FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, hledám odpověď, zda se rodičovský…

Dobrý den, hledám odpověď, zda se rodičovský příspěvek počítá do příjmů poplatníka daně z příjmů, pro posouzení zda jeho manžel/ka může uplatnit nárok na odpočitatelnou položku. (Zejména u společného zdanění manželů.) Bohužel i na Vašich stránkách lze nalézt rozpory. Myslím, že odpověď v sekci mzdy je správná a pan Dytrich Petr, JUDr. mate tazatele v sekci daně a účetnictví. Přikládám zkopírované odpovědi a prosím o vyhodnocení, kde je pravda. Případně ať to pan JUDr. uvede ve své sekci na pravou míru. Děkuji B. Hurych sekce: Mzdy 30.1.2006 08:54 Otázka: DObrý den, rád bych se zeptal na "Rodičovský příspěvěk". Podle MPSV patří tento příspěvěk mezi dávky státní sociální podpory a vyplácejího úřady práce. a podle §4 odst.1i je dávka státní sociální podpory osvobozena od daně. tzn. že by se něměla počítat do příjmu manželky a já tedy mohu uplatnit odpočitatelnou položku na manželku. Nebo je to jinak? Takhle jsem to aspoň četl na různých místech. Děkuji za odpověď. S pozdravem Odpověď: Dobrý den, rodičovský příspěvek je jednou z dávek státní sociální podpory. Pro posouzení nároku na uplatnění nezdanitelné části základu daně se do vlastních příjmů manželky, které nesmí přesáhnout 38.040,- Kč, nezapočítává. Rodičovský příspěvek se nepočítá ani do zdanitelných příjmů manželky, protože je od daně z příjmů osvobozen. sekce: Daně a účetnictví 29.1.2006 10:46 Otázka: Dobrý den, ve vašich odpovědí jsem se dočetl že se do příjmů manželky při společném zdanění uvádí rodičovský příspěvek. Dle mého názoru je tento od daně osvobozen dle § 4 písm. i) a tudíž ho v DAP neuvádím. Jak to je? Děkuji Odpověď: Máte pravdu, tento příjem se nedaní, ale započítává se do příjmů pro posouzení, zda je nárok na uplatnění odpočtu na manželku či nikoli. Odpovídal: Dytrich Petr, JUDr.


odpovídal(a): Redakce

Měla bych dotaz ohledně starobních důchodců,…

Měla bych dotaz ohledně starobních důchodců, kolik si mohou vydělat za rok 2005 ke svému důchodu, aby příjem nemuseli danit a uvádět jako příjem, ale přitom si to soukromý podnikatel mohl dát do výdajů. Děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. V par.38ch Zákona o daních z příjmů…

Dobrý den. V par.38ch Zákona o daních z příjmů jsme vyrozuměli, že zaměstnavatel provede roční zúčtování plateb poplatníkovi který pobíral mzdu od jednoho nebo více plátců POSTUPNĚ. Pokud zaměstnanec má souběžně vedlejší pracovní poměry tak si roční zúčtování provede sám. Je náš názor správný?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Vysvětlujeme si dobře par.6 Zákona 592…

Dobrý den. Vysvětlujeme si dobře par.6 Zákona 592/1992 Sb. o pojistném, že když zaměstnavatel přijme zaměstnance a jeho minulý zaměstnavatel neplatil pojistné, tak dluh přechází na nového zaměstnavatele a je povinnen jej uhradit?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o odpověď na následující dotaz:…

Dobrý den, prosím o odpověď na následující dotaz: Zaměstnanec studuje při zaměstnání. Lze mu při ročním vyúčtování daně odečíst nezdanitelnou částku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Vážená paní (slečno) Sedláčková, děkuji za…

Vážená paní (slečno) Sedláčková, děkuji za odpověď, která je však pro mě nesrozumitelná. Prosím Vás o upřesnění, neboť dary a životní pojištění jsou obojí v jednom paragrafu . Jaký další ustanovení či paragraf vylučuje uplatnit pojištění a naopak dary uplatnit, tak jak je ve Vaši odpovědi? Děkuji AB Dobrý den, Váš dotaz na serveru poradenstvi.finance.cz byl zdarma zodpovězen a označen jako diskretní, tzn. není vystaven mezi ostatními zodpovězenými dotazy Sekce: Mzdy Typ dotazu: Zdarma, diskrétní Dotaz: Vážení, Obracíme se na Vás s prosbou o sdělení: - Je možné uplatňovat odečitatelné položky, zejména dary a soukromé životní pojištění, podle §15 odst.5 až 11 zákona o dani z příjmu, u daňových nerezidentů při ročním zúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti? - Pokud vznikne daňovému nerezidentovi povinnost podat si daňové přiznání v ČR, u jakého finančního úřadu podává DP? Děkuji Odpověď: Dobrý den, daňový nerezident v ČR si v rámci ročního zúčtování může uplatnit částku zaplacených darů dle §15 zákona o daních z příjmů, částku zaplaceného životního pojištění si uplatnit nemůže. Daňové přiznání podává finančnímu úřadu dle přechodného bydliště, nebo dle registrace plátce daně z příjmů. Odpověděl: Sedláčková Andrea


