FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Máme 12 hodinové směny, nepřetržitý provoz. Na…

Máme 12 hodinové směny, nepřetržitý provoz. Na kolik dní kalendářních dovolené máme nárok-ze zákona. Jak dlouhý je pracovní týden - 37,5 hodin? Je zaměstnavatel povinen dát za práci v so a ne příplatek, když to nemáme uvedeno ve smlouvě. Může zaměstnavatel ve smlouvě určit, že 150 přesčasových hodin za rok, je již ve mzdovém ohodnocení základní mzdy uvedené ve smlouv? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem zaměstnán na HPP s hrubým příjmem…

Dobrý den. Jsem zaměstnán na HPP s hrubým příjmem cca 22000,-/měsíc. Nyní jsem využil své hobby k přivýdělku. Tvorba www stránek a databází v hodnotách kolem 10000,-. Tuto činnost provádím na základě dohody o provedení práce. Peníze dostávám již zdaněné. Otázky: 1) Kolik má činit % daně z dohodnuté odměny? 2) Budu muset příjmy přiznávat v ročním přiznáni? 3) Existuje pro mě výhodnější způsob tohoto výdělku? např. na základě autorského zákona?) 4) Limit 100hodin ročně se vztahuje k jednomu zadavateli práce nebo jde o součet mnou odpracovaných hodin pro všechny zaměstavatele na dohodu o provedení práce? 5) Lze u těchto dohod uplatňovat odpočet (např. za nakoupenou literaturu nebo nový počítač, který slouží k dosažení zisku?) Předem děkuji za odpovědi :-).



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zajímalo by mě ,zda můžu být…

Dobrý den. Zajímalo by mě ,zda můžu být zaměstnán v s.r.o. jako řadový zaměstnanec na základě pracovní smlouvy. Společnost vlastní manželka a je zde také jednatelkou. Děkuji za odpověď. Mezek


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: …

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu: zaměstavatel zajiťuje odbornou praxi pro učně. Ten navštěvuje 14 dní učiliště, 14 dni provádí odbornou praxi, za kterou pobírá odměnu. Škole hradí zaměstnavatel vyčíslené náklady. 1) musí zaměstnavatel sepsat s učněm nějakou dohodu - např. o pracovní činnosti a přihlašuje jej na ZP, OSSZ? 2) odvádí se z této odměny daň ze mzdy? 3) když učeň při odpracování např. 8 hod. dostane stravenku, je příspěvek na stravné daňově uznatelný jako u ostatních zaměstnanců? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Kolika pracovníkům by měla mzdová účetní…

Kolika pracovníkům by měla mzdová účetní zpracovávat mzdy, aby byla vytížená na plný pracovní úvazek?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od října začínám pracovat na hlavní…

Dobrý den, od října začínám pracovat na hlavní pracovní poměr (§ 6 zákona o daních z příjmu). Rád bych se zeptal, mohu-li v daňovém přiznání za rok 2005 použít odečitatelnou položku za studium (§ 15 odst. 1f), když kromě zaměstnání ještě studuji na vysoké škole formou "kombinovaného" studia? Mnohokráte Vám děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

můžete laskavě sdělit, který zákon stanový výše…

můžete laskavě sdělit, který zákon stanový výše odvodů z hrubé mzdy ze strany zaměstnavatele (tj 26+9%) Děkuji JU


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosila bych o zodpovězení…

Dobrý den,prosila bych o zodpovězení následujícího dotazu.Jsem OSVČ, podnikající třetím rokem.Můj příjem za rok 2004 (příjmy mínus výdaje dle daňové evidence) činil cca 40000Kč.Mám dvě děti - 4 roky a 7 let. Mladší dítě navštěvuje celodenně mateřskou školu, starší započalo letos povinnou školní docházku.Mám nárok na nějaké snížení plateb na zdravotní pojištění nebo pro mě již platí minimální měsíční záloha 1143 Kč?Dosud totiž platím jen cca 60 Kč měsíčně a nejsem si jistá,zda je to správné.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Mám následující dotaz: Zaměstnanec…

Dobrý den! Mám následující dotaz: Zaměstnanec firmy na HPP bude od září 2005 studovat formou kombinovaného studia VŠ, přičemž zůstává ve firmě pracovat na HPP. 30.7.2006 dovrší 26-ti let. Mohu na něj uplatňovat odečitatelnou položku na studenta?. Do jaké doby? Děkuji za odpověď. toufarova@prisvich.cz


odpovídal(a): Redakce

Prosím o následující radu. Jsem OSVČ. Zaměstnanec…

Prosím o následující radu. Jsem OSVČ. Zaměstnanec u mně pracuje na HPP 4 hod. denně a nedosahuje minimální mzdy. Tudíž za něj doplácím minim. zdr. pojištění z minim. mzdy. Nemůžu se nikde dopátrat, zda o tento doplatek ponížím daň. základ zaměstnance, nebo mu tento doplatek ZP srazím z čisté mzdy a tudíž je to pro mně nedaňový výdaj. Já si myslím, že tento doplatek se sráží z čisté mzdy, protože to nemá nic společného se mzdou. Děkuji za odpověď. Poláková



odpovídal(a): Redakce

Pane doktore, obracím se na Vás s prosbou o radu,…

Pane doktore, obracím se na Vás s prosbou o radu, jak postupovat v případě, že zaměstnavatel neuhradil ve stanoveném výplatním termínu mzdu. Jedná se o výplatu za červanec a zároveň byla ze strany zaměstnavatele dána výpověď (z hodiny na hodinu)údajně proto, že si zaměstnanec hledal zaměstnání. Zaměstnanec byl donucen podepsat výpověď dohodou k 31.8.2005. V současné době nebyla zaplacena ani mzda za srpen a nebyl vystaven zápočtový list ani ostatní doklady. Zaměstnavatel odmítá i potvrdit příjem za odpracované období, které potřebujeme pro výplatu sociálních dávek. Jakým způsobem máme postupovat, aby jsme uvedené mzdy a doklady dostali? Děkuji a přeji hezký den. Haldová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den chtěl bych poprosit o názor jesli…

