FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,manželka pobírá invalidní důchod.Ten se…

Dobrý den,manželka pobírá invalidní důchod.Ten se skládá z procentní výměry a ze základní(neměnné,dané státem)výměry.Pro posouzení nároku na odpočet nezd.částky 21.720 se do příjmů manželky počítájí obě částky inval.důchodu nebo jen ta procentní?Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Prosím Vás, zaměstnavatel mi provedl zúčtování…

Prosím Vás, zaměstnavatel mi provedl zúčtování daně a zahrnul ho do mzdy 02/06. Myslím, že je tam chyba, kdo mi ho opraví, musím si nové podat sám, když účetní tvrdí, že je to správně? Chyba je asi v odpočtu za dárcovství krve. Mám potvrzení na 12 odběrů, ale účetní zahrnula jen čtyři, na víc prý nemám nárok, má pravdu?



odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec uplatňoval v minulém roce daňové…

Zaměstnanec uplatňoval v minulém roce daňové zvýhodnění na dvě děti. Při ročním zúčtování daně mu byl letos v únoru vyplacen doplatek 1200 Kč -tj. ř. 27. Kompenzece rozílů na dani a na bonusu. Zahrnuje se celá tato částka do "Potvrzení o příjmu ze závislé činnosti", které se přikládá k žádosti o dávky státní sociální podpory za 1.čtvrtletí 2006 ? Nebo je nutné odečíst ř. 26 Rozdíl na daňovém bonusu? Bonusy se totiž do tohoto Potvrzení nezapočítávají, ale výsledek ročního zúčtování ano. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, žádám Vás o radu. Nástup pracovníka k…

Dobrý den, žádám Vás o radu. Nástup pracovníka k naši firmě byl 1.11.2005 (zkušební doba 3 měsíce), 20.1.2006 zrušení pracov.poměru ve zkušební době. Nemoc 1.1.2006 až 19.2.2006 ta mu byla proplacena. V 11/2005 odpracováno 22 dnů a v 12/2005 odpracovány 3 dny. Ráda bych věděla zda-li pracovník má nárok na dovolenou v délce jedné dvanáctiny. Předem moc děkuji za odpověď. Musilová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím vás, chtěla bych se zeptat,…

Dobrý den. Prosím vás, chtěla bych se zeptat, kolik si může vydělat částečný invalidný důchodce měsíčně. Máme jednu zaměstnanou paní, která si stěžovala, že se všem zvýšila minimální mzda, ale že ona má pořád stejně. Díky za odpověď. Zikmundová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, musí OSVČ se přihlásit na zdravotní…

Dobrý den, musí OSVČ se přihlásit na zdravotní pojištění a podávat přehledy, pokud je současně zaměstnancem a podnikatelská činnost je vedlejším zdrojem příjmu? Děkuji Menčíková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, rád bych se zeptal zda-li musím…

Dobrý den, rád bych se zeptal zda-li musím podávat daň z příjmu fyzických osob když mám dva zaměstnavatele? U druhého zaměstnavatele jsem zaměstnán od 1.9.05 a hrubá mzda je 3000kč měsíčně tj. 12000kč což si myslím že do 15000kč přiznání nemusím podávat. Děkuji za odpověď


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsme společnost s.r.o. a jednatel…

Dobrý den, jsme společnost s.r.o. a jednatel společnosti, zároveň zaměstnanec podnikl zahraniční cestu do Holandska a Francie. Zajímalo by mě jak účetnicky zavést nákup pohonných hmot z těchto zemí.Cestovní příkaz(stravné) bude uplatňovat. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám dotaz ohledně společného zdanění…

Dobrý den,mám dotaz ohledně společného zdanění manželů.Pobírám rodič.příspěvek,rovněž sociální příspěvek a příspěvek na bydlení.V každém čtvrtletí přikládám k žádostem o výše uvedené příspěvky potvrzení že nemám žádné příjmy.Když ale provedeme SZM,tak vlastně podávám daň.přiznání kde uvádím že mám příjmy(1/2příjmů od manžela).Jak se to bude posuzovat u daných institucí co mi vyplácí soc.příspěvky,jako můj příjem a budu muset tyto příspěvky vrátit?U SZM bychom ušetřili 5700kč,ale jak se to bude týkat těchto dávek jsem se nikde nedozvěděla.Děkuji


odpovídal(a): Redakce

kolik je dní dovolené v tomto roce

kolik je dní dovolené v tomto roce



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o informaci, zda mám nárok na…

Dobrý den, prosím o informaci, zda mám nárok na placené volno na svatbu nevlastního syna. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v roce 2005 do naší firmy nasoupili 2…

