FORMULÁŘ PRO VLOŽENÍ DOTAZU:

Omlouváme se čtenářům a uživatelům našeho Poradenského centra, ale poradna mzdy je dočasně uzavřena. Děkujeme za pochopení.

DOTAZY NA TÉMA DOVOLENÁ NA ZOTAVENOU

odpovídal(a): Redakce

Zaměstnankyně je členkou volební komise. Má nárok…

Zaměstnankyně je členkou volební komise. Má nárok na placené volno nebo jen na poskytnutí volna, event. na refundaci? Děkujï moc. Kubešová


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně nástupu na MD.Pokud…

Dobrý den, mám dotaz ohledně nástupu na MD.Pokud zaměstnankyně zaměstnaná více jak jeden rok nastoupí na mateřskou dovolenou,jak se vypočítá výše nároku na dávky v mateřství,které se vyplácí prvních 28 týdnů MD než bude vyplácen poze rodičovský příspěvek. Dále mám dotaz.Zaměstnankyně,která je samoživitelka má nárok na ošetřování člena rodiny v délce 16ti dnů.V případě,že sama onemocní a o dítě,které je také nemocné pečuje po dobu nemoci matky otec,na jak dlouhou dobu ošetřování má nárok otec pečující o dítě.V případě,že ošetřovačka byla vystavena na 16 dní. Děkuji za odpověď



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si…

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si uchazeč o zaměstnání vedený na ÚP, se kterým uzavřeme Dohodu o prac.činnosti na poloviční úvazek a 1/2 min.mzdy a nemá jiný hlavní prac.poměr může podepsat "Prohlášení" a uplatnit slevu na dani na poplatníka, popř. daň. zvýhodnění na dítě? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den,mam dotaz ohledně výpočtu ztáty na…

Dobry den,mam dotaz ohledně výpočtu ztáty na výdělku.Zaměstnannec má měsíční mzdu,tz.za svátek se mzda nekrátí.Při výpočtu náhrady za ztrátu na výdělkzu po dobu PN budu násobit denní průměr počtem pracovních dnů neschopnosti k práci bez svátků nebo prac.dny + svátky?Všechny svátky měl proplaceny jako nemoc. Děkuji


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, mám dotaz ohledně užívání služebního…

Dobrý den, mám dotaz ohledně užívání služebního automobilu zaměstnancem i k soukromým účelům. Když nepoužívá toto vozidlo celý měsíc k soukr. účelům, lze sepsat dodatek ke smlouvě o užívání vozidla, aby nemusel danit 1% z pořizovací ceny vozidla v tom měsíci, kdy ho neužíval z důvodu, že byl celý měsíc na služební cestě v zahraničí?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, potřebovala bych poradit! V recepci…

Dobrý den, potřebovala bych poradit! V recepci mi pracují lidé v nepřetržitém provozu,střídají se po 12 hod, týdně tedy mají 37,5hod. Za duben mají 150h, co je navíc je přesčas.Jedna moje zaměstnankyně měla odpracovat více než těch 150h,ale vzala si dovolenou,čímž tedy neodpreacovala ani těch 150h,přesto ji moji účetní proplatily přesčas. Na můj dotaz mi odpověděli, že v rozpise měla naplanovano více hodin a že si vzala dovolenou to nijak neovlivní a přesčasové hodiny ji tedy proplatili!!Je to správně?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den,potřebovala bych poradit s výpočtem…

Dobrý den,potřebovala bych poradit s výpočtem mzdy a krácení dovolené.Zaměstanec zaměstnán od roku 2004 končí k 31.5.06 Zaměstnanec má smlouvu s měsíčním platem 7600.- na 8 hodin denně. Pracovnice odpracovala za měsíc 92,30 hod. průměr je 46,19 x 92,30 = 4263,33. neodpracované hodin 76 hodin se neproplácejí. Má nárok na 4 dny dovolené? Děkuji LL


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, od roku 1999 jsem OSVČ. Od 1.4.2006…

Dobrý den, od roku 1999 jsem OSVČ. Od 1.4.2006 jsem nastoupila do zaměstnání na poloviční úvazek a OSVČ je od té doby vedlejší činnost. Hrubá mzda činí 6050,--. Jaké odvody a kdo provede na zdravotní pojištění? Musí se zdravotní pojištění dopočítávat z minimální mzdy tj. 7570,--? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené do 25.5.2006…

Dobrý den, jsem na mateřské dovolené do 25.5.2006. Potřebovala bych vědět zda mi v roce 2006 vznikne nárok na dovolenou a případně kolik dnů. Po případné dovolené bych nastoupila na rodičovskou dovolenou. Letos bych rozhodně do práce již nenastoupila. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den!OSVČ od dubna zaměstnavám 1 pracovnika…

Dobrý den!OSVČ od dubna zaměstnavám 1 pracovnika na dobu 1 rok.Na soc. a zdr. jsem ho přihlasil,na fin úřadě jsem dostal prohlášení poplat. daně z příjmů FO ze zavislé čin.Můsi on toto prohlášení podepsat?Je to povinné?Pokud' ANO, má slevu na daně(600 kč) Ze ZD 13125 vyšla daň 1801kč pak sleva 600kč(dělam to přes počitač)Jakou častku pošlu na účet fin.úřadu,domnivam se že 1801kč,dal vím že o 600kč on můsí dostat vic čístého.Jak mám tuto častku spravně pak zaúčtovat?(vedu DE)Děkují za odpověd.



odpovídal(a): Redakce

Dobrý den! Chtěl by zaměstnanci každy měsic davat…

Dobrý den! Chtěl by zaměstnanci každy měsic davat premii.Je to zdanitelná položka ?


