FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně výše cestovních…

Dobrý den, mám dotaz ohledně výše cestovních náhrad. Zaměstnanec ,který je vyslán zaměstnavatelem na pracovní cestu a má zkrácený pracovní úvazek a je vyslán na čtyři dny má nárok na náhradu cestovních výdajů v plné výši? Děkuji Renáta Landová


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Ještě bych se rád zeptal . Pokud pokud ukončím pracovní poměr dohodou ve sjednaný den a mám ještě 20 dní dovolené ,zaměstnavatel mi tyto dny proplatí nebo se ukončí pracovní poměr až po vyčerpání dovolené ? Mám vůbec nárok na proplacení řádné dovolené po podání výpovědi z mojí strany ? Děkuji s pozdravem Jan .



odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, můj dotaz se týká krácení dovolené. V zákoníku práce se vychází ze 4 týdnů dovolené, při základní pracovní době 8mi hodin děnně. Já mám pracovní úvazek 10,5 hodin, pracuji v krátkém a dlouhém týdnu, tzn. buď jen 2 dny, nebo 5 dní, v průměru na týden 3,5 dne. Mám zkrácenou dovolenou na pouhých 14 dní. Ale při přepočtu celého roku(odpracované dny*10,5 hod.) a ve srovnání 20 dní dovolené *8hod mi stále 4 dny chybí. Zajímalo zda-li mám pravdu, že mám nárok na 18 dní, nebo můj zaměstnavatel, že jen 14 dnů. Mnohokrát děkuji za odpověď. Černáková


odpovídal(a): Redakce

dobry den,byl sem zaměstnanej jeden měsic…

dobry den,byl sem zaměstnanej jeden měsic respektive sem odpracoval šestnact dni podle smlouvy na třidcet hodin týdne.Zaměstnavatel my dal potvrzení o naroku na podporu kde výdelek byl pravdepodobný 12251kč,ale muj čistí příjem byl 13455kč.Chtel bych vědet jestli to je pravne v pořadku,nechapu jak my vypočítaj pravdepodobnej výdelek z kterího my výpočítaj narok na podporu z jednoho měsice prace,když ten výdelek byl značne vyšší.Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den,prosím o radu ohledně vzniku nároku na dovolenou v roce 2010. Zaměstnankyně na mateřské dovolené od 19.8.09 do 2.3.10 Dne 3.3.10 bude čerpat nevybranou lonskou dovolenou 10,5 dne. Vznikne i v roce 2010 nárok na dalších 20 dnů řádné dovolené ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím…

Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem k pojistnému a prosbou o vysvětlení: zahraniční mateřská společnost se sídlem v USA vlastnící přímo či nepřímo 100% podíl na české a.s. realizovala svým jménem a na svůj účet opční program pro členy představenstva a další vrcholový management (české a.s. nebyly žádné náklady v uvedené souvislosti účtovány ani jí žádné náklady nevznikly). V praxi motivační systém odměňování fungoval tak, že členům představenstva byly přiznány opce, o tomto přiznání byla vydána potvrzení o přídělu a potvrzena jejich tržní cena v okamžiku přidělení. Manažeři za příděl opcí nic neplatili. Manažeři měli možnost opce realizovat budoucím nákupem akcií dané společnosti. V daném případě s odstupem roku, dvou po přidělení a držbě opcí došlo v koncernu k nové akvizici a vstupující investor nabídl držitelům nerealizovaných opcí finanční vypořádání (stanovil cenu opcí podle výše vlastního kapitálu společnosti v okamžiku ovládnutí), kterou při akceptaci návrhu držitelům opcí vyplatil na jejich účty. Ve smyslu publikovaných stanovisek MF ČR se jedná o příjem ze závislé činnosti dle ust. § 6 odst. 1 písm. d) zákona o daních z příjmů, který budou čeští manažeři danit v rámci daňového přiznání za kalendářní rok, kdy příjem obdrželi. V daném případě však prosím o stanovisko, zda příjem podléhá i povinnému pojistnému na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojištění. Dle mého názoru ne, protože český právní zaměstnavatel nenesl žádné náklady v souvislosti s tímto příjmem, tedy tento příjem zaměstnanci nezúčtovával, a tudíž z něho nesrážel ani sociální a zdravotní pojištění. Prosím o potvrzení. S pozdravem Jana Hlásenská


