FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, do 5. dubna 2010 jsem na rodičovské dovolené. Zaměstavatel mi dá výpověď pro nadbytečnost, tudíž bych měla dostat 2+3 platy jako odstupné. Ač jsem v tomto roce nepracovala a ani nebudu fyzicky v zaměstnání, dva měsíce mám výpovědní lhůtu od zaměstnavatele. Bude se mi počítat k odstupnému i nárok na dovolenou, i když fyzicky v zaměstnání nebudu? Bude se mi popřípadě o to krátit nárok na dovolenou u nového zaměstnavatele? Děkuji Vám za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,od 01/09 jsem na MD,od letosniho roku…

Dobry den,od 01/09 jsem na MD,od letosniho roku jsem si nasla privydelek u jineho zamestnavatele,pouze cca 7tis hrubeho.Pokud nastoupim do 3let veku ditete znovu na materskou,jak privydelek ovlivni moji druhou materskou,zustane ve stejne vysi jako byla nyni,zvysi se.? Nebude se predpokladam vypocitavat jen z privydelku.dekuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manžel zjistil že mu a dalším…

Dobrý den, manžel zjistil že mu a dalším zaměstnancům firmy nebyly propláceny svátky v letech 2005 a 2006. Je toto období již promlčeno nebo mají nárok na náhradu. Děkuji Alena.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, podnikám po část kalendářního roku, od…

Dobrý den, podnikám po část kalendářního roku, od 1.2. 2009, zaměstnávám dva zaměstnance se ZP. Pro roční přepočet zaměstnanců na slevu na dani se počítají jenom ty měsíce, ve kterých je provozována činnost? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda musím sama…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda musím sama předkládat DPFO 2009 pokud jsem měla pouze příjmy ze závislé čin.§6, ale měla jsem u téhož zaměstnavatele odškodnění pracovního úrazu, kde mi peníze ve výši cca 7 000,- Kč vyplatila Kooperativa.Děkuji za odpověď.Tůmová


odpovídal(a): Redakce

Krácení dovolené

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jaký nárok na dovolenou za rok 2009 má naše zaměstnankyně?Do 11.1.2009 pracovala, poté od 12.1. do 1.8.09 byla nemocná, a od 2.8.09 nastoupila mateřskou. Bude se jí dovolená krátit z důvodu více jak 100 zameškaných hodin(nemoc)? Nárok na rok 2009 je 40 dní (pedagogický pracovník, školství). Myslím si, že bych jí měla stanovit pouze 30 dní, zkrátit o 3/12 dovolené? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, prosím o radu. Naše zaměstnankyně byla od 3.12.05 do 16.6.06 na PPM. Dne 17.6.06 nastoupila na RD do 17.11.09 a od 18.11.09 nastoupila na PPM s druhým dítětem. Vzniká této zaměstnankyni nárok na dovolenou za dobu trvání druhé PPM? Děkuji Fialová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli zaměstnavatel postupoval správně v případě že, zaměstnanci (pracovali v podniku déle než dva roky a měli smlouvy na dobu neurčitou) dostali výpověď z pracovního poměru s výpovědní lhůtou dva měsíce. Po skončení výpovědní doby, hned následující měsíc zaměstnavatel přijal zaměstnance zpět, ale již na novou smlouvu a to na dobu určitou. Je možné sepsat smlouvu na dobu určitou, pokud zde neproběhla lhůta min. 6 měsíců? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující případ. Zaměstnanec ukončil pracovní poměr, v posledním měsíci byl nemocen, neměl žádný příjem a byla mu sražena náhrada za přečerpanou dovolenou. Jak máme postupovat v případě mínusového základu na: SP - záznam do EL, je možná vratka pojistného, když není s čím kompenzovat, ZP - totéž Zdanitelný příjem - vstupuje mínusový částka do ročního zdanitelného příjmu? Děkuji za vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec dostal okamžité zrušení pracovního…

Zaměstnanec dostal okamžité zrušení pracovního poměru, které soudně napadl.Požaduje doplatek mzdy až do řádného ukončení pracovního poměru.V případě, že soud rozhodne o zrušení OZPP, zaměstnavatel musí na základě soudního výroku mzdu doplatit(i s příslušenstvím).Jak se tato částka zdaní?



odpovídal(a): Redakce

Mám dotaz. Můj čistý příjem je 28.600,- a…

Mám dotaz. Můj čistý příjem je 28.600,- a manželčin 15.400,-. Oba máme na plat exekuce(nepřednostní),kolik každému musí zůstat na výplatě? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, zaměstnankyně je 3 roky na rodičovském příspěvku. 1.7.2009 nastoupila na PPM s druhým dítětem. Bude mít tedy nárok na dovolenou za rok 2009?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, dekuji za odpoved od pani…

