FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Odstupné se stanovuje ve výši…

Dobrý den. Odstupné se stanovuje ve výši dvojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Pokud však vychází průměrný výdělek ve výši 6.600Kč, tj. menší než min.mzda, vyplácí se dvojnásobek z 6.600Kč? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Hezký den přeji a prosím Vás o radu. S ohledem na…

Hezký den přeji a prosím Vás o radu. S ohledem na můj věk jsem se dopustil několika chyb z neznalosti. V roce 2004 jsem, již jako starobní důchodce, měl ze závislé činnosti příjem 47 085 Kč, pojistné 5 891 a sraženou daň 3 600 Kč. Zaplacený příspěvek odborové organizaci 1466 Kč. Neudělal jsem DP, chci jej udělat dodatečně. Je můj doplatek na dani 1466 vypočítaný dobře? Další problém je obdobný, týká se roku 2005. Hrubý příjem jsem měl jen 8 826 Kč, pojistné 605, daň 1660 Kč. Přeplatek na dani mi vychází 430 Kč. Je nutno i u tak nízkého příjmu (bez ohledu na to zda vyjde doplatek či přeplatek) dělat vyúčtování? Za Vaši pomoc velmi děkuji!



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem student střední školy a…

Dobrý den, jsem student střední školy a aktivní sportovec. od klubu dostava mzdu 6000,- rad bych se zeptal zda-li mám povinnost platit zdrav. a soc. pojištěni. už jsem se na toto téma informoval a bylo mi rečeno že jako student tato povinnost pro mě neplatí. ale tato informace byla ze zdroje, kterému bohužel moc nevěřím a proto se obracim na vas. předem dekuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, po odpočtu daně mi vznikne nárok na…

Dobrý den, po odpočtu daně mi vznikne nárok na vyplacení daňového bonusu, lze o něj požádat i když jsem měla povinnost uplatnit minimální daňový základ? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Provedla jsem roční zúčtování daně…

Dobrý den. Provedla jsem roční zúčtování daně pracovníkovi dle předložených podkladů do 15.2. a daň vrátila v únorové mzdě. K datu 15/3 (po zpracování mezd za 02/2006) pracovník předložit ještě potvrzení za živ.pojištění, které dost podstatně daň sníží, ale vlivem chyby pojišťovny jej opravdu obdržel až 15/3. Mohu provést přepočet ročního zúčtování a rozdíl doplatit ve mzdách za 03/2006? Nebo mám vystavit potvrzení, ve kterém bude roční vyúčtování uvedeno a zaměstnanec si udělá daňové přiznání? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Zaměstnanec měl min.mzdu za rok 2005 a…

Dobrý den. Zaměstnanec měl min.mzdu za rok 2005 a i nyní. Při výplatě dovolené mám průměr za 4.Q cca 40Kč/hod. Při výpočtu dovolené a výplaty za daný měsíc však nedosáhne min.mzdy. Musím upravit průměr na dovolenou na 44,70Kč/hod nebo rozdíl mezi vypočtenou a min.mzdou dát do náhrad? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Kolik měsíců v DAP se může odečíst na vyživované…

Kolik měsíců v DAP se může odečíst na vyživované dítě /studenta střední školy který v květnu ukončil studium/, zaměstnanec tvrdí, že se musí odečíst celý školní rok až do září. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnáme v dubnuve firmě studenta …

Dobrý den, zaměstnáme v dubnuve firmě studenta na základě prac. smlouvy na dobu určitou 1.4.-30.4. jeho mzda je 20.000,- Kč hrubého, podepsal prohlášení a odevzdal potvrzení o studiu. Jak mu povrdím čistý výdělek pro úřad práce /neodpracuje 22 dní/? jeho prac. doba je 40 hodin týdně.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, dne 2.1.2006 jsem nastoupila do práce…

Dobrý den, dne 2.1.2006 jsem nastoupila do práce na HPP. Dne 24.3.2006 ukončím tento pracovní poměr. V průběhu této doby jsem vyčerpala 2,5 dne dovolené. Na kolik dnů dovolené mám celkem nárok? Kdyz spočítám všechny dny i s dovolenou, tak celkem odpracuji 60 dnů. Ale nevím, zda se dovolená bere jako odpracovaný den. Za odpověď předem velice děkuji. Hanka


odpovídal(a): Redakce

Máme občasnké sdružení - neziskovku pro…

Máme občasnké sdružení - neziskovku pro organizaci práce s dětmi. Každý rok pořádáme dětský tábor, na němž se podílí asi 15 lidí. Za jejich obětavost za celý tábor dáváme každému symbolické 2000 - 3000 Kč. Toto se vždy děje jen jednou za rok a tudíž nahodile jako jakási občanská výpomoc. Je třeba se z tohoto důvodu registrovat jako plátce daně a vybírat od vedoucích 15% srážkovou daň? Nebo se toto jednání dá podřadit pod §33/5 zákona 337/1992? Mnohokrát děkuji.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, když je fma…

Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala, když je fma ve finanční krizi a nedostává se jí na výplaty zaměstnanců, jestli fma může stanovit, že se na určitě období stanoví mzda na 60% a později pak samozřejmě dojde k vyrovnání. Jak je to pak se soc. a zdr.pojištěním? Musí se to někde oznamovat? A co když 60% mzdy klesne pod minimální mzdu??? Předem děkuji za odpověď. Kamila Hanková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli při…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli při ukončení pracovního poměru dohodou z důvodu organizačních změn/zrušení pracovního místa existuje, kromě zákonem stanoveného odstupného, možnost nějaké další odměny/kompenzace, která by byla oboustranně výhodná = nepodléhala odvodu na soc.+zdrav.pojištění a zdanění. Je pro tento případ rozvázání prac.poměru zákonem stanovená výpovědní lhůta? A pokud je takto rozvázán prac. poměr s matkou na rodičovské dovolené, přísluší jí odměna za vypovědní lhůtu? Děkuji, ph.


odpovídal(a): Redakce

zaměstnankyně je na PPM do 30.3.2006, má nárok v…

zaměstnankyně je na PPM do 30.3.2006, má nárok v roce 2006 na čerpání celé dovolené ?


odpovídal(a): Redakce

Chtěla bych si ujasnit prokázování příjmů…

Chtěla bych si ujasnit prokázování příjmů poplatníka a manžela/ky... Pokud poplatník je na ÚP např. 1-10 a od 11 pracuje- nezahrnuje podporu v nezaměstnanosti do svých příjmů a má nárok na dopočet 38040,- Pokud bude tuto situaci zkoumat manžel pro společné zdanění a manžel bude cely rok pracovat a žena bude 1-10 na ÚP a poté pracovat - musí žena svoji podporu zahrnout do příjmů a dle toho bude mít nárok na odpočet. A to samé je když bude místo podpory pobírat PPM. Je to správný postup? Děkuji JŠ


odpovídal(a): Redakce

Dobré poledne. Můj dotaz zní: V naší firmě…

Dobré poledne. Můj dotaz zní: V naší firmě pracuje 2 dny v týdnu student SOU. Za vykonanou práci dostává určitou peněžní odměnu, která ale nikdy nepřesáhne měsíčně ani 1000Kč. Má se mu z těchto částek něco odvádět? Sociální, zdravotní pojištění, nebo daň? A to jak za zaměstnance, tak za zaměstnavatele? Myslim si, že ne, ale nejsem si tím jistá. A jestli se nic neodvádí, jaké je potom účtování? Děkuji za odpověď..


odpovídal(a): Redakce

Spadá do příjmů manželky i Peněžitá pomoc v…

Spadá do příjmů manželky i Peněžitá pomoc v mateřství - 28 týdnů placených zaměstnavatelem? Pokud manželka v roce 2005 pobírala tuto dávku jen lednu a únoru, musí přiložit do přiznání i prohlášení od zaměstnavatele, že její příjmy nebyly v roce 2005 vyšší než 38 040,- Kč - jde o společné zdanění manželů. Děkuji JŠ


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Potřebovala bych vědět jak stanovit…

Dobrý den. Potřebovala bych vědět jak stanovit průměrný hrubý vědělek pro náhradu ztráty na výdělku u Kooperativy. Zaměstnance z důvodu úrazu od května 2005 onemocněl a do zaměstnání nastoupil až v lednu 2006. Průměr.výdělek za předcházející čtvrtletí (1Q/2005) vzít nemohu. Srovnatelný výdělek je o 50% nižší než měl daný zaměstnanec (má velkou výkonnost ve srovnání s ostatními pracovníky na stejném druhu práce), takže vzít předpokládaný? Ale jak ho stanovit. To samé se týká, když právě v lednu 2005 po skončení nemoci si vybírá dovolenou. Opět nevím, jaký průměrný výdělek vzít. Děkuji moc. za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,mám takový dotaz.Jsem už v důchodu …

Dobrý den,mám takový dotaz.Jsem už v důchodu /pobírám starobní důchod /chci pracovat 3 hod.denně a měsíčně bych si vydělal 4000.-Kc.Prý ale z toho budu platit zdravotní,sociální a daň. Zůstalo by mě necelých 3000.-Kc.To by pak ale přece vůbec nestálo za to pracovat.Je nějaká jiná možnost jak si přivydělat,aniž bzch musel platit zdrav.a sociál. Platí to za mě stát,tak proč to platit dvakrát.Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu.Mám příjem ze závislé…

Dobrý den, prosím o radu.Mám příjem ze závislé činnosti a v roce 2005 jsem k tomu ještě podnikal na ŽL.K 31.12.2005 jsem přerušil podnikání a od března do června 2006 budu mít příjem z fotbalu jako OSVČ, ale ne na ŽL.Stačí podat přiznání až v roce 2007, nebo se musím znovu přihlásit na fin.úřadě jako podnikatel a jak je to s placením záloh na SP a ZP ?Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem zaměstnán, kde zaměstnanec…

Dobrý den, jsem zaměstnán, kde zaměstnanec vyžaduje ZPS. Invalidní, ani částečný invalidní důchod nemám. Doposud jsem pracoval na 6 hod. úvazek, z důvodu malých dětí. Nyní bych chtěl přistoupit na plný úvazek tj. 8 hodin. Zaměstnavatel, mi sdělil, že mě hodinový úvazek nezvýší, protože by na mi musel hodně doplácet do minimální mzdy. Je jeho počínání oprávněné???? Děkuji