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec pracuje na 6 hodin denně.…

Dobrý den, zaměstnanec pracuje na 6 hodin denně. Hodinová mzda je minimální (45,--/hod) hrubá mzda za měsíc vychází průměrně okolo 6tisíc. Stačí zdravotní a sociální pojištění odvádět pouze z této částky, nebo se musí dopočítávat z celkové minimální mzdy tj.ze 7.570,--. Kdo v tomto případě tuto částku odvádí? Zaměstnavatel či zaměstnanec? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, právě jsem odeslala dotaz a při…

Dobrý den, právě jsem odeslala dotaz a při brouzdání v odpovědích jsem narazila na to, že 15%daˇsrážk. se odvádí od 1000 do 5000Kč. Znamená to, že když odměna peo pracovníka byla 710Kč, tak nemusíme srážet daň žádnou, ted do 1000Kč je příjem bez daně?Děkuji za odpověď. Pro ujasnění . není to odměna kke mzdě,ale samostatná odměna za ped.dozor při akci školy,kde ve Sdružení rodičů chceme vyplatit za toto odměnu zaměstanancům školy. Jarmila Dobešová.Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, celý měsíc jsem byla nemocná, ale…

Dobrý den, celý měsíc jsem byla nemocná, ale přesto jsem dostala odměnu 8000,- Kč. Uplatňuji slevu na 2 děti. Budu mít nárok na daňový bonus ve výši 760,- Kč? Děkuji za odpověď Birčáková


odpovídal(a): Redakce

Ve Sdružení rodičů při ZŠ je možné pro…

Ve Sdružení rodičů při ZŠ je možné pro zaměstnance školy vyplácet odměny ze Sdr.r., pokud souvisí odměna s činnostmi a aktivitami žáků školy? Jedná se např. o ped.dozor na zájezdech,sportovních akcích apod. Škola na tyto výdaje nemá prostředky ,a tak řešíme odměny touto formou, odměnu zdaňujeme zvl.sazbou daně -15%. Při hlášení odvodu daně FÚ jsou tito pracovníci bráni potom jako zaměstnanci Sdružení rodičů nebo ne? Děkuji za odpověď. Jarmila Dobešová za Sdružení rodičů


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den. Prosím o radu při proplácení…

Dobrý den. Prosím o radu při proplácení bezpečnostích přestávek. Pracovníci provozují monotónní činnost na strojích a po 2hodinách mají nárok na změnu činnosti nebo bezpečnostní přestávku 10minut. Ta je plně hrazena zaměstnavatelem. Pokud však tato bezpečnostní přestávka je zahájena v čas přestávky na jídlo a oddech (30minut), která hrazena není, jak to tedy je? Prvních 10minut proplácíme a dalších 20minut si pracovník nadpracovává, nebo nastupuje přestávka na jídlo a oddech? Nevím, která má přednost a jak provést výpočet, aby nebyl nikdo poškozen. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Zaměstnanec nastoupil na hl.prac.poměr 7.ledna…

Zaměstnanec nastoupil na hl.prac.poměr 7.ledna 2005 na dobu určitou do 31.12.2005. 30.12.2005 byl uzavřen dodatek č.1,kterým se smlouva prodlužila do 31.12.2006. 13.4.2006 podal zaměstnanec výpověď dohodou k 30.5.2006.Dohoda je akceptována. Na kolik dní dovolené za rok 2006 má nárok,nemocnost minimální. Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobrý den, zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 1…

Dobrý den, zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 1.1.2006 a 5.5.2006 pracovní poměr ukončil dohodou se zaměstnavatelem. Má nárok na nějakou dovolenou za toto období? Děkuji.


odpovídal(a): Redakce

Dobry den, zaměstnanec ukončil u OSVČ pracovní…

Dobry den, zaměstnanec ukončil u OSVČ pracovní poměr k 20. 4. 2006. Mzda za toto období činí: hrubá mzda 5345,--, soc. poj. 428,--, zdr.poj. 241,--, daň 564,--. Zaměstnanec uplatňuje slevu na dani ve výši 600,-- měsíčně na sebe jako poplatníka. Co udělat s rozdílem mezi vypočtenou daní 564,-- a slevou 600,--? Vrací se tato částka zaměstnanci se mzdou nebo ji zaměstnanci vrací finanční úřad? Děkuji za odpověď.


odpovídal(a): Redakce

DOBRÝ DEN, PODNIKATEL FYZICKÁ OSOBA(OBCHOD…

DOBRÝ DEN, PODNIKATEL FYZICKÁ OSOBA(OBCHOD-PRODEJNA) JE ZÁROVEŇ JEDNATELEM A JEDINÝM VLASTNÍKEM S.R.O., VE KTERÉM MÁ ZAMĚSTNANCE. JE MOŽNÉ, ABY ZAMĚSTNANCI S.R.O. VYKONÁVALI PRÁCE I PRO OBCHOD CCA 50% PRAC.DOBY. NEBO SE MUSÍ MZDA TAKOVÉHO ZAMĚSTNANCE PŘEÚČTOVÁVAT? DĚKUJI