FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, můj otec je ve starobním důchodu a…

Dobrý den, můj otec je ve starobním důchodu a přivydělává si úklidem. Prý jsou teď změny ohledně zaměstnanosti důchodců a sice, že musí být mezi novou pracovní smlouvou na dobu určitou1 rok po dvou letech určitá časová prodleva. Je tomu skutečně tak? Děkuji za odpověď J.C.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji na zkrácený pracovní úvazek,…

Dobrý den, pracuji na zkrácený pracovní úvazek, studiji VŠ - kombinovaná forma studia a mám 24 let. Ráda bych věděla zda mám nárok na slevu na studenta 200 měsíčně a zda musím doplácet zdravotní pojištění do minimální výše.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Dle jakého § a za jakých finančních…

Dobrý den. Dle jakého § a za jakých finančních podmínek je možné ukončit pracovní poměr zaměstnankyně, která je stále nemocná. Při nástupu v dotazníku uvedla své zdravotní potíže (práce mimo průvan, práce v teple, práce bez námahy páteře, a další). K žádném omezení nemá "vyjádření lékaře", které bychom měli jako zaměstnavatelé akceptovat. Neustále prac.neschopnost znemožňuje práci na výrobní lince a po dobu nemoci musíme najít pracovní sílu z agentury, což je finančně značně nákladné. Výpověď by byla ze strany zaměstnavatele, ale jaký uvést odstavec §46 . A bude to bez odstupného?


odpovídal(a): Redakce

Dobré odpoledne, již předminulý týden jsem se…

Dobré odpoledne, již předminulý týden jsem se tázala na jednu konkrétní věc, kterou snad dnes mohu definovat zcela přesně - do naší firmy chodí 2x týdně pracovat student SOU avšak ne jako brigádník. Pracuje u nás na základě "smlouvě o odborném výcviku" z čehož vyplývá, že to je taková jeho povinná školní praxe s tím detailem, že za odvedenou práci dostává určitou finanční odměnu. Ptám se, jak si to máme ve firmě zadat ve mzdách (odměny mu vyplácíme hotově z kasy, přičemž jeho výdělek měsíčně nepřesáhne 1000 kč), zda-li mu z této částky musíme odvádět sociální a zdravotní pojištění a daň, případně, jak danou věc zaúčtovat. Předem děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jsem OSVČ v…

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jsem OSVČ v oblasti pojišťovnictví, vyplatila jsem studentovi 15000 na VPD. Musím tuto částku zdanit?Se studentem nemám žádnou dohodu,jedná se o jednorázovou výpomoc.Musím napsat smlouvu o dílo, nebo existuje nějaká jiná smlouva,kterou bych nemusela danit? Jedná se o práci za sjednání kontaktů,telefonování,roznášení reklamy ap.Student měl příjem do 15000 Kč. Nemusí podat daňové přiznání? Moc děkuji za radu.


odpovídal(a): Redakce

Hezký den, chtěla bych se zeptat, jak je to se…

Hezký den, chtěla bych se zeptat, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním u pracujících důchodců. (starobních) Budu do pracovního poměru na dobu určitou 1 rok přijímat starobního důchodce, jemuž byl starobní důchod přiznán v tomto roce.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pane doktore, mám následující dotaz:…

Dobrý den pane doktore, mám následující dotaz: Osoba ukončila pracovní poměr - k 31.3.06. Má jí být jednorázově vyplaceno odstupné (80 tis. Kč). 1.) myslím, že toto odstupné podléhá zdanění a bude to 32% sazba. Pojistné se však z tohoto příjmu neodvádí. Je to takto? 2.) Daná osoba bude muset sama podat v březnu 07 přiznání kde uvede příjmy za 1-3/06 + odstupné. 3.) Jak to bude technicky probíhat? Srazí a odvede tuto daň již bývalý zaměstnavatel? Nebo se vyplacené odstupné nezdaní a povinnost vyplyne až z přiznání v 07?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, žena ve věku 3 let dítěte nastoupí…

Dobrý večer, žena ve věku 3 let dítěte nastoupí zpět do zaměstnání. Je možné, aby dále pobírala kromě příjmu z tohoto pracovního poměru i rodičovský příspěvek, pokud se o dítě do 4 let věku postará babička? A je zároveň možné, aby dítě navštěvovalo MŠ 4 hodiny denně? Který zákon prosím řeší tuto problematiku? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnávám 4 prodavačky, z nichž jedna pracuje…

