FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou po RD

Dobrý den, zaměstnankyně nastoupila do prac. poměru 1.7.2009 a odpracovala za 7/09 23 dní, 8/09 19dní a dne 28.8.09 dodala neschopenku trvající do 14.2.2010, od 15.2. dodala PPM, jenž trvala do 29.8.10 Nepožádala o čerpání dovolené ( roční nárok je 20 dní ) šla rovnou na rodičovskou dovolenou (RD dále), ta je od 30 .8. 2010 - 18.4. 2013. Ode dne 19.4. bude čerpat starou dovolenou za rok 2009 a 2010, a skutečný návrat do práce po RD tím bude posunut. Máme to spočítané dobře, když za rok 2009 = 3,5 dne nároku a za rok 2010 = 16,5 dne dovolené? Děkuji J.P.


odpovídal(a): Redakce

Chci se zeptat na způsob vyplnění ELDP - bývalý…

Chci se zeptat na způsob vyplnění ELDP - bývalý člen představenstva - funkční období skončilo v roce 2011 (neodvádělo se sociální), v roce 2012 mu byly ještě vyplaceny tantiémy ve výši nad 10000 Kč - takže jsme odvedli i zdravotní a sociální. Teď nevím - měli jsme ho přihlásit a hned i odhlásit na OSSZ? Nevíme si ale také rady s vyplněním ELDP - jaký kód a celkově co tam uvést?



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, příjmy z tzv. rámcové smluvy -…

Dobrý den, příjmy z tzv. rámcové smluvy - reklamní reprezentant zdaním jak? Podle příjmu §6 nebo §10? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, mám dotaz ohledně nevyčerpané dovolené z roku 2012. Zaměstnankyně má z roku 2012 3 dny dovolené a 15. 1. 2013 nastoupila na rizikové těhotenstvi na nemocenskou. Chci se zeptat zda jí vznikne nárok na dovolenou v roce 2013? V dubnu nastoupí na rodičovskou dovolenou a tak nevím jak naložit s její dovolenou. Děkuji za informaci. PS


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, 1.3. jsem zadavala dotaz - dosud bez…

Dobry den, 1.3. jsem zadavala dotaz - dosud bez odpovědi. U zamestnavatele mam smlouvu se sjednanou mzdou zakladní a složkou odměn "dle uvažení zaměstnavatele" v r.2011 jsem nastoupila mateřskou dovolenou a po ní jsem žádala o čerpání dovolené před nástupem na rodičovskou. Ta mi byla následně vyplacena "náhradou mzdy za dovolenou" dle denní sazby z průměrné mzdy před nástupem na MD. Letos budu navazovat na rodičovskou dovolenou druhou mateřskou, kdy opět vzniká nárok na čerpání řádné dovolené. Ta má být na základě žádosti zaměstnavatelem po skončení MD vyplacena opět "náhradou mzdy za dovolenou". Denní sazba se však v tomto případě údajně již počítá ze mzdy "pravděpodobné" dle zákoníku prace - cituji personalistku: "Pri druhem diteti, pokud nemas u zamestnavatele jiny prijem, se nahrada vypocita se zakladu.Coz je v poradku, protoze odmeny se kazdy mesic meni, proto nelze pouzit neco,co je nekolik let nebo mesicu stare. To nejde. Toto je ze zakona." Děkuji za objasnění zda to tak skutečně je, předesílám že mzdu ve výši základu, který mam uveden v prac.smlouvě jsem nikdy neměla - základ tvořil vždy 1/3 až 1/4 celkového příjmu za měsíc.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den jsem agenturní zaměstnanec, a měl jsem…

dobrý den jsem agenturní zaměstnanec, a měl jsem podepsanou pracovní smlouvu do 31.prosince. poté mi smlouvu prodloužili od 2.ledna, aby nemuseli platit státní svátek. může si zaměstnavatel tohle vůbec dovolit?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji v soukr.firmě -chráněná dílna…

