FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

zaměstnankyne pečovala o dve deti do 15let, z…

zaměstnankyne pečovala o dve deti do 15let, z tohoto duvodu ji nebylo srazeno min.zdrav.poj. Pri nastupu do zamestnani donesla cestne prohlaseni, ze splnuje podminky. Ted oznamila, ze jedno z deti uz ma 17let, tzn.2 roky ji nebylo neopravnene srazeno min.zdrav.poj. Doslo k oprave, ted se vsak dohadujeme, ci je to chyba a kdo ma rozdil doplatit. Dle meho nazoru si musi sama hlidat, ze splnuje ci nesplnuje podminky pro nejake zvyhodneni, navic ji byla neopravnene vyplacena vyssi mzda, ktera mela byt o cast zdr.poj. ponizena. Rozdíl na zdr.poj. i pripadne penale je dle meho nazoru jejim problemem. Prosim o vas nazor. Dekuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den zasílala jsem dotaz a odpověděla jste…

Dobrý den zasílala jsem dotaz a odpověděla jste mi, ale nemělo by tam být že ty vlastní příjmy nebyly vyšší než 68tisKč? Dotaz: Dobrý den, žena 1.09-1.11.09 na MD. Od 2.11.09 na prac.úřadě - musí mi manžel dát nějaké potvrzení, aby si jí mohl odečíst? Díky Odpověď: Dobrý den, ano, manžel Vám donese Čestné prohlášení manželky, ve kterém žena uvede, že v roce 2009 neměla vlastní příjmy do 68.000,- Kč.



odpovídal(a): Redakce

Můj zaměstnavatel odmítá vyplácet mzdy od…

Můj zaměstnavatel odmítá vyplácet mzdy od listopadu 2009. Od této doby odmítá vydávat i mzdové lístky. Jsem propuštěna pro nadbytečnost. Končím v práci 28.2. Dozvěděla jsem se že svévolně nařídil vyčíslování mezd od listopadu jako mzdy minimální. Bez odledu na to jaká je částka ve mzdovém výměru. Podpora mi tedy bude počítáma z minimální mzdy. Jak se proti tomuto bránit? Jakým způsobem se domoci vyplacení mezd (podle mzdového výměru)?


odpovídal(a): Redakce

Kam se mám obrátit, když mi zaměstnavatel po…

Kam se mám obrátit, když mi zaměstnavatel po skončení pracovního poměru odmítá vyplatit mzdu za poslední odpracovaný měsíc.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o vysvětlení náhradního volna.…

Dobrý den, prosím o vysvětlení náhradního volna. Pokud zaměstnanec pracuje přesčas, má buď nárok na zaplacené hodiny přesčasu + 25% příplatek. Pokud si ale vybere za přesčas náhradní volno, jak se to eviduje, prosím. Příklad. 8 hodin přesčas v měsíci lednu, vybrané náhradní volno 8 hodin v únoru. Zaplatím těch 8 hodin v lednu? A jak potom eviduji vybíranéh náhradní volno v únoru, jak že byl v práci a hrazeno průměrem, nebo jako neplacené volno, to by ale potom muselo být uhrazeno zdravotní pojištění. Jsem začátečník, pročetla jsem různé názory, ale přiznám se, že tomu moc nerozumím.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den,jsem zaměstnaná u firmy od 1.2.2010 do 30.4. tj. na 3 měsíce.v březnu bych si chtěla vzít dovolenou 5 dnů /jarní prázdniny/.Myslím si ale, že nárok na 5 dnů nemám,ale jen na 4.Můžete mi poradit.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Zdravím! Jsem mzdová účetní a zajímala by mě…

Zdravím! Jsem mzdová účetní a zajímala by mě jedna záludná věc: Předpokládejme, že člověk ještě není zaregistrovaný u žádné zdravotní pojišťovny. Tento člověk přijde do ordinace svého ošetřujícího lékaře a ten s ním sepíše registrační lístek k registraci ke zvolené zdravotní pojišťovně. (Která je samozřejmě smluvní) Ošetřující lékař předpokládám tuto registraci odešle příslušné ZP a kopii registračního lístku ponechá pacientovi. Tím je registrace provedena. Tento člověk nastoupí do zaměstnání a pokud ještě neobdržel kartičku ZP, předloží zaměstnavateli při uzavírání pracovní smlouvy kopii registračního lístku. Zaměstnavatel jej prostřednictvím "Hromadného hlášení ..." přihlásí jako svého zaměstnance pod kódem „P“ a následně na účet této ZP odvádí pojistné. Co se ale stane, když se člověk u lékaře zaregistruje např. u Vojenské ZP a zaměstnavatel jej chybně přihlásí ke Všeobecné ZP a tam také několik let odvádí pojistné. Zjistí nějak Vojenská zdravotní pojišťovna , že má v registru klienta, za kterého nedostává žádné peníze? Co udělá Všeobecná ZP, když zjistí (zjistí-li to vůbec, potom jak?) s penězi, které dostává za zaměstnance na základě "Hromadného hlášení" avšak od ošetřujícího lékaře jej nemá zaregistrovaného? Kdo v takovém případě hradí zdravotní péči zaměstnance? Jak např.stomatolog zjistí, že pojistné za něj nikdo neplatí? Nebo to lékaři neověřují a postačí jim jen registrace u ZP? Mockrát děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den. Zaměstnanec je zaměstnaný od 1.7.2009. Za období 7-12/2009 měl 66 pracovních dnů jako neplacené volno. Vzniká mu nárok na dovolenou a pokud ano, jak se nárok krátí? Předem děkuji za odpověď. Daniela.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Moje matka je důchodkyně. Pracovala…

