FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s daní…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s daní z příjmu, pokud firma uzavře dohodu o provedení práce s cizincem nežijícím na území ČR. kdo a jak to zdaní? Nebo je lepší Smlouva o dílo? Jedná se o překladatelskou činnost. Děkuji. Hezký den. Haldová


odpovídal(a): Redakce

Prosím o vysvětlení postupu při uplatňování…

Prosím o vysvětlení postupu při uplatňování nároku na snížení daně a na daňové zvýhodnění. Např. zaměstnanec, u kterého daň z příjmu činí 804 Kč, snížení daně na poplatníka 600,-- Kč, sleva na dani na 2 děti je 1000,-- Kč. Sleva na dani je 804,--, daňový bonus je 796,-- Kč, je to správně? Při jednom zaměstnanci mám žádat o poukázání chybějící částky ve výši 796,-- Kč a musím žádat každý měsíc, nebo můžu žádat třeba 1x za čtvrt roku nebo celkem za rok? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má můj…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má můj přítel nárok na nějaký příplatek když je nahlášen na úřadu práce, kde pobírá 1.684,-, dále příspěvek na bydlení 531,-. Já jsem na mateřské dovolené a pobírám rodičovský příspěvek 3.696,-, přídavek na dítě 490,- a sociální příplatek ve výši 285,-. Nejsme manželé a bydlíme ve společné domácnosti. Máme jedno dítě. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, byla jsem v pracovní neschopnosti od…

Dobrý den, byla jsem v pracovní neschopnosti od 18.4.2005 do 10.4. 2006. Zaměstnavatel mi tvrdí, že v letošním roce mi nevznikl ještě žádný nárok na dovolenou a za loňský rok mi ji pokrátil o jednu třetinu. Bylo to správě? Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se řeší…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak se řeší situace, kdy pracovník obdrží výpověd v květnu, tzn. výpovědní lhůta v tomto případě 3 měsíců začíná běžet od 1.6.června do 31.8., a on začne 1.6. marodit. Výpovědní lhůta se posouvá až po skončení pracovní neschopnosti nebo proběhne v rámci PN ? Velice děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o kontrolu výpočtu prav.…

Dobrý den, prosím o kontrolu výpočtu prav. výdělku, zda je postup správný. Zaměstnanec je zaměstnán od 18.4.- 30.4.2006 /odpracoval 72 hodin /8 hod. směny. Jeho měs. mzda je 20.000,- + 1000,- odměna. Podepsal prohlášení sám na sebe a uplatnil slevu na studenta. Výpočet. 21.000,-Kč : 160= 131,25 x 8 = 1 105,20 /prav. denní výdělek 1105,2 x 21,24 = 24 027,- /prav.měs. výdělek/ - 1082,- /4,5% ZP/ - 1923 /8% SP/ - 3476 -800= 2676 daň Pravd. čistá měs. mzda´= 18.346,- Kč Toto chci napsat na potvrzení pro úřad práce pro účely podpory. Je prosím můj postup správny? Nerada bych poškodila zaměstnance nebo státní instituci. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,v nasem kolektivu pracuje asi 20…

Dobry den,v nasem kolektivu pracuje asi 20 prodavacek na ruznych mistech v Brne,(na stankach). Chtela bych se zeptat, jestli ma zamestnavatel pravdu ,kdyz nam rika, ze si mame sama vyrizovat u ucetni potvrzeni o vysi prijmu /kvuli pridavkum na deti atd -na socialku/, a mame si sami hradit cestu k pani ucetni, ktera nebyva na sidle firmy ?Nutno dodat, ze si ani ze sluzebnich telefonu nemuzem ucetni zavolat, pry se takove veci netykaji prace.Jeste donedavna to pro nas vozil pan provozni, ted si musime mimo pracovni dobu domlouvat schuzky s pani ucetni kazdy zvlast. Zmenil se snad nejaky zakon, co se tyce povinnosti zamestnancu ? Predem dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Příspěvková organizace vyplácí zaměstnancům ročně…

Příspěvková organizace vyplácí zaměstnancům ročně 2000,-- příspěvek ze sociálního fondu /dárkové šeky/, navíc by dva zaměstnanci letos měli obdržet věcný dar k životnímu jubileu ve výši 1500,--. Měla by být tato částka zdaněna? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý večer, mám dotaz ohledně dovolené. V…

Dobrý večer, mám dotaz ohledně dovolené. V loňském roce jsem byl celkem 126 dní nemocen, slyšel jsem, že se za dobu nemoci krátí dovolená? Jest-li že ano, prosím jak se to počítá. V letošním roce jsem opět od 1.1.06 v prac.neschopnosti. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěl bych se zeptat:Můj úvazek je na…

Dobrý den, chtěl bych se zeptat:Můj úvazek je na 8 hodin. Pracuji ve chráněné dílně a mám změněnou pracovní schopnost. Moje mzda je úkolová a během 7 let se nezměnily úkolové sazby. Protože mi zaměstnavatel doplácí do minimální mzdy (třeba i 2 000 Kč měsíčně), snížil mi úvazek na 6 hodin. Rád bych věděl, zda je jeho počínání oprávněné ? Děkuji za odpověď.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den pracuji v příspěvkové organizaci jako …