Dobrý den, pracuji v soukr.firmě -chráněná dílna nad 50% inv., kde pracovníci dělnických kategorií /nevýrobních/-tj.uklízečky,údržbáři,topiči pobírají hodinovou mzdu. Dotaz zní, zda je možno jim poskytovat měsíční /smluvní/ mzdu místo hodinové. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Stará nevyčerpaná dovolená

Dobrý den. Kamarád má celkem 55 dní dovolené. Od předloňského roku mu zaměstnavatel neumožňuje její čerpání. Zaměstnavatel to přiznává - uvádí to i na výplatní pásce. Proplatit mu ji odmítá. Jak na to? Já mu např. radil ať se zkusí dohodnout na tom, aby po přepočítání na peníze uzavřel dohodu o příspěvku na penzijní připojištění - třeba na dobu určitou. Děkuji za radu. S pozdravem Svoboda


odpovídal(a): Redakce

Dovolená

Dobrý den, prosím o radu, resp. vysvětlení. Když zaměstnanec nastoupí 1.12., prac.poměr ukončí 28.2., Na kolik dovolené má nárok? Za odpracované dny nebo za poměrnou část roku? A má nárok na dovolenou za prosinec, když v prosinci odpracoval pouze 15 dní? Shrnutí: kdy se použije výpočet za odpracované dny a kdy poměrná část roční sazby. Firma poskytuje 20 dnů dovolené. Děkuji za Váš čas


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat,zda může…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat,zda může zaměstnavatel při výpočtu odstupného NAJEDNOU!! uvést, že se jedná o odměnu,v daných měsících :listopad a prosinec - jako roční, což není ani na výplatních páskách,ani v kolektívní smlouvě ba ani v pracovní smlouvě uvedeno, že taková odměna zaměstnanci náleží.Jedná se o okresní soud,který při propuštění části zaměstnanců z důvodu §52,c ušetří nemalé prostedky, protože odměny rozpočetl na jednotlivé měsíce roku,místo toho,aby je do odstupného započetl tak,jak byly v měsících uděleny. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu týkající se daňových…

Dobrý den, prosím o radu týkající se daňových bonusů na děti. Jsem ve starobním důchodu,podnikám a mám v pěstounské péči 2 děti. Za předchozí roky jsem uplatňovala 60% výdajů a daň. bonus na děti mi byl vrácen po podání DP. Letos pokud budu dávat výdaje v % tak o daň. bonus příjdu, ALE také nově platí, že se změnila odměna pěstouna na plat a tam měsíčně uplatňuji daň. bonus. Takže musím v podnikání uplatňovat skutečné výdaje a nebo můžu pokračovat v procentech aniž bych přišla o daň.bonus? Snad jste mi porozuměli. Děkuji za odpověď. zdraví Naďa


odpovídal(a): Redakce

Omlouvám se, ještě se vracím k dotazu ohledně daň…

Omlouvám se, ještě se vracím k dotazu ohledně daň.bonusů při souběhu podnikání a platu pěstouna. Asi jsem se špatně vyjádřila. Z platu pěstouna ve výši 12000,-Kč vyplývá, že žádný měsíční bonus na děti nemám, takže pokud bych v podnikání uplatnila 60% výdajů, tak bych nemusela nic vracet. Mám pravdu? díky Naďa


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, trochu se trápím s vyúčtováním DzP ze…

Dobrý den, trochu se trápím s vyúčtováním DzP ze závislé činnosti.Mám jednoho zaměstnance, který měl slevy na dani vyšší než vypočtenou zálohu na daň - celý rok 2012. Vyplácela jsem mu každý měsíc daň.bonus na dítě - teď ho chci jednorázově vyúčtovat.Je správně, když do sloupce 1+2 v přiznání uvedu zálohu na daň a pak totožné částky uvedu i ve sloupci 9 (bylo odvedeno) ? Anebo mám rovnou vyplnit ve sloupích 1+2 - 0,- Kč, když jsem žádnou záloh.daň neodváděla, protže měl ty slevy vyšší.? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