Dobrý den! Moje matka je důchodkyně. Pracovala jako brigádnice u sprostředkovatelské firmy. Při práci v jedné organizaci utrpěla vážný pracovní úraz. Sprostředkovatelská firma jí ukončila smlouvu k 31.12. i když pracovní neschopnost stále trvá. Na jakou mzdu a náhrady a od které organizace má nárok po dobu léčení? Děkuji Nováček


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, brzy se nám narodí naše druhé a…

Dobrý den, brzy se nám narodí naše druhé a třetí dítě, jak jsme se dozvěděli o možnosti, že na rodičovskou dovolenou mohou i oba rodiče současně, začínáme zvažovat tuto možnost, obzvlášť když manželův zaměstnavatel předběžně souhlasil. Od března do listopadu budu pobírat PPM a nadále RP, může manžel nastoupit rodičovskou dovolenou už od narození dětí? Vím, že nebudeme pobírat dva RP, ale zajímá mě následující: Kdo bude za manžela platit sociální a zdravotní pojištění v době, kdy budeme oba na rodičovské dovolené (dobu si teď netroufáme odhadnout)? Manžel, zaměstnavatel nebo stát? Děkuji Vám za odpověď a případné další informace s tím spojené.



odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den,mám smlouvu na dobu určitou na 3 měsíce.Mám nárok na nějakou dovolenou,kolik a po kolika odpracovaných dnech?Můžu i v této době dostat výpověď nebo ji mohu dát já nebo je to vázané na tu dobu3 měsíce?A kolikrát se dá tato smlouva prodloužit na další dobu určitou?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, koncem června letošního roku bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. Chci se zeptat, zda mám nárok na vyčerpání celého ročního nároku na dovolenou /tj. 20 dní/ nebo jen poměrné části. A jak by to bylo v případě, že bych byla v pracovní neschopnosti. Děkuji. Burianová D.


odpovídal(a): Redakce

Hezký den, zaměstnanec si písemně pouze na den 6…

Hezký den, zaměstnanec si písemně pouze na den 6.11.2009 (pátek)vyžádal neplacené volno. 9.11.2009 zaměstnanec opět nastoupil do práce. Jeho hrubá mzda za 11/2009 činila 15.000.00 Kč.V pracovní smouvě má stanoven úvazek 40 hodin/5 dní (pracovní doba od pondělí do pátku). Při kontrole na VZP doměřila pojišťovna zdravotní pojištění zaměstnavateli i za sobotu a neděli (tedy za 7. a 8.11/2009), tedy 108,00 Kč (1.080:30x3)+ penále. Je postup VZP správný ? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, naše zaměstnankyně byla od 10.1.2007 – 24.7.2007 na mateřské dovolené. Po té nastoupila na rodičovskou dovolenou a nepořádala o čerpání řádné dovolené za rok 2007. Nyní by se měla 15.2.2010 vrátit po RD do práce, ale 3.3.2010 bude nastupovat opět na mateřskou dovolenou s druhým dítětem. Můžeme jí dát po dobu od 15.2. – 2.3.2010 řádnou dovolenou? A má nárok si vyčerpat po ukončení této mateřské řádnou dovolenou ještě z roku 2007 a z roku 2010? Pokud ano, budou se tyto dovolené krátit a jak? (dovolená 20 dnů/rok) Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych vědět jestli mám…

Dobrý den, potřebovala bych vědět jestli mám nárok na PPM.Ukončila jsem pracovní poměr k 31.8.2008. A od 1.9.2008 jsem nastoupila na denní nástavbové studium, které trvá dva roky a je zakončeno maturitou. V prosinci 2009 jsem otěhotněla - očekávaný termín porodu je v září.Musím ještě dodat, že 4. února 2010 mi bude 26 let a maturuji na jaře 2010.Mám nárok na PPM, pokud úspěšně odmaturuji i když mi bude 26 let a budu si platit od února nejen zdravotní pojištění, ale i nemocenskou? Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, chci se zeptat ohledně dovolené u zaměstnance v plném invalidním důchodu. Pokud odpracuje celý rok má nárok na 20 dnů dovolené? Děkuji za odpověď Šitinová