Dobrý den pracuji v příspěvkové organizaci jako účetní,chci dálkově studovat vysokou školu.Výuka bude probíhat v pátek a sobotu.Mám nárok na placené volno,po dobu kdy budu školu navštěvovat nebo si musím brát dovolenou,případně čerpat neplacené volno. Děkuji Pavel Šindelář


odpovídal(a): Redakce

Dobry den pane doktore, muze zamestnavatel…

Dobry den pane doktore, muze zamestnavatel prispivat 8000,- na zivotni pojisteni zamestnancum na materske a rodicovske dovolene pripadne na neplacenem volnu? Predpokladam, ze prispevky na penzijni pripojisteni mozne nejsou, protoze jsou vazany na vysi hrube mzdy, je to tak? Pokud zamestnavatel presto prispiva na penzijni pripojisteni zamestnanci na materske, je tato castka kvalifikovana jako prijem ? Musi davat danove priznani ? Dekuji za odpoved.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chci se zeptat majitel firmy chce…

Dobrý den, chci se zeptat majitel firmy chce zaměstnat svého syna na zákl. prac. smlouvy a prac. zařazení chce mít řidič, účetní a opravář aut. Lze toto na jedné prac. smlouvě? Nebo jich musí mít několik. Nelze však přesně určit kolik hod. bude v přísl. měsíci dělat. Prostě dle potřeby. Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosil bych o radu. Studuji na…

Dobrý den, prosil bych o radu. Studuji na vysoké škole. V lednu jsem ukončil státnicemi bakaláře a v září jsem nastoupil opět na tu samou školu na navazující magisterské studium. Dneska mi ale na daňáku řekli, že si mě od září již nemůže rodič odpočítat jako dítě, protože jsem již jednu školu státnicemi ukončil a když studuji další, tak prý to údajně pak již odpočítat nelze. Mě se to ale moc nezdá, myslím si, že když je to navazující, tzn. soustavná příprava na budoucí povolání, tak by měla být možnost si mě uplatnit do odpočtu. Předem děkuji, přeji hezký den


odpovídal(a): Redakce

Hezký den, prosím o informaci, jak zdanit odměnu…

Hezký den, prosím o informaci, jak zdanit odměnu předsedy představenstva a.s. - vyplácena čtvrtletně. DAŇ ZÁLOHOVÁ 20% nebo srážková nebo nějáká zvláštní?


odpovídal(a): Redakce

Jaskym zpusobem se pocita prumerny vydelek pri…

Jaskym zpusobem se pocita prumerny vydelek pri stanoveni vyplaty v mesicich, kdy jsou prekazky v praci + pro odstupne? Z duvodu organizacni zmeny doslo 27.2. k podani vypovedi ze strany zamestnavatele z duvodu zruseni pracovniho mista. Zamestnanec cerpal dovolenou a od 15.3. ma prekazky v praci do 31.5. Jaky prumerny vydelek se pouzije pro vypocet mzdy v obdobi brezen -kveten kdy jsou prekazky v praci a jaky prumerny vydelek pro pro odstupne - je to prumerny vydelek za obdobi rijen-prosinec nebo leden-brezen? . Dekuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, pracuji ve firmě jako účetní. Z důvodu…

Dobrý den, pracuji ve firmě jako účetní. Z důvodu těhotenství nastupuji na nemocenskou a poté na PPM. Při zaměstnání podnikám jako OSVČ(činnost vedlejší). Mohu v době nemocenské a PPM fakturovat firmám práce? Děkuji Kylíšková


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem studentka VŠ a ve své…

Dobrý den, jsem studentka VŠ a ve své absolventské práci jsem se setkala s problémem koncesovaných živností. Ani ze zákona jsem nemohla vyčíst, zda je rozhodnutí o koncesi pravomocí živnostenského úřadu nebo jestli po splnění podmínek musí být tento druh živnostenského oprávnění vydán. Další nejasnost je v tom, zda se lze proti rozhodnutí (zamítnutí) o koncesi odvolat. Děkuji. S pozdravem a přáním hezkého dne vděčná Alena ;o)


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu. Provozujeme dvě lékárny…

Dobrý den, prosím o radu. Provozujeme dvě lékárny.Jedna lékárna k 30.4.2006 končí. Zaměstnanci přecházejí na druhou lékárnu. Jak to udělat se zaměstnankyní, která je na mateřské dovolené. Máme jí dát výpověď podle § 46odst.1 písm.a) nebo ji máme převést na druhou lékárnu. Jak by měla vypadat nová pracovní smlouva, když faktický nenastoupí. Děkuji za rodu a přeji hezké velikonoce.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, prosím o radu ohledně uzavření Dohody…

Dobrý den, prosím o radu ohledně uzavření Dohody o provedení práce. Jakou sazbou daně se zdaňuje tento příjem. DPP činí 10 120,- Kč, sazba 15 nebo 20%. Děkuji za odpověď.