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec byl u naší firmy zaměstnán…

Dobrý den, zaměstnanec byl u naší firmy zaměstnán od 1.1. do 30.11.2005., rozvázání PP dohodou. Od 1.12. pobíral zaměstnanec (bývaý od 1.12.) nemocenské dávky a nyní nás požádal o roční zúčtování daně. Můžeme toto provést, jestliže ukončil u nás PP k 30.11.? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pokud zaměstnám pracovníka, který je…

Dobrý den, pokud zaměstnám pracovníka, který je veden na úřadu práce na dohodu o pracovní činnosti do 5000,- měsíčně, kolik za něj budu odvádět SP, ZP a daň? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, poprosím Vás o radu. Při společném…

Dobrý den, poprosím Vás o radu. Při společném zdanění příjmu manželů, jsem narazila na tento problém. Manžel pracuje jeho základ daně je cca 185 000,- Kč, manželka je doma bez příjmů. Po uplatnění všech nezdanitelných částek vyšel 1/2 ZD na 42.475,- Kč, a tudíž nedosahuje 6 násobku minimální mzdy, má i v tomto případě nárok na daňový bonus na vyživované děti. Dle mého názoru ano, poněvadž před rozdělením byl základ daně vyšší. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

dobrý den prosím o radu dostala jsem výpověd z…

dobrý den prosím o radu dostala jsem výpověd z důvodu rušení prodejny s tím,že dostanu odstupné pp mi končí 28.2. jsem na neschopence a těhotná 4. měsíc nyní jsem se dozvěděla,že se prodejna neruší,nevím zda mi v tomto případě platí výpověd,když ukončím neschopenku před nástupem na md mohu se vrátit do zaměstnání nebo se mám hlásit na úřad práce?Odstupné jsem zatím nedostala ostaní prodavačky mají nyní smlouvu na dobu určitou.Opravdu nevím co dělat.děkuji



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, při pročítání otázek a odpovědí na…

Dobrý den, při pročítání otázek a odpovědí na dotazy jsem narazil na délku výpočtu nemocenské v měsíci únoru 2006,kde je odpověd,že pro danou výši je rozhodující mzda za leden06.Sám marodím od 14.ledna 2006 a domníval jsem se,že pro výpočet nemocenské je stanovema výše průměrné mzdy za předcházející ROK a ne měsíc,neboli když někdo onemocní v únoru 06 tak průměrná mzda za únor05-leden06 se z ní pak vypočtě nemocenská,když třeba v dubnu06 tak za období duben05-březen06 atd. a ne pouze z předcházejícího měsíce. Ptám se proto,protože zaměstnavatel mě zrušil k 1.1.06 moje místo a přeředil mě na jinou práci kde však mám poloviční plat, a byl by obrovský rozdíl pokud mi se mi nemocenská počítala za měsíc únor 06 z platu z průměru únor05-leden06 kde mám 22.500 Kč anebo jen z ledna 06 kde mám 11.000 Kč-vše hrubá mzda samozřejmě. děkuji za Vaši odpověd


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o sdělení, co vše má bratr…

Dobrý den, prosím o sdělení, co vše má bratr udělat (je OSVČ), když jeho zaměstnanci k 28. 2. 2006 končí zaměstnání dle prac. smlouva na dobu určitou. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Existuje nějaká maximální výše podory v…

Existuje nějaká maximální výše podory v nezaměstnanosti? Z čeho bude počítána podpora studentovi který letos odmaturuje a půjde se evidovat na ÚP? Má nárok na podporu za prázdniny?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, po dvou letech po narození dítěte mám…

Dobrý den, po dvou letech po narození dítěte mám možnost se vrátit do zaměstnání (ve smyslu, že mám zajištěné hlídání dítěte). Jak se mám zachovat, pokud mi zaměstnavatel řekne, že mě nemůže přijmout zpět, protože je plný stav zaměstnanců. Existuje nějaká "obvyklá" výše odstupného po vzájemné dohodě? Nebo je lépe vyčkat až do tří let dítěte a očekávat, že se místo uvolní, resp. zaměstnavatel ho vytvoří? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Hezkou hlubokou noc pane doktore, prosím o pomoc.…