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den,24.1.2009 mi skončila rodičovská dovolená , od 25.1.2009 do 17.8.2009 jsem byla na nemocenské a od 18.8.2009 do 1.3.2010 jsem pobírala PPM na další dítě. chtěla bych se zeptat,jestli mi vznikl nárok na dovolenou za rok 2009 nebo 2010. Pokud ano o kolik dní by se jednalo. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. 9.4.2010 mi končí 3letá…

Dobrý den, prosím o radu. 9.4.2010 mi končí 3letá mateřská dovolená. Momentálně tedy pobírám 7600Kč měsíčně. Zajímalo by mne jak to bude za duben (kdy mi mateřská končí, dostanu ještě plnou částku 7600Kč nebo jen poměrnou část? Děkuji za odpověď Jana


odpovídal(a): Redakce

dobry den, obracim se na Vas s dotazem:…

dobry den, obracim se na Vas s dotazem: zamestnanec, ktery ma danovy domicil v Ceske republice, dostal akcie od materske spolecnosti v USA akcie (akcie v USA) s tim, ze se rok po roku proporcne prevadi akcie primo na zamestnance. K tomuto prevodu obdrzel memorandum od materske spolecnosti, kazdy rok po prevedeni akcii obdrzi vypis o hodnote akcii a informaci, ze ma danit podle sveho domicilu. Transakce byla pouze mezi materskou spolecnosti a zamestnancem, pres mzdy ani ucetnictvi v Ceske republice nebylo nic zuctovano ani prefakturovano z materske spolectnosti na ceskou spolecnost. Jedna se pouze o prevod (ziskani akcii), zatim nebyl obdrzen zadny prijem/zisk/vynos z akcii. Jakym zpusobem ma zamestnanec danit? Zamestnanec se dostava svym prijmem pres strop vymerovaciho zakladu pro SP+ZP - je nutne odvadet pojisteni a nasledne zadat PSSZ a zdrav. pojistovnu o vraceni pojistneho? Kde bych v legislative nasla odpovedi na tyto otazky? dekuji za odpoved,


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den paní Sedláčková, za odpovědi k datu…