K 30.6.2011 jsem ukončila pracovní poměr ve firmě…

K 30.6.2011 jsem ukončila pracovní poměr ve firmě(zrušení pracovního místa),v červenci 2011 jsem dostala výplatnici a poslední výplatu.Po roce a půl,tedy v lednu 2013,mi došlo vyrozumění,že mám zaplatit dluh 1900 Kč za využívání služebního vozu k soukromým účelům z června 2011. Mám jim to zaplatit nebo je tento požadavek,který dříve nebyl vznesen (ale vznikl)promlčen? Vzhledem k tomu, že se firma zachovala nezákonně i nemorálně, nechce se mi jim nic platit. Děkuji za odpověď. J.K.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit, jak…

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit, jak postupovat při výpočtu refundace mzdy? Naši dva pracovníci se zúčastnili dvoudenního školení hasičů a donesli potvrzení. Jelikož jsme dosud nic podobného neřešili, obracím se na Vás. Děkuji Vám za odpověď Ivana


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím, lze provádět srážky na…

Dobrý den, prosím, lze provádět srážky na oddlužení z přípěvku na péči o blízkou osobu (která se při zvládání základních životních potřeb neobejde bez pomoci jiných osob)? Děkuji. MZ


odpovídal(a): Redakce

Dovolená u zkráceného úvazku

Dobrý den, rádi bychom se zeptali: jaký je nárok na dovolenou při pracovním úvazku 6 hodin denně? Je to stejné, jako u ostatních zaměstnanců /máme 20 dnů/ Podotýkáme, že 6hodinový pracovník je invalidní důchodce.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o radu z oblasti potvrzení o…

Dobrý den,prosím o radu z oblasti potvrzení o ztrátě na výdělku.vše jsem si našla na příslušné pojišťovně i v zákoníku práce, takže v případě zaměstnance bych si i věděla rady, ale můj dotaz je: OSVČ pracuje u s.r.o v podstatě jako zaměstnanec, vždy když je jeho služeb potřeba(práce v lese), je OSVČ zadána firmou práce a po vykonání je řádně uhrazena na základě faktur(úkolovou mzdou), ale tady nastal problém, OSVČ se při takto nařízené práci zranila a je od 28.8.2012 v pracovní neschopnosti, na neschopence je zařazen jako pracovní úraz a já byla požádána o radu, jak potvrdit ztrátu na výdělku u ČP, respektive nevím, zda vypočítám vše jen z faktur za rozhodné období nebo toto potvrzení musí potvrdit "zaměstnavatel", tedy s.r.o., který mu práci zadal. FA s.r.o. tomuto podnikateli řekla, že si toto potvrzení bude vyplňovat sám, protože u nich není ve vztahu dle zákoníku práce, tedy není zaměstnancem na HPP.pomohl by mi alespoň příklad, abych lépe pochopila v tomto rozdíl "zaměstnavatel" a OSVČ.velice děkuji za jakoukoli radu, odkaz, pomoc.děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda-li budu mít…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda-li budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti? Od roku 2002 jsem pracovala ve firmě, kde jsem v r.2007 odešla na mateřskou, na kterou navazovala druhá mateřská. Firma v roce 2009 skrachovala, dostala jsem z tohoto důvodu výpověď od zaměstnavatele a odstupné. V současné době ještě pobírám rodičovský příspěvek ve výši 7600,-Kč, který mi končí 7.6.2013. Chci se zeptat zda-li budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti pokud neseženu nové zaměstnání? Předem děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dovolená po PPM

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na kolik dní dovolené mám nárok za rok 2013. Jsem na mateřské dovolené, která mi končí 25.2.2013. Poté budu čerpat 19 dní dovolené z roku 2012. A hned po té bych chtěla čerpat dovolenou z roku 2013. Děkuji za odpověď. M.P.



Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.