Hezkou hlubokou noc pane doktore, prosím o pomoc. V loňském roce jsem zaměstnala několik Slováků na různé doby, některé skoro rok, jiné na cca 3 měsíce. Všichni podepsali prohlášení a všichni po mě chtějí, abych jim provedla roční zúčtování daně a vrátila jim většinou dost velké částky. Někteří mají na Slovensku nepracující manželky a chtějí tady u mě na ně odpočet za rok, dokonce i slevu na dani na děti. Za jakých okolností jim mohu zúčtování provést.Vůbec nevím jak na to, co jim mohu přiznat a co ne. Jak poznám jestli je to daňový rezident nebo ne, protože oni to nevědí. Jeden u mě pracoval celkem jen 67 dnů a na ostatní dny napsal prohlášení, že u nás pobýval, ale neměl žádný zdanitelný příjem.Bojím se FÚ, abych neudělala chybu a pak sama neplatila za ně. Prosím vysvětlete mi krátce jak poznat daň. rezidenta a jestli musí pracovat také určitý minimální počet dnů, případně jaké jiné podmínky a jak je to s jejich odeč, položkami a slevami na dani. Děkuji Vám moc za radu a pomoc.


odpovídal(a): Redakce

Vážení, Obracíme se na Vás s prosbou o sdělení: …

Vážení, Obracíme se na Vás s prosbou o sdělení: - Je možné uplatňovat odečitatelné položky, zejména dary a soukromé životní pojištění, podle §15 odst.5 až 11 zákona o dani z příjmu, u daňových nerezidentů při ročním zúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti? - Pokud vznikne daňovému nerezidentovi povinnost podat si daňové přiznání v ČR, u jakého finančního úřadu podává DP? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Daňový nerezident splňuje podmínky §13a ZDP pro…

Daňový nerezident splňuje podmínky §13a ZDP pro společné zdanění manželů. Mají s manželkou společnou domácnost, i když manžel má v ČR přechodné bydliště a manželka má pouze trvalé bydliště na Slovensku . Může manželka podat daňové přiznání na stejný finanční úřad v ČR jako manžel ?


odpovídal(a): Redakce

Prosím poraďte mi jakým způsobem se zaměstnanci…

Prosím poraďte mi jakým způsobem se zaměstnanci vypočte ušlá mzda pro účely trestního řízení. Jde o situaci, kdy zaměstnanci byla trestným činem (nesouvisejícím s výkonem zaměstnání) způsobena těžká újma na zdraví další osobou, vůči níž teď zaměstnanec uplatňuje požadavek dorovnání ušlé mzdy za období léčení. Jakým způsobem mzdová účtárna postupuje při výpočtu ušlé mzdy? Podle jaké legislativy se řídí (konkrétní §)? Je možné, pokud výpočet z posledního uzavřeného čtvrtletí před úrazem není pro zaměstnance výhodný (čerpání dovolené apod.) provést výpočet za posledních 12 měsíců, 6 měsíců, nebo jiné období, tak aby výsledek vypovídal o skutečně reálných ztrátách na jeho výdělku? Je vůbec zaměstnanec oprávněn žádat takové potvrzení od mzdové účtárny? Může zaměstnavatel odmítnout takové potvrzení vydat a na základě čeho? Děkuji za brzkou odpověď. S pozdravem Mgr. Jana Berková MChS Consulting s.r.o., Dvořákova 14, 602 00 Brno jberkova@mchs.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda u…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda u zaměstnankyně, která byla leden-listopatd 2005 na mateř. dovolené, zároveň v období od března až do listopadu 2005 měla u nás dohodu o provedení práce (neměla podepsané prohlášení daně) a v prosinci 2005 u nás nastoupila na hlavní pracovní poměr a prohlášení daně podepsala, můžeme při vyrovnání daní uplatňovat celou odpočitatelnou položku 38040, nebo se jí bude krátit. Může uplatnit odpočet úroků z úvěru, které nám doložila, za celý rok?


odpovídal(a): Redakce

dobrý den,chtěla jsem se zeptat na mého otce,kt…

dobrý den,chtěla jsem se zeptat na mého otce,kt.je v část inv.důchodu a je zároven osvč.Za rok 2005 jeho prům.měs.příjem z svč činil kolem 4000 Kč,je tedy prý povinnen platit zálohy na soc.poj,a doplatit je za rok 2005.Je to pravda?A tyto zálohy se mu pak promítnou do výše starob,důchodu příp,plného inv.důchodu?nebo proč je povinen tyto zálohy odvádět,¨když jako část.inv,důchodce je platit nemusí?děkuji za odpověď