FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz na mzdovou problematiku…

Dobrý den, mám dotaz na mzdovou problematiku Rakouska. Mám českou firmu, která má jednoho člena představenstva rakouského občana. Bude mu vyplácena odměna za výkon funkce ve výši eur 7500 s tím, že eur 1000 bude vyplácet rakouská společnost a eur 6.500 česká společnost. dle daňového poradce dané firmy, je strop pro odvod SP Eur 4.440 a tato částka bude odváděna rakouskou společností. do českého systému tedy nepůjde nic. Je toto vůbec možné, když převážnou část platí česká společnost? Prosím o radu, jak postupovat, zda platit či neplatit SP a ZP, jak vypočítat daň z příjmů (z hrubé mzdy, nebo superhrubé?) Děkuji Vám za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den poradno!, Chystám se přijmout…

Dobrý den poradno!, Chystám se přijmout zaměstnání u zahraniční společnosti. Budu pracovat v Česku a výsledky své práci jim reportovat online do Ameriky. Za to mě budou posílat mzdu na účet. V přepočtu kolem 19 500 Kč měsíčně. (asi hrubého). Otázka daně z příjmu mi je celkem jasná. Já platím 15 % ze své mzdy v Česku, a můj budoucí zaměstnavatel platí daň ze zisku v USA. Jak je to ale s odvody na SP a ZP (zákonné sociální zabezpečení a zákonné zdravotní pojištění)? Zatím tomu rozumím tak, že já mám odvádět nějakých 12 % ze své mzdy, a zaměstnavatel (za trest že poskytne pracovní místo) má za mě odvést dalších 34 % z mojí hrubé mzdy. Když ale je zaměstnavatel zahraniční a v Česku fyzicky vůbec nepůsobí, tak asi SP a ZP zaměstnavatel odvádět za mě nemusí, případně odvede nějakou standardní sazbu u nich ve státě. Další co mě zajímá je, zda-li lze se nějak legálně dohodnout na takových podmínkách, které sníží zatížení a cenu práce? Neboli, že bych v pracovní smlouvě souhlasil, že něco platit zaměstnavatel nemusí a tím mi mohl platit vyšší čistý výdělek, než za podmínek tak obřího zatížení ceny práce. Díky za objasnění a jaké jsou možnosti. (ideálně s výpočtem kolik reálně čistého dostanu já, a také kolik reálně čistého bude muset odvést za mě ta firma). JiriK8



odpovídal(a): Redakce

Mám takový dotaz. Při při zaměstnání OSVC jako…

Mám takový dotaz. Při při zaměstnání OSVC jako důchodce kolik budu platit ydravoní pojištění při čistém výdělku asi 60000Kč. děkuji Jan Hanák


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,ja by som sa chcela informovat,ako to…

Dobry den,ja by som sa chcela informovat,ako to vlastne je ohladom materskej tu v Ceskej Republike....Ja som Slovenka trvaly ani prechodny pobyt tu zatial nemam a keby som nahodou otehotnela a porodila tak by som mala narok na matersku tu v Cechach??A ak ano kolko by som poberala mesacne.Pocula som uz aj o tom,ze tu v Cechach si moze mamicka vybrat ako dlhu chce matersku,ze su tu 2 moznosti materskej.Na 2 roky t.j po 10.000kc mesacne,alebo na 3 roky po 7000kc.Co je na tom pravdy?Dakujem za Vasu odpoved a pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec pracující ve třísměnném…

Dobrý den, zaměstnanec pracující ve třísměnném provozu a má hodinovou mzdu + měsíční osobní ohodnocení, šel 8.5. ve svátek na 8 hod. a 10.5. si vzal 8 hod. náhradní volno. Krátí se mu za tento den měsíční ohodnocení? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Som Slovenka a 12.6.2012 som absolvovala…

Som Slovenka a 12.6.2012 som absolvovala Masarykovu univerzitu v Brne, kde som študovala prezenčne. 1.9.2012 som nastúpila do zamestnania v Prahe. Mzdová účetní v mojom zamestnaní mi oznámila, že prvých 6 (180dní) mesiacov si nemôžem uplatňovat slevu na poplatníka, pretože som Slovenska. Je tento postup opodstatnený? nakoľko som za rok 2012 predsa žila na území ČR dlhšie ako 180 dní nevidím presný dôvod. Kam by som sa mala obrátiť ak by som tieto daně chcela požadovať naspať? Ďakujem za Vašu odpoveď.


