FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,prosím o zaslání odpovědi na tento…

Dobrý den,prosím o zaslání odpovědi na tento dotaz.Od 3.1.2005-28.2.2005 jsem pobírala nemocenskou cca 11.300,--,poté jsem byla na úřadě práce příjem 18.861,--,při tom jsem si vydělala da DOPP Kč 7.000,--.Poté jsem pobírala peněžitou pomoc v mateřství Kč 4.200,--Tato částka mi byla přiznána od 27.11.2005,ale vyplacena mi byla až v lednu 2006,--.Pokud sečtu uvedené příjmy vyjde mi částka 41.361,--,když nebudu počítat peněžitou pomoc v mateřství vyjde mi 37.161,--,což je částka,která nepřesahuje 38.040,-- a tudíž by si manžel mohl uvést do nezdanitelných částek i částku na manželku,jejíž příjmy nepřesáhnou za zdaňovací období 2005 Kč 38.040,--.Prosím poraďte mi,nevím jestli do výše uvedené kategorie spadáme nebo ne z důvodu nevyplacené podpory v mateřství.Děkuji Markéta


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím o posytnutí informace k…

Dobrý den. Prosím o posytnutí informace k následujícímu problému: Starobní důchodci mají v neziskové organizaci pro rok 2006 uzavřené dohody na dobu určitou do konce kalendářního roku. U DPČ je jim srážena ze zdanitelné mzdy zálohová daň z příjmu ve výši 15 %, na soc. pojištění je jim sráženo 8 %. Organizace hradí OSSZ za zaměstnance podle stanoveného výměru ze zdanitelné mzdy 26 %. U DPP je srážena ze zdanitelné mzdy pouze zálohová daň z příjmu ve výši 15 %. Není srážena daň na soc. pojištění. Je tento postup správný? Neměla být od 1.1.2006 srážena zálohová daň z příjmu ve výši 12 ? Kdy by měla být srážena zálohová daň ve výši 20?, nebo 19 ? Již předem děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, v jaké výši se proplácí náhrada mzdy…

Dobrý den, v jaké výši se proplácí náhrada mzdy při návštěvě lékaře, použije se průměr pro náhrady nebo hodinová sazba? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jsem OSVČ a chtěla bych si připlatit…

Dobrý den. Jsem OSVČ a chtěla bych si připlatit nemocenské pojištění, protože očekávám operaci a budu bez příjmů. Zatím si platím minimum, tudíž jsem pojištěna před pracovní neschopností více než 270dnů. Pokud bych chtěla získat maximální nemocenku, tak jsem si vypočítala, že musím mít hrubou mzdu přes 22tis.Kč, aby nemocenka byla cca 12tis.Kč. Počítám správně? Pokud budu chcít připlatit na soc.pojištění, tak musím uhradit vyšší částku tak, aby byla rozdělena na důch. a nem.pojištění v poměru 29,6% : 4,4%, jinak to nelze, že? Děkuji moc za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Žena na MD, která pobírá PPM může mít…

Dobrý den. Žena na MD, která pobírá PPM může mít nějaký příjem? Nebo příjem může mít až při pobírání rodičovského příspěvku. Jedná se o příjem dle §6 nebo §7. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Syn, student…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Syn, student nástavbového studia byl současně zaměstnán na základě prac. smlouvy od 1.3.2005 -31.12.2005. Do zaměstnání však docházel v této době o sobotách, prázninách po odpoledne tak jak se dohodl se zaměstnavatelem. Bude mu tato doba započítána do odp. doby celá? Myslím tím, zda bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, protože s touto dobou by dal dohromadyrok. nevím však jak bude posouzena na ÚP?