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, mam dotaz ohledne zdaneni prijmu…

Dobry den, mam dotaz ohledne zdaneni prijmu namorniku. Je pravda, ze prijmy namorniku jsou osvobozeny od dane v CR, je-li sidlo rejdare (majitele lodi) v zemi, se kterou ma CR smlouvu o zamezeni dvojiho zdaneni? V nekterych evropskych zemich jsou namornici osvobozeni od dane, pokud v praci na mezinarodnich vodach travi min 6 mesicu v roce. Jak je to presne v CR a ktere predpisy jsou v tehle veci zavazne? Dekuji predem za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,pracuji u hlídací agentury.Zajímalo by…

Dobrý den,pracuji u hlídací agentury.Zajímalo by mě několik věcí:Zda u těchto agentur je v ZP.nějaká vyjímka neboť měsíčně ve 20-ti až 21 směnách po 12-ti hodinách odpracuji 240-252 hodin.Viz např.poslední měsíc prosinec,jsem odpracoval 240 hod. Zda mě zaměstnavatel spočítal správně mzdu?Odpracoval jsem 20 dnů= 20x12=240hod.Ve výplatnici uvedl 23dnů/184hod+13h.přesčas.Již zde je zřejmé,že 43h.vůbec nikde neuvedl.Za práci přesčas mě proplatil 193,-Kč kde pouřil základ 707,-Kč Za 36h.So+Ne proplaceno 535,-Kč,práce v noci 48h.proplaceno 571,-Kč. Při tom použil u všeho základu 10.000,-Kč. Tudíž hrubá mzda činila 12.008,-Kč a čistá 10.341,-Kč.Odpovídá to vůbec minimální mzdě při tolika hodinách,můžem dělat takovéto přesčasy,jaké mají být příplatky.Přitom o SO,NE a SV jsem odpracoval 4směny tj.48hod. a noční směny 60 hod. Děkuji Vám za vyčerpávající odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,dotaz je poněkud dlouhý,snad…

Dobrý den,dotaz je poněkud dlouhý,snad srozumitelný.Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem byla vedena jako OSVČ. Jeden měsíc před touto PPM jsem byla v pracovní neschopnosti. Nyní mám nárok na volbu zrychleného čerpání rodičovského příspěvku. Na OSSZ jsem dala Čestné prohlášení, že nyní činnost nevykonávám, ale brzy se opět přihlásím, abych měla nárok na nemocenskou apod.Chci se zeptat na dvě varianty: Budu mít dvouleté, tedy zrychlené čerpání rodičovského příspěvku a ihned po jeho ukončení nastoupím nemocenskou z důvodu dalšího, rizikového těhotenství. Mám v takovém případě nárok na PPM 6-8týdnů před plánovaným termínem porodu? Případně i bez nemocenské, je nárok na PPM ihned po první „mateřské“, když nebudu vykonávat mezitím činnost? Předpokládejme, že si za posledních 12 měsíců budu platit dobrovolné nemocenské ve výši 1000Kč měsíčně. Spolu s tím dotaz, zda musím platit sociální pojištění, pokud po ukončení „mateřské“ (po dvou, třech letech) nebudu ihned pracovat např. tři měsíce… . Budu bez příjmu, „jen tak doma“. Zdravotní poj.předpokládám, že musím. A když činnost naopak budu vykonávat např. jen 3-6m - to nemá vliv na výši PPM a mateřské,nebo má? (Rozhodující je,pokud si platím dobrovolné nemocenské bez ohledu na výši příjmu). Druhá varianta: budu mít tříleté čerpání rodičovského příspěvku a BĚHEM POSLEDNÍHO TŘETÍHO ROKU OTĚHOTENÍM.Budu mít nárok jak na případnou nemocenskou, tak i na PPM? Předem velmi děkuji za zodpovězení dotazu. D.Č.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. 30.5.2008 jsem dal zaměstnavateli…

Dobrý den. 30.5.2008 jsem dal zaměstnavateli výpověď, jelikož mi nebyla vyplacena mzda za duben, což jsem ve výpovědi bohužel neuvedl. Výpověď jsem formuloval bez údání důvodu s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Z firmy jsem tedy odešel 31.7.08 aniž bych dostal zaplaceno za tyto tři měsíce. Zaměstnavatel sliboval, že mi zaplatí, až bude mít. Dodnes jsem ale neobdržel ani korunu. Mám ještě dnes, po roce a půl, naději domoci se svých práv, když nemám důkaz? Pokud ano, jak bych měl postupovat? Děkuji.