Dobrý den chtěl bych poprosit o názor jesli následující postup je správný:Pracovník, který si vydělá na dohodu o pracovní činnosti 2 000 Kč měsíčně, není student a je to jeho jediný příjem.Zaměstnavatel mu strhne z odměny 90 Kč na zdravotní pojištění placené zaměstnancem, sám přidá dalších 180 Kč jako díl zaměstnavatele. Rozdíl mezi 970 Kč (minimální odvod) a 270 Kč (odvedeno ze mzdy zaměstnancem a zaměstnavatelem) ve výši 700 Kč strhne zaměstnavatel z odměny a odvede zdravotní pojišťovně. Děkuji Zapletal


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Zajímaloby mě jak je to s výplatou…

Dobrý den! Zajímaloby mě jak je to s výplatou nemocenských dávek.Jedná se konkrétně : od 1.12.04 do 30.4.05 jsem byla v pracovním poměru,od 4.5.05 jsem se zaregistrovala jako OSVČ.Dne 1.8.05 do 19.8.05 jsem byla v pracovní neschopnosti.Důchodové a nemocenské si pravidelně měsíčně platím,přesto mi bylo oznámeno,že na výplatu nem.dávek nemám nárok,jelikož jsem se k dobrovolnému nemocenskému pojištěnípřihlásila od 4.5.05.Děkuji předem za vysvětlení.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o vysvětlení jakým způsobem se…

Dobrý den,prosím o vysvětlení jakým způsobem se postupuje při platbě zdravotního a sociálního pojištění.Pracuji na Dohodu o pracovní činnosti a můj příjem je 3000 hrubého.Zaměstnavatel odvádí 9% zdravotního poj. tj. 270Kč a 26% sociálního poj. tj.780Kč.Prosím o radu,jakým způsobem se se postupuje,jestliže např. minimální částka na zdravotní pojištění je 970Kč. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o Váš názor:od 14.4.2004 do 31…

Dobrý den,prosím o Váš názor:od 14.4.2004 do 31.10.04 jsem měla prac.smlouvu na dobu určitou,poté byla prodloužena s převedením na jinou funkci do 31.12.2004. Jaký je můj nárok na dovolenou za tento prac.poměr(bez neoml.absencí).Na výplatnicích jsem měla údaj 14,5 dne, firma proplatila dovolenou ve výši 13,5 dne a tvrdí,že údaj na výplatnici byl mylný.Skutečně za polovinu dubna nemám nárok na dovolenou,ani na nějakou zlomkovou část? Děkuji a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Prosim o informaci,manžel je zamestnanec,nyní je…

Prosim o informaci,manžel je zamestnanec,nyní je už druhý měsíc na nemoceské,poněvadž měl pracovní uraz,jaký má nárok na nemocenské dávky,kdyz jeho průměr je 70kč na hodinu?


odpovídal(a): Redakce

Jsem zaměstnancem čerpací stanice, pracujeme ve…

Jsem zaměstnancem čerpací stanice, pracujeme ve 12 hod směnách (jen 1 člověk)Musí být přestávka na jídlo po 6 hod? musí být příplatky za so a ne a za noc. Kolik nejvíce hodin v nepřetržitém provozu smíme odpracovat za týden. Musí být příplatky za přesčasy?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, náš zaměstnanec již vyčerpal všechnu…

Dobrý den, náš zaměstnanec již vyčerpal všechnu dovolenou, ale o Vánocích bude alespoň další 4 dny nařízená dovolená. Jaké bude řešení té situace, prosím, poraďte. Děkuji Martina


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz na stravné pri pracovní…

Dobrý den, mám dotaz na stravné pri pracovní ceste.Pracuji jako ridic na nocních smenách.Zamestnavatel prisel s tim,ze se nám diety pocítají az od polnoci tzn.ze pokud prijedu dríve jak v 5:00 ,nesplním podmínku 5hod. na sluzební ceste a jsem bez diet. Vychází z toho ze se diety dle zákona pocítají za kalendární den. V zákone se hovorí ze sluzební cesta zacíná hodinou odjezdu,ale to ho nezajímá. V praxi to znamená ze vyjedu do Brna ve 20:00 a vratim se ve 4 hod. jsem bez diet protoze v daném kalendárnim dni vecer a rano jsem nesplnil dobu 5hod. Nevím jak resi zakon nocni sluzebni cesty.nevim jak postupovat dal. Dekuji za odpoved


odpovídal(a): Redakce

ted jsem si přečetla svůj mail,kde mi píšete,že…

ted jsem si přečetla svůj mail,kde mi píšete,že na moje dotazy bude odpovězeno až po zaplacení.Myslela jsem si, že zde mohu dávat dotazy a odpovědi, že jsou zdarma,když níže je napsáno,že odpovědi jsou jen návodem a nezávazné.Děkuji za odpověď.