FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, naše zaměstnankyně byla od 10.1.2007…

Dobrý den, naše zaměstnankyně byla od 10.1.2007 – 24.7.2007 na mateřské dovolené. Po té nastoupila na rodičovskou dovolenou a nepořádala o čerpání řádné dovolené za rok 2007. Nyní by se měla 15.2.2010 vrátit po RD do práce, ale 3.3.2010 bude nastupovat opět na mateřskou dovolenou s druhým dítětem. Můžeme jí dát po dobu od 15.2. – 2.3.2010 řádnou dovolenou? A má nárok si vyčerpat po ukončení této mateřské řádnou dovolenou ještě z roku 2007 a z roku 2010? Pokud ano, budou se tyto dovolené krátit a jak? (dovolená 20 dnů/rok) Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, počítám podpůrčí dobu zaměstnance,…

Dobrý den, počítám podpůrčí dobu zaměstnance, který je do 21.5.2007 v pracovní neschopnosti. Vloni byl v důsledku prac. úrazu namocný od 10.5.2006 do 1.4.2007.Je správný údaj, že má vyčepáno do 31.5.2007 již 326 dní PN. Počítám od 22.5.2006- 31.5.2007? děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, manželé současně jednatelé s.r.o. si…

Dobrý den, manželé současně jednatelé s.r.o. si chtějí vyplatit odměnu pro jednatele s.r.o. Jak postupovat? Jaká daň se odvede, odvádí se SP i ZP?Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, může zaměstnavatel, který pošle…

Dobrý den, může zaměstnavatel, který pošle zaměstnance na školení k prohloubení kvalifikace uzavřít se zaměstnancem kvalifikační dohodu, když školení stojí 12.000 Kč? V zákoníku je, pokud předpokládané náklady dosahují alepoň 75 000 Kč. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na postup…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na postup zaměstnavatele při pracovním úrazu zaměstnance.Zaměstnanec bude pravděpodobně v neschopnosti 3 kalendářní dny, jaké má nároky na nemocenské dávky?Jsou procentní sazby stejné jako u normální nemoci?Musíme zaplatit rozdíl mezi ND a ušlým výdělkem?Jak by to bylo, pokud by marodil déle než tři dny, jaké by vyplývaly zaměstnavateli povinnosti?Moc děkuji za odpověď. LS


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr z…

Zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr z organizačních důvodů, vyplatí mi odstupné.V době, kdy mi běží výpovědní doba a do práce již nechodím-zaměstnavatel nám už práci nepřiděluje, bych chtěla nastoupit do nového pracovního poměru.Je to možné? 2 pracovní poměry současně mít můžu.Zanikne mi právo na odstupné, když jsem si nového zaměstnavatele našla sama? Musí můj nový zaměstnavatel hlásit prvnímu zaměstnavateli, že se mnou uzavřel pracovní poměr? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pracovník bude mít mantželku v…

Dobrý den pracovník bude mít mantželku v porodnici na kolik dnů ošetřování má nárok,když bude s prvním dítětem doma. Děkuji Jarka


odpovídal(a): Redakce

Můj příjem plyne ze zamestnaneckého poměru.V roce…

Můj příjem plyne ze zamestnaneckého poměru.V roce 2003 jsem se stala navíc spolumajitelem v.o.s.. Můj roční příjem z této firmy činil a vždy bude činit pouze 7 OOO až 10 000,- Kč. Nemusím tedy platit zálohy na soc.pojištění. Ale až v letošním roce jsem podala na OSSZ oznámení. OSSZ mi přikázal zaplatit penále ze záloh z uplynulých let (penále z oněch záloh, které platit nemusím (!!!)) a musela jsem zaplatit zálohy za leden - březen 2006, ačkoliv můj loňský příjem z v.o.s. byl 9 000,- Kč za rok. Postrádá to jakoukoliv logiku, prosím o vyjádření.Děkuji Verlová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, Jsem zaměstnán a kromě toho mám ŽL.…

Dobrý den, Jsem zaměstnán a kromě toho mám ŽL. Jelikož jsem v dlouhodobé pracovní neschopnosti(po mozkové příhodě),jsem v domácím ošetřování a jediným příjmem je nemocenská. Zdravotní stav zřejmě ještě nějaký čas neumožní vykonávat mé zaměstnání, proto by mě zajímalo zda mohu vykonávat podnikatelskou činnost, která v rámci zdravotních možností jde vykonávat doma. Je to ve střetu s nějakým předpisem (případně jakým)? V rámci podnikání si neplatím nemocenské pojištění. Děkuji předem.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,zajímalo by mne, kolik dní a kolika…

Dobrý den,zajímalo by mne, kolik dní a kolika procenty bude vyplácena nemocenská od 1.7.2008?Děkuji za odpověď.