odpovídal(a): Redakce

PŘÍPLATEK ZA VEDENÍ dobrý den, mohu se…

PŘÍPLATEK ZA VEDENÍ dobrý den, mohu se zeptat jak se příplatek za vedení počítá, v zákoníku jsem to nenašel - §124 a jak se to vykazuje na výplatní pásce jestli to tam musí být zvlášť uvedené, nebo ne př. příplatek za přesčas, odpolední směna, režim 3 směn a pak také by měl podle mě být příplatek zavedení


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na proplacení,…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na proplacení, resp. propadnutí nevyčerpané dovolené zaměstnankyně po ukončení RD, která navazovala na nemoc a předchozí RD. Zároveň k datu ukončení 2.RD zam. ukončila i celý PP. Má nárok na nevyčerpanou dovolenou z let 2010 (vypočten nárok 16 dní) a 2011 (3 dny), nebo jí dovolená propadá? Bezprostředně po MD si nezažádala o čerpání dovolené a ihned nastoupila na RD: 1.RD - 1.12.2008 - 18.5.2010 Nemoc - 19.5.2010 - 20.8.2010 MD - 21.8.2010 - 4.3.2011 2.RD - 4.3.2011 - 30.4.2013 ukončení PP k 30.4.2013 Velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Mám dotaz ohledně náhrady mzdy za…

Dobrý den. Mám dotaz ohledně náhrady mzdy za dovolenou. Hrubá měsíční mzda mého zaměstnance je 20000 Kč/měsíc. Nárok na dovolenou má 4 týdny. Zaměstnanec si chce vybrat celý měsíc tedy 20 dní v kuse. Vyjdu mu vstříc a dám mu ji. Musím náhradu mzdy přepočítat průměr.hod.mzdou nebo mu mohu počítat jako vždy 20000 Kč měsíčně a sociální poj a zdrav.poj a daň poslat jako vždy? Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den jsem 8 měsíců zaměstnancem jedné…

Dobrý den jsem 8 měsíců zaměstnancem jedné státní organizace, pod MZe, ale mám víceletou praxi v jiném oboru ve státním sektoru pod MVCR. Do nového zaměstnání jsem nastoupila s tím, že mi bohužel nemůže být započítána žádná praxe z předchozího zaměstnání, jelikož se předchozí práce netýkala zemědělství. Získat v dnešní době zaměstnání je těžké, tak jsem souhlasila s platem, který mi byl vypočítán jako absolventovi VŠ. Mimojiné mám vysokoškolský titul v magisterském studijním programu. Posléze mi to začalo vrtat hlavou a začala jsem pátrat, ale bohužel mi zatím nikdo nedal právoplatnou odpověď. Chci se ted zeptat, má zaměstnavatel právo mi nepřiznat žádnou praxi, i když mám odpracováno přes dvanáct let v jiném státním sektoru? Mockrát děkuji za odpověď. S pozdravem L.



odpovídal(a): Redakce

Nárok na dovolenou

Dobrý den, mám dotaz a prosím o zodpovězení níže uvedeného. Situace současná: - zaměstnaná u daného zaměstnavatele od roku 2009 - od 1.11.2013 v pracovní neschopnosti nadále trvá a trvat bude do nástupu na mateřskou - od 20.8(8 týdnů před plánovaným porodem) bude nástup na mateřskou dovolenou ("odpracované" dny do konce roku - 133 kalendářních dnů) - mateřská dovolená do 3.3 (28 týdnů od 20.8) 2014 ("odpracované" dny od začátku roku - 63 kalendářních dnů) Jaký mám nárok na dovolenou od zaměstanavetele z roku 2013 a jaký nárok na dovolenou z roku 2014? Děkuji moc


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na dovolenou…

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na dovolenou v případě směnného provozu. Roční nárok při 8 hodinové pracovní době v naší organizaci je 25 dnů. Slouží se u nás ovšem i 12 hodinové směny. Chceme přejít na systém, že dovolená se bude proplácet jen za dny kdy budou zaměstnanci na směnně. Ovšem co u zaměstnanců, kteří slouží směny jak osmihodinové tak i dvanáctihodinové? Nevíte jak jim vypočítat nárok na dovolenou?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem 8 měsíců v prac.neschopnosti a…

Dobrý den, jsem 8 měsíců v prac.neschopnosti a chtěl bych už jít to zkusit do práce.Nejsem si ale jistý, co mě to bude dělat se zdravím. Kdybych náhodou musel jít znovu na neschopenku, např. po 2 týdnech v práci, jak a z čeho se mě bude počítat prosím Vás nemocenská? Děkuji za odpověď. Pavel


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, na stránkách finance.cz je tato…