Dobrý den paní Sedláčková, za odpovědi k datu 10.2.2010 od Vás děkuji. Nyní si dovoluj mít 4) dotazy , opět k tomuto samému zaměstnanci, končí u nás ve zkušební době a já musím dát exekuce do zápočtového listu,dále ZL. Mám problém zda určím výši pohledávky v ZL dobře ?. 1) Dotaz Mám v pořadí jako první 2x Kooperativa ( mám je označené jako A a B) ve stejný den doručené, na každou srážím polovinu z 1/3. Jako ukázku cituji exekuční příkaz A Kooperativa kde je doslovně: k vymožení pohledávky 7 715Kč a příslušenství: úrok z prodlení 9,5% ročně z té částky od 14.5.2005(zde není vyčísleno)do zaplacení, dále vymožení soudního řízení 12 024Kč a náklady exekuce přibližné výši *8 187,20Kč, toto vše činí po sečtení 27 926,20Kč – 4668 sraženo bej.účetní= 23 258,20Kč bylo v ZL. S tím souhlasím, alek této Kooperativě i k druhé mi 2/2010 došlo od exekutora, že u částky * je nyní 16 063,-Kč a navíc se zde nově uvádí náklady exekuce oprávněného (právní zástupce) 7056,70Kč. Je správně že jsem k 23 258,20Kč ze ZL býval.účetní přičetla + nově navýšené u *o 7056,70Kč+ 7876,80Kč= 38 190,70Kč? Tímto postupem, jsem postupovala i u Kooperativy B, kde je to ve stejném popisu jen jiných částkách také navýšeno. 2) Dotaz Domnívám se, že u exekucí ( 4 jsou ) kde jsem dosud neobdržela žádného navýšení a na které se ani nedostává co do pořadí srážek z 1/3 nepřednostní, mohu do ZL uvést to samé co už je v ZL bývalé účetní, že? 3)Dotaz Když bývalá účetní nedala do ZL přednostní ZPMA( 4x stejný den doručeno) a ani po dnešním opětovném zavolání mi neřekla kolik srazila za 10-11/2009( bylo by to 2x 1426Kč).Mohu do ZL tedy uvést jen to moje dosud sražené a výši co jde dál jen za mě? Jako ukázku cituji jednu ZPMA: exek.příkaz pro 12 698Kč s příslušenstvím až na dalším listě je uvedeno že náklady exekuce předběžně stanovuji v částce 8 449Kč ( u dalšich exe.přík ZPMA text stejný, jen částky jiné ).K této ZPMA (v ukázce zde) chci dát do ZL tedy rozdíl součtu 12 698Kč + 8 449Kč – mnou dosud sražené z 2/3(poměrem) na tuto jednu ZPMA. Stejně chci postupovat i s ostatníma ZPMA v ZL, je to dobře? 4) Dotaz….zde jsem zcela v koncích z čeho bej.účetní vyšla při výpočtu konečné pohledávky v ZL od ní. Kdyby mi nedošlo navýšení bylo by to OK, o opisu jen z ZL jejího(čekající v 1/3 ). Dovolím si opět citovat: exek.příkaz byl vydán pro pohledávku a skládá se ze součtu těchto položek (tak jde pod sebou) : dále náhrada soud.nalézac.řízení 39 147Kč, náklady předchozího řízení 1 570Kč, úroky z prodlení výše 23% ročně z částky 39 147Kč ode dne 1.10.1998 do zaplacení ( zde není vyčísleno )a dále náhrada nákladů exekuce výši 33 392,87Kč. Z takto vyčísleného dluhu byla k dnešnímu dni (18.5.2009) uhrazena částka výši 97 328,30Kč.Býval. účetní do ZL dala že srazila 3 000Kč a pohledávka je dál 36 511Kč. Došlo mi k této exekuci dne 26.01. 2010 opět cituji doslovně: exekuční příkaz byl vydán pro pohledávku a skládá se součtu těchto položek: vyčíslený úrok z prodlení výše 30 527,60Kč a dále náhrada nákladů exekuce výše 6 380,23Kč. Mám do mého ZL uvést součet 36 511Kč + 30 527,60Kč + 6 380,23Kč a dosud sraženo 3000Kč? Nebo si to špatně vysvětluji a mám dát již jen 30 527,60Kč + 6 380,23Kč? V nejhorším bych po Vaší odpovědi nebudete-li ani Vy schopna vypátrat smysl výše pohledávky bej.účetní v ZL a to kolik mám uvést já v ZL, zavolala či zašla bych za exekutorem zda mi řekne skuteč. výši on co jde dál. Samozřejmě vím, že srážka z 1/3 a z 2/3(poměrama) ve mzdě za 2/2010 ještě výše uvedené zůstatky pro ZL ovlivní. Prosila bych odpovědi co nejdřív za peněžní úplatu, prosím nezveřejňovat tyto dotazy nikde. Děkuji J.P V závorkách uvedených jsou mé pomocné body.



odpovídal(a): Redakce

Jsem 5 let v důchodě a chodím na brigády od…

Jsem 5 let v důchodě a chodím na brigády od agentur. Pokud pracuji na Dohodu o provedení práce do výše 150 hodin je mi vše jasné. Některá agentura uzavírá pouze Dohodu o pracovní činnosti. Mám dotaz, jaké je hodinové měsíční omezení této činnosti, daň je jasná podle toho zda podepíšu nebo nepodepíšu prohlášení, ale chci se zeptat, zda musí srážet sociální a zdravotní pojištění. Dočetla jsem se, že v tomto roce je sociální pojištění nepovinné a tudíž mne zajímá, zda jako důchodce ho musím platit, zda ho sráží oprávněně a jak je to se zdravotním pojištěním. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Pobírám rodičovský příspěvek ale…