Zaměstnávám 4 prodavačky, z nichž jedna pracuje pouze 4,5 hod denně. Je to její hlavní pracovní poměr, nemá jiné zaměstnání ani nepodniká. Při výpočtu mezd jí platbu na zdravotní pojištění vždy dopočítávám do min.částky, tj.v současnosti do 1022,- kč. Jakou částku musí tato pracovnice odvést na zdravotní pojištění za měsíc březen, jestliže byla 1 týden nemocná ? Jde opět o 1022,- Kč, nebo o poměrnou část ? Jak se tato část vypočítá ? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

V případě, že podnikám na ŽL (fyzická osoba),…

V případě, že podnikám na ŽL (fyzická osoba), onemocní mi dítě, je možné na něj čerpat nemocenskou (paragraf), popř. jak se dá taková situace řešit? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec zaměstnán od roku 1997 na…

Dobrý den, zaměstnanec zaměstnán od roku 1997 na dobu neurčitou v letošním roce 2006 byl v pracovní neschopnosti od 18.2. do 29.3. a k 31.3. rozvázal pracovní poměr dohodou. Má na rok 2006 nárok na plných 20 dní dovolené nebo pouze poměrnou část? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat, když jsem…

Dobrý den, chci se zeptat, když jsem zaměstnaná u jedné firmy na HPP, a chci si ještě přivydělat na dohodu o provedení práce (VPP), tak kolik za mě odvádí dotyčný dań, když bych brala 6000Kč/měsíc čistého? a jde aby mě zaměstnával můj otec, který má firmu? dozvěděla jsem se , že v rodinné firmě nemůže pracovat manželka! a dcera ano? Za odpověď děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to z…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to z dovolenou na zotavenou u žen na mateřské dovolené? Pokud si nepodají žádost a nevyberou ji bezprostředně po PPM propadne nebo se proplatí a kdy? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu jak…

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu jak stanovit pravděpodobný výdělek prakticky. Zaměstnanec pracoval pouze tři týdny a já nevím jakou částku mu potvrdit pro úřad práce. Prosím příklad výpočtu. děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Prosím o podmínky tkzv.příležitostných prací...tj…

Prosím o podmínky tkzv.příležitostných prací...tj.v době mé prac.nechopnosti najmout brigádníky, kolik jim mohu maxim.vyplatit a co potřebuji doložit. Z vykonané činnosti pro mne neplynul žádný zisk...pouze šlo o udržení stálé zakázky.Děkuji. Dále prosím o info, zda může manžel uplatnit společné zdanění, pokud je veden na ÚP již 2 roky.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, moje matka je důchodkyně,pracuje jako…

Dobrý den, moje matka je důchodkyně,pracuje jako uklizečka na Dohodu o provedení práce. Můžete mi odpovědět, jakou bude mít daň? Má na tuto daň vliv podpis Prohlášení?


odpovídal(a): Redakce

Prosím o radu ohledně daňového zvýhodnění na dítě…

Prosím o radu ohledně daňového zvýhodnění na dítě. Pokud syn ukončí 8. března předčasně studium na VŠ, má matka nárok na daňové zvýhodnění i za měsíc březen, nebo je nárok uplatit slevu na dani jen do února? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Pro výpočet průměrného výdělku…

Dobrý den. Pro výpočet průměrného výdělku zahrunuji mzdu (časovou nebo úkolovou) + přečasy, ale nezahrnuji náhrady mzdy (náhrada za dovolenou, svátky, ostatní náhrady=prostoje a náhradu=dopočet do min.mzdy). Je to tak správně ? Pro výpočet průměrného čistého výdělku (do zápočtového listu) zahrnuji daňový bonus, ale nezahrnuji nemocenské dávky. Je to tak správně? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, náš zaměstnanec vykonává práci po…

Dobrý den, náš zaměstnanec vykonává práci po dobu vyslání na pracovní cestu v Číně dle dodatku k pracovní smlouvě od 1.6.2005 do 31.12.2006. V ČR mu je vyplácena měsíčně mzda (odváděno pojistné a daň). V Číně má také mzdu, která je daněna měsíčně společně se mzdou z ČR. V Číně je společně s manželkou. Můžeme provést roční zúčtování a vrátit sraženou zálohovou daň za červen - prosinec 2005 nebo musí podat daňové přiznání a přiznat celosvětové příjmy. Děkujeme


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Obracím se na Vás s dotazem, jak je to…

Dobrý den. Obracím se na Vás s dotazem, jak je to s mateřskou u studentky, která nemá žádný výdělek, pouze příležitostní brigády, živí jí matka, která bydlí u svého přítele.Otec, který je těžce nemocen, je v inv. důchodu, pochopitelně neplatí žádné alimenty, protože tvrdí, že nemá z čeho. Jaký příspěvek má sestřenice bude brát a jakým způsobem a kde má zažádat. Jsou nějaké informace na PSSZ, kde by jí někdo poradil? Děkuji předem za odpověď. J. C.P-8