odpovídal(a): Redakce

Pěkné ráno přeji.Mám problém s vyplněním svého …

Pěkné ráno přeji.Mám problém s vyplněním svého Přiznání k dani .V roce 2005 jsem měla hlavní pracovní poměr u svého zaměstnavatele a u druhého jsem souběžně pracovala na vedlejší p.p. v měsích 1-3/2005 založený na dohodě o pracovní činnosti.(Tento vedlejší prac. poměr se pak stal od dubna mým hlavním a jediným p.p.) V každém z těchto 3 měsíců jsem měla okolo 4.700,- hrubého a z této částky mi bylo vždy sraženo SP,ZP a srážková daň 15%. Ve vašich odpovědích se dočítám, že příjem zdaněný srážkovou daní se nezaopočítává do úhrnu všech dílčích základů daně. Na mzdovém listě k daňovým účelům je návodný výpočet z kterého plyne, že příjem zdaněný srážkovou daní se mi nezapočítává do úhrnu příjmů, ale pojistné stržené z tohoto příjmu se mi započítává do úhrnu pojistného za rok 2005, které bych si mohla odečíst od úhrnu příjmů ze záv. činn. a tak bych měla nižžší daňový základ. Je tento postup správný, nebo nesmím do úhrnu pojistného započítávat platby SP a ZP za tyto 3 měsíce ve vedlejším p.p., když nezapočítávám ani příjem zdaněný sr.daní?Děkuji velmi za odověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Jaké příjmy manželky se započítávají…

Dobrý den. Jaké příjmy manželky se započítávají pro posouzení nároku na odpočet na manželku? Jedná se mi o tyto příjmy: peněžitá pomoc v mateřství (vyplacená OSSZ po dobu 28 týdnů), rodičovský příspěvek (dávka st. soc. podpory do 4 let věku dítěte) a podpora v nezaměstnanosti (vyplacená ÚP). U příjmů ze zaměstnání se posuzuje hrubá mzda? Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Studující syn měl jeden měsíc v létě brigádu, ze…

Studující syn měl jeden měsíc v létě brigádu, ze které měl zdanit. příjem cca 8 tis Kč. Musí podávat daňové přiznání? V jaké výši si mohu uplatit slevu na dítě? Myslím, že 5 500 Kč. (6000tis - 500 Kč = 1 měsíc).Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jak je to s poživateli částečných a…

Dobrý den, jak je to s poživateli částečných a plných invalidních důchodů. Můžu s nimi uzavírat pracovní smlouvu vždy na dobu určitou jako u starobních důchodců nebo po 2 letech ji musím změnit na dobu neurčitou. Jak se může zaměstanavatel pojistit, že mu nenastoupí poživatel Č.I.D., ten odpracuje tři měsíce a pak 6 měsíců promarodí. Bohužel máme zkušenosti, že někteří zaměstnanci toho zneužívají. Jelikož jsou zajištěny Č.I.D., tak jim pak stačí pobírat nemocenské dávky. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.



odpovídal(a): Redakce

Dobry den, chtela bych se zeptat, jaky zaklad …

Dobry den, chtela bych se zeptat, jaky zaklad (prumerny plat) se bere pro vypocet odstupneho pri ukonceni pracovniho pomeru z duvodu organizacnich zmen/zruseni pozice. V pracovni smlouve/platovem vymeru mam zakladni plat + x% bonus (vyse odvisla od splneni rocnich cilu). Zamestnavatel tvrdi, ze bonus se nikdy do odstupneho nezahrnuje. Vzhledem k tomu, ze jsem vzdy rocni cile splnila ci prekrocila, bonus predstavoval cca 20% nad zakladni plat, tozn. ze pri jeho nezahrnuti do odstupneho bude odstupne vyrazne nizsi nez skutecny dosahovany prumerny plat. Jaka je platna pravni uprava? A jaka je bezna praxe? Dekuji, ph.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně synova dań…

Dobrý den, prosím o radu ohledně synova dań.přiznání: V roce 2005 pracoval na dohodu a i přes to,že dodal potvrzení o studiu,účtárna mu strhla jak soc.a zdrav.poj.tak i daň ze mzdy. 1.Může tyto srážky nějak dostat zpět? 2.Neovlivní to nějak moje a manželčiny daně,jsme- li oba zaměstnanci? Děkuji mnohokrát za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz. V únoru jsem byla celý…