Dobrý den. Pobírám rodičovský příspěvek ale nejsem na rodičovské dovolené, pracuji na plný úvazek. Nyní jsem těhotná a dostala jsem neschopenku. Mohu pobírat zároveň neschopenku i rodičovský příspěvek nebo o něj přijdu? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, kolik si prosím Vás může moje…

Dobrý den, kolik si prosím Vás může moje studující dcera vydělat,abych mohl využít na ni slevu na dítě? Má brigády na DPP zdaněné srážkovou daní, na některých uplatňuje svoje slevy na dani. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, v průběhu rodičovské dovolené s prvním dítětem jsem nastoupila od 31.8.2009 na MD s druhým dítětem, MD končí 14.3.2010. Vznikl mi tím nárok na dovolenou za rok 2009, nebo r.2010? Pokud ano, kolik dní by měl zaměstnavatel proplatit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Krásný dobrý den, prosím Vás, jak je to s prac.…

Krásný dobrý den, prosím Vás, jak je to s prac. neschopností u zaměstnance, který má prac. úraz zaviněný jinou osobou? Kde všude se to musí nahlásit (na Policii už je to hlášeno) a kdo bude proplácet neschopenku? Prosím poraďte, jak postupovat v tomto případě. Předem moc děkuji za odpověď. Černá


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a mám ve…

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a mám ve 2 firmách dohodu o provedení práce,v každé firmě vždy přes jeden měsíc.Prosím o informaci,zda je možné,podepsat růžové prohlášení na poplatníka v 1.firmě na měsíce 1,3,5,7,9,11 a ve druhé na 2,4,6,8,10,12. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka VOŠ a mám 2 dotazy. 1)…

Dobrý den, jsem studentka VOŠ a mám 2 dotazy. 1) V minulém roce jsem měla brigádu, kde jsem měla podepsáno prohlášení a uplatňovala jsem slevu na studenta. Měsíčně jsem si vydělala asi 400 Kč – to co jsem si vydělala, to jsem doatala (celkem asi necelé 2000 Kč za celou dobu práce). Účetní ve firmě mi řekla, že nemusím podávat žádné daňové přiznání. Nemám ani žádný doklad o výši příjmu. Bylo to na dohodu. Můžu se zeptat jak to tedy s přiznáním je? 2)Mám nabídku na brigádu na letošní rok. Brigáda je na smlouvu a bylo mi řečeno, že daň atd. si musím vyřešit sama. Předpokládám, že si vydělám max. 5000 Kč měsíčně. Jak to tedy mám udělat s daní a zda musím platit ZP a SP? A jak to udělat, kdyzálohy na daň se považují za splnění daňové povinnosti.bych si vydělala více. Děkuji Jonášová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, 1)je možné,aby jediný majitel a…

Dobrý den, 1)je možné,aby jediný majitel a společník s.r.o. dal ve vlastní firmě výpověď (firma má zaměstnance) a byl veden na pracovním úřadě jako uchazeč o zaměstnání a dostával podporu? 2)s.r.o. - jeden ze společníků není zaměstnancem firmy a ani nedostává žádnou odměnu. Vyplývají z toho pro firmu nějaké závazky nebo povinnosti? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mé dceři jsou 3 roky. Po skončení…

Dobrý den, mé dceři jsou 3 roky. Po skončení rodičovské dovolené mám zařízeno se svým zaměstnavatelem neplacené volno do 4 let věku dítěte. Mohu v této době dávat dceru do mateřské školy? Děkuji za odpověď Lucie


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobry den, nastoupila jsem do noveho zamestnani 11.1.2010 a do te doby jsem byla registrovana na urade prace. Rocni narok na dovolenou je u meho zamestnavatele 25 dni/rok. Nalezi mi take pomerna cast dovolene z ledna 2010? Predpokladala bych, ze pokud jsem odpracovala vetsinu z mesice (tj. konkretne 15 dni z 21), narok na dovolenou za 1/2010 bych mela mit. Zamestnavatel mit spocital dovolenou jako 11/12 z 25, tedy 23 dni. Dekuji K.Kaszper