Dobrý den, v roce 2005 do naší firmy nasoupili 2 pracovníci, kteří byli před nástup do naší firmy po část roku zaměstnáni v zahraničí , jeden ještě na ÚP. Nepožádali mě o roční zůčtovnání a ani nepožadují vystavení potvrzení o dosažených příjmech. Je to správné? Musí si podat daňové přiznání?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s výpočtem DVZ na dovolenou a jestli je DVZ u nemocenské stejný nebo jestli se od ledna měnil a zároveň žádám o jejich výpočet. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentkou VŠ a právě jsem…

Dobrý den, jsem studentkou VŠ a právě jsem nastoupila na studijní praxi. Zaměstnavatel mi nabídl na první měsíc Dohodu o provedení práce a na případné následující měsíce už klasickou smlouvu na dobu neurčitu. Můžete mi prosím napsat, jaká bude má čistá měsíční mzda na Dohodu a jaká na Smlouvu? Jedná se v obou případech o hrubou částku 25.000,- Kč. (A musím v obou případech platit i soc. a zdrav. pojištění - i když jsem stále studentka??) Předem velice děkuji za odpověď!!! S přáním hezkého dne Jarmila Skočdopolová j.skocdopolova@seznam.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobré dopoledne,mám dotaz ohledně státní podpory…

Dobré dopoledne,mám dotaz ohledně státní podpory v nezaměstnanosti. Pracoval jsem 8 měsíců v Anglii. Po ukončení pracovní smlouvy v Anglii jsem sě po příjezdu do ČR přihlásil na úřad práce (jsem občanem ČR). Zajímá mě kolik obdržím podporu nezaměstnanosti z 2000 liber měsíčního platu? Kurz pro přepočet na české koruny vezmou v době, kdy jsem se zaregistroval nebo až se vyřídili všechny potřebné dokumenty?Děkuji předem za poskytnutí informace. Velice předem děkuji. Drozdov Antoní


odpovídal(a): Redakce

Mám možnost začít pracovat jako OSVČ pro jednu…

Mám možnost začít pracovat jako OSVČ pro jednu německou firmu. Musím si pořídit podnikatelský účet, když postžírový účet už mám? Hrubá mzda se má pohybovat kolem asi 20000 Kč. Mebudu mít žádné náklady na odpis z daní. Kolik budu muset platit soc. a zdrav. pojištění a daně? Existuje prý nějaká asi 25 % nezdanitelná částka, pokud si neodepisuju žádné náklady z daní. Musím uzavřít pracovní smlouvu nebo postačí čtvrtletní zasílání faktur. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně se vrací…

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně se vrací do zaměstnání po ukončení tzv. rodičovské dovolené. Ta končí dnem, kdy dítě dovrší 3 roky. Pokud se tak stane např. 25.dne v měsíci, musí nastoupit 26., nebo až od 1.dne následující měsíc.Pokud zaměstnavatel požaduje, aby nastoupila 26. a zaměstnankyně nenastoupí a zaměstnavatel ji neposkytne neplacené volno, může s ní ukončit pracovní poměr? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji na 12-ti hodinové směny a…

Dobrý den, pracuji na 12-ti hodinové směny a zajímalo by mne jak je to v případě bezplatného dárcovství krve s poskytnutím pracovního volna s náhradou mzdy a zda jsem povinna po 8 hodinách volna po odběru dostavit se do zaměstnání na zbylé 4 hodiny. Je zaměstnavatel povinnen toto volno mi poskytnout (mám mezi směnami dva dny volna) ? Děkuji J.Z.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den přeji! Prosím Vás o radu. Za rok 2005…

Dobrý den přeji! Prosím Vás o radu. Za rok 2005 si sama podávám DP. Měkolik měsíců jsem byla vedena v evidenci ÚP. Mohu si uplatnit celou částku jako odpočet na životní pojištění nebo jen poměrnou část? V případě slevy na dani, případného bonusu za dítě uplatňuji 12 měsíců a nebo jen pom. část kdy jsem nebyla v evidenci ÚP? Děkuji za odpověď!


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám na Vás dotaz jsem Slovák s…

Dobrý den, mám na Vás dotaz jsem Slovák s trvalým bydlištěm na Slovensku. Pracuji v české firmě mám trvalý pracovny poměr. Do práce jezdím v pondělí v 5:30hod – 7:30hod a z práce odjíždím v pátek v 18:00hod – 20:00hod. Mam zajištěné bydlení v sídle firmy. Chci se zeptat jak je to s dietami v mém případě. Děkuji za Vaši odpověď