Dobrý den, na stránkách finance.cz je tato kalkulačka http://www.finance.cz/dane-a-mzda/kalkulacky-a-aplikace/mzda-2014/ která ukazuje rozdíl v čisté mzdě mezi lety 2013 a 2014. Je postavená na základě již schválených zákonů, nebo je to jen na základě zatím neschválených představ vlády? Jinak řečeno skutečně toto v roce 2014 nastane, nebo je to zatím jen připravováno, ale ještě není jisté že to bude od roku 2014 platit? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz. Jsem v sitiaci, kdy jsem…

Dobrý den, mám dotaz. Jsem v sitiaci, kdy jsem dostala výpověď od zaměstnavatele z organizačních důvodů. Po zkončení výpovědní lhůty se hodlám registrovat na úřad práce. Zaměstnaná jsem byla na 1,5 úvazku a to na dvě pracovní smlouvy a to jednou smlouvou na celý úvazek a druhou smlouvu na půl úvazku. Pracovní poměr na jednu pracovní smlouvu trval více než rok a druhý racovní poměr trval méně než jeden rok. Tudíž by mě zajímalo, z jakého základu se mi bude vypočítávat finanční dávka od úřadu práce. Jestli z obou pracovních poměrů a nebo pouze z toho jednoho, který trval více než jeden rok.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, do 10/2013 jsem na rod.dovolené po…

Dobrý den, do 10/2013 jsem na rod.dovolené po které budu na nemocenské. Ráda bych se zeptala na 2 otázky.. 1.zda se mi nemocenská bude počítat ze mzdy, kterou jsem pobírala před nástupem na mateřskou dovolenou nebo z proplacené nečerpané dovolené, kterou mi zaměstnavatel uhradil v roce 2011 po ukončení mateřské ve výši 38 dnů 2. pokud dostanu od zaměstnavatele po ukončení rod.dovolené výpověď z organizačních důvodů s odstupným, ovlivňuje to nějak výši následné nemocenské? Předem děkuji za odpověď, Alena


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám v rodině autistu, který je ZTP/P…

Dobrý den, mám v rodině autistu, který je ZTP/P stará se o něho jeho maminka, nyní je mu 12let,ale je tu otázka budoucnosti.. Matka dítěte momentálně nepracuje, a s tím,že je autista III.stupně , který se nedokáže postarat sám o sebe..si myslí, že bude o něj pečovat stále. Z čeho se jí prosím vypočítává důchod, když nepracuje? Jsou na to nějaké specifické tabulky? A další dotaz,až mu bude 15let, o co přesně si mají jeho rodiče zažádat - o poručnictví a? A poté v 18 je nějaký rozdíl? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

dobrý den,ráda bych se dozvěděla,zdali je syndrom…

dobrý den,ráda bych se dozvěděla,zdali je syndrom ADHD a Hyperkenetická porucha zdravotní postižení,nemohu to nikde najít,děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, rada bych si overila spravnost tohoto…

Dobry den, rada bych si overila spravnost tohoto postupu. Pani 12 let pracovala jako spravkyne objektu, ktery byl ve spolecnem jmeni manzelu. Pracovni smlouvu na dobu neurcitou mela uzavrenou s firmou manzelky vlastniku. Kdyz dali manzele tuto budovu do prodeje a kdyz bylo zrejme, ze ji opravdu prodaji, cca 2 mesice pred ocekavanym datem predani, dali ji jine razitko, at ted pouziva toto. Kdyz po 3 mesicich k predani bodovy novemu vlastnikovi skutecne doslo a pani se dozvedela, ze ji firma manzelky uz 3 mesice nezamestnava, zamestnava ji ted firma manzela, ale tam je ve zkusebni lhute, a proto nema narok na odstupne a dostava vypoved.. S firmou manzela nema a nemela zadnou pracovni smlouvu a poprve se o svem udajnem zamestnaneckem pomeru dovedela pri teto vypovedi. Firma manzelky ji take zadne odstupne nedala. Je takovyto postup v souladu se zakonem? Popr. jak by ted dotcena pani mela postupovat? Dekuji Vam predem za pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zaměstnanec podepsal dohodu o ukončení…

Dobrý den,zaměstnanec podepsal dohodu o ukončení prac.poměru. k 19.3.2013. Hned ten den došel k lékaři a má neschopenku. Myslím si, že pro firmu to nic neznamená,ale nejsem si jistá.Je to tak? Jaký bude mít nárok na dovolenou za rok 2013? Pracuje klasický úvazek 8h, 5dní v týdnu. Myslím si, že dostane jen za každých 21dní 1,5dne dovolené( odpracoval 56dní=3dny). Je to tak? Díky