá mě však, zda i po ukončení výplaty nemocenských dávek má nárok na doplácení do průměrného výdělku Kooperativou. A dále se chci zeptat, zda je možné vyplatit odškodnění za úraz v průběhu této nemoci, nebo až po jejím ukončení. Děkuji Vám za odpovědi a přeji vše dobré v roce 2010.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli je možné…

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli je možné zpětně zaplatit nemocenské pojištění. Přítelkyně nemá nárok na mateřskou,že bych si o ni požádal já... děkuji za odpověď. Krejčíř


odpovídal(a): Redakce

Dobry den. Chtela jsem se zeptat jestli mi bude…

Dobry den. Chtela jsem se zeptat jestli mi bude materska v tomto roce doplacena jako v lonskem roce do 7600kc, kdyz se jeji vyse vyplaceni snizila? Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, měla bych jeden dotaz, 2 zaměstnanci nástup 1.12.2009, pracovali od 1.12.–23.12. v režimu pondělí-pátek, poslední týden v prosinci nechodili do práce. Vzniká jim nějaký nárok na dovolenou? Dovolená za odpracované dny vzniká myslím až za 21 odprac. dní, ale nevím, co vše se do těch dní počítá, jestli i svátky a samotné dny té dovolené. Navíc jeden z nich už u nás nějaké dny odpracoval v září a říjnu, nevím, zda-li se počítají dny odpracované v daném roce u téhož zaměstnavatele bez ohledu na pracovní poměr nebo se každý poměr posuzuje zvlášť. Děkuji za objasnění.



odpovídal(a): Redakce

prosím o % sazbu soc. pro zam. a pracovníka -…

prosím o % sazbu soc. pro zam. a pracovníka - odvod ze mzdy a totéž % sazbu pro zanm. a pracovníka - odvod ze mzdy v roce 2010. Dále nejnižší min.mzdu v roce 2010 a částku na odpočet benzinu a nafty v roce 2009. Jak je to také s paušálem 5000,-Kč odpisu za provoz auta k podnikání?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý de chci se zeptat zdali je možné aby mi…

Dobrý de chci se zeptat zdali je možné aby mi zaměstnavatel místo základní sazby stravného vyplácel udajnou kilometrovou dietu která nedosahuje po přepočtu ani 50% zakladni denní sazby stravného. Jedná se o výplatu stravného v oboru MKD. Děkuji za odpověď M. Kurka


odpovídal(a): Redakce

Rodičovský příspěvek Dobrý den. Chtěla bych se…

Rodičovský příspěvek Dobrý den. Chtěla bych se zeptat v únoru letošního roku tedy 21.2.2010 mi končí dvouletý rodičovský příspěvek na první dítě narozené 21.2.2008 pobírám tedy 11400,-Kč. Peněžitou podporu v mateřství jsem pobírala od 16.2.2008 do 29.8.2008.Od 22.2.2010 bych měla nastoupit do zaměstnání jsem ale opět těhotná termín porodu mám 29.4.2010. Mám nárok na nějakou dovolenou nebo mi můj lékař má vystavit neschopenku? Lékař mi ji vystaví protože mám rizikové těhotenství do zaměstnání nastoupit nemůžu. Kolik mi bude vyplaceno v březnu 2010 za únor 2010 z rodičovského příspěvku?. Děkuji moc za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka a v srpnu jsem…

Dobrý den, jsem studentka a v srpnu jsem pracovala na dohodu o provedení práce, výdělek překročil 5000 Kč (nepodepsala jsem prohlášení k dani z příjmů) a byla mi sražena daň. Nyní jsem v prosinci pracovala také na dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele a tam jsem podepsala prohlášení k dani z příjmů. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli je možné, aby mi byla vrácena daň z první brigády, a kde si mám o vráceni kdyžtak zažádat. Předem děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnancem a zároveň OSVČ.…

Dobrý den, jsem zaměstnancem a zároveň OSVČ. Stal se mi úraz a jsem v pracovní neschopnosti. Defekt achilovy šlachy. Živnost kterou provozuji je správa nemovitostí a je přímo vázaná na nájemní smlouvu na byt. Je možné provozovat živnost v souladu s pracovní neschopností ve smyslu osoby blízké. Popřípadě je nějaká možnost provozovat tuto živnost v souladu s pracovní neschopností?


odpovídal(a): Redakce

V dotazu ohledně převedení firmy z otce na syna…

V dotazu ohledně převedení firmy z otce na syna jsem zapomněla udat, že výpovědi zaměstnancům z "otcovy" firmy byly formou dohody,může to tak být,když firma končí? Anebo musí být vždy odstupné? děkuji


odpovídal(a): Redakce

Otec končí s podnikáním a předává firmu synovi, …

Otec končí s podnikáním a předává firmu synovi, (nové IČO, nový název firmy)takže k 31.12.2009 dává výpověď 6 zaměstnancům. Všichni ale přechází k 1.1.2010 do firmy syna. Musí jim "otec" vyplatit odstupné? jedna pracovnice je RP a to od 8/2008 a do 4 let věku dítěte. Musí ji "syn" přijmout anebo je lepší ukonči pracovní poměr a pracovnici přijmout do nové firmy až po skončení RP? Velmi děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Svátek

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak mám proplatit práci o svátek. Vzniklé přesčasové hodiny budou čerpány jako náhradní volno v dalším měsíci.O svátek odpracoval pouze 4 hodiny (jeho denní úvazek je 8 hod.)Mám zaplatit náhradu za svátek za 8 hodin a za 4 hod.práce o svátku náleží příplatek nebo nikoliv, když bude čerpat náhradní volno.Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, za prvních 14 dní náleží náhrada mzdy…

Dobrý den, za prvních 14 dní náleží náhrada mzdy i za svátky, které připadají zaměstnanci na jeho obvyklý pracovní den. Je nějaký rozdíl u toho kdo pobírá měsíční mzdu a toho kdo je odměňován časovou (úkolovou) mzdou. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám pracovní smlouvu jako účetní na…

Dobrý den, mám pracovní smlouvu jako účetní na HPP plný úvazek. V příštím roce rušíme dvě střediska, tudíž práce jako účetní mi ubyde a zaměstnavatel mi chce zkrátit úvazek. Zaměstnavatel mi nabídl na doplnění do plného úvazku jinou činnost, ale protože pobírám plat podle tabulek, na jinou činnost bych neměla praxi a tudíž i menší plat (dle tabulek). Nabízejí se dvě možnosti: 1. přepracovat pracovní smlouvu, rozepsat na dva úvazky na rozdílné činnosti a za každou brát plat dle tabulek. 2. Nechat původní pracovní smlouvu jen doplnit o náplň práce a ikdyž mi práce účetní ve skutečnosti zabere např. 0,4 plného úvazku zbytek 0,6 bude doplněn jinou činností zůstane mi plat jako původní účetní? Děkuji.