Dobry den, dekuji za odpoved od pani Sedlackove a mam pouze kratky doplnujici dotaz ke sve otazce ze 7.1. Jednalo se o dotaz k PPM pri praci pro zamestnavatele na DPC. Behem 1.materske jsem DPC neukoncila, po 2 letech pri nastupu zpet do prace jsme se zamestnavatelem neuzavirali novou DPC, ale pouze dodatek k puvodni s uvedenim zmeny ve financnim ohodnoceni. Z jakeho vymerovaciho zakladu by mi tedy prosim mela byt pocitana soucasna PPM. Dekuji.Zdravim R. Petrova


odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych se zeptat jak máme postupovat v…

Chtěla bych se zeptat jak máme postupovat v případě vyloučených dob při DPN u zaměstnance, kterému je náhrada za ztrátu na výdělku po skončení PN vyplácena přímo pojišťovnou Kooperativa. POkud doby nebudeme vylučovat, na základě čeho (je nám Kooperativa povinna sdělit, zda byla náhrada vyplacena)? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Hezký den, jsem ma MD s 18 měsíčním dítětem, v…

Hezký den, jsem ma MD s 18 měsíčním dítětem, v dubnu se nám narodí další dítě. Zajímá mě, jestli má manžel nárok na nějakou dávku, když já budu v porodnici a on si bude muset vzít v práci volno a starat se o starší dítě. Pak bych se chtěla zeptat, jestli je možné, aby jsme byli já i manžel souběžně doma na MD ( já s mladším) a manžel na rodičovské se starším, později oba na rodičovské s oběma dětmi. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat zda má náš pracovník …

Dobrý den, chci se zeptat zda má náš pracovník (zámečník-svářeč) nárok na mzdu, když jede v sobotu na služební cestu (odvoz smontovaného regálu). Pracuje v třísměnném provoze od PO - PÁ. Ve smlouvě má, že může být poslán na služební cestu. Diety vyplácím u mzdy si nejsem jistá, zda má na ni nárok nebo na nějakou jinou náhradu. (popř. ve kterém zákonu to vyčtu) Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pracuji v…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pracuji v tiskářské firmě jako tiskař, když nemá firma pro nás zakázky, hází s námi po celé fabrice i na podřadné práce, mají nárok nás převádět na jinou, podřadnou práci,kterou nemám ve smlouvě? Jak dlouho a má to vliv na můj plat? Děkuji A.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem žena se dvěma dětmi ročník 1963.…

Dobrý den, jsem žena se dvěma dětmi ročník 1963. Od 18 let jsem nepřetržitě buď studovala (dokončená VŠ v řádném termínu), pracovala nebo byla na mateřské dovolené až do 31.3.2009. Od 1.3.2009 mimo září 2009, kdy jsem pracovala v zaměstnaneckém poměru, jsem v evidenci ÚP a pobírám podporu v nezaměstnanosti, která mi skončí 28.2.2009. Souběžně s evidencí na ÚP pracuji od 1.4.2009 zase mimo 09/2009 na Dohodu o pracovní činnosti za 4.000,- Kč hrubého. Dočetla jsem se, že do věku 50 let se max. 1.rok evidence na ÚP bere jako Náhradní doba pro výpočet důchodu? Jak to bude s výpočtem důchodu v případě, že budu pokračovat v práci na Dohodu za stejných podmínek do konce roku 2010 a zruším od 1.3.2010 evidenci na ÚP? Mohu si začít hradit dobrovolné důchodové pojištění v částce stanovené pro r.2010 tj. 1.649,- Kč a bude to mít vliv na stanovení výše důchodu. V případě, že jsem se nevyjádřila přesně, pošlete mi, prosím, doplňující dotazy. Děkuji za vaši odpověď Jana Konečná


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, moje známá nastoupila dne 29.12.2008 na pracovní neschopnost, 29.6.2009 nastoupila na mateřskou dovolenou a 17.8.2009 se jí narodil syn. 12.1.2010 jí končí mateřská dovolená. Má nárok na dovolenou za rok 2009 a kolik dnů? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den mam dotaz ,pokud my byla dana exekuce…

Dobry den mam dotaz ,pokud my byla dana exekuce na plat, na castku 118 900,ktera je jiz vydobena ,presto jsou penize deponovane na ucte zamestnavatele i presto,ze zamestnavatel byl vyzvan o zaslani deponovanych penez exekutorovi je opravnen my provadet dalsi srazky ze mzdy presto,ze nema zadny platebni prikaz dany od soudu byt to na nejakem rozdilu u dane exekuce?Pokud my neopravnene srazi nejakou srazku mohu se nekde hajit?dekuji za odpoved