Dobrý den, mám dotaz. V únoru jsem byla celý měsíc na nemocenské. Dávky mi vyplácí zaměstnavatel. Zjistila jsem, že mi z těchto dávek strhl srážku za vadný výrobek z ledna. Věděla jsem, že ji budu muset zaplatit, jen nevím, jestli má právo mi tuto srážku odečíst z nemocenských dávek. Dále mi přispívá na penzijní připojištění, z této částky mi vypočetl daň, ale v konečném součtu mi nebyla stržena. Je to správný postup? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda student…

Dobrý den, ráda bych se zeptala zda student nástavbového studia, který k nám nastoupil od 1.7.2005 na plný úvazek a do té doby studoval denním studiem má nárok na slevu na dani na studenta za 1.-6. měsíc nebo 1.-8. měsíc? Od 1.9.2005 pokračuje na té samé škole ve studiu,ale formou dálkového studia. Dělám mu nyní roční zúčtování a nevím jak posoudit dobu prázdnin?Bylo mi řečeno, že je podstatné zda je považován za vyživovanou osobu, ale to skutečně nevím.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer,chtěla bych se zeptat,jedná se o…

Dobrý večer,chtěla bych se zeptat,jedná se o studenta staršího 26 let,který při zaměstnání studuje VŠ,bakalářského typu.Je podle zákona o zdrav.pojištění osvobozen od placení pojistného a plátcem pojistného je stát?Jestli ano,je také osvobozen od placení sociálního pojištění?A podle jakého paragrafu.Jaká potvrzení by v případě,že osvobozen je,by měl dodat jak na zdrav.pojišťovnu,tak na správu sociálního zabezpečení dodat? Ještě bych se chtěla zeptat,zda existuje nějaký zákon,podle kterého zaměstnavatel může zaměstnanci odepřít vyúčtování cestovních náhrad, když zaměstnanec je ve funkci obchodně-technický pracovník,místo konání zaměstnání je jeho bydliště. Ke své práci používá služ.auto,může ho použít i k soukr.účelům.Při zúčtování cesťáků pouze zaplatí spotřebu nafty za soukr.cesty a diety mu proplaceny nejsou s odůvodněním,že ve smlouvě nemá proplacení diet.(což jsme tam nenašli).Je něco takového možné?Jak se může bránit?Děkuji. Můj e-mail: lxs@atlas.cz


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec mně…

Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnanec mně předložil "Potvrzení o poskytnutém úvěru na bytové potřeby a o výši úroků z tohoto úvěru" na své 2 nezaopatřené děti, z jejichž stavebního spoření je úvěr čerpán. Zaměstnanec (otec dětí) je ve smlouvě uveden jako spoludlužník. Bude mít při ročním zúčtování daně na snížení základu daně o tyto zaplacené úroky? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz, když zaměstnanec skončil…

Dobrý den, mám dotaz, když zaměstnanec skončil prac.poměr 7.3.05 u zaměstnavatele A, pak byl nemocný v ochranné lhůtě do 31.7.05 a pak do konce roku byl evidovaný na úřadě práce kde má zažádat o roční vyrovnávání daně: 1. u svého bývalého zaměstnavatele nebo 2. na FÚ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Měla bych zájem o výpočet nemocenské dávky a…

Měla bych zájem o výpočet nemocenské dávky a mateřského příspěvku.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu.…

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu. Zaměstnanec, pracující pro českou firmu, pracuje na pracovišti v SRN. V pondělí ráno odjíždí a vrací se v pátek. Stráví i v tyto dny v zahraničí více než 12 hodin. Má nárok na stravné v částce 45 Euro, tzn. v plné výši? Jak postupovat, když zjistí, že zaměstnavatel nevyplácí stravné v plné výši, ale vlastním předpisem stravné krátí? Myslím si, že na toto nemá právo. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstanec požaduje při ročním…

Dobrý den, zaměstanec požaduje při ročním zúčtování mzdy daňově uplatnit úrok jednak z úvěru a také z meziúvěru na základě jedné smlouvy stavebního spoření. U toho úroku z meziúvěru si nejsem jistá, zda je možnost uplatnění. Zásadní problém však je, že tento zaměstnanec v domě, který je předmětem úvěru, nemá trvalé bydliště, i když zde bydlí. Jak prokáže , že domek používá za účelem bydlení ?